Koňské novinky: Jak chrání ochranné kamaše

29. 4. 2009 The Horse

V obchodech je nepřeberné množství různých kamaší a bandáží, jejichž úkolem je chránit končetiny koní. Jak je to však s nimi ve skutečnosti? Lze věřit prodejním sloganům výrobců? Lze spoléhat na jejich moderní vzhled nebo nejnovější materiály?

Autor původního textu: Jennifer O. Bryant
27. dubna 2009, článek č. 14042

Hodně koní nosí na svých nohách kamaše - během tréninku, nebo když tráví volný čas ve výběhu. Někteří majitelé volí „ochranné“ kamaše, které jsou konstruovány tak, aby snížily namáhání šlach a vazů v dolních částech končetin koně. Ale David Marlin BSc (Hons.), PhD říká, že některé kamaše poskytují jen malou ochranu a dokonce mohou koním škodit.

Marlin se jako přednášející konzultant spolupodílel na semináři, který se konal 31. března a byl organizovaný Equilibrium Products Ltd., což je britský výrobce koňských kamaší a jiných doplňků. Tato firma sponzorovala výzkum ochranných schopností kamaší různých výrobců. Podle tiskové zprávy této společnosti „byly rozdíly ve výsledcích tak extrémní, že vzbudily zájem o welfare koní.“ Semináře se zúčastnilo asi 50 veterinářů, jezdců a dalších osobností z různých britských jezdeckých organizací, jeho cílem bylo prodiskutovat tyto výsledky, jak říká Marlin.

(K tomu také poznamenal, že takové výsledky výzkumu by bylo možné normálně nabídnout k publikaci oponovaným časopisům. Marlin nevyloučil ani tento krok, avšak cílem semináře bylo podpořit spolupráci v tomto odvětví a „oponované články by obsahovaly jména výrobků, což by mohlo být kontraproduktivní.“)

V testech, které imitovaly údery o překážku, stíhání nebo kolizi s ostrým předmětem, mnoho kamaší a bandáží poskytovalo jen nedostatečnou ochranu a některé dokonce zvyšovaly poškození.

„Některé materiály chrání proti nárazům, ale jsou neúčinné proti proniknutí předmětů, jiné materiály mají opačný problém, že chrání proti proniknutí, ale nesnižují poškození následkem nárazu,“ říká Marlin. „Je téměř nemožné předvídat, které kamaše budou dělat co, dokud se buď neotestují a/nebo se neotevřou nožem.“

Marlin uvádí, že neexistuje žádné vnější vodítko, které by napovědělo, jak dobře budou kamaše chránit končetinu. „Vzali jsme kamaše, které vypadaly dobře, a pak jsme byli překvapení, jak špatně uspěly v testech.“

Všechno to je o fyzice. Kamaše nebo bandáže zatíží dolní část končetiny, takže je potřeba více energie pro její zastavení a uvedení do pohybu. Pokud se takto přidá končetinám dostatek hmotnosti, lze změnit chody koně, zvýšit intenzitu práce, nebo obojí. Velmi tuhé kamaše mohou také ovlivnit chody nebo mají jiný škodlivý účinek. A některé zase dokážou vstřebat tolik potu a vody, že zdvojnásobí svoji hmotnost.
A také je tu otázka teploty. „Některé materiálny jsou určené k tomu, aby udržely teplo uvnitř kamaše, takže noha a šlacha bude velmi teplá,“ říká Marlin a poznamenává, že vysoké teploty mohou být příčinou zánětu šlachy nebo dokonce vedou k odumření buněk.

Marlin a jeho kolegové chtějí vyvinout standardizovaný systém testování a hodnocení, který by zařadil  kamaše do kategorie „light“, „medium“ nebo „heavy“ ochrany proti nárazům a proniknutí. Výrobci by také uváděli hmotnost kamaší a míru tepelné izolace.

Než se tento systém uvede do praxe, je nejlepší koupit kamaše takového výrobce, který má zavedené své vlastní testy jejich ochranných schopností.

Přeloženo a otištěno s povolením TheHorse.com.
Reprinted with permission of TheHorse.com.

Podobné články

Vědci se pustili už i do zkoumání samotného výcviku koně. Květnatá slova a přirovnání, která jsme zvyklí v souvislosti s ježděním či obecně výcvikem…

Je pravda, že koně nejvíce žvýkají a sliní, když žerou seno? Nemůže se stát, že pastevní náhubek způsobí koním trávicí problémy, protože omezuje…