KMK z úhlu červených kolonek

25. 9. 2016 Eva Holubcová Autor fotek: Šárka Votavová, © archiv

Co má společného legendární Kincsem s KMK? Kritéria mladých koní jako významná sportovní událost představují dobrou možnost, jak ukázat, že bez plnokrevníka není sportovního koně. Pojďme se podívat alespoň letmo na některé finalisty!

Skoky

WarnessKMK šestiletí

Vítězem šestiletých se stal KWPN hřebec Warness, kterého zde představovala podrobně Martina Cerhová ve svém článku, takže jenom zmíním, že jako typický zástupce moderního teplokrevníka pochází z kombinace linií založených hřebci Ladykiller a Furioso. Jeho otec Warrant má ve svém rodokmenu ve čtvrté generaci hned tři plnokrevné hřebce, kromě kultovního Ladykillera i zde na EQCH zatím nikdy nezmíněného Koridona (linie Cyllene), belgického derby-vítěze; a dalším je Doon (z linie Phalaris skrze americkou větev Polynesian), který byl druhý za kultovním Vaguely Noble v Observer Gold Cup a běhal i v USA. Doona můžete dnes vidět na mateřské straně špičkových sportovních koní, zatímco Koridon je mateřským otcem velevýznamného Nimmerdora, který je označován jako KWPN plemeník století.

Z Nimmerdorovy linie je stříbrný Fresco, jehož mateřským otcem je Calvados z linie Fra Diavolo xx, otcem báby Le Mexico z linie Furioso xx a otcem prabáby plnokrevný Cadmus z linie Hurry On. Krve v sobě nese Fresco hodně a jako bonus navíc pochází z dobré rodiny.

Nimmerdor, vnuk plnokrevného hřebce, je přítomen i v původu třetího umístěného koně, a to u otce Ataschy B Z - Azteca VDL. Matka Catascha Z je z kombinace linií plnokrevných hřebců Cottage Son, Courville a Orange Peel.

Salou ZVítězka KMK šestiletých klisen Salou Z je po Sandro Beast z linie Sacramento Song xx a z matky kombinující v sobě klasické linie Furioso, Courville a Rantzau (skrze Cor de la Bryere).

Otcem druhé v pořadí Falino je hřebec Wietvot alias Lansdowne, který jako zástupce KWPN v sobě nese mnoho plnokrevné krve, ale abychom se neopakovali v omílání notoricky známých jmen, tak třeba otcem prabáby je hannoverský Nurprimus po plnokrevném Pinturischio, který kdysi byl horkým favoritem anglického derby, než byl otráven. Hřebec se z toho již nikdy nevzpamatoval a je zajímavé, že v plnokrevném chovu zklamal, v teplokrevném si přeci jenom vedl poněkud lépe, zanechal několik plemeníků a je k vidění na mateřské straně koní úrovně Grand Prix.

Třetí Kaira je po hannoverském Drossselklang II, u něhož bychom museli pátrat velmi daleko, abychom narazili na plnokrevného zástupce... důležitévšak je, že hannoverská PK už velmi nutně potřebovala přilití krve, a úspěšně se to dařilo např. s Heraldikem. Drosselklang II, i když se bez ní dokáže obejít více než dobře, zde potřebnou krev našel na straně matky Helen, jejíž otec Catango Z v sobě kombinuje významné zástupce A 1/1 v teplokrevném chovu (Cottage Son, Rantzau, Orange Peel) a jejíž mateřský otec Bolino je po ze 75 % plnokrevným Bolero, o kterém jsme si již říkali v komentování linie Djebel např. u Tiznita. Prabába Orchidee je po plnokrevném Orlog, druhém z Ceny zimního favorita a vítězem klasické Velké jarní ceny (neboli Henckel Rennen, dnes pojmenovaných jako Mehl-Mülhens-Rennen) v Německu, který figuruje jako zástupce linie Dark Ronald.

ZarjaKMK pětiletých a čtyřletých

Mladším kategoriím KMK se nebudeme věnovat příliš podrobně, ale zmíníme plnokrevné hřebce jako Drak, Orkán, Časpal, Visconsin, Regulus či Hviezdar na mateřské straně finalistů Dracula 1, Compliment 1, Cardela, Viní, Doris Raven nebo Rubínka. Opominout nesmíme zástupkyni slavné skokové rodiny Spring Morning (např. vítězové VP Mor a Mocná), čtyřletou Zarju. Samostatnou kapitolkou je pak účastník KMK pětiletých jménem Sorell po Carpalo, který je z plnokrevné matky Erol (Security Risk x Fallada x Behistoun), která pochází z plnokrevné rodiny Elbflorenz, jež byla založena v mimoňském hřebčíně. Na překážkách ji nejvíce proslavila Eliška Přemyslovna, třetí z Velké pardubické.

Hodně krve v sobě nese pětiletá April Z, ale krom čtení věhlasných jmen nejvíce zaujme její prabába Moon Santa, která je vysoce v krvi a také výsledkem úzkého inbreedingu na Reliefa (Masis). Moon Santa je také bábou jiného účastníka, klisny Marleen.

Heidekrug

Drezúra

BegVítěz KMK šestiletých, trakénský Heidekrug, v sobě nese hodně krve skrze mateřského otce Sky Dancer (otcem plnokrevný Beg) a skrze otce prabáby Hypnose II, plnokrevného Wildschütz. Beg se narodil v Rusku; jelikož chov i dostihy této země byly do doby relativně nedávné propojeny i se zdejším turfem, a to nejen díky vynucenému bratrství národů pod patronátem SSSR. Původ Bega je vlastně dobrou ilustrací dvoustoletí chovu v našem prostoru. Otec Bega, Gelikon, patří do rodiny nejlepšího maďarského koně všech dob, Kincsem, kultovní postavy dostihových dějin, a v původu má také někdejší napajedelské plemeníky jako Matchbox či Stronzian. Matka Bega Baschma je v páté generaci 2x prochována na Balbinuse, který je z Matchboxovy hřebčí linie, a pátá matka Raba je po napajedelském plemeníku Wool Winder z matky po Falb, úspěšném napajedelském odchovanci. Podrobnými detaily o význačných jedincích vás určitě nudit nebudu, jenom příklad, jaké lze najít u trakénského hřebce, vítěze KMK v drezúře, návaznosti na středoevropský a český chov. A mimochodem, otcem báby Bega je ruský derby-vítěz Argonaut, který je také přítomen v rodokmenu klisny Realita, třetí v KMK šestiletých ve všestrannosti, odchovankyně pana Cipry.

Málem jsme zapomněli na Wildschütze, otce prabáby Heidekruga. Wildschütz xx byl zařazený i v trakénské PK, v plnokrevném chovu dal tři východoněmecké derby-vítěze, mezi nimiž byl i náš pozdější plemeník Fallada. O něm více zde.

Všestrannost

V kategorii čtyřletých koní získala vítězství Cofi z matky po Blatec I - 2, který je vnukem plnokrevného Blatce (Masis). Toho i jeho syny v teplokrevném chovu jsme rozsáhle představovali ve zvláštním článku, proto se zde nebudeme opakovat.

Druhý Magic je přímo z plnokrevné matky Markyty. Markyta patří do rodiny, kterou jsme zde ještě nikdy nezmiňovali. Jedná se o Madár, která byla výsledkem dlouholeté úspěšné spolupráce hřebčína Xaverov s Maďary. Xaverov byl hlavním zdrojem maďarské krve u nás a také s ní slavil velké úspěchy. Madár na dráze nikdy neběhala, ale v chovu dala jednoho z nejtvrdších koní, které kdy Československo mělo. Mauritius dokázal na dráze zvítězit i v deseti letech v jedničkovém dostihu. Běhal v letech 1982 až 1990 v celkem 76 dostizích, z nichž 14 vyhrál. Madár dala dceru Margaretu, která také neběhala, ale skončila v chovu L. Hesse. Dnes je známá jako matka klasického vítěze Marco Polo, jedničkových vítězů či umístěných Manor, Marcant a Maroken. Prabába Magica Mahaga byla polosestrou Mauritia a Margarety. Jejím otcem byl derby-vítěz Hviezdar, představený v článku zde. Na dráze byla třetí v Memoriálu Rudolfa Deyla, ale její vnučka Markyta (Donegal) vyběhla pouze dvakrát a dvakrát byla také poslední. Do plnokrevného chovu ji nic nedoporučovalo, ale pro teplokrevný chov už mohla být zajímavá, neboť otec Donegal je po Dara Monarch, který se velice osvědčil v produkci koní pro sport (viz článek) a mateřský otec Assisi del Santo též nebyl marný.

Druhá z KMK pětiletých Cona Cia pochází z rodiny z 75 % plnokrevné Betty (z kombinace plnokrevných hřebců Belendek x Mohykán), která sama je např. matkou „S" skokanky Wanessy. S Hugben-49 (z kombinace plnokrevných hřebců Hugben x Astyanax) dala Tečku. Ta byla připuštěna Cyrilem, vnukem plnokrevného a v teplokrevném chovu velmi úspěšného Centa xx. Nu a výsledná Citera byla připuštěna Conway-T z kombinace linií Cor de la Bryere po plnokrevném Rantzau a Ladykiller. Cona Cia je krásný příklad úspěšného využívání plnokrevníka v teplokrevném chovu.

Třetí z KMK pětiletých Rhea 1 má ve třetí generaci hned dva plnokrevníky, a to Pot d´Or a Litograf.

KMK šestiletých

KincsemVítěz Ronaldo je z plnokrevné mámy Daytony, jejíž původ je výbornou ilustrací úspěšných plnokrevníků ve sportovním chovu. Daytona je již matkou „S" militaristky Arizony (Al Campo) a sama pochází z rodiny, která např. dala plemeníky Doryant (mateřský otec vynikajícího plemeníka v teplokrevném chovu Barnaula), Dietmar či Dargin, všechny užité v tepl. chovu. Je to typický polský plnokrevník s četnými vazbami na sport.

Třetí Realitu jsme letmo zmínili u Heidekruga, ale klisně v majetku jejího chovatele pana Cipry ještě dlužíme zmínku o mateřském otci Flamb. Ten je totiž po Fors xx, což byl jeden z těch případů, kdy plnokrevník dlouho běhá na dráze (a v jeho případě úspěšně) a pak je ještě schopen přejít na další disciplínu a v ní opět být úspěšný! Na dráze výborný Fors si ještě pak vyskákal stupeň ST a v teplokrevném chovu se mu u nás vedlo velmi dobře, když dal potomstvo výkonnosti S až T a plemeníky Fors-Gedos a Flamb. A jako perlička, i Fors je z rodiny nejlepšího maďarského koně všech dob Kincsem.

Takové letmé prolétnutí výsledky KMK ukazuje důležitost vhodného plnokrevníka v chovu sportovních koní a snad i to, že ani vysokého procenta plnokrevné krve se není třeba bát, je-li vhodně zkombinovaná.

Podobné články

Když jsem byla malá, byla mým vzorem číslo jedna. Žena, které nechybí odvaha a která navzdory předsudkům jde za svým snem. Tomu pak neváhá hodně…

Chov koní Kinských přinesl pět vítězů Velké pardubické a mnoho věhlasných steeplerů. Tito jedineční koně tvoří nedílnou součást historie čs. chovu a…