Koňská záchranka zachraňuje… i bezmocně přihlíží

15. 10. 2009 15:00

Obrázky: 8

Autor: Pavel Čechovský Foto: archiv autora Rubrika: Koňská záchranka Počet přečtení: 17421 Počet komentářů: 52 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 2 krát

Je 10. října, sobotní poledne. Náš tým Koňské záchranky se chystá vyrazit do Pardubic, zítra držíme pohotovost během celého dostihového odpoledne, včetně „Velké“. Jen ještě rychle něco pojíst, naložit vše potřebné a „ať se práší za kočárem"! Na závodišti bychom měli být dnes odpoledne kolem 16. hodiny, aby nás hlavní veterinář spolu se správcem trati umístili na „naši pozici"...

Relativní poklid hatí zvonící telefon. Na druhém konci prosí vzrušený ženský hlas o akutní pomoc. Valášek amerického klusáka, čtyřletý Lux upadl ve Střelicích u Brna ve svahu. V noci pršelo a na bahně nemůže vstát. Naštěstí je většina zásahových věcí nachystána, takže jen přepřaháme sanitku a vyrážíme.

koňská záchrankaPrvní obhlédnutí situace a máme jasno. Ležící přikrytý koník je zanedbaný a podvyživený, zřejmě budeme absolvovat premiéru přepravy koně zavěšeného v konstrukci. (Ke cti majitelů musíme objektivně dodat, že před necelým měsícem odkoupili valáška z jatek a snaží se ho dostat z jeho neutěšeného stavu).

Protože je výběh opravdu rozbahněný a ve svahu, nejprve zkoušíme, jestli lze vůbec vyjet s prázdnou soupravou. Marně. Odpojujeme tedy vlek, přetláčíme ho mimo výběh, jen teréňákem vyjíždíme výš a mimo největší bahno opět dolů na zapojení vleku. Lano navijáku na vtažení konstrukce do sanitky má 30 metrů, takže snadno dosáhne k ležícímu pacientovi.

Valášek se občas pokouší vstát, leč nohy neslouží a tak znovu padá. Rozhodujeme se pro mírnou sedaci, abychom zmenšili riziko jiného zranění, kdyby se zavěšení bránil. Koně ze země zvedáme nacvičeným způsobem za pomoci vyprošťovacích popruhů. Před samotnou přepravou by se měl převěsit do transportní sítě. Jelikož se náš pacient neudrží na nohou, nelze provést změnu zavěšení, a tak se rozhodujeme pro přepravu v popruzích, což by na krátkou vzdálenost nemělo vadit. Zvednutí, zavěšení a vtažení konstrukce i s koněm do přepravníku probíhá naprosto hladce.

koňská záchrankaNedá mi to, abych znovu na tomto místě nepoděkoval výrobci konstrukce, Kovovýrobě Marek a syn, a dodavateli přepravníku, firmě Paragan. Teprve nyní v „ostré akci" zjišťujeme, jak kvalitní práci naši sponzoři odvedli a jak dobře nám připravili technické pomůcky.

Cesta na kliniku a vyložení koně v konstrukci nemá zádrhel. Rozměrově jsme schopni dojet až k boxu. Zde náš zvířecí hrdina konečně začíná spolupracovat a po uvolnění závěsu dělá nemotorné kroky do boxu. Protože již máme časový skluz a naše povinnosti zde končí, nezdržujeme se na klinice a vyrážíme směr Pardubice (... a bez oběda).

Na závodiště sice dorážíme se zpožděním, přesto je však sanitka umístěna na trať a připravena na zítřek.

V neděli ráno se u naší soupravy setkáváme se záchranáři od lidských sanitek a s doktory z oficiální veterinární služby, kteří mají spolu s námi stanoviště u cílové roviny.

Průběh dostihového odpoledne je dobře znám ze všech možných médií, dovolím si tedy využít tento prostor k malému osobnímu zamyšlení nad třemi zmařenými koňskými životy. Zamyšlení člověka, který jeden den doslova potí krev při záchraně zuboženého koně, balancujícího mezi životem a smrtí, a o pár hodin později musí bezmocně přihlížet, jak umírají jedinci do té doby zdraví a v plné síle.

koňská záchrankaNepatřím k radikálním ochráncům zvířat, do hysterické puberťačky mám opravdu daleko a nejsem ani extrémistický nepřítel dostihů, přesto se ptám - proč? Argumenty že bez dostihů by zanikl chov koní, že kvanta zvířat zabíjených na maso mi nevadí a tři mrtví koně na dráze ano, považuji za demagogické. Sám pro sebe trochu pragmaticky dělím úhyn zvířete na zbytečný anebo nevyhnutelný. A smrt sportovních koní (stejně jako všech jiných zvířat) kvůli lidskému pobavení, kvůli pofidernímu zisku, kvůli vlastnímu egu, ale i kvůli nezodpovědnosti budu vždy považovat za zbytečnou. Jak je vidět z nejrůznějších reakcí, nikdo nezná konstruktivní řešení - ani já. Moc bych si však přál, aby nepřevažovaly a nevítězily argumenty, že je to zkrátka nutné zlo. Řekli bychom si to i v případě, kdy by místo koní zahynuli jezdci?!?

Večer na cestě z Pardubic zpět do Brna převládá pochmurná nálada. Nahořklá příchuť dnešních dostihů poznamenala všechny z našeho týmu. Vždy jsme deklarovali a přáli si, abychom měli na podobných akcích co nejméně práce. Dnes jsme paradoxně neměli žádnou, i přesto, že jsme toužili Piccadorovi, Gawainovi i Shirley dát alespoň nějakou další šanci. Jejich zranění však byla tak vážná, že by se opravdu jednalo jen o nesmyslné prodlužování jejich utrpení.

(P.S. Při psaní tohoto článku přišla zpráva, že v sobotu zachraňovaný valášek Lux musel být na klinice utracen z důvodu celkového vyčerpání, které již způsobilo nenávratné škody.)

Nezapomínejme na Piccadora, Gawaina, Shirley, Luxe, ale ani na spoustu jiných bezejmenných. Dokažme, že nejsme jen „uživateli" koní, ukažme, že máme na to být jejich plnohodnotnými partnery!

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. LynnK

  ....

  17:42 - 15. 10. 2009

  Smutný a pravdivý článek . Moc vám a všem koníkům přeji, aby těch příběhů se štatným koncem bylo co nejvíce. Je úžasné co děláte!

 • 2. iva.b

  Díky

  18:29 - 15. 10. 2009

  Kéž by bylo více těch úspěšných případů u kterých zasahujete. Každopádně díky za to, že Vás máme. Přeji ať se daří.

 • 3. frýba

  Děkuji

  19:03 - 15. 10. 2009

  Článek je opravdu pěkně a pravdivě napsaný. Taky se připojuji s poděkováním za to co pro koníky děláte.

 • 4. MajkaG.

  MajkaG.

  19:03 - 15. 10. 2009

  Pane Čechovský, děkuji vám za váš článek. Vážím si vašich názorů.
  Přeji vám (i koním) výjezdy se šťastným koncem.

 • 5. Drahomíra Tattermuschová

  Souhlas a díky

  19:13 - 15. 10. 2009

  Konečně někdo se stejným názorem na VP a podobný bussines, moc děkuji za upřímné vyjádření Vašich pocitů!
  A samozřejmě také přeji hodně úspěchů ve Vašem snažení.

 • 6. Janča K.

  Souhlas a diky II.

  07:59 - 16. 10. 2009

  Souhlasim s Drahomirou, v kazdem pripade diky za Vasi praci, preji co nejvic pripadu se stastnym koncem :-)

 • 7. tyralka

  ahoj a taky dík

  08:30 - 16. 10. 2009

  Ahoj čechuldo, klobouk dolů a držím palce. Ráda tě uvidím, ale za "normálních" okolností... A taky díky, že jste se do toho pustili.. Nevíš dne ani hodiny... Ad pardubická... to nejde shrnout do pár vět, takže se do toho ani pouštět nebudu...
  Zdravíme z Ořešína :-)

 • 8. Míra

  Poděkování

  14:18 - 16. 10. 2009

  Díky moc za zajímavý článek a především tu část,týkající se dostihového sportu.

 • 9. Eva Holubcová

  Business?

  17:08 - 18. 10. 2009

  Zdravím, Pana Čechovského, Toma Förchgotta a dalších si nesmírně vážím pro jejich práci pro koně. Ale bohužel se dopouští demagogie. Chápu, že ten článek byl psán pod návalem emocí, ale....Tohle je nepříjemně překvapující. Provoz dostihového koně v ČR vyjde na 100-200 tisíc/rok, plus další náklady jako odchov, koupě apod. Tyto nenávratné investice vrátí několik koní v překážkách a několik koní v rovině za rok. 99.9 % ostatních těžce prodělává. O něco málo lepší je to ve světě v nekterých zemích. Tak proč ty řeči o zisku? Proč těch 99.9% posílá koně do dostihů? Protože je to nádherný sport plný emocí. Kůň, který je připravený a má odpovídající management, není žádný chudák, jak se tady snažíte prezentovat. Chápu, že je vám líto mladých, zdravých koní, ale titíž koně by bez dostihů NEEXISTOVALI. Proč se tady nepíšou články o provozácích, kterých je v každé stáji několik, jací to jsou chudáci? Co tažní koně, ti nikoho nezajímají? Jejich těžké úrazy v lese? A jak oni potom končí, tedy na jatkách, poté co si své poctivě odřou? Ocenila bych, kdyby když už někdo zbrojí proti nějakému sportu, si zjistil základní relevantní skutečnosti a nesoudil na základě toho, že jednou za rok vidí VP v Pardubicích. Proč nejedete na rovinové mítinky do Velké Chuchle, Mostu a Karlových Varů, abyste si udělali férový obrázek o tom, jak funguje český dostihový provoz? Že je to především o obyčejných lidech kolem koní, i o silných koňských příbězích? Ale psát o pofiderním zisku, pro vlastní pobavení apod. to je bohužel neférové a není to pravda. Zapomínáte, že většina dnešních pteplokrevných plemen do značné míry stavěla na krvi arabských koní (kteří byli šlechtěni poměrně brutálním způsobem tisíciletí) a anglických plnokrevníků, ze kterých to, čím jsou, udělala dostihová selekce trvající tři staletí? Jezdíte na Furiosech, Gidranech, North Star, nebo německých plemenech, všechna v sobě mají plnokrevníka. A plnokrevník by bez dostihů nevznikl. Dostihy nejsou samoúčelná zábava, ale především by to měla být selekce. Překážkové dostihy selekcí nejsou. Jsou tedy jen sportem. Přesto, ti z vás, co skáčete či děláte jiné sporty s koňmi každý víkend nebo druhý víkend, máte je zavřené doma bez vypouštění do výběhu, protože to jsou \"sporťáci\", drilujete je na jízdárnách, opravdu jste si jistí, že můžete poukazovat prstem na překážkové dostihy? Nebo rekreační hobíci, co koně jednou za týden pořádně proženou? Co ti koně, kteří majitele omrzeli a teď stojí měsíce, roky zavření 24/7 v boxe? I takové případy jsou...Co je větší zlo? Nebo to není o zlu, ale jakým způsobem s tím koněm zacházíme? Základní pravdou je, že vztah mezi koněm a člověkem je vztahem sluhy a pána, ať se vám to líbí nebo ne. Můžete si namlouvat, že je mezi vámi přátelství. Ale ten kůň je na vás ve všem naprosto závislý, nemůže se jednat o rovnoprávný vztah už prostě z principu.

 • 10. neugo

  VP

  18:43 - 18. 10. 2009

  Reaguje na 9.

  Prosím nesrovnávejte nesrovnatelné. Práce chladnokrevných koní a jejich úrazy se nedají srovnávat s úrazy koní při dostizích - chápu Vaše stanovisko a ač se mi to vůbec nelíbí, musím Vám dát za pravdu, že by bez dostihů spousta koní neexistovala. Nic to však nemění na situaci, že nemůžete házet všechny úrazy do jednoho pytle, už jen proto, že úrazy na dostizích jsou především kvůli koníčku a zálibě lidí (tato záliba ovšem spoustu lidí živí) a kůň v 90% případů nemá na vybranou, protože trasa dostihu je daná. Navíc, na dostizích (míním ty, které proběhly o víkendu, kdy se běžela VP) jsou koně vedeni jezdci, kteří vědí co dělají a do čeho jdou - jsou to profesionálové - a i přesto se stávají smrtelné úrazy. Kdežto úrazy koní v lese, na poli atd. se stávají především lidem, kteří jsou amatéři, pod vlivem alkoholu nebo bestie ženoucí se za ziskem, ...... Kůň v takovém provozu, vedený zkušeným člověkem, má většinou možnost volby. I zde se však nehody stávají i těm nejzkušenějším - náhoda je náhoda (mizivé procento oproti dostihům). Letošní dostihy o "pardubickém víkendu" byly krásné, ale zároveň paradoxní svými smutnými příběhy.

 • 11. ambra

  VP-Business- OT- díky za článek

  21:00 - 18. 10. 2009

  No asi začnu od konce. Děkuji autorům za to, že si našli mezi svými pracovními povinnostmi čas i na to informovat nás ostatní o tom co a jak dělají. A taky o tom, že něco jako koňská záchranka existuje.

  A dále nějak nechápu, proč když se řekne dostihový sport většině lidí se vybaví business, ale co to vlastně je a kdo jej dělá? Majitelé koní?, sázkaři, sázející, dostihové spolky, trenéři, sami koně nebo jejich chovatelé? Kdo vlastně? Víte to někdo? Já tedy neumím jasně odpovědět snad ten kdo na nich za daný den nejvíc vydělá na největších prohrách těch ostatních.... snad!? A proč vůbec se vždy o tom tolik mluví v souvislosti s VP? Zbohatl snad při vsázení, proběhnutí svého koně cílem nebo nějakou jinou činností spojenou s VP natolik aby vstoupil do dějin? Nevím a vlastně ani nechci znát odpověď na své otázky, protože takto ptám bychom se mohly donekonečna všichni a všech. A jsem tím také tak trochu OT nebo snad raději mimo mísu.:-))
  Jediné co zůstává asi jasné. Čím by byly dostihy bez koní, a čím by byly koně bez dostihů. Asi tím čím by byla řeka a krajina kolem ní bez vody. Byly by zde ještě koně v tak rozmanitém počtu plemen ještě dnes? Našly by jiné využití a chtěl by se ještě někdo hnát někam, kde by nebyla aspoň maličká naděje vidiny pozlátka? Nevím jsou to jenom spekulace, které je snad dobré raději ani nerealizovat, co kdyby náhodou tohle nádherné a ušlechtilé zvíře vymřelo.
  Snad jediné, tu je a již dlouho tu je a snad bude a to je jeden dostih, který se v naší zemi letos již běžel 119krát. Je jím VP. Kde je ten dostih dnes a kde byl před těmi 119ti lety, tu otázku si tu ještě nikdo nepoložil a proč? Přežila komunismu, válku, revoluci ....a snad přežije i demokracii:-D....Kolika změnami prošla, kolika změnami prošel i dostihový sport, kam až dosahují kvality koní a jejich jezdců, co všechno přináší moderní veterina(pokud to mohu takto nazvati). Proč se tak neptáte? První koně na VP cestovali po svých později snad na korbách prvních aut či vlaků. A dnes se vezou v moderně zařízených vozících za ještě modernějšími a lépe vybavenými auty s kamerami, kdy řidič ví o každém hnutí koně během přepravy. Pro jezdce i koně se udělá maximum od péče lákařů lidských i zvířecích, koně dostávají kvalitní krmení, jezdci mají kvalitní vybavení... no kde jsou ty doby kdy cílem neprošel ve VP jediný kůň?
  A riziko úrazu? O co je větší než to které podstupujete na vyjížďce, Hubertu, když pouštíte své čtyřnohé miláčky do ohrady.... vždyť stačí tak málo jedna díra a kůň si může zlomit nohu, jedno přeskočení ohrady a může si zlomit vaz, jedna nešťatně trčící větvička a přijde o oko.... toto si snad nikdo ani nechce připustit, ale je to běžný život. A život je jako podzimní listí, jako jarní květy, jako zlátnoucí lány obilý, jako mrazík když v zimě kreslí své obrazy po plátně přírody... je barevný plný proměn, když jedno umírá druhé se rodí. I my všichni zde umřeme a někdo jiný se narodí... tři zmařené životy koní jsou to nutné zlo, aby se mohly jiné zase narodit.... Snad VP bude jednou opravdu "Velkou" a ukáže se že chovy koní dosáhly takové kvality, kdy nebudou ani ty tři padlí koně a také se ukáže, že nejtěžší dostih kontinentu byl překonán.... snad....

  A nakonec mi to nedá nereagovat. Neugo i paní/slečna Holubcová mají každý částečně svou pravdu ale i nepravdu.
  Koně ať v sedle nebo za ním na opratech vede jezdec/kočí, ale každý kůň má v podstatě volbu si vybrat jestli ho poslechne a půjde a nebo ne(viz. např. dva koně v ceně Labe, kteří nepřešli Irskou lavici z opačné strany, vybrali si).
  Vliv alkoholu je nebezpečný v každém odvětví lidské činnosti nejenom u koní!
  Hon za mamonem jde většinou přes mrtvoli... nejenom koní
  Zkušený kočí nebo jezdec = poloviční riziko blbé náhody, že se stane nehoda
  Pro koně ať dostih nebo práce v lese je prostě práce jen prostředí se liší.
  Většina domestikovaných zvířat je závislá na člověku
  Nikde se neuvádí (já na to zatím nikde nenarazila, kdo ví ať doplní prosím pravdivě né dohady)jaké % koní ročně umře přirozenou smrtí, kolik na závodních drahách, kolik v jiném provozu (např v hospodářství), kolik na jatkách, kolik je jich v důsledku onemocnění/úrazů utraceno. Nemůže tedy nikdo objektivně říci, že největší podíl na smrti koní má právě dostihový sport.

  No počítám s tím, že mě tu někteří ukamenují, ale já jsem zde stejně jako ostatní vyslovila svůj názor, pocit na danou věc. Ještě jednou děkuji autorovi a doufám, že nás stále budete informovat.

 • 12. Eva Holubcová

  Chldr

  21:18 - 18. 10. 2009

  Reaguje na 10.

  Zdravím,
  v žádném případě to nemělo házet do jednoho pytle zranění způsobená v jakémkoliv odvětví. Tažných koní si nesmírně vážím, ačkoliv se o ně blíže nezajímám. Nemyslím, že by se úrazy mimo sport stávaly pouze nezodpovědným lidem nebo pod vlivem alkoholu. Ale zrovna tak je pravda, že na dostizích jsou pravidelně jezdci např. na alkohol testováni, sankciováni za nadměrné použití biče (jak finančně, tak dočasným odnětím licence), což u hobíků samozřejmě nikde není.
  V celé té diskusi mi chybí racionálno. Nemile mě překvapují lidé, kteří podléhají emocím v takové míře, až snad ztrací racionální uvažování. Já třeba čtu o drezúře jen opravdu nepříjemné věci, nic pozitivního, a také tady nikde hystericky nevykřikuji, ať zakážou drezúru, přitom se nedá popřít, že podle té negativní PR má mít velice negativní dopad na psychiku i fyzický aparát koní. Nemám ráda western, barrell racing, rodeo a takové věci, taky nemám potřebu vyřvávat něco o chudácícíh konících. Prostě lidi, co trochu tolerance k tomu, že existuje spousta sportovních odvětví a že vy, co třeba máte jen toho hobbyho koníka, nejste v žádném případě "lepší" koňaři? Že jde jen o způsob, jakým s tím koněm zacházíme?

 • 13. zuzka100

  Proberte se

  13:30 - 19. 10. 2009

  Evo, jistě Vás samotnou štve skutečnost, že v dostizích je úmrtnost koní neúměrná jiným "koňosportům" i hobíkům. Klidně obhajujete dostihy způsobem "za tu srandu to stojí" jelikož jinak si nedovedu představit co jiného na tom vidíte. Když tam není zisk, což dovedou pochopit i záchranáři tak to je pro zábavu že...? Možná by nebylo špatné se zamyslet o tom proč, zatímco Pavel zde nadnesl myšlenku, kterou až vy jste rozvedla do extrému vyčítáte někomu že je pro záchranu zbytečně promarněných životů? Vnucujete nám myšlenku, že dostihy jsou prospěšné koním? Ale jděte! Vždyť jakýpak je odpad dostihových plnokrevníků, kteří se nemají ani šanci dostat k nám hobbíkům? Arabští koně, QH, španělští...i A 1/1 byli selektováni velmi tvrdě ano. Dnes už ale takové věci nemusíme tolerovat že? Omlovat něco o čem víme, že je špatně tím, že něco je ještě horší je svinstvo. Dělají to tak téměř všichni koňáci. Takže se pak nedivte až od zmíněných drezuráků uslyšíte "No jo, ale zase je nezabíjíme na dostizích". Demagogie je snaha házet špínu jeden na druhého. V žádném případě to nic nevyřeší. To, že někdo, kdo šel ke koním, protože je má rád řekne "JE MI TO LÍTO" přece není zločin.

 • 14. frýba

  Nechápu

  22:59 - 19. 10. 2009

  Nechápu odpověd typu však hobíci taky mají na svědomí smrt,však parkuráci to a ono,ale nikdo tady přece netvrdí,že smrt koně v dostihu je špatně,ale že tady soused-hobík-schvátil koně je v pořádku. Každá zbytečná smrt je špatně at už je to vlivem dráhy nebo neznalosti,nebo alkoholu nebo šetření na nesprávném místě(nenaočkuju proti tetanu,kůn uhyne). Obhajoba typu vždyt parkuráci,hobíci,drezuristi,aj.taky mají na svědomí konská úmrtí mi příjde jako primitivní. Ano a taky vyjádření lítosti nad smrtí koně mi přijde naprosto normální a není potřeba člověka za to kamenovat.

 • 15. izzynka

  Realita světa

  11:10 - 20. 10. 2009

  Děkuji za velmi pěkně napsaný článek, který skutečně má co říci, děkuji za perfektně vyjádřené to, co cítím já sama. Smutná realita tohoto (kam se řítícího?) světa, že? Děkuji i za to, že jste a že děláte to, co děláte. Velmi si Vás vážím. Helena Žákovská

 • 16. izzynka

  Ano

  11:21 - 20. 10. 2009

  Reaguje na 9.

  máte také pravdu, nelze soudit jen dostihy, je třeba se zamyslet a sám se pokusit udělat pro svého koně maximum z hlediska jeho potřeb, ve stáji, venku, u ČT i A1/1, všude...
  Jen, též si myslím, že dostihy jako VP a podobné, kde je už skoro pravidlem, že zemře nějaký kůň, jsou opravdu zbytečnou cestou na smrt. Bez nich by snad A1/1 nevyhynuli že? Snad mě chápete.

 • 17. Eva Holubcová

  Dostihy

  20:49 - 20. 10. 2009

  Reaguje na 13.

  Zuzko, ohrazuji se proti stylu, jakým podáváte mojí argumentaci v linii "ta sranda za smrt stojí".
  Ne, nevyčítám někomu, že je pro záchranu promarněných životů. To je opravdu nesmysl.
  Smrt zamrzí každého koňáka, bez ohledu na sport. Nicméně prosím Vás, zůstaňte při zemi...

  Dnes už nemusíme "tolerovat" dostihy jako selekci? Dobře a kde budete brát lehké, živé, energetické koně jako injekci krve do příliš těžkých, neohrabaných, těžkopádných teplokrevníků? Předpokládám, že si je vyselektujete na hobby parkúrech stupně Z...Co si myslíte, že je otci zakladateli celé řady německých sportovních linií? Samozřejmě, plnokrevníci. Vliv jenom samotného Dark Ronald je bez diskuse.

  Můj příspěvek ještě jednou zkopíruji, tu závěrečnou část, aby bylo jasno "Co je větší zlo? Nebo to není o zlu, ale jakým způsobem s tím koněm zacházíme?" Pokud je s koněm zacházeno slušně a je odpovědně nachystaný, tak nevidím důvod, proč by jakýkoliv sport či hobby měl být pro koně týrání.

  A Zuz, aby bylo jasno, já bych osobně, ačkoliv jsem dostihový fanoušek, koně na zdejší překážky a ani do provincií typu Lysá nad Labem či Brno NEPOSLALA. Já si ty stinné stránky uvědomuji, připouštím. Co mi ale vadí, je styl argumentace ve stylu chudášků koníšků. Upozorňuji, že jsem také hobík.

  To Izzy: máš pravdu, plnokrevníci by bez překážkových dostihů nevyhynuli, důležitou roli hrají jen zde v ČR, pak ve Francii, Anglii, jinde buď okrajově nebo vůbec. To je všechno. Bohužel se VP vyvinula ve velice specifický národní fenomén a není lidské síly, která by jí zrušila. Je to také jedna z mála tradic, které přetrvaly sto let a to je v kontextu naší historie hodně. Musíš tu VP vnímat v širokém kontextu, ne pouze koňařském. Máloco udělalo pro popularizaci koní jako Velká pardubická. Je to jediná koňská akce, která je sledována v národním měřítku. Já osobně se domnívám, že lepší by bylo ty překážky doupravit, ale ne ve stylu "snížit, zkrátit", spíše naopak, aby to koně respektovali.

 • 18. zuzka100

  souhlas

  10:15 - 21. 10. 2009

  Souhlas s Izzy. Nevím kde čtete "chudášci koníšci" ale v průvodním článku na toto rozhodně nenarazíte. Vypadá na zlehka alergii oproti cituplným výlevům jinde. Každopádně ať už člověk vyjádří svou lítost jakkoli je lepší než oči zavírat. To co říkáte je pravda. Každopádně musím podotknout že znám toliko lidí co si "hledí svého" jen aby panebože nepopíchli někoho, kdo mu (jako zde vy) vynadá do citlivek. Proboha kde to žijem? VP je smrtelná rychlostí i překážkami. Ti koně co tam zemřeli měli podle mého prostě smůlu. Nebyli špatně připraveni a měli výborné jezdce. Čím to tedy bylo? Právěže jsou takové náhody již tradiční přestávají být náhodami a je třeba se začít ptát kde je chyba? Zvyšovat výkon ať už koní nebo lidí je možné jen do určité míry, jsou věci pro které nás příroda nevytvořila. Takže mi zase nabíhá otázka proč za každou cenu chtějí jezdci a majitelé koní lepší výkon. Vypadá to skoro jako věc prostého lidského EGA. A na to Ego už pravda dojelo několik koní i v mém sportovním okolí. To je asi ten aspekt, který se u hobíků zas tak často nestává.

 • 19. megera

  probraná....

  23:11 - 21. 10. 2009

  Reaguje na 13.

  zuzko, vůbec teď nejde o škodlivost dnešní formy dostihů - zejména překážkových ne, tam opravdu nejde o selekti z pohledu rychlosti, ale o té tvrdé selekci - to je zajímavé .... ano, dnes chybí selekce a výsledkem jsou chromáci, mrzáci, marodi, zdegenoraní a pro další využití nevhodní jedinci... a nejde jen o koně - v tomhle si ještě snad dostihoví koně rovináři v zahraničí drží trend. Obecně lze říct, že kde není selekce ( a jaká jiná než tvrdá - nekompromisně vyřadit nekvalitu - a tu je nejdřív třeba odhalit - nepustit cokoli co není na 1* do "chovu" v uvozovkách proto, že se to týče nejen zvířat... dnes umožňujeme rozmnožování i lidem tak postiženým, že je 100% i postižení potomstva, práceschopná a ochotná populace už prakticky není schopná zajitit tu část nepráceschopnou či neochotnou... Tam, kde chybí soudnost a jede se na dojemné city to v dlouhodobém výhledu nevypadá dobře - ukazuje to stav u psů, koní, koček a vlastně všech druhů, do nichž člověk samaritánsky zasahuje a zachraňuje, lidi nevyjímaje. Zní to velmi kacířsky a každý, kdo má někoho postiženého v rodině či starouška se teď bude čílit, jaký jsem sobec a nelida, Pokud to tak bude, zůstala jsem nepochopena.... Viděla jsem nedávno hezkou poničku připuštěnou prý fjordem, hříbátko je takový paskvil, že ho nečeká hezký osud, fyzicky to bude děs, na který pokud nebude brán ohled, bude to v podstatě pro koně urtpení. Právě tak zachraňovat koně který je na umření, podvyživený a nemocný - což se bou podvýživa nese - mi připadá víc jako "slabost" než jako "síla".... nakonec osud ukázal, že takové zvíře neprostojí podmínky do nichž bylo přivedeno - jistě v dobrém a zaměstnalo záchranku, vznikla první "ostrá" zkušenost a článek, který porovnává zbytečnou smrt - vinou úrazu - možná špatná natrénovanost, možná náhoda, možná souhra náhod i dispozic - smrt nazvaná "pro zábavu" a proti ní stojí marný pokus zachránit koně "v koncích" zachraňovaného z dalších čistě lidských pohnutek - ne lepších a ne horších - z úhlu tohoto pohledu - ze soucitu.... nebo nevím, jak bych to nazvala - z potřeby být zachráncem. Emoce stranou - faktický výčet je takový, že koní končících rychlou smrtí po úrazu je podstatně méně než těch, jejichž problémy jsou prodlužovány a nastavovány. Statistiky koní uhynulých předčasně v rukou hobíků neexistují, naproti tomu úraz v dostihu je na obrazovkách ve všech hlavních zprávách.... Podotýkám, že nejsem fanda dostihů jako divák, nemám je jako zdroj zábavy ani ničeho jiného, Letošní Velkou jsem neviděla ani ze záznamu, jen šot v TV, takže neobhajuju a nevyzdvihuju, jen uvažuju.... Navíc si nejsem jista, zda u tak fatálních úrazů jako jsou ty dostihové by sanita pro koně byla vůbec co platná... Nevím. Na jaké úrazy, poškození, problémy je vlastně taková sanita původně myšlena a stavěna (ideově) ? Na drobnosti zbytečná, na úrazy ústícími v uspání také - jaké jsou ty mezistupně? kolika? zablokovaná záda? fatální vyčerpání? Nevím. Také by mne zajímalo, jaká je cena takového výjezdu - dnes už jeden proběhl, takže by měla být nějaká kalkulace ověřená v praxi - s čím má majitel koně volajícího koňskou záchranku počítat?

 • 20. Filip Tesař

  Proč

  08:33 - 22. 10. 2009

  Reaguje na 19.

  Obě situace v tomhle článku brnkají na city, ale kůň může docela prozaicky někam zapadnout, není to myslím případ až tak vzácný, než aby jedno speciální auto s posádkou bylo zbytečné, mě taky zapadl kůň do výkopu, naštěstí jen zadníma, ale huculoidovi jsem nohy jednu po druhé vyndal, opřel se o něj zády a vytlačil ho - ovšem většina koní je větších, spousta jezdců jsou ženy a dívky, zapadnout se může hluboko, kůň může zapadnout taky třeba do měkkého břehu, sám se nevyprostí, jednotlivý člověk mu nepomůže - jistě, neopatrnost, ale co pak dělat? Dál myslím má záchranka smysl při převozu koní se zlomeninami na kliniku, v tom bude asi nenahraditelná.

 • 21. neugo

  Koňská záchranka

  09:52 - 22. 10. 2009

  Reaguje na 19.

  Nevím k čemu tedy jsou záchranné služby pro lidi - zrušme je. Drobná zranění ošetříme doma a vážnými se zabývat nebudeme, protože je to nákladné a lidí je jak mravenců. V poslední době se nedivím už ničemu a názor uživatelky pod přezdívkou Megera mě jen ujišťuje v tom, že dnes je možné úplně všechno.

 • 22. Pampajara

  nesouhlasím

  13:18 - 22. 10. 2009

  Reaguje na 21.

  A souhlasím s megerou. Jinými slovy její úvaha je mi blízská. Neznamená to, že kupříkladu dopravní nehodu budu ignorovat, že "eldenky" a jiné ústavy považuji za parazitální, sama nevím neoctnu-li se tam třeba po vážné nehodě. Nicméně množit se - vše za každou cenu, je nemoudré. Čím víc lidí, tím víc hovadin... A co se zvířat týká, mám doma produkt takového množení a docela si všichni drbeme hlavu, ale stalo se. Zachraňovat za každou cenu? Někdy je vážně dobré nechat důstojně odejít

 • 23. megera

  obávaná demagogie je tady

  14:02 - 22. 10. 2009

  Reaguje na 21.

  Ano, právě takové jako Vy jsem měla mysli, když jsem psala o nepochopení... Takže další vysvětlování je asi zbytečné...

 • 24. neugo

  Výsledek

  14:02 - 22. 10. 2009

  Reaguje na 22.

  Tak si to tedy shrnem:
  1) Počet obyvatel v ČR je stále menší
  2) Počet koní je oproti období před revolucí čtvrtinový
  I když se mi zdá, že lidí je jak mravenců a je jich stále víc, čísla říkají opak.

  Když půjdu makat do lesa (např.), kůň se mi tam zraní - pomoc koňské záchranky by mu pomohla a navíc by ho zcela uzdravili, což mně by se možná doma nepodařilo a taky na to nemám čas, protože mám doma další koně a spoustu práce. I kdyby mě stálo léčení více než koupě nového mladého koně, rozhodl bych se pro léčbu, protože nejen, že bych musel nového koně koupit, ale také si ho znovu zaučit a nemusel by mít stejné kvality. A já bych měl tak jako tak ztrátu v příjmech. Navíc, pokud by to byl kůň plemenný v mém vlastnictví, pak bych tím více usiloval o jeho uzdravení. Hm, ale jak vidím, asi se mýlím a budu si to muset přehodnotit a brát s sebou ke koním pušku, co kdyby se jim něco stalo.
  Nebo jiná situace, někdo má valacha, který jistou dobu vydělával v dostizích slušné peníze, ale jednou se zraní, zranění by se dalo vyléčit (zapotřebí koňská záchranka), ale je 90% pravděpodobnost, že se už na koni nebude dát vůbec jezdit - utratit, netřeba záchranku ani volat, peníze už vydělávat nebude, tak šup s ním do salámu.
  Nevím jestli jsem postoj pochopil správně, pokud ne, prosím o prominutí.

 • 25. ambra

  Dvě strany mince...

  14:24 - 22. 10. 2009

  Reaguje na 21.

  neugo, bohužel megera je velmi realistická. A sám bys mohl vědět jak to např. vypadá v chovu chladnokrevníků.
  A i my ostatní si přiznejme, že všechno má dvě strany mince, a spoustu úhlů pohledu na danou věc. A dneska chovat kde co za každou cenu asi není nejlepší volbou.
  Koňská záchranka určitě není zbytečná v případech, které jmenoval Filip Tesař, ale v některých případech je lepší nechat zvíře(umyslně píšu zvíře, týká se všech) důstojně odejít. Člověk by asi měl být dosti sebekritickej a když už si bere do rukou život jiných, také uvážlivý. Jestli není lepší důstojný odchod než protahování bolesti a utrpení. Proč tedy nedat šanci "zdravému" ikdyž starému zvířeti před zvířetem starým a nemocným, zuboženým? A já se už tu ptala jednou a volala po statistice utracených a jinak zkonajících koní v ČR. Megera tu po ní volá také, dostane se nám nějaké odpovědi a nebo se nic takového v tomto státu nesleduje? A pak jsou tu opravdu týraní koně(týraní hladem, ve špatnýcho podmínkách bez jaké koliv péče) kolik těch je?

 • 26. neugo

  Utracení

  14:48 - 22. 10. 2009

  Reaguje na 25.

  Já jsem nikde nenapsal, že zachraňování koní starých a opravdu vážně nemocných nebo vážně zraněných je potřeba. Reagoval jsem na zpochybnění efektivity a účelu existence takové služby, jakou je koňská záchranka. Ta tady má své místo a uvědomte si prosím, že plní jen přání majitelů koní, i když by nemusela.

 • 27. ambra

  Utracení- také dvě strany

  15:30 - 22. 10. 2009

  Reaguje na 26.

  Já neříkala, že jsi psal. Pouze říkám, že je potřeba rozlišit co je na hranici přežití a má tedy šanci "normálně" přežít a co už je za touto hranicí a bylo by spíš trýznění. Megera má ve svém příspěvku spouty myšlenek, na které by šlo navázat. Je to např. chov a jeho podmínky, záchrana zvířat, smrt, lidský soucit.... vpodstatě navzájem se propojující a dávající určitou myšlenku, kontext, pohled. A pak otázky na které nezná odpovědi, jistě každý zažil, že se ptal přitom na věci skoro jasné ikdyž mu ne. I mě by zajímalo kolik takový výjezd stojí. MImochodem jsem to nějak ani v pořadu Chcete mě jsem to nepostřehla(odkaz na halvní stránce vpravo " o koních jinde")Vše bráno z jedné strany mince. Na druhou ty máš také svůj pohled a "MOŽNÁ" v některých myšlenkách stejný.
  A já když to vezmu ze svého úhlu pohledu. Kdo bude chtít staršího chladnokrevného valacha s problémy se zády, nohama taky v nijak dobrém stavu, který je ke všemu jankovitý a v tento čas už konečně v slušné kondici(tedy ne tu hromádku kostí a chlupů váží něco do 4q)? No počítám, že nikdo není natolik romatický, že by chtěl čas od času honit po okolí koníka, kterému hráblo v kebuli, který je čas od času rád, že stojí na všech čtyřech a na těžkou práci se skoro nehodí. Navíc za takovej směšnej pakatal jako je 20tis.-ironie, kdyby někdo nepoznal(mimochodem pořizovací cena chrastících kostí v březnu- holt i za soucit se platí a né málo). Takže ve výsledku bezedná studna na peníze a nikdo ho chtít nebude tak co s ním jiného než do salámu? Ale kdyby přece se takovej dobrodruch našel nechť se ozve a kdo se neozve ať se dostaví:-D.

 • 28. zuzka100

  Ceník

  16:06 - 22. 10. 2009

  Reaguje na 19.

  Megero, jestli je vaše snaha zjistit statistiku stejná jako cenu záchranky tak se jí asi nedobereme. http://www.konskazachranka.cz/zdroje-financovani-a-cenik/ - pro vás. A ještě se zeptám kolik znáte zdravých sportovců - lidí, kteří mají děti? A kolik těch druhých? A vy děti máte? Tolik k té "lidskosti". Co se týče např. koček, znám mnoho stájí kde se množí jak na běžícím páse a ti, kteří rádi kritizují chov koní se koukají jak příroda koná své dílo (koťata umírají), nebo jí pomohou (utopí je), než by investovali tisícovku (maximálně) na kastraci. To že se vám ještě nestala situace, kdy byste podobné zařízení potřebovala je super a přeji vám aby ani nikdy nenastala. 7mi letá kobylka mi zapadla i s jezdcem do nezajištěného výkopu a nikomu nepřeji ty nervy jestli bude v pořádku. Vy byste možná bez emocí zrovna utrácela, já ne, kobylka je letos zdravou mámou. Na webu záchranky se můžete dočíst také k jakým případům slouží. Přínosné mi připadá třeba převážení koně s laminitidou. Půjčování závěsu pro tyto případy do vlastní stáje - stačí trocha fantazie. S vašimi světáckými řečmi bych řekla že zkušeností můžete mít spoustu, abyste si domyslela úrazy, které fatální nejsou a přesto bolí. Zpátky k těm lidem, myslím že spousta z nich by si život na přístrojích nevybrala, ale to už je chyba jinde. Neřešitelná. Například právě v Pardubicích jsem přispěla do pokladničky, kde koňáci vybírají na lepší život pro pana Cipru. Ani ho osobně neznám.

 • 29. megera

  demagogie...

  17:03 - 22. 10. 2009

  Reaguje na 24.

  otázka není útok, otázka je dotaz ... když půjdete s koněm do lesa... čirá spekulace - nehodlám spekulovat na této úrovni - jděte do lesa.... Ukažte mi ty odložené dostihové koně co vyhráli miliony - moc jich nebude, že, ještě méně z nich bude mít zranění k němuž je potřebná sanitka. Tím nezatracuji sanitku jako takovou, jen se ptám, která ta zranění to jsou... Výčet počtu obyvatel a počtu koní moc nechápu, lidí je málo, no asi málo souložíme a moc jezdíme autama i mizerně žijeme, to pak rodičky nestíhají doplňovat ztráty při nehodách, v závislosti na alkoholu, drogách a cigaretách, darebné životosprávě a lenosti.... ale to je kapku OT, že. Ne nestřílela bych jen tak, mám koně po úraze, ale nikoli fatálním, po úraze léčitelném. A ano, pár zvířat už jsem pohřbila, resp několik jich uhynulo a několik jsem nechala uspat. Jsem zlá, nechtěla jsem aby si moje 14 letá čuba užívala života s nádorem, který jí tlačil na plíce, ani ta druhá v 9 letech s amputovanou zadní nohou (černý ruský terier) s léčbou prognozovanou na déle než rok - asi by se jejího úspěšného závěru nedočkala.... psa, který přišel o oko jsem nenechala utratit, ale kocoura s vykloubeným ramenem ano, koťata netopím, ale nakonec není důvod, proč bych se tu měla zpovídat ze svého počínání... Vy tady splétáte příběh zraněného plemenného hřebce se zlomenou nohou při práci v lese, charakterního a zaučeného a tak vůbec.... hezká pohádka, předjímáte její dobrý konec - zachrání ho, vyléčí ho, on bude makat dál a ještě bude plodit potomky.... a co když záchranka a léčba zlomeniny nebude pohádka, ale horror, několik hodin vyčerpávající záchrany korunováno úspěšným odvozem na kliniku, kde bude kůň měsíc zavěšen, kost nebude srůstat, nedejbože to bude zadní noha a jak bude připouštět z jedné zadní netuším, vy mezitím zapadnete do půjček na léčbu s velmi nejistým výsledkem, práce stojí, konkurence vám vyfoukne rajon a vy.... no možná si najdete fofrem jinéh koně, který bude muset dělat za dva, aby uživil Vás, sebe a svého chromého kolegu v závěsu... bude makat tak, až mu dojdou síly a uklouzne a vy budete volat záchranku (dle vzoru "pes jitrničku sežral" komu se tahle nelíbí, je tu ještě "a brouček, malý klouček, usekl jsem si paleček") Rozumíte mi. Nejde o to střílet zvířata na potkání, jde o reálné zhodnocení stavu, prognozu, reálné náklady nejen finanční, ale i zhodnotit časové možnosti majitele, jeho vybavení, následný život zvířete, fyzickou a duševní odolnost obou... Sám projekt je zajímavý, shledávám ho i potřebným v určitých případech, ráda si rozšířím obzory v tom smyslu, že ne se všemi chorobami a postiženími jsem se setkala. Za těch zhruba 40 let kolem koní jsem se až nákupem dušného koně setkala s dušností, za mého mládí jsme neměli koně alergické, dušné ani jsem netušila, kolik koní je ataxických, schvácení bylo něco vyjímečného, opravdu vážných úrazů bylo v mém okolí relativně málo, neznám žádného koně s úspěšně přeléčenou zlomeninou velké kosti (ba asi ani malé) vím o případu havárie s následným uspáním, o případu zlomeného vazu, o případu utržené nohy v pleci - ve stáji a u případu utržené nohy - v pleci v dostihu - obé bez šance. Neznám u nás ústav specializovaný na schvácené koně, takže nevím, kam bych takové schváceného koně převážela a vlastně ani co by s ním udělali jiného, než mohu udělat já sama s pomocí kopytáře a běžného závěsu do stropu. Ano chápu koliku, kdy kůň "sotva stojí", chápu ledacos. Nechápu vyhublého koně z jatek,. které=ho někdo vytáhne a vypustí do bahnitého výběhu s vědomím, že to není dobré.... Měla jsem tu (nájemní kobylku) koně z útulku, koupli ho "neználci" kůň byl ataxický tak, že se mnohdy nedokázal zvednou ze země bez pomoci (těžké techniky) Kůň byl útulku vrácen, protože nemám k dispozici potřebné vybavení na heverování koní. Zdůvodnění že kobyla si lehala, protože se jí u nás nelíbilo mi osvětlilo, jak je možné, že byla prodána lidem bez zkušeností. Ano, to by byla zákaznice pro takovou konstrukci se zvedákem na kolečkách.... a smysl??? Ne nejsem si jista, zda jste pochopil. Ale ani já nechápu mnohé... Nesporně je fajn, když víme, že je zařízení s veterinářem, které vyprostí koně - dosud to dělali hasiči, uleví se hasičům a bude u toho odborník na kloně - to je pozitivní. Já se hlavně ptala na zranění v dostihu jako je Pardubická - jaké zranění tam očekávali - teoreticky) že by tam byla záchranka platná v této formě. Fatální zlomeniny to asi nebudou - ty se jeví jako bezvýchodné.

 • 30. Filip Tesař

  nepodsouvat

  18:06 - 22. 10. 2009

  Reaguje na 28.

  Zase bych Megeře zbytečně nepodsouval něco, co netvrdí, kdyby jí kůň zapadl do výkopu, jistě by ho jen tak neutrácela - co já vím, třeba by povolala traktor nebo hasiče, lidé si dokázali poradit i před koňskou záchrankou.
  Koní bylo před revolucí v Československu kolem 45 tisíc, dnes v Česku asi 28 tisíc a na Slovensku asi tak 10 tisíc - to jen na okraj. Jde o to, jak dlouho před revolucí: koní bylo \"spousta\" ještě začátkem 70. let, přes 100 tisíc, začátkem 60. let - přes 300 tisíc... a ještě dřív? Z tohohle pohledu je jich opravdu málo - tím víc chápu Megeru, když říká, že za jejího mládí, kdy byly koní skoro mraky, bylo nemocných míň než teď (řečeno obrazně).

 • 31. pegaska

  počty koní

  19:52 - 22. 10. 2009

  Reaguje na 30.

  Nevím, odkud čerpáte - údaje pouze registrovaných koní na uek v minulém roce v ČR byly okolo 63 000 koní - přičtěme ještě stále nějaké neregistrované...

 • 32. kerri

  pro všechny

  22:13 - 22. 10. 2009

  K vyhublému a zesláblému koni ve výběhu byla kz zavolána majitelem proto, aby se po odborném vyšetření na klinice zjistil skutečný stav koně. Meg s její jasnozřivostí bohužel majitelé neměli po ruce. Mnoho dotazů je na cenu takového výjezdu. Tak buď za A nikdo z tázajících neumí malou násobilku, nebo za B nikdo z tázajících se ani nepodíval na stránky KZ, kde je ceník uveden již od července. Pokud B, tak nechápu, jak může někdo mít názor na něco, co vlastně ani nezná... Ještě se vrátím ke koníkovi, odvezenému na kliniku, teprve až odborné laboratorní testy zjistily závažnost stavu vnitřních orgánů. Pokud by šlo třeba jen o vyčerpání, šlo by relativně lehce dostat mladého tříletého koně zpět do kondice, zvlášť při odborném dohledu na klinice. Pokud by nebylo možné koně na kliniku dostat- technicky, byla by to možná další zbytečná smrt. Takže kdo má tu křišťálovou kouli? Co se týká VP, u dvou ze tří utracených se dlouho zvažovalo použití závěsu k převozu na kliniku. Bohužel to dopadlo jak to dopadlo. Mimo jiné byla záchranka i u dalších případů, opět publikovány na někým sledovaných, někým méně, stránkách záchranky. A je tam velmi podrobně i vysvětleno proč a za jakým účelem vznikla. Opět pro ty, co neradi brouzdají po internetu...

 • 33. zuzka100

  Díky Tome za osvětlení

  11:08 - 23. 10. 2009

  Jestli jste si Meg prošla web záchranky už asi víte odpovědi na svoje otázky. Funguje a je to dobře. Když se stane a koníka zachránit nelze, určí veterinář a majitel koně. Ne vy, ne my. Když budu mít pocit že převoz na kliniku (zaplaťbůh ji nemám daleko) koni zachrání život, který má smysl žít, určitě do toho půjdu. I kdyby ten život už neměl být pod sedlem ani v zápřahu. Koně chovám pro radost, ne pro práci. Proto koně pasuji na úroveň vámi zmíněného psa, nebo i kočky. Rozhodně bych nerada aby kdokoli koně (či jiné zvíře) trápil pro svůj pocit samaritánství. Ano, jsou životy které zachránit nejdou. Toto ale není diskuse o záchrance jako takové. Ona to těm lidem nenutí, nabízí možnost jak koni utrpení ulehčit při převozu/vyproštění. Jak to bylo na VP již výše zmínil Tom. Proto i tam byla potřebná. Několik let zpátky se z dostihů kůň převážel na kliniku se zlomeninou spěnky, která se vyléčila - podle mých informací (bohužel dojel na schvácení). Takže HE by mu jistě ušetřila dost trápení i když to nakonec nedopadlo. A to se mohlo stát letos. Může se to stát i v příštích letech. Věřím, že někteří majitelé dostiháků by do toho šli i když by z koníka byl posléze špacírák. Pohybový aparát také nejsou jen kosti.

 • 34. MiK.

  Článek

  20:55 - 23. 10. 2009

  Mizernej článek, o dobré věci. Jako když vám zlatý řetízek spadne do výkalu. Je pořád zlatej, ale není to úplně ono.

 • 35. kerri

  článek

  20:34 - 24. 10. 2009

  no jasně, stejně mizernej, jak se cítili všichni zainteresovaní. Nelze v životě vše vidět jen růžovými brýlemi...

 • 36. kerri

  p.s.

  20:35 - 24. 10. 2009

  ...počet přečtení jen dokazuje, jak je špatnej...

 • 37. MiK.

  Růžové brýle...

  22:25 - 24. 10. 2009

  Reaguje na 35.

  ...ty jsem skutečně nikdy neměl. Co se týká počtu přečtení, to nevypovídá přece vůbec nic o tom, jestli je článek dobrý nebo špatný. Navíc já jsem psal svůj názor a neznamená že se s ním musí každý ztotožnit. Podle mého, je článek napsán velice amatérsky, bez nadhledu, příliš emotivně. Nemám prostě rád, hru na city lidí. Nehodnotím nic víc, než způsob napsání a argumentace autora. Nikoli nápad koňslé záchranky.

 • 38. LynnK

  ....

  07:24 - 26. 10. 2009

  Reaguje na 37.

  Nejsou všichni takový odoborníci jako Vy. A jsem za to moc ráda.

 • 39. jaja

  hra na city

  08:02 - 26. 10. 2009

  Reaguje na 37.

  To není hra na city... to je prostě jen něco jiného, než cynismus :-( Ale to se dnes asi moc nenosí.
  Až poběží velkou lidé a budou v ní umírat tak pravidelně, jako ti koně, možná to najednou bude trochu pochopitelnější. Nojo, cizí rána nebolí... Tyhle argumenty "zastánců dostihů" (a že proti dostihům obcně nejsem) mi přijdou nanejvýš ubohé.

 • 40. MiK.

  Nikoli cynismus

  21:20 - 26. 10. 2009

  Reaguje na 39.

  Pokud by byl napsán věcně a obsahoval fakta, tedy fakta bez emocí, neřekl bych ani slovo. stejně tak, pokud by to bylo napsané, jako nějaký vzpomínkový medailon, nebo tak něco, tam bych naopak city chápal a patřili by tam.

  A vůbec nejde o cizí ránu, že by nebolela. Znám ten pocit velice dobře. Cynismus to taky není, to jseš opět vedle.

  Problém ale není komentář, ale komentář s nickem MiK. Nebo se pletu?

 • 41. MiK.

  Odbornost

  21:24 - 26. 10. 2009

  Reaguje na 38.

  Nemyslím že odbornost, ale zkušenost. A jsem rád že jste ráda. Bylo by to peklo, když by byli všichni jako já.

 • 42. latinka

  Emoce

  22:16 - 26. 10. 2009

  Reaguje na 40.

  Možná je problém v tom, že MiK. taky neumí udržet emoce na uzdě, viz téma "holčičky a hřebci", konkrétně Nikky 89. Výrazy jako "...nikdy jim to neodpustím..." jsou více než emotivní. Nebo jen někomu je dovoleno?

 • 43. MiK.

  Emoce

  07:41 - 27. 10. 2009

  Reaguje na 42.

  Toto ale má být článek o koňské záchrance, ne diskuse. A téma hřebci a holčičky ano, mám vždy kopřivku, ldyž potkám holčičku na bujném hřebci.

 • 44. kerri

  "článek"

  08:54 - 27. 10. 2009

  O tom, jestli to má nebo nemá být "článek" dle představ čtenáře, rozhoduje snad pisatel, to dá rozum. A pokud se jedná o emoce, je v tomto článku jasně uvedeno, že pisatel si dovoluje jedno "osobní zamyšlení", pokud si to někdo přečetl pořádně... A osobní zamyšlení pisatele odráží jeho osobní emoce. Není to stroj na psaní informativních zpráv typu kde kdo kdy a jak. Jestliže se snížíme jen na prostá fakta bez vyjádření jakékoli emoce, potažmo předem avizované, nebudeme žít ale přežívat. Mimo jiné neviděl jsem diskuzi na téma hřebci a holčičky, ale zrovna máme doma bujného hřebce jako stvořeného pro holčičky. Podle mne jen záleží na tom, jak se ve společnosti hřebce kdo chová, nikoli tak zásadně, že dotyčný kůň je nebo není kastrován...

 • 45. MiK.

  Kerri

  09:16 - 27. 10. 2009

  Reaguje na 44.

  Psal jsem jasně, že jsem řekl svůj názor, také očividně nečtete. Nicméně já tady jsem spojen maximálně s nickem MiK, případně jménem. U vás dochází ke spojení se záchrankou. Co se týká hřebců, ten patří do ruky holčičkám stejně jako brokovnice. Vídám denně plem.hřebce, který je skutečně bezprobléový, nekonfliktní, hodný. Přesto vím, že se vyskytnou situace, kdy může být nebezpečný a neovladatelný. Pokud někdo tvrdí opak, je lhář. Hřebec patří do ruky jen odborníkům a jen pokud je k tomu opodstatnění. Tak bujný hřebec stvořený pro holčičky, je stejný nesmysl, jako nabitá zbraň v rukou dítěte.

 • 46. HelenaG

  Trapné

  09:17 - 27. 10. 2009

  Ty dohady už jsou fakt trapné. Autor napsal článek o činnosti sanitky, na závěr vyjádřil svůj osobní postoj. Kdo tohle není schopen pochopit mi není jasné. Berte to tak, jak to je a nedělejte z článku odbornou studii, pošramocenou prohřeškem autora proti vaší představě.

 • 47. MiK.

  Postoj

  12:01 - 27. 10. 2009

  Dobře. Pak si to od počátku vykládám tedy asi špatně. Budu to brát tedy tak, že prostě pan Čechovský chtěl sdělit svůj názor na dostihy, nic více, nic méně.

 • 48. kerri

  něco o lhaní

  09:30 - 30. 10. 2009

  můj názor je, že klidně svého hřebce dám do rukou děvčat, avšak jen těch, která jsou zodpovědná a vědí, případně mají to v sobě, jak se ke hřebcům chovat. Vím. že dříve v hřebčínech- těch vojenských, byla práce kolem hřebců ženám přímo zakázána. Ale tyto důvody dnes již pominuly, avšak v některých pravidla zůstávají. Ve sportu stačí kouknout na nejednu úspěšnou jezdkyni nejen u nás, ale i v zahraničí: Jsou to všichni lháři? Zato mám kobylu, kterou jen tak někomu nepůjčím. A je úplně jedno, jestli je to valach, případně hřebec nebo kobyla. Souhlasím s tvrzením, že můžou nastat situace... Ale tohle všeobecné tvrzení platí v celém životě ve všech oblastech. A přesto se jako lhář necítím v tomto konkrétním případě a pokud to někdo o mně nebo o někom dalším takhle veřejně tvrdí, dotýká se to nejen mojí osoby, a tohle už hraničí s právními důsledky... Než něco takového veřejně vyhlásím, musím si tak trochu vidět do úst... Neberu nikomu jeho osobní názor, jen by v něm něco nemělo být. A to, jestli jsem nebo nejsem s někým propojen, je zas pouze moje osobní věc, za kterou, na rozdíl od jiných vpravdě registrovaných, se nestydím.

 • 49. latinka

  Pro Kerri

  09:40 - 30. 10. 2009

  Reaguje na 48.

  Každý vidí, že MiK. je provokatér, rádoby cynik, a chybu nepřizná.......Ten Vás nemůže vytočit, když Vás nevytočil jbb, zase takový ignorant to také není. Všichni muži jsou ješitní, ale ti, kteří si na tom vystaví image, jsou prostě pro okolí nesnesetilní a nebo časem nudní, což je velké zklamání. Garnitura unavených všeznalých obhroublých pánů, kteří bojují se svou osobní krizí. To je vše, tedy nic, a za to dohadování to nestojí :))

 • 50. MiK.

  něco o lhaní

  14:04 - 30. 10. 2009

  Reaguje na 48.

  Ano, já mám názor že hřebec do rukou holčiček nepatří. To je trochu ale rozdíl, než že by nepatřil do rukou ženám, to jsem nikde nenapsal, když už hodláte argumentovat úspěchy žen. Dítě, nebo holčička, je asi opět o názoru. Můj je že nepatří. Konec konců jste daleko a nehrozí že bych vašeho hřebce s dítětem na zádech někde potkal.

  Do úst si vidím. A stále tvrdím , že kdo posazuje děti na hřebce, bere tuto věc lehkomyslně a za tím si budu stát i při těch právních důsledcích.

 • 51. jaja

  Vrátit se k tématu

  15:41 - 30. 10. 2009

  Prosila by VŠECHNY diskutující - či spíše komentující - aby se vrátili ke komentování článku. Diskusi na téma hřebci, holčičky apod, prosím přesuňte na diskusní fórum.
  Děkuji.

 • 52. kerri

  ok

  17:33 - 30. 10. 2009

  Reaguje na 51.

  jasně jasně, plně souhlasím, můžeme si otevřít diskuzi na jiném kanále... :-) Jen jsem nikoho zatím nenazval lhářem... o to tu jde. Tak zatím a jinde.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 13 čtenářů. Celkový počet bodů: 61.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: