Koňské novinky: Imunita starých koní, kopyta a pohyb, krmení březích klisen

22. 12. 2009 The Horse

Staří koně mají sníženou imunitu. Pohybové aktivita koně ovlivní jeho kopyta. Krmení březích klisen má dopad na množství protilátek v mlezivu. Výzkumy z oblasti zdraví koní jsou stále v plném proudu.

thlogo

Staří koně a jejich imunita

Autor původního textu: Stacey Oke, DVM, MSc
11. prosince 2009, článek č. 15443

Jako by Cushingova nemoc, metabolický syndrom, laminitida a rezistence na inzulín nebyly dostatečnými důvody zvýšených obav o naše staré koně, můžeme na seznam přidat „imunosenescenci" a „inflammaging".

Imunosenescence zahrnuje změny imunity a především snížení počtu i funkce lymfocytů (skupina bílých krvinek bojujících proti infekcím, které se tvoří v kostní dřeni).

„Obecně se předpokládá, že funkce těchto buněk, a především lymfocytů-T, je u starých koní narušená," říká David Horohov, PhD, prezident William Robert Mills na imunologii koní v Maxwell H. Gluck Equine Research Center kentucké univerzity, který je autorem nejnovějšího přehledu na toto téma. „Vyskytují se zde dramatické účinky stárnutí na imunitní systém koní a jejich imunokompetenci, protože stárnoucí lymfocyty mají nižší schopnost reagovat."

Naopak výraz „inflammaging" znamená zvýšenou tvorbu zánětlivých mediátorů, jako je například interleukin-6, C-reaktivní protein a tumor necrosis faktor- α a další. Je to chronický zánětlivý stav, který může postihnout více tělesných systémů. Vědci věří, že inflammaging může přispívat k mnoha problémům spojeným s věkem, které se pozorují u lidí i koní.

Proč jsou imunosenescence a inflammaging důležité?

„Předpokládá se, že narušená reaktivita lymfocytů po virové infekci nebo vakcinaci má za následek snížení imunitní odpovědi a náchylnost na infekce," vysvětluje Horohov.

Obojí mohou být důležité ve chvíli, kdy se bude jednat o účinnost očkování starších koní.

„Několik studií ukázalo, že starší koně očkovaní proti chřipce měli výrazně méně účinnou imunitní odpověď, než tomu bylo po očkování jejich mladších kolegů."

Zatím není znám mechanismus odpovědný za to, proč se snižuje reakce na vakcinaci u starších koní, ale klinicky je tato skutečnost významná, aby se změnila metodika očkování starších koní nebo jednotlivé produkty. Výzkumy pokračují.

Imunosenescence a inflammaging u koní jsou detailně představené ve článku „Immunosenescence of the Equine Immune Systém", který vyjde v nejbližším čísle časopisu Journal of Comparative Pathology. Abstrakt je již k dispozici na PubMed.

Pohyb způsobuje mírné změny na kopytech koní

Autor původního textu: Marie Rosenthal, MS
12. prosince 2009, článek č. 15453

Asi 30 % kulhání u koní souvisí s problémem kopyt, zatím však se jen málo výzkumů zabývá biomechanikou a funkcí kopyta koně. Vědci nedávno zjistili, že dochází k mírným změnám na kopytech koní po fyzické zátěži.

Babak Faramarzi, DVM, PhD (nyní na Western University of Health Sciences v Pomoně, Kalifornie) a jeho kolegové z kanadské University of Guelph in Ontario nedávno posuzovali kopyta 18 klusáků. Devět koní pracovalo čtyři dny v týdnu ve středním klusu na rovných drahách a devět žilo ve výběhu po stejně dlouhou dobu. Vědci prováděli MRI (magnetická rezonance) každého kopyta před a po zátěži, aby zkoumali jeho vnitřní struktury.

Věřili, že pohybová zátěž by mohla zvýšit prokrvení kopyta, což by urychlilo růst a změny kopytní stěny a tvaru. Zjistili však jen mírné změny v růstu kopytní stěny a tvary mezi oběma skupinami.

Faramarzi poznamenal, že vyšší intenzita zátěže by mohla vyvolat výraznější změny. Skupina vědců pokračuje ve výzkumu.

„Zkoušeli jsme u klusáků mírnou až středně intenzivní zátěž, ale zda u intenzivnější zátěže budou změny výraznější, stejně jako u různých plemen koní (typ zátěže, různé chody atd.), není známo," vysvětluje. „Jsou potřebné další výzkumy a my se musíme ještě hodně učit o koňských kopytech."

Studie „Changes in growth of the hoof wall and hoof morphology in response to regular periods of trotting exercise in Standardbreds" byla financovaná Ontario Racing Industry a publikovaná v listopadovém čísle časopisu American Journal of Veterinary Research. Abstrakt je dostupný na PubMed.

Krmení březích klisen ovlivňuje placentu a mlezivo

Autor původního textu: Stacey Oke, DVM, MSc
4. prosinec 2009, článek č. 15387

To, jak krmíte březí klisnu, především v posledním trimestru, může ovlivnit rozvoj placenty i hladinu imunoglobulinů (protilátek, IgG) v mlezivu, jak zjistil výzkumný tým ze Severní Dakoty a Texasu.

„Hříbě vystaveno vnějším podnětům, jako je snížené zásobení živin plodu, může mít následky v podobě sníženého zdraví po porodu, růstu kosterních svalů, zužitkování krmiva a atletické výkonnosti," říká Carrie Hammer, DVM, PhD, asistentka profesorka v North Dakota State University.

Hammer a její kolegové předpokládali, že nadměrné nebo nedostatečné krmení březích klisen negativně ovlivní kvalitu mleziva, a že přidávání selenu by mohlo kompenzovat některé tyto negativní účinky. Aby své předpoklady prozkoumali, náhodně rozdělili 28 QH klisen do 4 skupin: pastva, pastva plus selen, pastva plus jádro, pastva plus jádro plus selen. Přidávání selenu začalo 110 dní před hřebením.

Klíčové nálezy studie:

  • klisny na pastvině během pokusu zhubnuly, zatímco klisny krmené jádrem udržely tělesnou kondici, ale konečná tělesná kondice u obou skupin zůstala v mezích normálu;
  • přidávání selenu nebo jádra nemělo žádný vliv na proměnné hřebení (délka březosti, doba od provalení plodových vod do porodu, doba, kdy se hříbě postaví a napije, hmotnost hříběte, délka a výška);
  • klisny, kterým byl přidáván selen, měly nižší velikost buněk placenty;
  • nebyl zjištěn žádný rozdíl v počtu placentálních buněk, jejich aktivitě, doby porodu nebo hmotnosti a
  • nebyl zjištěn žádný rozdíl v tuku obsaženém v mlezivu, bílkovině, dusík močoviny v mléku nebo počet somatických buněk.

Klisny krmení jádrem s nebo bez selenu měly nižší množství IgG v mlezivu a hříbata těchto klisen měla nižší hladiny IgG v krevním séru ve srovnání se skupinami koní nekrmených jádrem. Obě skupiny hříbat byly zdravé a koncentrace IgG byly dostatečně nad hladinou, která je považovaná za selhání pasivního transferu.

„Tyto údaje ukazují, že krmení klisny v poslední třetině březosti ovlivňuje účinnost placenty a množství IgG v mlezivu," shrnuje Hammer. „Samozřejmě jsou nutné další výzkumy, které by zjistily, následky těchto změn a jejich mechanismus."

Hammer zdůrazňuje, že tyto prvotní výsledky by neměly odradit majitele koní od krmení březích klisen jádrem za účelem zvýšení hladiny IgG.

Studie „Effect of selenium supplementation and plane of nutrition on mares and their foals: Foaling data" vyjde v následujícím čísle časopisu Journal of Animal Science. Abstrakt je k dispozici na PubMed.

Podobné články

Vědci se pustili už i do zkoumání samotného výcviku koně. Květnatá slova a přirovnání, která jsme zvyklí v souvislosti s ježděním či obecně výcvikem…

Je pravda, že koně nejvíce žvýkají a sliní, když žerou seno? Nemůže se stát, že pastevní náhubek způsobí koním trávicí problémy, protože omezuje…