Kanka Arabians – úspěšný chov show linií arabského plnokrevníka

19. 03. 2019 06:00

Obrázky: 10

Autor: Iveta Jebáčková-Lažanská Spoluautoři: Kanka Arabians Foto: archív Kanka Arabians Rubrika: Chov koní Počet přečtení: 853 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Také vás okouzlují ušlechtilá orientální plemena? Co takto plnokrevní arabi? Štičí profily, ladné klenutí krku, příslovečná jemnost srsti a žíní, lidem neobvykle vstřícná povaha s jiskrou, která dokáže zažehnout vášeň i naprostého laika. Říká se, že v pohybu je nádherný i průměrný arab. A ti top že vás doslova připraví o dech...

Marii arábci o dech připravili hned v dětství. Dnes má těch nejušlechtilejších menší stádečko a coby zkušená chovatelka, žena veterinárního lékaře a praktik, který se o svá zvířata vlastnoručně stará, vás jistě zaujme nejen úspěchy svých odchovanců, ale i faktem, že zdárně kloubí chov s rodinou. Prostě ženská, která má určitě co říct!

Majko, můžeš trošku zavzpomínat, kde vlastně začala tvoje pouť koňským světem? Jak ses dostala až k chovu arabského plnokrevníka, konkrétně k liniím, na které jsi zaměřená?

Koně a vlastně všechna zvířata mi učarovala už opravdu od nejútlejšího dětství. Bohužel tedy jen mně. Moji rodiče ani sourozenci stejné nadšení nesdíleli, takže jsem se do koňského sedla dostala až někdy v 10 letech, kdy jsme bydleli v tehdejším západním Německu u mé tety. Po návratu zpět jsem si ale byla jistá, že bez koní prostě nemůžu být, a tak jsem každou sobotu jezdila vlakem do Nového Strašecí, do místního jezdeckého klubu.

Postupně jsem v průběhu let doputovala až do JK v Hostivaři, kde jsem si v 18 letech pořídila prvního vlastního koně od místního handlíře. Tím byl kříženec hucula a araba Kleon. Tento kůň mi dal neuvěřitelně hodně už jen tím, že byl velmi složitá povaha. Nevyzpytatelný, bohužel pro 99 % lidí nebezpečný. Další z nezapomenutelných koní přišel o pár let později – hřebec anglického plnokrevníka Laven (Agadir x Lojda). Tento odznakový tmavý hnědák byl skutečná Osobnost a Pan kůň.

No a tady už se pomalu schyluje pro prvního arábka – už jako malá holka jsem milovala představu, jak pouští cválám na černém arabském hřebci. Takže můj první arab byla grošovaná Shagya-arabská klisna Asiba CZ-SH-A-98 (196 Siglavy Bagdady-21 z 5-724 Azalka po Tobrok). Od ní už to byl jen skok k prvnímu plnokrevnému arabovi. Tím byla tmavá hnědka Salem (Ukawango x Soar El Nil po Sayed), což bylo v roce 1999. A tím to vše opravdu začalo...

Vlastní chov (ve smyslu odchovu hříbat a cíleného zaměření se na reprodukci plemene) přišel ještě o pár let později, a to s klisnou polského původu Bali (Pilot x Balajka po Pegaz) a s klisnou Nautika (Psytadel x Nesstika Bint Nessa po Gips) – pro změnu ruské krve. A tím započala naše cesta chovu arabského plnokrevníka, po které putujeme stále. A i když mým životem – a nyní spíš naším životem (nesmím zapomínat na svoji rodinu, bez které by nic z toho nebylo možné) – prošlo více různých plemen koní, tak zkrátka arab je návykový, je to srdeční záležitost a s ním už doputujeme.

Můžeš čtenářům představit své chovné stádečko? Jaká by měla být povaha typického plnokrevného araba?

Naše stáj je co do počtu chovných zvířat malá. Většinou míváme max 4 chovné klisny, plus hříbata různého stáří. V současné době nám stojí ve stáji tři chovné klisny (vše importy ze zahraničí), jedna dvouletka, dva roční hřebečci a jeden dvouletý. Koně odchováváme na rozlehlých pastvinách v režimu celý den venku (a to za jakéhokoliv počasí), na noc na boxech. Ohřebené klisny s hříbaty vracíme do stáda většinou již druhý den po narození.

Jelikož mi učarovaly výstavy arabského plnokrevníka, snažíme se o chov show linií. Zásadně chováme pouze na zdravých zvířatech a na vyrovnaných povahách. Arab je velmi citově založený a i díky tomu, že máme naše koně doma a veškeré práce kolem nich si děláme pouze my, tak jsou jako pejsci. Mezi lidmi panuje bohužel zkreslený názor na araby – že jsou plaší, nervózní či snad dokonce zlí. Opak je pravdou. Arabský kůň je velmi senzitivní, vnímavý (při nevhodném zacházení se ale tyto vlastnosti namísto plusem mohou stát mínusem). Vždy se vyplatí k nim přistupovat s klidem. Hrozně rádi se učí nové věci, vyhledávají lidskou společnost. Každé naše hříbě je unikát. Jedno ale mají společné – milují lidi. A to bych řekla, že je základ. Arabský kůň od nepaměti vyrůstal v nejužším kontaktu s rodinou, což tvarovalo jeho lidem vstřícnou povahu.

Jak vidíš současnou arabskou českou scénu, co se kvality týče?

Vše, včetně požadavků na exteriér show arabského plnokrevníka, se léty mění a posouvá dál, což je dle mne přirozený vývoj. V České republice je velmi malá základna chovu – chovná stáda by se dala spočítat na prstech jedné ruky a show odchovy se u nás vůbec nedělají. Lidé mají araba spojeného s jeho velkou vytrvalostí a velkým srdcem, takže se u nás používá do endurance sportu, kde slaví velké úspěchy i v zahraničí, vedle světové špičky.

Problém s show (= výstavním) arabem vidím v absolutní absenci jakéhokoliv tréninkového centra u nás v republice a také v malé propagaci. Za poslední pár let ACHPAK (Asociace chovatelů plnokrevných arabských koní – pozn. redakce) pořádá pro členy i nečleny setkání, semináře, besedy, ale bohužel účast bývá poměrně malá a tváře zúčastněných jsou stále stejné.

V minulosti zde bylo jedno větší centrum: Doubravský arab – rodina Šmídových. S trenérkou a zároveň i handlerkou Lenkou Šmídovou se naši koně účastnili zahraničních i tuzemských výstav, kde si vybojovali několikrát titul „Zlatý šampion“. Bohužel Doubravský arab zanikl a Lenka se přesunula do zahraniční top show stáje. Takže v současné době jsou naši koně připravováni na výstavy za hranicemi. Samotné výstavy arabského plnokrevníka jsou dosti odsunovány do pozadí a pro většinu lidí nejsou absolutně směrodatné pro výběr koně. Ono také pořídit hříbě, natož chovnou klisnu!, ze show linie je dosti cenově náročné. Mnozí zájemci nechápou, co může být na zvířeti tak drahé, když se „jen ukazuje“. Ovšem podívejme se jen na ceny připouštění: u hřebce se slušnými výsledky začíná na 2500 eurech, s top úspěchy hřebce a jeho potomstva pak cena roste závratnou rychlostí. A příprava koně do show a samotná zahraniční účast na ní je opět o velkém investování.

Jaké chovatelské úspěchy máš na kontě? (... a prosím tě, Majko, nebuď skromná!)

Naše odchovy připravujeme na výstavy a také se jich účastníme. S úspěchy jsme velmi spokojeni. Můžeme se pyšnit tituly Zlatého, Stříbrného i Bronzového šampiona a například námi odchovaný hřebec KA Barbelo Arminius (Emerald J x Bali po Pilot) je Zlatým šampionem již třetím rokem po sobě.

Naše odchovy:

KA Belit Roberta *2013 (Jason S x Bali po Pilot):

  • Bronzový Junior šampion Bábolna 2014
  • Druhé místo v kategorii 1–3leté klisny a Reserve národní šampion 2014

KA Nagini Josephus *2014 (Abha Qatar x Najiibs Naomi po Fireball):

  • První místo v kategorii ročních hřebečků, Gold Junior male Champion 2015

KA Barbelo Arminius *2014 (Emerald J x Bali po Bilot):

  • 2016 First place in his category 1-3 years old colts and Junior Gold Male Champion 2016 at Czech National Championship
  • 2017 First place in his category 1–3 years old colts and Junior Gold Male Champion 2017 at Czech National Championship
  • 2017 Best Czech Bred Horse at Prague Intercup
  • 2018 First place his category 4-6 years stallions and Senior Gold stallion 2018 at Czech Championship

KA Noorin Jooseppi *2017 (Magic Magnifique x Najiibs Naomi po Fireball):

  • 2nd in class and Silver Medal Yearling Colts – Int C Show Arabian Horse Festival Alsace Grand, East France 2018
  • 1st place Yearling Colts and Bronze Champion Jnr Colt - Int B Show Kauber Platte, Kaub 2018
  • 4th place Yearling Colts – Al Khalediah Festival A Show, Poland 2018

Co je pro dnešní typ arabského plnokrevníka podstatnější – výkonnost, nebo exteriér? Dá se vůbec otázka takto položit? A jak konkrétně ty u svých odchovů udržuješ tvrdou konstituci a zároveň ušlechtilost?

Konkrétně naše klisny nesportují a krom klisen, které byly koupeny v polských národních hřebčínech, kde jsou povětšinou i budoucí chovné klisny prvotně připravovány k dostihům, kterým se také před nástupem na chovnou dráhu věnují, nejsou ani sportem prověřeny. Za ta léta chovu bych si ale nedovolila tvrdit, že sportovní výkonnost před plánovaným zařazením klisny do chovu zvyšuje potenciál hříběte.

Jak jsem již psala výš, základ je kvalitní rodičovský pár. Naši mladí koně vyrůstají na pastvinách už skoro v horských podmínkách. Jsou od rána do večera venku v jakémkoliv počasí a tento fakt v kombinaci s pečlivě nastavenou krmnou dávkou nám dovoluje odchovávat špičková, zdravá zvířata. Jelikož naše rodina se opravdu soustředí pouze na výstavní chov, tudíž upřednostňujeme top exteriér před výkonem (například hlava je v bodování na výstavách tak důležitá, že z celkového počtu bodů je 50 % právě za ni), nebudu se pouštět do srovnávání výkonnost x exteriér.

Má krmení arabského plnokrevníka nějaké zvláštnosti?

Arabský plnokrevník bývá ve většině případů velmi dobře krmitelný. Za celou dobu se mi ani u jednoho zvířete napříč věkem, u březích ani u kojících klisen nestalo, že bych je nemohla nakrmit. Krmení používám od začátku průmyslové. Granule, müsli. Od prověřených firem. Celoročně přidávám lněný olej. V zimě jablka, mrkev a vařené lněné semínko. Podstata, bych řekla, tkví v pastvě. V jejím dostatku – tedy ne vydusané výběhy. Což souvisí s prostorem. A pochopitelně koně mít co nejvíce venku. Ale to je asi stejné u všech plemen...

Jak to máš nastavené se jmény hříbat, Majko, řídíš se nějakými pevně danými pravidly?

Žádná pravidla u pojmenovávání arabských hříbat nejsou dána. Řídím se našimi domácími: každé u nás narozené hříbě má předponu z názvu naší stáje KA – a všechna začínají prvním písmenem jména matky. Jména vybírám vždy, když hříbě vidím. Sice mám dopředu vybranou spoustu možností, ale zatím to vždy dopadlo nakonec úplně jinak. Naše odchovy nosí jména z mytologie, filmových postav atd.

Nač by se měli noví nadšenci plemene zaměřit, na co si dát obzvlášť pozor při výběru zvířat do chovu, jaké rady dáváš ty osobně novým majitelům svých koní?

V dnešní době mne nenapadá žádný opravdový problém (krom finančního). Pokud se chce zájemce pustit do chovu arabského plnokrevníka, stačí se porozhlédnout u nás a ve světě. Výběr kvalitních klisen je opravdu velký. Sperma se dá též bez problémů sehnat i v zahraničí a díky reprodukčním klinikám je pro majitele chovných klisen inseminace dokonce snadnější než přirozená plemenitba.

Takže asi jediný „problém“, který může nastat, vidím v následném prodeji hříbat. Zájemců – a zvlášť těch, kteří jsou ochotni si za kvalitní zvíře (ať do sportu, do chovu či na výstavy) zaplatit, je opravdu málo. Takže adeptům na vážně míněný chov doporučuji se na tato úskalí připravit a hodně si rozmyslet, zda budou schopni a ochotni mít své odchovy doma ve vlastním zázemí a vlastně tak nedobrovolně na dobu neurčitou navyšovat stavy svých koní.

Šla bys dnes znovu do tohoto plemene?

Rozhodně! I když je to velmi náročný koníček, každoroční hlídání hřebících se klisen a občasné komplikace u porodů dělají z jarního období nejnáročnější vrchol sezóny, který stojí mnoho sil, stejně bych neměnila. Pro nadcházející rok plánujeme opět připuštění všech našich klisen a zároveň budeme mít v přípravě na výstavy 4 koně. Je to neustálý kolotoč, který polyká finance i síly, přesto je obrovsky návykový. Zrod nového života je něco neopakovatelného a pokud vám srdce tluče pro konkrétní plemeno, je úžasné sledovat, jak se váš pečlivý výběr rodičovského páru zhmotňuje a naplňuje (více či méně) vaše představy a sny...

Na tomto místě bych chtěla poděkovat své rodině za obrovskou podporu, kterou v nich mám i přes sem tam vzniklé potíže, které s chovem koní doma nutně občas vznikají. Ono třeba skloubit jarní prázdniny syna s celorodinnou dovolenou, když zrovna v tomto období je naprosto jasné, že se bude hřebit jedna z klisen, nebývá jednoduché a stojí to často mnoho pochopení a ústupků ze strany rodiny. I s tímto by měl každý zájemce o vážně míněný, zodpovědný chov předem počítat. Nejde svěřit vysokobřezí klisnu na omrknutí dvakrát za den sousedům a odjet si výletovat po světě, i když by člověk sebevíc chtěl.

Majko, moc ti děkuji za rozhovor a přeji další šňůru úspěšného potomstva! Ať se celé rodině i koním daří.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: