Klusáci v září 2007

10. 10. 2007 00:00

Autor: Marek Vaďura Foto: archiv autora Rubrika: Klusáci Počet přečtení: 6278 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Září je každoročně vrcholem české klusácké sezony v ČR – letošní České klusácké derby bylo naším v pořadí již patnáctým národním derby. Dostihové dny se však konaly celkem čtyři. Třetím dnem bylo trochu netradiční páteční odpoledne v Tochovicích, kde byl vypsán jako jediný dostih monté, zbylé dostihové dny, včetně již v úvodu zmíněného klusáckého svátku, se odehrály na chuchelské dráze. Pojďme se na jednotlivé události podívat blíže.

8.9.2007 - 15. České klusácké derby – zvítězili Sirr Gill se svým trenérem a jezdcem Jaromírem Kotáskem

Ještě koncem července nebylo jisté, zda se nejlepší klusák čtyřletého ročníku, Sir Gill, bude moci kvůli zdravotním problémům s kopytem vrátit na dráhu. V XV. Českém klusáckém derby skvěle zabojoval a dokázal pod vedením svého trenéra Jaromíra Kotáska i přes nepříznivý průběh nejvýznamnější dostih sezóny vyhrát. O výjimečnosti reprezentanta stáje Jokr svědčí i to, že zaznamenal již 11 vítězství v řadě za sebou.

Ze srpnových kvalifikačních rozjížděk derby vzešlí dva favorité – Victoria Limburgia z první a Sirr Gill z druhé. Oba se spolu s dalšími osmi startujícími koňmi z elity čtyřletých o vítězství utkali 8. září 2007. Sir Gill měl na protilehlé rovině problémy s klusem a proto ho jeho trenér musel přibrzdit, kterýmžto manévrem se k němu dostal do těsného kontaktu další z okruhu favoritů Ocean Al. Victoria Limburgia i další kolo pokračovala ve velmi rychlém tempu. Na předposlední rovině vystupňoval tempo Nino Hammering, který až do té doby běžel v zadní části pole a začal předjíždět jednoho soupeře za druhým. V posledním oblouku se přední část pole zahustila a na Victorii Limburgii a Ocean Ala zaútočil Sir Gill, zatímco vnější stopou mocně útočil také Nino Hammering. Do cílové roviny již vbíhal na prvním místě Sir Gill, který i na posledních 200 metrech potvrzoval svou výjimečnost. Cílem proklusal o 1 3/4 délky před výtečným českým odchovancem Nino Hammeringem, který pod vedením zkušeného Jindřicha Lajnera za sebou dokonce o 6 délek zanechal třetí Pandorru. Přes cválání na startu a nepříznivý průběh dostihu doběhl čtvrtý další Kotáskův svěřenec, Sir Armbro a doběh na tabuli uzavřel Jungelprinz.

„Bylo to mé nejtěžší derby,“ uvedl po dostihu Jaromír Kotásek, který vyhrál České klusácké derby již pošesté. Tentokrát stačilo jeho svěřenci Sirr Gillovi vyklusat kilometrové tempo 1:18,2.


15.9.2007 - Jumby d´Occagnes kraluje francouzským klusákům

Sedmým dílem pokračoval včera okruh Trotteur Francais. Do 2715 metrů dlouhé zkoušky nastoupilo šest klusáků a nechyběl mezi nimi ani hrdina čtyř dílů z celoročního seriálu, Lymnetis se svou trenérkou Veronikou Chaloupkovou. Středoevropská cena minulý týden však naznačila, že nedávno importovaný Jumby d´Occagnes by mu mohl být více než důstojným soupeřem a to se také naplno potvrdilo. I když Lymnetis tentokrát nečekaně podlehl i dalším dvěma soupeřům.

Po startu se prodral do čela Lazzi du Vivier v těsném závěsu s Piriac Cashem a Lymnetisem, zatímco Mykola Volf v sulce Jumby d´Occagnese zahájil dostih v klidu na poslední pozici. Trochu monotonní průběh dostihu narušila až předposlední rovina, kde přišel s útokem Lymnetis, který se poměrně snadno dostal před svého bývalého kolegu Lazziho do čela. Jenže v té chvíli byl již nebezpečně blízko také Jumby d´Occagnes a již před posledním obloukem bylo jasné, že Lymnetis letos pošesté nevyhraje. Na počátku zatáčky zástupce stáje Siam od soupeřů doslova odlétl a až do cíle soupeřil jen s časem. Ten se zastavil na velmi dobrém tempu 1:18,1.

Úspěch tochovického kouče Mykoly Volfa stvrdil druhým místem Noble Blue a výborný výkon podal na třetím místě i letošní již dvojnásobný vítěz z Wroclawi Lesmeral de Chenu. Až tři délky za ním doběhl Lymnetis, který za sebou jen o necelou délku zanechal Piriac Cashe.


29.9.2007 - Tex Diamond na čele Zlatého okruhu

Po startu se sice přes Texe Diamond pokoušel přejít Västerbo Today, ale nakonec se mu to i přes značné úsilí nepovedlo a ke konci první zatáčky si tak již Tex Diamond začal získávat před svými soupeři mírný náskok. Za uvedenou dvojicí klusali dále Sandonora F a Jumby d´Occagnes, zatímco pole od startu uzavíral jediný zástupce českého chovu Rekord Skal usilující o zisk majitelské prémie. Na protilehlé rovině začal zrychlovat Mykolou Volfem vedený Jumby d´Occagnes, ale k Tex Diamondovi se ani v oblouku do těsného kontaktu dostat nedokázal a v těchto chvílích bylo také již jasné, že tentokrát nebude ve hře o vítězství letos již 6x vítězný Västerbo Today. Ani na posledních 200 metrech nepolevoval Tex Diamond pod vedením am. Kalčíkové ve vysokém tempu a nakonec proklusal cílem o 3 délky (v kilometrovém čase 1:15,8) před Jumby d´Occagnesem, který odsunul o třičtvrtě délky na třetí místo loňského Klusáka roku Sandonoru F.

Pozn.: Informace o tochovickém monté dostihu bohužel nebyly v době vzniku článku k dispozici.

Připojené články

15.08. 2007 00:00 Klusácké dostihy v České republice
01.09. 2007 00:05 Klusácké dění v srpnu 2007

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: