Koně v akci 2011: Příběh jedné vášně

1. 08. 2011 13:00, Aktualizováno 2. 08. 2011 10:55

Obrázky: 3

Autor: Tisková informace Foto: red. EQCH Rubrika: Výstavy a show Počet přečtení: 6858 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Tak už se těšíte na září? :-) Pardubická mezinárodní výstava Koně v akci má před sebou ročník číslo 13. Třídenní přehlídka nejlepších, nejkrásnějších, nejrychlejších a nejsilnějších reprezentantů rodu Equus začne v areálu slavného pardubického závodiště v pátek 2. září. A my si povíme, o čem to letos bude.

Čtyři země - jedna vášeň

Chovatelská událost roku 2011 se koná pod názvem „Čtyři země - jedna vášeň", protože jejím hlavním motivem je představit plemena koní ze zemí Visegrádské skupiny (Visegrádské čtyřky) v roce 20. výročí založení této aliance.

Půjde o výjimečnou, dosud nerealizovanou konfrontaci v chovu koní, navíc v době, kdy V4 předsedá Česká republika.

Cílem výstavy je porovnání kvality jednotlivých chovů a rozšíření odborné spolupráce v rámci aliance. Finálním efektem bude upozornění na region, ve kterém funguje nepřetržitě od roku 1579 hřebčín Kladruby nad Labem a již 137 let k němu patří Velká pardubická.

Republiková premiéra: hřebčín Bábolna

Hlavním bodem programu bude představení reprezentantů stejných nebo příbuzných plemen chovaných současně v Maďarsku, Polsku, na Slovensku i u nás. Jsou to shagya - arab, huculský kůň a furioso, resp. moravský teplokrevník disponující touto krví. Pořadatel výstavy Dostihový spolek a.s. a spolupořádající Asociace svazů chovatelů koní ČR se proto spojily s příslušnými domácími chovatelskými svazy a oslovily jejich prostřednictvím zahraniční partnery.

Nedaleko od světoznámého Taxisova příkopu tak návštěvníci uvidí například hřebce z legendárního maďarského hřebčína Bábolna (jde o absolutní premiéru v České republice), polskou elitu huculů pod sedly nebo to nejlepší ze slovenského Národního hřebčína Topolčianky.

hřebčín Bábolna

hřebčín Bábolna

Šampionáty a soutěže

Výhradně domácí záležitostí budou národní šampionáty klisen norika, slezského norika a haflinga, šampionát klisen českomoravského belgického koně a shetlandských pony, stejně jako výkonnostní zkoušky velšských plemen.

K tradičním atrakcím výstavy patří soutěže pro nejsilnější a nejobratnější chladnokrevné koně, používané v lesním hospodářství - těžký tah a ovladatelnost se zapřaženou kládou.

Velkou popularitu mají samozřejmě i Cena o ruchadlo bratranců Veverkových (orba s klasickým pluhem) a Cena společnosti Profi Press, ve které se oře pluhem obracecím.

2008

Diváci se dočkají rovněž vyhlášení výsledku ankety Nejkrásnější kůň ČR 2011. Soutěžili v ní koně pětadvaceti nejvýznamnějších a nejrozšířenějších plemen. Loňský vítěz, hřebec českomoravského belgika 2881 Agar, si úspěch určitě nezopakuje - protože titul neobhajoval a dal tak šanci svým konkurentům. (O tom, kdo pojede na pardubické finále, rozhodujete ovšem i vy! Hlasovat můžete i bez přihlášení rovnou zde.)

V doprovodném programu dostanou prostor také „strakatí" koně plemene irský cob. Jejich plemennou knihu uznalo Ministerstvo zemědělství letos začátkem června. V České republice se tak připojila k 20 dosud vedeným knihám.

Zvláštní specialitou letošního ročníku bude vystoupení peruánských paso. Show v režii německé chovatelky si nehodlá nechat ujít ani velvyslankyně Peru, která se o reprezentaci typických koní své země velmi vážně zajímá.

2010Partneři výstavy a záštita

Součástí výstavy bude opět, tentokrát již 7., Krajská výstava ovcí a koz a V. ročník potravinářské soutěže Mls Pardubického kraje.
Oficiální záštitu nad Koňmi v akci převzal ministr zemědělství Ivan Fuksa a podporuje je jak Město Pardubice, tak Pardubický kraj.

Hlavním odborným mediálním partnerem výstavy je vydavatelství Profi Press a jeho tituly Zemědělec, Náš chov, Farmář a Veterinářství.

Hlavními mediálními partnery výstavy jsou zpravodajský server EQUICHANNEL.cz a časopis Jezdectví.

A protože EQUICHANNEL.cz je stálým partnerem ON-LINE zpravodajství z výstavy, můžete si spolu s námi zavzpomínat na ročníky předchozí. Stačí si postupně pročíst dole modře uvedené odkazy na starší reportáže. Pokud se chcete jen pokochat fotografiemi, podívejte se do naší bohaté fotogalerie z výstav a show tudy.

Koně v akci 2011

Připojené obrázky

Připojené soubory

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: