Koně a hurikány

20. 11. 2019 Michaela Burdová Autor fotek: University of Florida Veterinary Emergency, Floridahorselife.com

Povodně, sucha, hurikány, požáry, zemětřesení. Lidé však chovají koně i v oblastech, kde jsou tyto extrémní jevy na domácí půdě. Musí s nimi počítat a naučit se dobře naplánovat, jak sebe i zvířata zabezpečit, když některý z živlů udeří – třeba v podobě hurikánu.

5. září 2019 udeřil hurikán Dorian na řetěz ostrůvků a pohyblivých dun Outer Banks před pobřežím Severní Karolíny. Mustangové, kteří zde žijí už několik set let, nebezpečí znají, know-how pro přežití si předávají po mnoho generací. Uniknou na nejvýše položená místa, semknou se a otočí zádí k větru. Zahraniční média s nadšením publikovala články o tom, jak tito koně úspěšně čelí hurikánům, pak se však objevily zprávy jiné.

Ukázalo se, že hurikán byl nad síly 28 mustangů z ostrova Cedar, kteří řádění Doriana nepřežili. Normálně už mizí na vyvýšená místa, jak voda začne stoupat, ale tentokrát je zaskočila náhlá, menší tsunami. Nestačili utéct a vlna je spláchla do oceánu. Byla to většinou mladá zvířata, jejichž těla pak vlny vyvrhly na břeh. Místní lidé byli zarmouceni. Koně byli pojmenovaní podle obyvatel ostrova, kteří je brali za své, říká manažerka stáda Meg Puckett.

Kromě 28 koní vlna zřejmě smetla z Cedaru i krávy. Většina z nich uhynula, ale nyní se podařilo najít trojici živých krav na několik kilometrů vzdáleném ostrově. Jak jinak by se tam dostaly? Zřejmě se jim podařilo udržet hlavu nad hladinou a nechaly se unášet proudem. Povedlo se jim překonat vzdálenost nejméně 6,5 kilometru na rozbouřeném moři. Jsou tak podle vyjádření rezervace nejlepším příkladem toho, jak se pevninská zvířata dokázala dostat i na velice odlehlé ostrovy.

Volně žijící mustangové měli vždy nějakou šanci před smrtícím živlem utéct do bezpečí. Byli zde i v roce 1713, kdy, tehdy ještě bezejmenný, hurikán dorazil na pobřeží Atlantiku, zničil úrodu tabáku a zahnal vyděšené kolonisty do vnitrozemí, kde si je však destruktivní síla bouře našla. Lodě skončily v lesích až pět kilometrů od břehu. Divocí koně zůstali.

Šance koní domácích závisí na připravenosti, zkušenosti a možnostech jejich majitelů. I v oblasti, kam pravidelně míří hurikány, je jezdectví součástí života mnoha lidí stejně jako plány na zajištění bezpečnosti koní, když se na meteorologické mapě objeví zlověstná cyklóna a míří k pobřeží.

Hurikán

Hurikán, tajfun, cyklón znamenají totéž – tropickou cyklónu. Jen se názvy liší podle oblastí, kde se vyskytují. Hurikán v Atlantiku, severní a jižní část Tichého oceánu, tajfuny jsou bouře v jihovýchodní Asii, cyklón v Indickém oceánu. Termín uragán (u nás orkán) se používá ve francouzštině a ruštině pro ničivý vítr v oblasti Karibiku a Velkých Antil.

Jména hurikánů, to je námět na celý článek, od praxe pojmenovávat je podle jmenin svatých v den, kdy dorazí bouře na pevninu, přes jména milenek a žen meteorologů za 2. světové války až po označení písmenem a čísly a seznam jmen, který se každých 6 let točí znovu. Jen jména těch nejničivějších se znovu nepoužívají. Katrina je jen jedna, stejně tak Irma. Samozřejmě se začala používat i jména mužská, jak si to genderová rovnost žádá – a Dorian se rozhodně nenechal zahanbit, dosáhl rychlosti větru 298 km/h, v nárazech 358 km/h. (Stupně síly hurikánů jsou dané rychlostí větru. Od 62 km/h hovoříme o tropické bouři, od 119 km/h už je to hurikán.)

Hurikán vzniká v tropickém pásmu, kde v létě a na podzim slunce ohřeje vodu na 27 a více stupňů. Voda se odpařuje, stoupá vzhůru, kde se zase ochlazuje a kondenzuje na kapičky vody. To uvolňuje velké množství tepla a vzduch může stoupat až do výšky 15 km. Vzdušné proudy se pak spojí a vytvoří známý kruhový útvar – cyklónu. Ta se na severní polokouli otáčí proti směru hodinových ručiček, zatímco na jižní polokouli obráceně. Nejničivější, nejsilnější vítr je ve stěně oka, kde je onen pověstný a zlověstný klid. Dešťové pásy kolem oka cyklóny mají až k 500 km. A právě tato kombinace je děsivá – s vichrem přichází voda shora, a to najednou, navíc při dosažení pevniny se zvednou ohromné vlny a devastují pobřeží. Meteorologové zjistili, že teplota povrchu oceánů se zvedla o 2-3 stupně, což je pro hurikány ohromující přísun energie navíc. Proto se očekává, a vlastně už tomu tak je, že sice nemusí být častější, ale budou silnější. 

Pokud vaše stáje a koně stojí něčemu takovému v cestě – nebo jste v oblasti, kam tohle monstrum může zavítat, je každá rada drahá. Nám (zatím) hurikány typu Irma v České republice nehrozí, nicméně záplavy, vichřice, abnormálně silné bouřky nejsou výjimkou. Vzpomínám si, že když se Labe rozvodnilo, koně z jízdárny v Hluchově ve Staré Boleslavi se převáděli po mostech přes Labe do jedné stodoly v Brandýse, kde v pohodě povodeň přečkali. Bylo to osvědčené a pravidelné řešení. Pokud se ale usídlíte na Floridě a pořídíte si koně, budete muset počítat s větším nepřítelem a pečlivě promyšlený plán pro případ živelných katastrof je nezbytný pro majitele farem v oblastech s pravidelnou hurikánovou sezónou. Slunečný poloostrov Florida bývá často terčem hurikánů, záplav, tornád a požárů. Velká zvířata během hurikánu Andres v roce 1992 usmrtily zhroucené stáje, elektrický proud, selhání ledvin v důsledku dehydratace, ostnatý drát, do kterého se zamotala při útěku z pastvin, nehody na silnicích.

Jak se připravit

Vakcinace

  • Vakcinace - očkování proti tetanu ne starší jednoho roku, někdy se doporučuje přeočkovat, pokud je datum poslední vakcinace více než půl roku staré. Dále je nutné koně mít očkované proti západonilské horečce a východní/západní encefalitidě, protože po silných deštích enormně vzroste počet komárů.
  • Vyšetření krve na AIE (Coggins test) pro případ evakuace
  • Veterinární atest pro přesun zvířat do jiného státu (oblasti)

Identifikace

Téměř 80 % koní nalezených po řádění hurikánu Andrew nemělo žádnou identifikaci, což samozřejmě velmi ztěžuje jejich návrat k majiteli.

Doporučuje se zajistit identifikaci koně alespoň dvěma způsoby:

  • Mikročip – jasná volba, po řádění hurikánu Katrina v roce 2005 mikročipy usnadnily shledání majitelů se svými koňmi. Národní jezdecká federace USA (USEF) vyžaduje od letoška mikročipy u všech registrovaných koní pod federací, stejně postupuje Jockey Club.
  • Cedulka na ohlávce s kontaktními informacemi – v nastalém zmatku po živelné katastrofě není na každém roku veterinář se čtečkou, doporučuje se tedy koním připevnit cedulku na ohlávku, vodotěsnou cedulku na zavazadlo zaplést do hřívy, ocasu. Koně by neměli mít klasickou ohlávku, ale ohlávku s pojistkou (třeba suchý zip), která povolí, kdyby se kůň někde zachytil.
  • Telefonní číslo majitele napsat na boky koně
  • ID pásek kolem krku koně

Evakuační plán

Jeden až dva dny dopředu víte, kdy vám hurikán zaklepe na dveře. Pokud jste na pobřeží, v záplavové oblasti nebo v níže položené oblasti, musíte mít zpracovaný evakuační plán. Když jde hurikán vaším směrem, je lepší se evakuovat předtím, než přijde předvoj silného větru, protože cestovat v nárazech větru kolem 90 km/h není bezpečné. Ideálně 72 hodin předem. Musíte vědět, ve které fázi je čas odejít – zda už při kategorii hurikánu 1 nebo až 3-5 (víte, zda je vaše stáj postavena na kategorii 3 nebo ji takový vítr smete). Měli byste dopředu určit, kteří koně pojedou první, pokud je budete odvážet postupně. Je dobré vyjednat si dvě evakuační centra, každé jiným směrem.

Ujistěte se, že máte dostatek paliva a přepravník bezpečně provozuschopný. Natankujte včas, ať neztrácíte čas ve frontě u benzinky.

Zajistěte si zásoby vody – často je jí během hurikánů nedostatek. Naplňte všechno, co se dá, ať máte odpovídající množství pro koně. Pro případ kontaminace vody mějte po ruce chlornan sodný (chlorové bělidlo) k dezinfekci.

Zásoby krmiva – alespoň na tři dny (nejlépe na týden) vezměte seno a jádro, když se vám nevejde do auta, požádejte známé, rodinu. Počítejte s tím, že silnice nebudou nějakou dobu průjezdné kvůli spadaným stromům a drátům a nikam se nedostanete.

Vyberte tolik hotovosti, kolik můžete. Terminály pravděpodobně nebudou fungovat.

Bezpečnost stájí a areálu

Vypojte elektriku kvůli nebezpečí požáru, zemědělská vozidla umístěte tak, aby na ně nemohly spadnout velké stromy. Připravte si na bezpečné místo nářadí, které pak budete potřebovat – motorová pila, kladiva, hřebíky a šrouby, potřeby na opravu ohrad, palivo pro generátor, traktor. Zkontrolujte a dejte na bezpečné místo lékárnu pro koně.

Když hurikán udeří – koně uvnitř, nebo venku?

Nejlepším řešením podle American Association of Equine Practitioners je pastvina s pevným ohrazením, kde je málo stromů. Pevná budova sice koně může ochránit před létajícími troskami, ale pokud ji vítr poničí, jsou v pasti. Měli by mít tedy možnost dostat se ven. Pozor na pastviny, kolem nichž vedou elektrické dráty, vyhněte se ostnatým drátům.

"Byli byste překvapeni, jak koně reagují, když se blíží hurikán," říká majitelka koní z Floridy, "jsou chytřejší, než byste čekali. Tohle jsme zažili s hurikány Charlie, Jeanne a Ivan. Bylo to pro mě to nejtěžší, co jsem kdy udělala. Otevřela jsem stáje a vykopla jsem koně do vichru přes 120 km/h. Můj nejstarší kůň je všechny v klidu zavedl do zadního výběhu, kde se k sobě semkli. Všichni to jsou plnokrevníci.

Pokud musíte pryč, pro koně existují evakuační centra, ale je třeba se rozhodnout včas. Když uvíznete na 16 hodin v zácpě a dojde vám palivo, tak svým koním moc nepomůžete. Jestliže nemáte evakuační plán v předstihu, je často příliš pozdě - zvláště na Floridě, odkud vede jedna cesta. Jeďte dřív, než je evakuace nařízena. Nechcete trčet někde na cestě s plným nákladem.

Je to jen na vás, zda zůstanete nebo odjedete. Jen vy znáte podmínky vašeho ustájení. Ať už uděláte cokoliv, musíte převzít odpovědnost a postarat se o své koně. Musíte se rozhodnout, a to co nejdřív, dokud je dost času – buď se zajistit na místě, nebo se sbalit a odjet. My všichni musíme žít s naší volbou, ať už je jakákoliv. Problém je, že když se evakuujete příliš brzy, můžete vjet bouři naproti, pokud neočekávaně změní směr."

Know-how po návratu

Během hurikánu Katrina a dalšího v pořadí, hurikánu Rita, mnoho koní zahynulo, protože byli ponecháni ve stájích, odkud se nemohli dostat ven, když přišla voda, říká Rustin Moore, DVM, PhD, Dipl. ACVS, děkan Veterinární univerzity v Ohio. „Ti, kteří se dostali ven, byli typicky poníci a minihorse, kteří měli půlené dveře, takže jak voda stoupla, přeplavali ven. Během hurikánu Rita bylo hodně koní venku a někteří se zamotali do ostnatých drátů ohrad, utopili se nebo podlehli jiným zraněním."

Kudy projde hurikán, tam přetrvává vysoká vlhkost a teplota, což zvyšuje nároky koní na hydrataci. Prioritou u těžce dehydratovaných koní, kteří byli od vody naopak odříznuti, je tedy rehydratace. Aby nedošlo k roztažení nebo ruptuře střeva kvůli jednorázově nadměrnému příjmu vody, doporučuje Moore podat koni 8-10 l každou jednu až dvě hodiny, dokud není dostatečně zavodněný. Také lze hydrataci samozřejmě řešit infuzemi.

V případě hypertermie je nutné koně polévat chladnou vodou, dokud teplota neklesne. Moore navrhuje urychlit chlazení tekutinou s obsahem alkoholu. Důležité je také chladit hlavu kvůli snížení rizika poškození mozku. Koně od bahna je třeba omývat opatrně a pečlivě, abychom nepřehlédli drobná zranění z létajících trosek. Časté jsou nášlapy vyžadující veterináře nebo kováře, předmět raději nevytahujeme, aby veterinář/kovář viděl, jaké struktury kopyta mohou být poškozené. Otázkou je, zda si odborníky vůbec přivoláte, protože sítě nemusí fungovat. Pokud si musíte poradit sami, Moore doporučuje předmět vytáhnout kleštičkami, namočit plenku do teplé vody s Epsomskou solí a kopyto do ní zabalit a překrýt lepicí páskou. Nasycený roztok vytáhne z rány bakterie a funguje jako drenáž. „Budete druhý den ráno překvapeni, jak to pěkně vypadá," tvrdí Moore, „je to skvělý způsob, jak nášlap vyčistit“.

Dále doporučuje koně okamžitě revakcinovat proti tetanu, pokud je doba od poslední vakcinace delší než 6 měsíců. Ke kontaminaci může dojít i povrchovou ránou. Koně je poté třeba dále sledovat, zda nejeví známky sepse – zrychlené dýchání, horečka, abnormální sliznice, počet bílých krvinek.

Pokud kůň stráví ve vodě delší dobu, a v té vodě mohou být např. chemikálie, je pokožka měkčí, zranitelnější, což je vhodné prostředí pro mykózy, které se mohou projevit po dvou až šesti týdnech.

Jak se s mezní situací vypořádáte, to záleží na tom, jak jste dobře plánovali a zda jste vy sami vyzbrojeni znalostmi ohledně ošetření běžných zranění a zdravotních problémů. Je dobré navštěvovat semináře a kurzy první pomoci koním, event. semináře o krizových plánech v případě katastrofy. V případě, že něco takového nastane, může to znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.

Hurikány nám zatím nehrozí, ale na extrémní klimatické jevy si musíme zvykat a je lepší mít v záloze plán, jak je ve zdraví přežít, ať už jsou to záplavy, vichřice nebo sucho. 

Zdroje:

Podobné články

Státní veterinární správa (SVS) v souvislosti a aktuální vlnou mrazů upozorňuje chovatele zvířat, zejména těch trvale umístěných ve venkovních…

Silvestrovské oslavy se rychle blíží. Přinášíme tedy pár tipů, jak přečkat náročné dny, které nás čekají.