Koňské novinky: Hříběcí, měsíční slepota a jako bonus trochu statistiky

14. 7. 2009 The Horse

Dnes se seznámíme s tím, co vše musejí vědci udělat, než se na trhu objeví nová vakcína, řekneme si pár důležitých informací o měsíční slepotě a pro zajímavost nahlédneme i do statistik, konkrétně k jakým zraněním, kde a proč koňáci nejčastěji přicházejí.

THlogo.jpg

Výzkum pracuje na nové vakcíně proti hříběcí

Autor původního textu: Montana State University
6. července 2009, článek č. 14488

V Montaně je asi 150 tisíc koní, lidí v tomto státě žije asi šestkrát více. Ať už jsou využívání k rekreaci, na dostihy, jako rančerští koně nebo hunteři, všichni jsou vnímaví na hříběcí.

„Většina koní v životě onemocní hříběcí, takže je důležité najít vakcínu," říká Benfang Lei, PhD, profesorka na oddělení veterinární molekulární biologie na Montana State University.

Hříběcí je vysoce nakažlivá nemoc, vyvolaná bakterií Streptococcus equi, která infikuje horní cesty dýchací koňovitých, tedy koní, mul a zeber. Přestože je tato nemoc jen vzácně smrtelná (asi 5-10 % v případě kvalitní léčby), přibližně 50 % koní, kteří se s hříběcí setkají, onemocní.
Tato infekce začíná výtokem z nosu a horečkou a vede k otokům podčelistních, příušních a zahrtanových mízních uzlin. Tento otok může koni překážet v dýchání a může být velmi bolestivý.

Studentka Yanchao Ran z Binzhou v Číně pracuje na projektu s Lei.

„Mám velké nadšení pro výzkum nemocí koní, protože jsem se narodila v roce koně (podle čínského horoskopu)," říká. „Hříběcí je jedna z nejčastějších infekčních nemocí u koní. Způsobuje enormní bolest, dýchací problémy a někdy i smrt."

„Komerčně dostupná vakcína proti této nemoci je založená na živé bakterii, náš projekt však má za cíl vyvinout vakcínu založenou na bílkovině," informuje Ran.

Lei doufá, že vyvine vakcínu založenou pouze na bílkovině antigenu, která je produkována bakterií a je důležitá k tomu, aby tato bakterie vyvolala hříběcí. Imunizace touto bílkovinou podnítí tělo koně tvořit protilátky, které budou neutralizovat funkci této bílkoviny a tím se zabrání vzniku infekce.

Lei začíná svůj výzkum ochranné bílkoviny na myších, s nimiž se lépe manipuluje a jsou levnější než koně. Nejdříve je tato bílkovinná vakcína injekčně vpravená do myši. Potom se myš nakazí hříběcí (hříběcí samozřejmě normálně neinfikuje myši, ale vyvolává podobné klinické příznaky, když je jí myš experimentálně vystavená). Pokud jsou myši chráněné proti hříběcí vakcínou, znamená to, že Lei asi našla ochrannou bílkovinu. Vakcínu pak lze testovat na koních.

„Od tohoto roku budeme imunizovat koně a vyšetřovat je, zda produkují protilátky. Pokud v nich budou protilátky přítomné, kůň by neměl onemocnět hříběcí, pokud jí bude vystaven," říká Lei.

Tato práce je více o vylučování hříběcí než o nalezení ochranné bílkoviny a vytvoření vakcíny. Je třeba také sestavit metodu imunizace a formulovat ji tak, aby byla u koní účinná. Vakcínu je třeba stabilizovat, než se začne plošně používat.

„Čeká nás ještě mnoho práce, ale nejdůležitější krok je najít něco, co bude fungovat, a doufáme, že vakcínu budeme mít během několika následujících let," říká Lei.

Slzící oči mohou být známkou vážného problému: měsíční slepoty

Autor původního článku: Ashley Mitek a University of Illinois, fakulta veterinární medicíny
6. července 2009, článek č. 14490

Pokud vaše klisna právě nepláče za sousedním hřebcem, její slzící oči mohou znamenat vážný problém. Přestože slzení může mít mnoho příčin, je to jeden z klasických příznaků měsíční slepoty (equinní rekurentní uveitidy, ERU).

Přestože před několika lety se myslelo, že tato nemoc se vrací a odchází společně s měsícem, dnes již víme, že s lunárním kalendářem nemá vůbec nic společného. Bohužel „měsíční slepota je nejčastější příčinou oslepnutí u koní," říká Amber Labelle, DVM, oftalmoložka z Veterinary Teaching Hospital v Urbaně, patřící pod University of Illinois. Protože toto onemocnění postihuje přibližně jednoho koně z 10, je důležité provádět kompletní oftalmologické vyšetření před koupí nového koně, aby bylo možné tuto nemoc včas odhalit.

Uveitida jednoduše znamená zánět uvnitř tzv. uveálního traktu oka. Ten zahrnuje tři struktury: duhovku, řasnaté tělísko (které se nachází okolo duhovky) a cévnatku (vrstva tkáně, která zásobuje oko krví a nachází se pod sítnicí).

Přestože to možná zní podobně, uveitida nemá nic společného s UV zářením. Odborníci věří, že UV spektrum slunečního záření může exacerbovat (obnovit) uveitidu, ale nepředpokládá se, že je to příčina měsíční slepoty. Takže ony legrační sluneční brýle, které se vyrábějí a prodávají pro koně, pravděpodobně vašeho miláčka neochrání před touto nemocí.

Jedním z důvodů, proč je equinní uveitida tak rozšířená, je to, že časné klinické příznaky jsou velmi nenápadné a často se podcení jejich význam.

„Majitelé koní by měli hledat slzení a případné šilhání," vysvětluje Labelle. Ale také poznamenává, že „majitelé si často myslí, že jejich kůň má jen alergii," přestože ve skutečnosti je to počáteční příznak této nemoci.

Uveitida má mnoho příčina. Leptospiróza, bakteriální infekce, která také postihuje lidi, je jednou z nich. V mnoha případech se však vyvolávající faktor nenajde a bez ohledu na příčinu je konečným výsledkem destrukce citlivých očních tkání vlastním imunitním systémem koně.

Bohužel, jak říká Labelle: „Equinní rekurentní uveitis je jednou z nejsložitějších nemocí na léčení." Standardní protokol zahrnuje protizánětlivé léky, které zmírní zánět v oku, ty jistě pomohou, ale nezabrání jeho opakování.

I přesto tuto základní léčbu mnoho koní oslepne, nebo přinejmenším musí prožít opakující se bolestivé záchvaty této nemoci. Budoucnost však dává naději. Veterinární oftalmolog Brian Gilger, DVM, MS, Dipl. ACVO vyvinul zařízení impregnováno lékem, který potlačuje imunitní systém. To lze chirurgicky vpravit do oka postiženého koně. Přestože implantát ještě není komerčně dostupný, používá se na některých amerických specializovaných veterinární klinikách a je velmi nadějný.

Protože slzící oko může být prvním příznakem velkých problémů, kontaktujte svého veterináře hned, když si všimnete jakýchkoli změn na očích vašich koní.

Analýza zranění lidí přicházejících do styku s koňmi

Autor původního textu: Equine Disease Quarterly
5. července 2009, článek č. 14466

Zpráva American Horse Council z roku 2005 s názvem „The Economic Impact of the Horse Industry on the United States" (Ekonomický dopad koňského průmyslu na Spojené Státy) uvádí, že různých aktivit se účastní více než 2 miliony majitelů koní. O několik milionů více lidí na koních každý rok jezdí nebo s nimi manipulují jako ošetřovatelé, rodinní příslušníci majitelů a dobrovolníci.

Zranění jsou u lidí pracujících se silnými zvířaty s instinktivní reakcí „útěk nebo boj" denní realitou. Většina lidí si myslí, že k významných úrazům dochází v první řadě při ježdění, ale zkušení jezdci a jezdkyně mohou být vážně zraněni a dokonce i usmrceni koňmi ve chvíli, kdy s nimi pracují ze země.

National Electronic Injury Surveillance System (národní elektronický systém kontroly zranění), NEISS, poskytuje anonymní údaje o pacientech ze vzorku pohotovostních ambulancí napříč Spojenými Státy. Z těchto údajů může zplnomocněný úřad určit celkové počty zranění v celé zemi.
Doris Bixby-Hammett, MD z Equestrian Medical Safety Association analyzovala NEISS data zranění souvisejících s koňmi. Z celkového počtu 78 279 zranění v roce 2007 byly nejčastější zlomeniny (28,5 %), pohmožděniny/odřeniny (28,3 %), natažení/vymknutí (14,5 %), vnitřní zranění (8,1 %), pořezání (5,7 %), vykloubení (1,9 %) a krevní podlitiny (1,2 %).

Nejčastěji byli lidé zraněni v dolní části trupu (19,6 %), na hlavě (15,0 %), v horní části trupu (13,4 %), v ramenech (8,2 %) a v zápěstí (6,8 %).

Dotyční pacienti byli přeléčeni a propuštěni (86,2 %), hospitalizovaní (8,7 %), převezeni (3,6 %), ponecháni bez ošetření (0,8 %), ponecháni na pozorování (0,6 %) a přivezeni do nemocnice již mrtví (0,1 %).

Ze 51 768 zranění, u nichž byla známá příčina/místo úrazu, se 60 % stalo doma nebo na farmě a 29,5 % na závodech. Tato procenta jsou shodná s údaji o úrazech u koní z let 2002-2006.

Ne všichni lidi, kteří se zranili u koní, byli zahrnuti do uvedených údajů. Někteří nepřišli do nemocnice a některá fatální zranění vůbec nebyla převezená na pohotovost.

Některé jiné výzkumy zjistily, že nošení schválených jezdeckých přileb snížilo počty zranění hlavy související s ježděním. Celá jezdecká komunita musí zajistit bezpečnost lidí prostřednictvím vzdělávání, vyžadování bezpečnostních prostředků a výzkumů.

Podobné články

Vědci se pustili už i do zkoumání samotného výcviku koně. Květnatá slova a přirovnání, která jsme zvyklí v souvislosti s ježděním či obecně výcvikem…

Je pravda, že koně nejvíce žvýkají a sliní, když žerou seno? Nemůže se stát, že pastevní náhubek způsobí koním trávicí problémy, protože omezuje…