Klusácké "hody" na Hipodromu Bravantice

10. 11. 2014 20:00

Obrázky: 3

Autor: Jiří Křepelka Foto: Martina Hubníková Rubrika: Klusáci Počet přečtení: 4681 Počet komentářů: 1 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Sobotní mítink 15. listopadu na Hipodromu Bravantice u Ostravy připomíná ze všeho nejvíc klusácké hody. V programu sedmi dostihů se startem v pravé poledne bude mimo jiné vyhlášen a dekorován nejlepší kůň zapřažený v sulce v právě končící české sezóně 2014: Klusákem roku se zcela očekávaně stala čtyřletá vranka Damalia (NL).

Reprezentantka stáje Euro - Koberce s původem Opus Viervil - Victory Joe (po Park Avenue Joe) má nejen nizozemského chovatele, ale také trenéra a jezdce, Allle J. M. Lomana. Spolu s ním zvítězila v letošní klusácké Trojkoruně, tedy Jarní ceně, Českém derby i St. Leger (před ní to dokázal Jades Ideal v roce 1994) - a 26 hlasujících trenérů nemuselo o ničem přemýšlet.

DamaliaSlávy a potlesku se ovšem nedočkají jen Damalia a Loman: Po doběhu posledního dostihu dojde na dráze k vyhlášení výsledků národních šampionátů a ocenění jejich vítězů.

Nanana neprohraje?

Třetím vrcholem soboty je zcela jistě start dosud neporažené klisny jménem Nanana ve Velké ceně dvouletých (1640 metrů). Dcera amerického hřebce Chips and Fish a nizozemské klisny Nynke - Frisia (po On The Take) se narodila v chovu Mgr. Jiřího Svobody a startuje za barvy jeho syna Davida. V této chvíli má Nanana na kontě šest startů a šest vítězství, ale ve Velké ceně dvouletých na ni „číhá" rakouská Scarlett. Pikantní je, že jak domácí hvězdu, tak zahraničního hosta povedou cizinci: Dieter Marz a Manfred Strebel jsou oba z Rakouska!

Králem je Eilean Donon

Ke kompletní informaci o největších klusáckých osobnostech končící sezóny chybí ještě jedna zpráva. Šampiónem premiérového ročníku Výstavy klusáckých koní byl odbornou komisí vyhlášen třináctiletý plemenný hřebec Eilean Donon (US). Chovatelskou akci uspořádala v říjnu Česká klusácká asociace samozřejmě na bravantickém hipodromu. V hlasování návštěvníků dostihového dne získala nejvíc přízně výše zmíněná a o 11 let mladší klisna Nanana. V neoficiálním šampionátu se utkali jak chovní hřebci a klisny amerického a francouzského klusáka, tak aktivní dostihoví koně.

Eilean DononAmerický hnědák Eilean Donon, produkt chovu Steve Stewarta a Josepha Taylora z města Paris ve státě Kentucky loni překvapil v anketě Nejkrásnější kůň ČR už svým postupem do finále. V něm pak vybojoval jako absolutní outsider výborné šesté místo.
Syn špičkového plemeníka Angus Hall (rekord 1:10,0, zisk 830 654 USD) a matky Legend Queen (po Legend Hannover) dokázal vyhrát 11 dostihů, vydělat 403 068 USD a zaklusat rekord 1:10,9 při vítězství v Meadowlands (1609 m).
Jako tříletý se proslavil tím, že pouhé tři týdny po operaci tříselné kýly opět dokázal zvítězit ve velkém dostihu.

Kůň, jehož jméno se jen jedním písmenem liší od názvu známého středověkého skotského hradu (Eilan Donan) začal chovnou kariéru v Nizozemsku, potom připouštěl dvě sezóny v Austrálii a od loňska působí v Bravanticích. Jeho provozovatelem je Mgr. Jiří Svoboda.

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

  • 1. nino

    Nanana

    09:20 - 12. 11. 2014

    Jen pro upřesnění, klisna Nanana není neporažená, na svém kontě má sedm startů, z toho šest vítězství a jedno třetí místo. Její matka Nynke Frisia se píše bez pomlčky.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: