Koňské novinky: Od klonování, přes vředy až po oblíbené chutě

27. 5. 2009 The Horse

Víte, že klonování nemusí sloužit pouze k produkci identických zvířat? A že žaludeční vředy nejsou výsadou špičkových sportovců žijících ve stáji? A víte, jaké chutě mají koně nejraději? Vědci vám na to vše odpoví ve dnešním článku.

The Horse logo

Klonování by mohlo zlepšit účinnost vakcín proti EHV
Autor původního článku: Stacey Oke, DVM, MSc
19. května 2009, článek č. 14193

Japonští vědci nedávno informovali o využití technologie „Bacterial Artificial Chromosome (BAC) cloning" (bakteriální umělé chromozomální klonování), která umožňuje vědcům klonovat celý genom viru v bakterii.

Tato metoda by mohla být použitá pro masovou produkci infekčního koňského herpesviru typu 4 (EHV 4), což by vědcům umožnilo studovat rozdíly schopností tohoto a jemu podobných virů vyvolat nemoc. Mohla by také sloužit jako „nástroj pro výrobu biologicky bezpečné vakcíny proti EHV 1 a EHV 4," uvádějí autoři.

EHV 1 i EHV 4 jsou rozšířeni v populaci koní po celém světě. Tyto patogeny mohou vyvolat infekce horních cest dýchacích u mladých koní.
„Přestože jsou EHV 1 a EHV 4 primárně patogeny postihující dýchací cesty, EHV 1 se také spojuje se zmetáním a nervovým onemocněním koní. Proto jsou oba tyto viry klinicky i ekonomicky nejvýznamnější koňské virové patogeny," vysvětluje Udeni B. R. Balasuriya, BVSc, MS, PhD, profesor virologie v Gluck Equine Research Center in Lexington, který výzkum komentoval. Sám také vede výzkumy v tomto oboru.

American Association of Equine Practitioners' (AAEP) v současné době doporučuje určovat intervaly vakciancí proti EHV podle rizika expozici viru, věku a využití koně, minimálně však co půl roku, protože současné vakcíny vyprovokují jen krátkodobou imunitu.

„BAC technologie podpoří vývoj nové generace vakcín, především těch, které indukují vznik delší imunity, zlepší účinnost a poskytnou zkříženou ochranu proti oběma herpesvirům, což by pro majitele koní bylo výhodné," předvídá Balasuriya.

Studie „Cloning of the genome of EHV-4 strain TH20p as an infectious bacterial artificial chromosome" byla zveřejněná v květnovém čísle 2009 časopisu Archives of Virology.

Nové informace o výskytu vředů u koní
Autor původního textu: editovaná tisková zpráva
14. května 2009, článek č. 14165

Veterináři zjistili nové skutečnosti o výskytu žaludečních vředů, když organizovali hromadná vyšetření na mnoha veterinárních klinikách a univerzitách.

„Vyšetřovali žaludky koní za pomoci gastroskopu, což je jediný definitivní způsob, jak vředy detekovat," uvádí April Knudson, DVM, manažerka veterinárního servisu fy. Merial. „Sama jsem se účastnila mnoha těchto vyšetření po celé zemi a jedna věc je jistá - žaludeční vředy se vyskytují u koní všech plemen a disciplín."

Během roku se těchto vyšetření zúčastnilo 658 koní z 25 států. Celkem 60 %, tedy 397 koní, mělo v žaludku nějaké vředy.
Postiženi žaludečními vředy byli koně různých plemen, věku i zdravotní historie. Mezi nimi:
- koně ve věku od 1 do 41 let
- plemena od poníků po percherony
- koně žijících ve stájích i na pastvinách
- koně v tréninku i koně ježděných jen málo.

„Tyto výsledky ukazují, že žaludeční vředy se mohou objevit u jakéhokoli koně," říká Knudson. „Dokonce i nejlépe opečovávaní jedinci mohou být takto nemocní. Koně, kteří závodí, například dostihoví, mohou mít následkem vředů sníženou výkonnost."

Vznik žaludečních vředů má na svědomí hodně faktorů, jedním z těch důležitých je stres. Koně jsou zvláště citlivá zvířata a mohou zažívat stres v situacích, o nichž byste řekli, že jsou normální, například závody, trénink, vynucený klid z důvodu nemoci nebo zranění, výstavy či jiné akce, omezené pasení nebo třeba přeprava.

Vředy se mohou vyvinout rychle. Jeden výzkum ukázal, že u koně mohou vzniknout už za pět dní.

Jediným přípravkem k prevenci žaludečních vředů s oprávněním FDA je Ulcergard (omeprazol) od fy. Merial.

„Pro majitele závodních koní je důležité, aby mysleli na prevenci žaludečních vředů ještě předtím, než budou muset volat veterináře," poznamenává Knudson. „Pokud jsou koně vystavovaní stresovým situacím a jsou v ohrožení vředů, veterinář může provést předběžnou diagnostiku bez gastroskopu."

Pokud zjistí žaludeční vředy, podává se jedna tuba Gastrogardu (omeprazol) jednou denně po dobu 28 dní, což účinně zahojí nebo sníží závažnost žaludečních vředů. Je to jediný produkt oprávněný FDA k léčbě žaludečních vředů.

Exotické chutě: jaké kůň preferuje
Autor původního textu: Lydia Gray, DVM, MA
15. května 2008, článek č. 12280

Mají koně oblíbené chutě?

Osm zkoumaných koní mělo. Deborah Goodwin, BSc, PhD, vedoucí výzkumu v Applied Animal Behaviour Programmes na univerzitě v Southamptonu zjišťovala, jaké chutě mají koně skutečně rádi, ve srovnání s tím, co si myslí jejich majitelé a výrobci.

V prvním pokuse nabídla 15 chutí osmi ustájeným koním v troše jádra a měřila, kolik toho snědli, jak dlouho jim to trvalo a zda některý kůň nějakou chuť částečně nebo úplně neodmítl. Někteří koně odmítli tři chutě: echinaceu, koriandr nebo muškát. Tím zůstalo 12 chutí, které byly univerzálně přijatelné: jablko, banán, mrkev, třešeň, kmín, pískavice, česnek, zázvor, oregáno, máta a rozmarýna.

V další fázi výzkumu se koním předložilo osm chutí z 12, které koně pozřeli nejrychleji, tentokrát ve dvojicích, aby se zjistilo celkové pořadí preferencí.
Nejoblíbenější pak byly chutě v tomto pořadí:
pískavice,
banán,
třešeň,
rozmarýna,
kmín,
mrkev,
máta,
oregáno.

Nakonec se ve třetím pokuse koním předložily minerální pelety s příchutí banánu, pískavice a neochucené. Koně snědli mnohem rychleji pelety ochucené pískavicí nebo banánem, než neochucené.

Pokud tedy chcete, aby kůň snědl nějaký lék nebo krmný přípravek, vyberte produkt, který již obsahuje jednu z osmi koňských nejoblíbenějších chutí, nebo ji přidejte sami. Avšak pozor! Protože některé uvedené chutě by mohly pocházet s toxických zdrojů, ujistěte se, že jste použili správnou formu (některá umělá ochucovadla, například real cherries, jsou toxická) a ve správné dávce vůči velikost vašeho koně, pokud mu doplněk ochucujete sami. Bezpečnější je pak koupit již ochucené přípravky.

Goodwin D, Davidson H P B, Harris, P.: Selection and acceptance of flavours in concentrate diets for stabled horses. Applied Animal Behaviour Science, díl 95, čísla 3 - 4, strany 223-232.

 

Podobné články

Vědci se pustili už i do zkoumání samotného výcviku koně. Květnatá slova a přirovnání, která jsme zvyklí v souvislosti s ježděním či obecně výcvikem…

Je pravda, že koně nejvíce žvýkají a sliní, když žerou seno? Nemůže se stát, že pastevní náhubek způsobí koním trávicí problémy, protože omezuje…