Koňské novinky: Něco o krmení, růstu i welfare

4. 3. 2009 The Horse

Kolik čeho obsahuje mléko klisen? Jak bojovat s osteochondrózou hříbat? Jak koně chránit před nepříznivými vlivy dlouhotrvající přepravy? Podívejme se, co nám k těmto otázkám řeknou vědci z různých koutů světa.

Jakou stravu potřebují kojící klisny?

Autor původního textu: Christa Lesté-Lasserre
24. února 2008, článek č. 11383

Díky loňskému výzkumu z Portugalska jsme postoupili o krok vpřed k pochopení potřeb živin klisen a hříbat během prvních šesti měsíců po porodu. Vědci sestavili na základě vyšetření vzorků mléka klisen grafy znázorňující změny v obsahu bílkovin, tuků a laktózy během prvních 180 dní laktace. Zároveň informují o celkovém denním množství vyprodukovaného mléka.

Můžeme z nich vyčíst, že množství laktózy během laktace stoupá, naopak tuků a bílkovin ubývá. Všechny tři komponenty podléhají velmi rychlým změnám během prvního měsíce, později jsou už změny pozvolnější.

Laktační křivky produkce mléka (kg) a mléčných komponent (g/kg). Tečky představují průměrné denní výnosy sledovaných klisen.

„Podle našich grafů lze předpokládat, že kojící klisny budou potřebovat více bílkovin a energie během prvních dvou měsíců laktace,“ říká spoluautor výzkumu Ana Sofia Santos, MSc, PhD z Centra výzkumu veterinárních věd na Univerzitě Trás-os-Montes a Alto Douro. „To znamená, že toto je kritické období výživy laktující klisny, pokud nemá hubnout.“

Produkce mléka dosahuje vrcholu (si 14 kg) 31. den po porodu a potom klesá, aby v šesti měsících dosáhla poloviny tohoto množství. Ve třech měsících je již natolik nízká, že hříbě potřebuje přikrmovat, jak uvádí Santos. „Je to způsob, jak omezit zlom v růstu hříběte a jak ho lépe připravit na odstav.“

Výzkum se soustředil na lusitánské klisny, které vlastní na 320 registrovaných chovatelů po celém Portugalsku. Ale Santos uvádí, že výsledky jsou použitelné pro všechna lehká plemena koní, koně jezdecké i plnokrevné.

Přestože tato práce prozrazuje hodně o laktaci klisen, Santon tvrdí, že je potřeba provést další výzkumy, při nichž se budou vzorky mléka odebírat častěji během první 15 a posledních 60 dní před odstavem, aby bylo možné vyvodit konkrétní výživářská doporučení.

Studie byla publikovaná v únoru 2008 v časopise Journal of Dairy Science.

Krevní testy mohou předvídat osteochondrózu
Autor původního textu: Stacey Oke, DVM, MSc
2. března 2008, článek č. 11429

Měření osteokalcinu (marker kloubního metabolismu) u dvoutýdenních hříbat by mohlo pomoct při identifikaci jedinců ohrožených osteochondrózou.

Osteochondróza (OC) je vývojové ortopedické onemocnění, které je výsledkem poruch růstu kloubní chrupavky v určitých kloubech, nejčastěji talocrurálním kloubu hlezna. Přesné příčiny OC zatím nejsou známé, ale předpokládá se, že jednou z nich je intenzivní růst.

Změny související s OC se mohou objevit už ve věku 5 měsíců, některé zmizí a některé mohou zůstat a stát se klinicky významnými přibližně ve věku 1 roku. Proto může včasné odhalení ohrožených hříbat upozornit majitele a veterináře, aby uzpůsobili management i krmení hříběte a tím omezili rozvoj „trvalých“ OC změn.

Během tohoto výzkumu spolupracovali vědci z Itálie, Holandska a Francie, rentgenologicky vyšetřili 39 hříbat v 5,5 a 11 měsících věku na přítomnost OC změn. Navíc v pravidelných intervalech odebírali krev (od 2. do 52. týdne věku), aby změřili různé markery metabolismu kostí a chrupavek, včetně osteokalcinu. 

Hladina osteokalcinu se postupně snižovala od 2. do 20 . týdne věku hříbat. Dále byla zjištěná pozitivní souvislost mezi množstvím osteokalcinu ve věku 2 týdnů a rentgenologickým průkazem OC ve věku 5,5 a 11 měsíců věku.

Zmíněné výsledky předpokládají, že měření hladiny osteokalcinu ve velmi časném věku by mohlo být užitečné pro identifikaci hříbat ohrožených OC; samozřejmě jsou potřebné další výzkumy, které by toto pozorování potvrdily. 

Studie „Early changes in biomarkers of skeletal metabolism and their association to the occurrence of osteochondrosis (OC) in the horse“ byla publikována v časopise Equine Veterinary Journal, abstrakt je k dispozici i na PubMed.

Vědci zjistili, že přestávky během přepravy jsou prospěšné pro imunitu koní
Autor původního textu: Stacey Oke, DVM, MSc
11. června 2008, článek č. 12053

Koně jsou přepravováni na dlouhé vzdálenosti z různých důvodů, k připouštění, na závody, po prodeji… ale za jakou cenu?

Podle Carolyn Stull, MS, PhD, Dipl. ACVN ze School of Veterinary Medicine na University of California „předešlé výzkumy zjistily, že dlouhotrvající silniční přeprava zvyšuje stresové parametry, kortizol, celkový počet bílých krvinek a mění poměry jednotlivých typů bílých krvinek.“

Stull vysvětluje, že tyto změny poukazují na stres a považují se za známku snížení imunity následkem stresu. „Ví se, že přeprava je pro koně stresující, a několik výzkumů už zkoumalo vliv přestávky uprostřed cestování, proto bylo účelem našeho výzkumu zjistit, zda 12hodinová přestávka s nakrmením během dlouhé cesty ovlivní imunitu koní“.

Během výzkumu bylo 38 koní náhodně rozděleno do dvou skupin: v jedné byli koně přepravováni nepřetržitě 24 hodin, ve druhé byla po 12 hodinách přepravy zařazená 12hodinová přestávka s vyložením.

Souhrnné výsledky neukázaly žádné rozdíly v různých „stresových“ parametrech včetně koncentrace kortizolu, celkového počtu bílých krvinek, počtu jednotlivých typů bílých krvinek (neutrofily a lymfocyty) nebo specifických subpopulací lymfocytů včetně CD8a+ and CD21+.

„Zjistili jsme však, že CD3+, CD4+, and CD8b+ subpopulace T lymfocytů se vrátily do normálních klidových hodnot ve skupině koní, kterým byla dopřána 12hodinová přestávka,“ říká Stull. „Tyto výsledky předpokládají, že u koní se během dlouhé cesty (24 hodin při našem výzkumu) objevuje kortizolem vyvolaná reakce na stres, která má za následek změnu počtu určitých typů bílých krvinek.“ Tyto údaje také potvrzují hypotézu, že přestávka a nakrmení uprostřed dlouhého cestování přeruší snižování počtu krvinek spojené s imunitní reakcí a umožní jim vrátit se k původním hodnotám.

Studie „Immunophysiological responses of horses to a 12-hour rest during 24 hours of road transport“ byla publikována 10. května 2008 v časopise The Veterinary Record.

Přeloženo a otištěno s povolením TheHorse.com.
Reprinted with permission of TheHorse.com.


 

Podobné články

Vědci se pustili už i do zkoumání samotného výcviku koně. Květnatá slova a přirovnání, která jsme zvyklí v souvislosti s ježděním či obecně výcvikem…

Je pravda, že koně nejvíce žvýkají a sliní, když žerou seno? Nemůže se stát, že pastevní náhubek způsobí koním trávicí problémy, protože omezuje…