Jihomoravský hejtman Bohumil Šimek pokřtil hříbě divokých koní v Národním parku Podyjí

23. 07. 2019 10:00

Obrázky: 1

Autor: Tisková informace Foto: Běla Dostálová Rubrika: Různé Zdroj: Česká krajina Počet přečtení: 251 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

První křtiny divokých koní se minulý týden konaly v Národním parku Podyjí. Hřebečka, který letos na jaře přišel na svět na pastvině nedaleko Mašovic, pokřtil hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek. Mládě tak nese staré skotské jméno Seocan. Křtin se zúčastnil také starosta Mašovic Libor Jurka, místostarostka Martina Pelánová nebo náměstkyně ředitele Národního parku Podyjí Lenka Reiterová.

U Mašovic se nachází větší ze dvou stád, která se v Podyjí pasou. V současnosti tam žije šest dospělých koní a pět hříbat. Druhé stádo obývá pastviny nedaleko obce Havraníky, kde je pět dospělých koní a čtyři hříbata.

Panu hejtmanovi i Jihomoravskému kraji patří náš dík za podporu, díky které jsme loni mohli divoké koně z Exmooru do Podyjí přivézt,“ ocenil podporu kraje Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Divocí koně spásají v národním parku zhruba sedm desítek hektarů. Pomáhají tam potlačovat agresivní druhy trav a vytvářejí tím prostor pro ohrožené druhy květin. Brání tak zarůstání otevřené krajiny, která v současné době patří v České republice k nejohroženějším typům prostředí. Jižní Morava patří spolu se středočeskými nížinami k posledním místům, kde se divocí koně původně vyskytovali předtím, než je vyhubil člověk.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

 

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: