Kdo je viníkem WFSS?

29. 03. 2019 15:00

Autor: Eva Holubcová Rubrika: Chov koní Zdroj: eurodressage Počet přečtení: 809 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Vestfálská plemenná kniha za viníka označila plnokrevného hřebce, závěry rozporuje americká vědkyně.

Vestfálská PK zveřejnila výsledky svého zkoumání více než 2000 rodokmenů koní pozitivně testovaných na WFSS. Podle ní se plnokrevný Bay Ronald a jeho syn Dark Ronald vyskytli ve všech případech. Tedy Bay Ronald byl označen za primárního viníka mutace, respektive že se musela vyskytnout u něj nebo dříve v linii.

K oznámení měla řadu kritických poznámek americká vědkyně Nena Winand, jedna z předních výzkumnic v otázce WFSS. Podle ní se mutace musela vyskytnout o několik stovek let dříve a doslova uvedla, že tato analýza je chybná. Mutace se podle ní v teplokrevné i plnokrevné populaci objevila odděleně a z jiného zdroje, za který označila pouštní arabské koně.

Uvedla, že Dark Ronald/Son-In-Law mohli být (všimnete si, že píše „mohli“, tedy doposud je výzkum zdroje v plenkách) nosiči, ale ne zdroji mutace.

Arabi byli v evropském chovu využíváni od 17. století a evidence původů zakladatelů v té době nebyla bezchybná, nebo lépe řečeno, bezchybná se nedochovala. Pokud by se měl hledat zdroj mutace, tak mezi těmito koňmi a jejich neúplnými původy. Nyní se provádí rozsáhlý výzkum a snad budeme vědět více.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: