Každý kůň si zaslouží trochu toho wellness

24. 5. 2016 MVDr. Zuzana Satinská, EEBW Autor fotek: archiv autorky

Sportovní sezóna je v plném proudu. Ať už koně sportují v jakékoli disciplíně, klade to na jejich organismus obrovské nároky. Lidští sportovci mají vždy kolem sebe tým složený z trenérů, výživových poradců, ale také lékařů-ortopedů a fyzioterapeutů. Jezdci po koních často chtějí výkony hodné vrcholových lidských sportovců, ale málokdy jim dopřejí obdobnou péči.

U sportovně využívaných koní by mělo být samozřejmostí nejen podávání kvalitní kloubní výživy, ale také uvolnění v podobě fyzioterapie. Některé metody jsou po troše samostudia (nebo po konzultaci s koňským fyzioterapeutem) snadno proveditelné „samo domo". Tak to zkuste taky!

Masáž

MasážMasáž je základní fyzioterapeutickou technikou, kterou lidé praktikovali už před třemi tisíci lety. Při masáži se pracuje s měkkými tkáněmi, tedy se svaly a povázkami. Dochází k relaxaci a uvolnění zatuhlých svalů. Zlepšuje se jejich prokrvení a tím se zvyšuje přísun živin do svalů a vyplavování nahromaděných toxinů. Lymfa po masáži lépe cirkuluje v lymfatických cévách, což podporuje detoxikaci organismu.

Pravidelnou a správně prováděnou masáží je možné zvýšit i celkovou výkonnost koně, nehledě na disciplínu. U drezurního koně jezdci ocení lepší rovnováhu, větší rozsah pohybu a celkovou kondici. U dostihových koní může delší a efektivní pohyb hrát roli v průběhu dostihu nebo v cílové rovince. Parkurový kůň zase využívá velké množství svalů během odrazu, skoku a doskoku. Pokud je ohebný a pohyblivý s dobře synchronizovanými svaly, odvede lepší práci. Nehledě na to, že pravidelné masírování snižuje riziko zranění.

Masáž však nepůsobí pouze na fyzické rovině, ale díky poklesu hladiny stresových hormonů působí blahodárně i na psychiku koně. Podobně jako u lidí masáž vede ke zklidnění, relaxaci a odbourání stresu.

Masáž krkuPři masáži lze také odhalit tzv. trigger body neboli spoušťové body. Trigger body jsou místa ve svalech, kde z nějaké příčiny došlo k narušení přirozené schopnosti stažení a uvolnění svalových vláken. Příčin, které vedou ke vzniku spoušťových bodů, je mnoho. Může jít o přímé poranění svalu, hormonální poruchy nebo poruchy metabolismu minerálních látek v těle. Velmi častou příčinou je však chronické svalové přetížení či stres. To vede ke zvýšené aktivitě svalů a k dlouhodobému chronickému aktivování určitých svalových skupin, což zásadně přispívá k rozvoji trigger bodů v přetížených oblastech.

Kromě klasických sportovních a relaxačních masáží je možné využít i speciální techniky - například TTouch (více se zaměřuje na psychiku koně), Equine Touch (pracuje také s povázkami svalů), lymfatickou masáž (provádí se vždy směrem k srdci a napomáhá zlepšení průtoku lymfy), a další. Konkrétní masážní techniku nebo jejich kombinace volíme podle toho, čeho chceme masáží docílit - zda chceme koni dopřát uvolnění a relaxaci po závodech, potřebujeme řešit svalovou ztuhlost nebo cílíme i na psychický stav zvířete.

A kdy koně určitě nemasírovat? Masáž je zapovězena v případech, kdy koně trpí některým z níže uvedených onemocnění:

  • horečnaté onemocnění
  • závažné nervové poruchy (např. tetanus)
  • infekční onemocnění, akutní stádia virových onemocnění (chřipka, herpesvirové infekce)
  • plísňové onemocnění kůže
  • nádorové onemocnění (při masáži by mohlo dojít k rozsevu nádorových buněk v těle)
  • otevřená rána
  • neuralgie (podráždění nervu) např. v důsledku poranění
  • kolikové onemocnění

StrečinkStrečink

K masáži je vhodné zařadit i strečink neboli protažení. Pravidelný strečink podporuje flexibilitu svalů a kloubů, zlepšuje ohebnost a koordinaci zvířete a posiluje hluboké stabilizační svaly ve středu těla (tzv. core svalstvo). Velký efekt má strečink zejména u sportovních koní před závody nebo náročnějším tréninkem, ale i po nich. Při protahování se zlepšuje prokrvení a přísun živin do svalstva, což je před sportovním výkonem potřebné. Důkladným strečinkem před fyzickým výkonem předejdeme namožení či natržení svalových vláken a jiným zraněním. Pro bezpečné provádění strečinku je důležité mít koně zahřátého krátkou prací nebo právě masáží.

Videa s protahovacími cviky najdete na mém webu: www.equinemassage.cz.

Body wraps

Body wraps, volně přeloženo jako tělové bandáže, jsou součástí metody TTouch, ale myslím, že si zaslouží pár řádků navíc. Tato metoda doplňuje masáže a cviky ze země tím, že pomáhá koni uvědomit si vlastní tělo. Pozoruhodné na nich je i to, že mají dlouhodobý efekt - působí, i když je kůň nosí jen občas. Ovlivňuje nejen pohyb koně, ale i jeho chování a sebejistotu. S pomocí různě aplikovaných bandáží je možné řešit například lekání se věcí za koněm, zvýšenou citlivost nohou, špatně prováděné přechody, křivost nebo nedostatek soustředění při práci.

Používají se speciální elastické bandáže různé šířky, na některé typy wrapů lze použít i lano nebo provaz. Při ježdění můžeme využít i tzv. balanční otěž. Jedná se o nákrční řemen, který je v kontaktu s bází krku. Neslouží až tak k ovládání koně, ale ovlivňuje nesení krku. Používá se u koní, kteří nosí krk a hlavu vysoko, nebo mají tendenci rolovat se za kolmici. Balanční otěž podporuje protáhnutí a zakulacení krku, vyklenutí zad, shromáždění a vyrovnání koně. Je to také velmi dobrá pomůcka u koní, kteří často spěchají.

Jak to funguje?

Na tuto otázku neexistuje jednotná odpověď. Někteří tvrdí, že jde o jakési „objetí", které dává pocit jistoty, jiní tvrdí, že bandáže dávají tělu zpětnou vazbu o tom, co se s ním děje. Kathy Cascade (fyzioterapeutka a instruktorka TTouch) vyslovila teorii o ovlivnění sensorimotorického a proprioceptivního systému. Při použití bandáže se zintenzivňuje senzorická informace, která jde do mozku z různých částí těla, jež jsou v kontaktu s bandáží. Reakcí na tyto zesílené informace je zlepšení koordinace, rovnováhy a pohybu koně.

Příklady:
  • Wrap na hlavě - výborná volba pro koně, kteří se staví na zadní, hází hlavou, jsou zatuhlí v týle, citliví na uši, také pro koně nesoustředěné, agitované, nevybalancované či trpící separační úzkostí. Lze ho využít i u koní, kteří se nechtějí nechat nauzdit.

Wrap na hlavě

  • Bridge wrap - hodí se pro seznámení koně s wrapy. Je ideální u koní, kteří se bojí věcí za sebou, jsou citliví na dotek, nebo mají problém procházet zúženým prostorem. Spojuje přední a zadní část těla koně v jeden celek.

Bridge wrap

  • Telescope wrap - vypadá na první pohled složitě, ale je to vynikající pomůcka při lonžování, kdy bandáže koni umožní volný pohyb a zároveň ho podporují v protažení dopředu a dolů. Hodí se pro koně, kteří nosí hlavu nahoře, koně s jelením krkem nebo propadlými zády. Tato bandáž jim umožňuje uvědomit si propojení jejich krku, zad a pánve. Na průměrně velkého koně je potřeba minimálně 5 bandáží.

Telescope wrap

Další zajímavé čtení:
  • www.spoustovebody.cz
  • J.-P. Hourdebaigt: Masáže koní
  • R. Hood, M. Pretty: All wrapped up for horses.

Pro výživu kloubů vašeho koně doporučuji Geloren HA, želatinový přípravek s vysokým obsahem aktivních látek včetně kyseliny hyaluronové.

Za tým Aktivního zvířete,
MVDr. Zuzana Satinská, EEBW
Contipro

Contipro a.s.Contipro a. s.
561 02 Dolní Dobrouč 401
Tel.: +420 465 519 530
E-mail: info@contipro.com

Contipro a. s. se již více než dvacet let zabývá výzkumem, vývojem a biotechnologickou výrobou aktivních látek pro kosmetický a farmaceutický průmysl. Díky vynikající kvalitě produkce a rozsáhlému výzkumnému zázemí patří mezi přední světové výrobce kyseliny hyaluronové a z ní odvozených aplikací.
Výzkumné aktivity laboratoří Contipra se mimo jiné zaměřují na hyaluronan, tkáňové inženýrství s přesahem do regenerativní medicíny, na hojení ran, vývoj nosičů pro cílenou distribuci látek a na stárnutí pokožky.

Česká společnost Contipro a. s. je výrobcem veterinárních produktů značky Aktivní zvíře.

Podobné články

Kdyby koně uměli mluvit, tak bychom se jich zeptali, jak jsou spokojení s naší podestýlkou Miskantus. Ale to nejde! Zeptali jsme se tedy jejich…

Když se nám dostalo možnosti vyzkoušet podestýlku Miskantus, tak jsme chvilku váhali, ale nakonec nelitovali. A naše holštýnská dáma má konečně kde…