Koně a hříbata 6/2010: Jedu, jedeš, jedeme...do JK Němčany

2. 6. 2010 Zuzana Tillerová Autor fotek: Zuzana Buráňová

Červnoví Koně a hříbata už jsou na pultech a my vám nabízíme malé nahlédnutí do jejich obsahu. V plném textu a se zářivým fotografickým doprovodem vám představíme jezdecký klub v Němčanech, kde můžete mimo jiné najít koně plemen malopolský a velkopolský kůň a Polska krev.

Jedu, jedeš, jedeme...do JK Němčany

V obci Němčany nedaleko Slavkova u Brna se nachází nově budovaná jezdecká stáj. Aby také ne - okolní kouzelná krajina je jako stvořená pro parádní vyjížďky na koních, a to nejen po místní jezdecké stezce. Aktuálně je ve stáji devět koní, a právě o nich si také povíme v následujícím textu.

JK NěmčanyStáj Němčany vzniká rekonstrukcí bývalé budovy odchovny mladého dobytka, jež je umístěna v areálu Agria, a. s. Ustájení je vskutku komfortní, rozhodně se nešetří místem a každý kůň má tedy k dispozici box 5x4 m - takto velké boxy jsem viděla poprvé. Boxy navíc od sebe nedělí mříže, takže pokud koně chtějí, mohou být v přímém kontaktu se svým sousedem. A když se jim společnost souseda omrzí, velikost boxu dovoluje se bez problémů vzdálit.

Ale protože ani pobyt v sebevětším boxu nenahradí možnost volného pohybu na čerstvém vzduchu, mají koně přes den k dispozici některý z výběhů, ve kterých je zajištěn celodenní přístup k senu i vodě.

Zázemí pro koně i jezdce

Krom zmiňovaných nadstandardně velkých boxů a čtyř výběhů s různými povrchy (vhodných také pro bosonohé koně) je zde v dubnu až říjnu k dispozici také pastvina. V budově stáje je krom boxů (jež jsou vybaveny automatickou napáječkou a minerálním lizem) též tři metry široká chodba a mycí box. Hned vedle stáje je umístěna také klubovna s kuchyňkou a šatna s uzamykatelnými skříňkami. WC je samozřejmostí, využít lze ale i koupelnu se sprchovým koutem. Areálu nechybí ani venkovní krytá a osvětlená jízdárna o rozměru 15x46 m a kruhovka o průměru 18 metrů.

Dalo by se tedy říci, že vybavenost je nadstandardní nejen pro koně, ale i pro jezdce.

Koně

Ve stáji můžeme najít devět koní čtyř různých plemen - mimo českého teplokrevníka jsou tu také méně známá plemena malopolský kůň, velkopolský kůň a Polska krev šlechtěna.

Mezi české teplokrevníky patří valach Valmont, grošák, miláček celé stáje. Na rekonstrukcích bitvy u Slavkova na něm jezdí samotný Napoleon. Dalším zástupcem tohoto plemene zde je Stoupa (zvaný Pupin), koník zaměřený na drezúru, 180 cm vysoký ryzák.

malopolský kůňMalopolští koně jsou tu hned čtyři - Carry Boy, Patton, Kasper a Elitan. Všichni v různých odstínech hnědé, všichni valaši a všichni zaměření na drezúru. Kasper je údajně jediný kůň, který se dokáže vyčůrat vedle střílejícího kanónu :-)

Další dva koně dovezení z Polska, tmavý hnědák Szaman (alias Šamánek) a vraník Seiržant (zvaný Žížala), jsou zástupci koní velkopolských. Na Šamánka jsem se moc těšila, protože mě velmi zaujala jeho lysina, ale při minulém focení se prostě rozhodl, že pózovat nebude, a tak to několik lidí odneslo spálením od vodítka. Když tedy ten se pro něco rozhodne, tak přes to nejede vlak :-) Szaman se zaměřuje na parkur a Seiržant na vytrvalost.

Polska krev šlechtěna zde má zastoupení ve valachovi jménem Chartun, který má v sobě hodně angloarabské krve a jízda na něm je zážitkem. Tento hnědák za zaměřen na drezúru.

Při focení místní koně běhali zcela navolno, což je pro fotografa velká výhoda - pozadí neruší žádné ohradníky či ploty. A v místní překrásné krajině tak nic nebránilo vzniku pěkných jarních snímků těchto koní :-)

Služby

Ač byste mohli čekat, že služby budou tradiční - ustájení a jízda na koni - v JK Němčany je nabídka rozšířena o další aktivity. Mezi ně patří například výcvik šermu šavlí a také bojové akce na koni pro zdatné jezdce: „Můžete být rytíř, traper nebo napoleonský voják se vším, co k tomu patří." Samozřejmě si lze zaplatit tradiční kurzy jízdy na koni či ustájení, dále je možné objednat si i převoz koně či pronájem kryté jízdárny. Ve stáji také funguje dětský jezdecký oddíl YMCA Brno, který je i pořadatelem letního tábora v Němčanech.

Jezdecký tábor

Na dětském jezdeckém táboře v Němčanech bude mít každý účastník k dispozici „svého" koně, o kterého se bude celou dobu pobytu starat a na kterém bude prováděn výcvik. Jedná se o tábor rodinného typu s důrazem na individuální přístup. Základem je práce na jízdárně a vyvrcholením celého pobytu je celodenní vyjížďka v okolí. Více informací nejen o táboře na www.stajnemcany.cz.

Lidé

JK NěmčanyA kdo že se vám vlastně bude věnovat, když se do JK Němčany vyrazíte podívat? Vedoucí stáje je Bc. Lucie Novoměstská, která organizuje vyjížďky a je všude tam, kde je momentálně potřeba. Ivan Vystrčil má na starost vše, co se týká vojenství a napoleoniky, koordinuje účast koní na rekonstrukcích a zajišťuje také import koní z Polska. A Mgr. Jiří Purket, třetí spolumajitel stáje, zajišťuje administrativní agendu a smlouvy.
Dalších lidí je tu ale mnohem více, například Ivana Vystrčilová (základní výcvik a vyjížďky), Tomáš Šťastný (stájník, tedy ten, kdo se celý den stará o koně), Zuzana Vystrčilová (dokumentaristka všeho dění), trenérka Lenka Ryvolová a další.

Závěrem

Pokud vás stáj Němčany zaujala, neváhejte se domluvit na některé z nabízených činností. Momentálně jsou volné boxy pro 4 koně.

Koně a hříbata 6/2010Obsah čísla 6/2010:

Plemeno: Lusitánský kůň
Starám se o...: Frama 5
Fotoseriál: Plemena H-P
Jedu, jedeš, jedeme: ...do JK Němčany
Vizitka: Cellwen Xeros
Nemoci koní: Herpesviry
Sběratelská karta: Lusitánský kůň
Pohled: Fjordský kůň, hřebeček Simon

Plakáty:

A2: Welsh cob, hřebec Pretoria Ramirez
A3: Paint horse, hřebec Spencer Bar Tinky
A3: Český teplokrevník, valach Valmont
A3: Paint horse, klisna Midnight Lady Dream a anglický plnokrevník, klisna Lekorka

Ostatní:

Bazény pro koně
Vytrvalost je tady
Za Bořánkem na Hipo
Drezúrní abeceda: G, H
Za Bořánkem na Hipo
Rudolfův pohár v Kladrubech
Hříbata: První dny života
Modrá z džín 9, Žužuova poradna
Bondův ponykoutek
Václav Vydra: S koňmi trochu jinak
Příběhy a foto čtenářů
Listárna a osmisměrka
Komiks Koniklec
...a další

Podobné články

Všechno jednou končí... Tak bychom mohli uvést upoutávku na poslední vycházející číslo časopisu V sedle. Editorial a článek o sarkoidech si přečtěte…

Celá staletí si vědci lámou hlavu nad orientačním smyslem koní. Někteří koně najdou i v cizím prostředí vždy cestu domů, jiní zabloudí i za vlastním…