Klusácké dění v srpnu 2007

1. 09. 2007 00:05

Autor: Marek Vaďura Foto: archiv autora Rubrika: Klusáci Zdroj: Český klusácký server, ČTK, ČKA Počet přečtení: 5262 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Srpen byl na klusácké dění v České republice poměrně bohatý, konaly se celkem tři dostihové dny, nejzajímavější jistě byly kvalifikační rozjížďky pro České klusácké derby (18.8.2007), které se poběží 8. září, bez povšimnutí jistě nelze nechat ani návrat klusáků do Mariánských Lázní po 18-ti letech.

Västerbo Today14. dostihový den (11.8.2007), který byl zajímavý z více důvodů – konal se netradičně po osmnácti (!) letech v Mariánských Lázních a ne jako obvykle v Praze velké Chuchli. Účast koní v dostizích sice nebyla oproti očekávání nejvyšší, na české poměry vzácný dostih monté byl kvůli přihlášce jediného koně dokonce zrušen, přesto však bylo na co se koukat. V prvních kláních byla dráha hluboká, ale i tak hvězda letošního léta, tříletý I Can Fly Diamant dokázal vyklusat kilometrové tempo 1:18,6 a naznačil, že lázeňská dráha byla vždy rychlá. Již v prvním oblouku ztratila naděje US Wowie zacváláním a následnou diskvalifikací. Třetí honorář si připsal Tex Diamond o nesčetné délky před Patronem Limburgia a Kelly Hammering, která si odvážnou nominací do hlavního dostihu vydělala celkem 12 tisíc korun.
Nejúspěšnější jezdkyní lázeňského návratu byla Veronika Chaloupková, která zvítězila třikrát. Nejprve se šestiletým Champem, který potvrdil výbornou formu z posledního dostihového dne ve Velké Chuchli, dále ve vytrvaleckém klání o devatenáct délek zvítězila s Lymnetisem a úspěšný den ukončila těsným triumfem s Rockstarem.


Victoria Limburgia15. dostihový den (18.8.2007) byl druhým dostihovým dnem konaným v srpnu. Byl to jeden z nejvýznamnější v sezóně. Na programu totiž byly kvalifikační rozjížďky pro České klusácké derby, které se poběží 8. září. Nejlepší připravenost tři týdny před vrcholným dostihem předvedla klisna Victoria Limburgia a také Sir Gill, který se úspěšně vrátil na dráhu po 3,5 měsíční zdravotní přestávce.
V první rozjížďce vládl desetihlavému startovnímu poli již od startu loňský vítěz finále B Německého derby Sir Gill, který od vítězství v Jarní ceně čtyřletých nestartoval. V rychlém tempu se pole rozdělilo na dvě poloviny a nakonec ti nejúspěšnější vzešli z koní běžících od startu aktivně. V posledním oblouku vytáhl Mykola Volf do vnější stropy Pandorru a v cílové rovině se pokusil atakovat stále výtečně klusajícího Sir Gilla, ale ten nakonec s jistotou udržel letošní neporaženost. Výtečný závěr předvedl český odchovanec Nino Hammering, který jako jediný ze druhé skupiny koní dokázal v závěru extrémně zrychlit a nakonec obsadil výborné třetí místo.
Vysokým favoritem druhé kvalifikační rozjížďky byl vítěz Letní ceny čtyřletých Ocean Al, který byl nabízen v sázkovém kurzu 1,4:1. Svižné tempo nasadil ihned po startu Jungelprinz, ale k zásadnímu zrychlení dostihu došlo 600 metrů před cílem, kdy se dostala snadno do čela výtečně běžící Victoria Limburgia. Zdeněk Škobis dovedl klisnu do cíle s náskokem 12 délek na Sir Armbra, za kterým až 6 délek zpět doběhl favorit Ocean Al. Victoria Limburgia zaběhla výtečné kilometrové tempo 1:16,4, který je novým rekordem čtyřletých klisen na středních tratích a znamená i pozici první favorita Českého klusáckého derby.

Startovní listina Českého klusáckého derby 8. září bude mít tuto podobu: 1. Victoria Limburgia, 2. Sir Gill, 3. Sir Armbro, 4. Pandorra, 5. Ocean Al, 6. Nino Hammering, 7. Halla Crown, 8. Cool Running, 9. Flash One, 10. Phoenix.

Jumby d´Occagnes16. dostihový den byl boslední srpnovou klusáckou událostí na našich drahách. Konal se ne v sobotu (jak je pro klusácké dostihy typické), ale v pondělí (27.8.2007). Výborný dojem zanechal při svém premiérovém vystoupení na české dráze nový nákup stáje Siam, desetiletý francouzský klusák Jumby d´Occagnes, který pod svým novým trenérem Mykolou Volfem triumfoval rozdílem třídy nad šesti soupeři v hlavní podvečerní jízdě, Grand Prix Trotteur Francais. V 66.000 Kč dotované zkoušce se právě desetinnový favorit Jumby d´Occagnes staral spolu s Lesmeral Chenu o tempo a nablízku uvedené dvojici klusal i Lazzi du Vivier. Naopak na startu ztratili veškeré naděje na dobrý výsledek cváláním Piriac Cash, Nil de Dragons a Nuage Gris.V nezměněném pořadí na čelních místech pokračovali koně až do předposlední roviny, kde si začal na soupeře budovat náskok Jumby d´Occagnes. Ten výtečně seběhl i oblouk a v cílové rovině již soupeřil pouze s časem, který se nakonec zastavil na průměrné hodnotě 1:18,9 dosažené při startu z mety. Jumby d´Occagnes by měl napříště změřit síly s absolutní tuzemskou klusáckou špičkou ve Středoevropské ceně.
Nejrychlejším dostihem odpoledne byla Prix Societé du Cheval Francais, kde získal své letošní již šesté vítězství Rockstar stáje Sportzone. Šestiletý hnědák vedený svou trenérkou Veronikou Chaloupkovou dobře odstartoval a udával tempo spolu s Noble Blue, ale v závěru musel prvenství tvrdě hájit před mocně dotahujícím Větroplachem, který nakonec zaostal za vítězem v cíli o pouhých čtvrt délky. Oba nejlepší koně vyklusali výtečné kilometrové tempo na trati 2180 metrů – 1:16,5.
Nejlepšího výkonu odpoledne dosáhl čekatelně v hlavním dostihu favorizovaný Västerbo Today s Jindřichem Klaubenschalkem, který vyklusal na trati 1609 metrů kilometrové tempo 1:15,7, čímž zlepšil o rekord lázeňské dráhy přesně o čtyři vteřiny. Pole dovedl do cílové roviny Lucky Fortuna, ale ten záhy po zatočení udělal cvalovou chybu a bylo po nadějích. Druhé místo vybojoval v dramatické koncovce New des Coevrons se Šamšurinem a potvrdil domněnky, že by mu levotočivé zatáčky měly lépe vyhovovat.

Připojené články

15.08. 2007 00:00 Klusácké dostihy v České republice

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: