Koně z Penzionu Regália 2001

1. 08. 2001 00:00

Autor: Věra Mannaertsová Rubrika: Pomozte koním Počet přečtení: 3797 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Přinášíme další informace z dění „prvního útulku koní v České republice“ Penzionu REGÁLIA. V letošním roce oslavil tento útulek již první rok své oficiální činnosti. Při této příležitosti byla vydána „Kronika útulku“, kterou si můžete objednat na adrese Czech Hippos Clubu – Lenka Sodomková, 364 63 OTROČÍN čp. 16, tel.: 0169/394 422 a ze které Vám můžeme tentokrát nabídnout informace o koních, kteří se v útulku nacházejí.

Tisíce let doprovází člověka na jeho poutích světem kůň, tvor krásný, hrdý, vysoce inteligentní, elegantní. Tvor, který pomáhal měnit běh dějin, umíral hromadně na bojištích, přepravoval těžké náklady je oslavován v básních i na obrazech. Stal se symbolem krásy, ušlechtilosti a volnosti. Dnes koně obdivujeme při sportovních výkonech, ať už na dostizích při jeho rychlosti nebo při skokových a drezurních soutěžích a všestranných disciplínách. Vzniklo mnoho nových disciplín jezdeckého sportu jako westernové soutěže či vytrvalostní ježdění. Kůň nám umožňuje návrat zpět do přírody od přetechnizovaného světa, od stresů a starostí. Na začátku 90.let se stal kůň doslova „módní záležitostí“.
Ne každý dává bohužel koni vše, co potřebuje a s tímto módním trendem začal vyvstávat nový problém: „Kam s koňmi, kteří jsou staří, nemocní a zkrátka nechtění?“ Spousta jich končí na jatkách, někteří ale i zbytečně. Vždyť i starý kůň má nárok na důstojné dožití a i on může naučit spoustu začátečníků, jak se má jezdit, jak ošetřovat, jak se vůbec má člověk k tomuto ušlechtilému tvorovi chovat. Jedním z těch kdo se rozhodli pomáhat zachraňovat koně před smrtí na jatkách jsou i manželé Lenka a Miroslav Sodomkovi z malé vesničky na Karlovarsku v Otročíně, kde 28. května 2000 založili první oficiální útulek koní v České republice.
Někteří z těchto koní, kteří se v útulku nacházejí, poznali na vlastní kůži týrání a jsou velmi agresivní a nedůvěřiví. V těchto případech se osvědčila plně kruhová ohrada a „metoda přirozeného partnerství člověka a koně podle Monty Robertse“. Koně se do útulku (až na malé výjimky) dostávají v podvyživeném stavu, s problémy nohou a neošetřenými kopyty. Dát tyto koně do přijatelného stavu vyžaduje nejen dobrý krmný režim, ale spoustu trpělivosti a lásky, aby tito koníci získali znovu důvěru v člověka. Bohužel jsou i případy, kdy kůň prošel takovým peklem, že není schopen přestát „lepší“ podmínky i zacházení a umírá. Proto je každý zachráněný kůň pro manžele Sodomkovi obrovským úspěchem a mají z něj velkou radost.
A jací koně se vlastně do útulku dostávají? Je zde český teplokrevník, anglický plnokrevník, klusák….. hřebci, valaši, klisny, mladí, staří.

Koran – 9 let, valach, grošák
V jeho žilách koluje dost arabské krve, služebně je v útulku nejstarší. Vysoce inteligentní kůň, výborného charakteru. Dostal se sem ve velmi špatném stavu, kousající a kopající. Měl problémy s nohama a zjistilo se, že má skřípnutý páteřní nerv. Následovala operace a dlouhé léčení. Trpěl na ošklivé močové koliky. Paní Sodomková mu vděčí za záchranu svého života, když se málem utopila v bažinách. Koran vyučuje především adepty ježdění, skvěle se osvědčil jako kůň na hipoterapii. Dokáže být milý, ale i velmi zlý. Je koněm jednoho pána.
Germon – 12 let, anglický plnokrevník, tmavý hnědák
Do útulku ho přivezli manželé Ulbrechtovi z Prahy na dožití, všude ho odmítali na ustájení, protože je hřebec. Nevidí na levé oko – má měsíční slepotu. Je to bývalý kaskadérský kůň, vystupoval v řadě pohádek a filmů, sjezdil celou Evropu jako člen skupiny historického šermu. Umí spoustu kousků, jako dávání pusy a nohy, lehání, skákání přes oheň a dělat mrtvého. Povahou je sice aristokrat, ale nikomu by neublížil. Je uzděn na hackamore (uzdečka bez udidla). Rád si hraje a je středem pozornosti. Jeho majitelé byli první, kdo dal koně do útulku na důstojné dožití.
Air Rainy Hack – 8 let, valach, tmavý hnědák, americký klusák
Několik let běhal úspěšně na dráze, pochází z rodiny výborných klusáků a držitelů rekordu, do útulku přišel po zranění zadní nohy. Velmi rychle se skamarádil s Koranem. Nemá rád veterináře a hřebce. Na ošetřování je velmi hodný, obrovský mazel. Pod sedlem je to vítr, ale lehce ovladatelný. Vzrůstem je to menší kůň, ale přesto patří k nejrychlejším koním z útulku. Má rád neustálou společnost, dost žárlí pokud se mu nevěnuje dostatečná pozornost. Je to jeden z nejlepších koní, co se povahy týče.
Lata – 9 let, český teplokrevník, tmavá hnědka, slepá na obě oči.
Dostala se do útulku březí, byla vykoupena za jateční cenu, neboť bývalý majitel ji neměl kam dát. V dřívější stáji s ní nebylo dobře zacházeno a ze začátku s ní byly velké problémy při ošetřování. Neustále se točila zadkem, hrozila zadníma nohama, snažila se kousat. Těžko na sebe nechala sáhnout. Po dvou měsících se pomalu uklidňovala, terapie v kruhové ohradě jí prospívala. Dlouho nechtěla dávat nohy a hrozilo, že hříbě nedonosí. Nakonec poslední lednový den roku 2001, v ranních hodinách porodila krásné hříbátko. Bohužel to Lata zaplatila oslepnutím na druhé oko.
Líbezná – český teplokrevník, ryzka, nar. 31.1. 2001
Narodila se v půl osmé ráno a je prvním koněm narozeným přímo v útulku. Pár minut po narození se měla již čile k světu. Protože její máma nevidí, bylo nutné zlepšit způsob komunikace mezi nimi. Proto dostala hned první den svého života stájovku a na ní připevněný „zvoneček“, který když Lata slyší je klidná. Dává bez problémů nohy a je velmi důvěřivá. Venku lítá jako drak.
Lucka – 16 let, český teplokrevník, grošovaná hnědka
Byla odprodána na dožití z TJ Žižka Praha spolu s Dinárem. Má poškozené plíce, ale pod sedlem je skvělá učitelka. Ve stáji je nedůvěřivá a přísnější – ráda pouští hrůzu, ale nikdy úmyslně nikomu neublížila.
Dinár – 19 let, valach, český teplokrevník, hnědák
Přišel ses společně s Luckou, chybí mi pravé oko, o které přišel již jako roček. Velmi dobře skáče, je výborný učitel pro adepty ježdění. Měl problémy s nohama, často kulhal, v útulku chodí úměrně každý den a nohy ho nezlobí.
Orient Expres – 10 let, hřebec, anglický plnokrevník
Byl přivezen v hrozném stavu, začervený, nečištěný, rok bez kováře, podvyživený a se spoustou boláků pod břichem a na hubě. Velmi se bál a těžko se s ním komunikovalo. Má trvale znehodnocenou levou přední nohu, špatně srostlou a tudíž se mu s ní špatně ohýbá. Také boláky pod břichem se léčí velmi těžce. Tento kůň zažil peklo a bude trvat roky, než se dá dohromady.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: