Koně ve službách policie

5. 12. 2018 06:00

Obrázky: 4

Autor: Kateřina Pavlíková Foto: archiv MPO Rubrika: PR článek Počet přečtení: 1290 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Odvaha, síla a klid – tak by bylo možné charakterizovat mohutné čtyřnohé svěřence operativního oddílu Městské policie Ostrava. O moderním přístupu k výcviku policejních koní jsme si povídali s panem Miroslavem Holým, zástupcem Skupiny hipologie operativního oddílu MPO. Příjemným překvapením je skutečnost, že při výběru mladých koní a při přidělování koní jezdcům-policistům se klade obrovský důraz na charakter a povahové rysy daného koně a také na soulad s jezdcem.

Obnovená tradice

Historie jízdního oddílu města Ostrava sahá až k přelomu minulého století. V lednu roku 1900 vyjeli do ostravských ulic na koních první čtyři členové policejního sboru. Činnost jízdních oddílů ukončil až Zákon o národní bezpečnosti v roce 1948. Po téměř padesátileté odmlce byla tradice obnovena. V dubnu roku 1993 bylo slavnostně zařazeno do služby v řadách Městské policie Ostrava dvanáct koní a třináct jezdců – strážníků. Stádo služebních koní bylo složeno ze dvou běloušů plemene český teplokrevník a deseti koní plemene slezský norik. Od roku 1997 bylo toto složení koní postupně obměněno a nahrazeno mnohem vhodnějším plemenem, a to starokladrubským koněm.

Koně v řadách policie

Skupina hipologie tvoří nenahraditelnou část Ostravské městské policie. Koně jsou využíváni v mnoha rozdílných situacích. Můžete je potkat například:

  • při běžném výkonu služby, kde působí preventivně v okrajových částech města Ostravy, v CHKO povodí Odry, parcích, lesoparcích a v okolí rekreačních kolonií,
  • jako doprovod významných společenských a kulturních akcí,
  • při rizikových akcích, při kterých pomáhají strážníkům zklidnit napjaté a konfliktní situace - koně vzbuzují respekt a tím umožňují lepší zvládnutí krizových stavů,
  • při pátrání po pohřešovaných osobách ve členitém terénu ve spolupráci s policií České republiky.

Podstatnou část tvoří využití koní při prezentaci práce Městské policie u příležitosti ukázek výcviku koní pro veřejnost nebo při závodech. Závody mezi oddíly jízdních policií se již tradičně konají v Ostravě za účasti zahraničních ekip a koně MPO se v této konkurenci rozhodně neztratí. Při závodech koně prezentují svou přípravu k výkonu služby.

Mezinárodní policejní mistrovství ČR 2018 v jezdectví: zdolávání policejních překážek (Sacramoso Aurelia XLVI – 118)

Jaký by měl být správný policejní kůň?

Kůň reprezentuje policejní složky, proto by měl svým vzhledem vzbuzovat respekt. Neméně důležité jsou i jeho povahové vlastnosti. Policejní kůň je často vystavován stresovým situacím a pracuje ve velmi těžkých podmínkách, proto je zapotřebí klidná a vyrovnaná povaha s určitou dávkou odvahy. Při různých přehlídkách nebo demonstracích je nutné, aby byl policejní kůň trpělivý a ve všech případech by měl projevovat ochotu ke spolupráci pod sedlem.

Aurelián, strážce pořádku

Jedním z policejních koní MPO je Sacramoso Aurelia XLVI – 118, nazývaný Aurelián, starokladrubský bělouš linie Sacramoso. Aurelián, nyní jedenáctiletý valach, pochází se soukromého chovu z Vacenovic. K MPO dorazil ve věku 2,5 roku a v současné době je to pravděpodobně nejvšestrannější kůň s výjimečným charakterem. Na závodech jízdních policií Aurelián pravidelně dosahuje výborných výsledků, na letošním XXI. ročníku v Ostravě se stal vítězem. Při rizikových akcích je vodičem méně zkušených koní a slouží také jako výcvikový kůň pro jezdce v přípravě.

Mezinárodní policejní mistrovství ČR 2018 v jezdectví: cross (Sacramoso Aurelia XLVI – 118)

Kůň – další zbraň v rukou policistů

Návrat koní do policejních řad jistě otevřel policistům nová pole působnosti. Myslím, že se všichni shodneme na tom, že policista případně policistka v sedle budí mnohem větší respekt než „obyčejný pěšák“. Policisté ve městě se mohou pohybovat rychleji i v zónách, do kterých se služebním vozem nedostanou. Při pátrání potom mohou i do terénů, které zůstávají pro auta nepřístupné. Jsme rádi, že se obnovila tradice služebních koní, i když víme, že vybrat a vycvičit správného služebního koně není vůbec jednoduchá věc.

Nejdůležitější cvik pro policejního koně je "umět stát na místě", a to za všech okolností. To znamená, že výbuchy petard pod nohama, hozené dýmovnice, skandující dav, řev sirén a další rušivé podněty musí umět policejní kůň snášet bez úskoků či couvání. Pokud máte takového koně, zvládnou danou situaci i jiní koně, kteří by sami neobstáli.

Pokud vás zajímá, jakým způsobem se kůň vybírá a co obnáší služba u policie, přečtěte si článek na blogu Aktivního zvířete.

Autor článku: Ing. Kateřina Pavlíková

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Contipro a. s.

561 02 Dolní Dobrouč 401
Tel.: +420 465 519 530
E-mail: info@contipro.com

Contipro a. s. se již více než dvacet let zabývá výzkumem, vývojem a biotechnologickou výrobou aktivních látek pro kosmetický a farmaceutický průmysl. Díky vynikající kvalitě produkce a rozsáhlému výzkumnému zázemí patří mezi přední světové výrobce kyseliny hyaluronové a z ní odvozených aplikací.
Výzkumné aktivity laboratoří Contipra se mimo jiné zaměřují na hyaluronan, tkáňové inženýrství s přesahem do regenerativní medicíny, na hojení ran, vývoj nosičů pro cílenou distribuci látek a na stárnutí pokožky.

Česká společnost Contipro a. s. je výrobcem veterinárních produktů značky Aktivní zvíře.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: