Koniny - aneb co by se mělo (v hiporehabilitačních) učebnicích opravit III.

25. 01. 2010 05:00

Obrázky: 1

Autor: Vanda Casková Foto: archiv autorky Rubrika: Hiporehabilitace Počet přečtení: 4663 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Pokračování o tom, jak se mění pohled na hiporehabilitaci. Při studiu odborných materiálů jsem si uvědomila, jak stále opisovaná konina se může stát „pravdou“. Je kůň vhodný pro hiporehabilitaci čtvercového rámce?

V diplomových a jiných pracích se setkávám se stále opisovaným doporučením při výběru koně: Na hipoterapii je jako nejvhodnější doporučován kůň čtvercového rámce.

Předobrazem k tomuto doporučení byl jeden z nejlepších „hiporehabilitačních" koní u nás, bohnický Mikol. (Kdykoliv čtu tato slova, vidím před sebou tohoto koně a musím dát paní Hermannové za pravdu, naklonováním Mikola bychom získali všestranné kvalitní koně). Od doby psaní skript pro hipoterapii v roce 1995 se mnohé v hiporehabilitaci změnilo, především pohled na koně. Do terapie je zařazováno více plemen koní včetně jedinců bez původů a kříženců. Ne všechna zařazovaná plemena jsou čtvercového rámce.

Co je to tedy rámec?

Pojmem rámec jsou charakterizovány základní rozměry tělesné stavby, výška, délka, šířka a síla kostry.

Pojmem rámec jsou charakterizovány základní rozměry tělesné stavby, výška, délka, šířka a síla kostry. Zmíněné posouzení je jednak vizuální, jednak metrické - tedy hodnocení vycházející z naměřených hodnot základních rozměrů. Posouzení rámce koně je součástí hodnocení exteriéru koně. Na rozdíl od popisu, jehož cílem je identifikovat konkrétního koně, má posouzení typu a exteriéru vyjádřit možnost použití koně a charakterizovat či specifikovat přednosti a nedostatky jeho tělesné stavby jako jednoho z faktorů podmiňující výkonnost.

Hovoříme o rámci středním, dlouhém a krátkém. Optimálně stavěný kůň má být o něco delší, než je jeho kohoutková výška. Míra této odchylky plyne z jeho běžného použití, plemenné příslušnosti a rovněž z rozdílu pohlaví. Klisny mají obecně delší rámec než hřebci.

hiporehabilitaceV plemenářském hodnocení představuje rámec i velikost koně. Například - kůň středního dlouhého rámce, kůň velkého čtvercového rámce, kůň menšího krátkého rámce apod.

Z rámce koně lze orientačně odhadnout přibližné stáří koně, pohybové vlastnosti a výkonnost. Rámec hříbat je dán jejich „mohutností": tvoří vysoký obdélník. Rámec koní arabských lze vyznačit čtvercem, rámec ostatních dospělých koní má podobu spíše nízkého obdélníku. Koně se tedy během svého růstu prodlužují, běžně jsou o něco delší než vyšší. Vysokonozí koně vynikají rychlostí, nebývají však vytrvalí (všimli jste si změn v exteriéru moderních anglických plnokrevníků?!), koně „na nižší noze" jsou zase houževnatí a obratněji se pohybují v obtížném terénu.

Jak tedy popsat vhodného koně pro hiporehabilitaci?

Přikláněla bych se k hipologickému vyjádření pojmu harmonie. Harmonie vyjadřuje vzájemnou funkční návaznost jednotlivých tělesných linií (neplést si pouze s estetickým hodnocením). Harmonie tělesné stavby souvisí s harmonií pohybu koně, ukazuje na vzájemný vztah tělesných linií - tvar a nasazení krku, kohoutku, hřbetu, beder a zádi - horní linie, dále vyjadřuje utváření a osvalení lopatky a zádě. Linie těchto částí těla mají být výrazné, dobře funkčně vázané. Nejvyšším hodnocením je velmi harmonický kůň, opakem je disharmonický neboli „rozházený" kůň. A do tohoto hodnocení se nám potom vejde jak poník, tak norik nebo anglický plnokrevník.

Takže kůň pro hiporehabilitaci by měl být bez výrazných exteriérových vad, konstitučně tvrdý, harmonický kůň s dobrým charakterem a přiměřeným temperamentem.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 2 čtenářů. Celkový počet bodů: 8.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: