Koňské novinky: Rezistence na inzulín

17. 6. 2009 The Horse

Dnešní Koňské novinky vám představí několik výzkumů týkajících se rezistence na inzulín u koní a jejího vztahu s laminitidou.

THlogo.jpg

Měřením hladiny inzulínu k identifikaci koní ohrožených laminitidou

Autor původního textu: Stacey Oke, DVM, MSc
26. listopadu 2007, článek č. 10876

Vědci zjistili, že podávání fruktanových uhlovodanů nebo dexamethasonu by mohlo být užitečnou metodou, jak identifikovat poníky ohrožené laminitidou.

„Pokud budeme schopni identifikovat poníky ohrožené laminitidou, budeme moct zahájit preventivní opatření a omezit počet poníků, u nichž se tato nemoc skutečna rozvine," říká Raymond C. Boston, PhD z New Bolton Center na pennsylvánské univerzitě, spoluautor studie.

Pokusu se zúčastnilo 10 poníků predisponovaných laminitidou (tj. měli jednu epizodu laminitidy během posledních dvou let) a 11 normálních, neobézních poníků.

Výsledky ukázaly, že hladiny inzulínu u poníků na pastvině byly významně vyšší u jedinců predisponovaných k laminitidě než u poníků normálních.

„Také jsme zjistili, že ve skupině poníků predisponovaných k laminitidě se výrazně snížily hladiny inzulínu, když byli poníci krmeni pouze senem, ve srovnání s pastvou, a tyto hladiny se opět zvýšily 5,5krát, když se jim k senu přidaly fruktany. Po podání dexamethasonu se hladiny inzulínu dramaticky zvýšily ve srovnání s normálními poníky," vysvětluje Boston.

Tyto výsledky předpokládají, že poníci predisponovaní k laminitidě měli kompenzovanou rezistenci na inzulín (abnormální reakce na inzulín) a přehnanou tvorbu inzulínu, která byla detekovatelná pouze po podání fruktanů a dexamethasonu.

Boston předpokládá: „Tento výzkum může pomoct při rozvoji praktických screeningových metod, které by umožnily identifikovat zvířata ohrožená laminitidou. Současné testy pro stanovení IR u koní zatím nejsou praktikovatelné v klinických nebo stájových podmínkách."

Studie „Effect of dietary fructans and dexamethasone administration on the insulin response of ponies predisposed to laminitis" byla publikována v časopise Journal of the American Veterinary Medical Association v listopadu 2007.

Příčiny a management RI a citlivosti na I

Autor původního textu: Stacey Oke, DVM, MSc
23. července 2008, článek č. 12344

Citlivost na inzulín a IR u koní se během posledních několika let stává stále důležitějším tématemí výzkumu, jak bylo uvedeno na přednáškách fóra American College of Veterinary Internal Medicine (ACVIM) konaného 4.-7. červa 2008 v texaském San Antoniu.

Rebecca Carter, PhD kandidátka z Virginia Tech a spoluautorka výzkumu „Increased adiposity in horses is associated with decreased insulin sensitivity but unchanged inflammatory cytokine expression in subcutaneous adipose tissue" popisovala svůj výzkum obezity, citlivosti na inzulín a zánětu u koní.

Vědci krmili po dobu 4 měsíců 12 arabských valachů kremnou dávkou, jejíž energetický obsah odpovídal 200 % jejich energetické potřeby, aby indukovali přibývání hmotnosti. Posuzovali adipozitu, dynamiku glukózy a inzulínu a přítomnost zánětů před a po přibrání.

Na konci výzkumu byly výrazně zvýšené tělesná hmotnost koní, podkožní tuk, klidové hladiny inzulínu a inzulínová odpověď, citlivost na inzulín byla výrazně snížená. Nebyly zaznamenané žádné změny v měřených zánětlivých markerech.

Tyto výsledky ukazují na to, že koně v nadváze mají sníženou citlivost na inzulín a je u nich vidět kompenzační zvýšení sekrece inzulínu.

V abstraktu studie „Effects of pretreatment with dexamethasone or levothyroxine on endotoxin-induced insulin resistance in horses" zase Ferenc Toth, DVM, PhD a jeho kolegové vyhodnocovali, zda klidová citlivost na inzulín ovlivní stupeň IR vyvolané endotoxiny. Endotoxémie, která je způsobená uvolněním toxinů z gram-negativních baktérií (jako je Escherichia coli), je spojována s laminitidou a jedná o život ohrožující stav.

Do této studie bylo zahrnuto dvacet dospělých klisen, které se náhodně rozděliky do skupin: kontrola (n = 8), premedikace dexamethasonem (n = 4) a premedikace levothyroxinem (n = 8). 14denní podávání dexamethasonu exacerbovalo IR a potenciálně snížilo citlivost na inzulín, 14denní podávání levothyroxinu zabránilo vzniku IR vyvolané endotoxinem.

Podle Totha tyto výsledky říkají, že pokud se u koně postiženého IR vyvine endotoxémie, může dojít k výrazné změně citlivostí na inzulín, ale veterináři mohou tyto změny redukovat podáním levothyroxinu.

Metformin a léčba rezistence na inzulín u koní

Autor původního textu: Stacey Oke, DVM, MSc
25. května 2009, článek č. 14221

Vědci z Oregonu předpokládají, že nízká biologická dostupnost a rychlý poločas eliminace léku metformin by mohly vysvětlit „rozdílné zprávy o klinické úspěšnosti" léčby IR koní.

Metformin je orální antihyperglykemický lék (snižuje hladinu glukózy v krvi), který se používá k léčbě diabetu mellitus 2. typu u lidí. Zdá se, že také zvyšuje citlivost na inzulín u lidí postižených 1. prvním typem diabetu.

Předpokládá se, že u koní hraje IR důležitou roli při vzniku mnoha různých problémů, jako je equinní metabolický syndrom, Cushingova nemoc, hyperlipémie, laminitida, endotoxémie a osteochondróza.

V současné době je k dispozici jen velmi málo dobře prostudovaných farmakologických terapií IR u koní. Současná doporučení se týkají jejich managementu a zahrnují omezení přísunu cukrů v krmivu, zvýšení fyzické aktivity, podávání náhrad hormonů štítné žlázy a chromium picolinate.
„Neoficiální zprávy předpokládají, že u koní lze použít metformin pro léčbu IR. Současné poznatky tento názor podporují, přestože ohledně účinnosti tohoto léků u koní existují rozporuplné údaje," vysvětluje Anna Firshman, BVSc, PhD, Dipl. ACVIM, profesorka vnitřní medicíny velkých zvířat na University of Minnesota's College of Veterinary Medicine.

Pro výzkum biologické dostupnosti a distribuce metforminu podávala krmeným u hladovým koní nitrožlně nebo orálně 6 g metforminu.
„Náš výzkum zjistil, že biologická dostupnost metforminu u koní je velmi nízká. Pouze 7 % léku u hladových koní a 3,9 % léku u koní nakrmených se dostalo do krevního řečiště, aby mohlo mít účinek na IR," říká Firshman. „Zdá se, že koně odstraňují tento lék z krve mnohem rychleji, než jiné živočišné druhy."

Tato nízká biologická dostupnost a rychlý poločas eliminace léku metformin je pravděpodobná příčina rozdílné klinické úspěšnosti při léčbě IR u koní.

„Protože to vypadá, že metformin je pro koně bezpečný a také není drahý, jistě proběhnou i další výzkumy. Například studie, které budou zkoumat vyšší dávky, častější podávání nebo dokonce aplikaci formou infuzí," shrnuje Firshman.

Studie "Pharmacokinetics and bioavailability of metformin in horses" byla 15. května 2009 publikovaná v časopise American Journal of Veterinary Research.

O výzkumu na téma sestavení krmné dávky a jak její složení ovlivní hladinu glukózy a inzulínu v krvi, jsme již psali v článku Koňské novinky: Škrob a kmenové buňky.

Podobné články

Vědci se pustili už i do zkoumání samotného výcviku koně. Květnatá slova a přirovnání, která jsme zvyklí v souvislosti s ježděním či obecně výcvikem…

Je pravda, že koně nejvíce žvýkají a sliní, když žerou seno? Nemůže se stát, že pastevní náhubek způsobí koním trávicí problémy, protože omezuje…