Jezdectví a obecné užívání lesů - můj názor

Vazeni pratele, na vasem serveru jsem zaznamenal diskuzi o problematice jezdeni v lesich. Problem mne zaujal, protoze sam jsem lesnik, aktivni myslivec, stejne jako milovnik koni, fanousek jezdeckeho sportu a nadseny rekreacni jezdec.

Podle meho nazoru jsou v rade mist problemy zpusobene mnohem vice lidmi a jejich neschopnosti dohody, diskuze a kompromisu, nez jejich skutecnou podstatou.
Litera zakona je vec jedna a domnivam se, ze radu problemu by bylo mozne resit dialogem bez ohaneni se paragrafy, byt s jejich podporou.
Extremni pripady vyhruzek ze strany tzv. myslivcu ponecham stranou. Nikdo z nas myslivcu by si nic takoveho nemel dovolit, o ohrozovani strelnou zbrani ani nemluve. To je hrube poruseni predpisu o zachazeni se zbrani, ktere muze skoncit i odebranim zbrojniho pasu a tedy znemoznenim drzeni strelne zbrane takovemu cloveku. Novela zakona o zbranich zprisnila podminky k jejich drzeni a policie CR, ktera zbrojni pasy vydava je stejne tak muze odebrat.
Dle meho nazoru lze u lidi, kteri miluji kone, predpokladat kladny vztah k prirode, zviratum a tedy i zveri a nemelo by nam cinit velke potize vyuzivat les pro nase vyjizdky tak, abychom mu neublizovali.
Z meho pohledu jde zejmena jednak o
1. poskozovani lesnich porostu, cest atd.,
2. o ruseni zvere.
Pokud jde o lesni porosty, lesni zakon stanovi jednoznacne zakaz jezdeni na koni mimo lesni cesty a znacene trasy. Co se rozumi lesni cestou je vysvetleno v clanku na Vasem serveru. Toto ustanoveni neni samoucelne. Jizda porosty mimo cesty muze mit skutecne za nasledek skody na lese, zejmena v pasekach s mladymi sazenicemi nebo narosty muze jejich seslapavani budouci porost poskodit a i kdyz se z laickeho pohledu muze zdat, ze na par stromeccich nesejde, neni tomu tak. Porosty jsou pestovany podle urcitych zasad a jejich naruseni v mladi muze mit za nasledek jejich nachylnost k napadeni skudci nebo poskozovani abiotickymi ciniteli jako vitr ci snih v dospelosti. Stejne tak u starsich porostu poskozovani korenovych nabehu stromu jizdou porostem vytvari vstupni branu pro napadeni stromu skudci jako jsou houby a hniloby.
Poskozovani lesnich cest jizdou na koni neni podle mne problemem tak palcivym, zejmena v mistech, kde neni velka koncentrace koni podle meho vyrazne poskozeni cest nehrozi a tam, kde snad ano, je mozne toto resit dohodou o jejich udrzbe.
Myslim si, ze z tohoto pohledu je problematika jezdeni a les zakonem resena dostatecne. Jinak je tomu ale u problemu jezdeni a zver, potazmo jezdeni a myslivost, ktery neni upraven a bezproblemove spoluziti ci neustale konflikty jsou zejmena veci dohody a vzajemneho respektu.
Zver zijici v lese je rekreacnim vyuzivanim lesa rusena, a to i nami na koni. Jeji permanentni ruseni ma za nasledek radu negativnich vlivu jak na zver samotnou, tak na les, ve kterem zije. Zver ma sve denni rytmy klidu, aktivity, pastveni (stejne jako nasi kone) a pokud vlivem ruseni navstevniky lesa nemuze napr. v klidu na pastvu, podepise se to nepriznive na jeji kondici, zpusobuje to jeji koncetraci v nepristupnych castech lesa a tim padem zvysene skody, ktere lesu pusobi, jako okus a loupani mladych stromku atd. Rovnez intenzivni ruseni v obdobi vysoke brezosti samic, kladeni mladat ci rije ma negativni vliv na populaci volne zijici zvere.
Dalsi kapitolou je myslivost. Sam jsem myslivec a podle mych zkusenosti prevazna vetsina myslivcu neni spolek zabijaku, kteri po zuby ozbrojeni vyrazeji do lesa s cilem zavrazdit co nejvice ubohych zviratek. Lov je jen malou casti komplexni pece o zver a jejiho chovu, kterym myslivost je. Ukolem myslivosti je pecovat o populaci zvere v dane lokalite a hospodarit s ni tak, aby byla dlouhodobe zachovana v co nejlepsim zdravotnim stavu a kondici, v poctech kusu a vekove a pohlavni skladbe co nejvice se blizici optimu v dane lokalite a uzivnych moznostech prostredi. Zver se scita, pozoruje, kontroluje a sleduje se jeji zdravotni stav, prikrmuje, vakcinuje atd. a take lovi. Lov je nutnou a nedilnou soucasti hospodareni se zveri, ma za ukol nahradit predacni tlak na populaci zvere, odstranovat jedince nemocne, slabe a prestarle, kterym casto humanni smrt odstrelem usetri pomale trapeni pri umirani na nemoc ci stradanim v zimnim obdobi, a udrzovat pocetni stavy zvere na optimalni urovni. Kazde premnozeni zvere ma za nasledek devastaci prostredi ve kterem zije stejne jako oslabeni vlastni zvere nemocemi a parazity. Koneckoncu kazda staj i pastvina ma take svoji kapacitu a pri jejim prekroceni trpi jak kone, tak pastvina. Aby lov zvere mohl tyto ulohy plnit, musi byt provaden zodpovedne, se znalosti mistni populace zvere. Myslivci tedy potrebuji mit moznost zver nerusene sledovat, vybrat tzv. pruberne kusy, tedy kusy, ktere je treba ulovit atd. Pokud myslivec pokazde, kdy vyjde do lesa s timto umyslem, misto zvere uvidi jen skupinu rozjarenych a povykujicich jezdcu, nemuze byt nijak nadseny. Brani mu tim totiz v moznosti plnit jeho ukol. Stejne tak jezdci, pokud pri kazde vyjizdce do lesa musi resit spory s myslivci, neprispiva to k radosti z vyjizdky ani k ochote ke spolupraci.
Osobne si myslim, ze spolecna existence zvere, myslivcu a jezdcu v jedne oblasti nemusi byt tak problematicka. Jen je potreba trocha ohledu a ochoty dohodnout se na obou stranach.
Myslim si, ze jezdci by se meli s mylivci a lesniky dohodnout, ktere casti lesa budou vyuzivat pro sve vyjizdky pravidelne, kam zavitaji obcas, a kde zveri poskytnou potrebny klid. Rovnez je nutne pamatovat na to, ze clovek at na koni ci pesi, jdouci po ceste, kde je zver na pohyb lidi zvykla, rusi zver mnohem mene, nez clovek nahle se objevici v porostu, kde je zver zvykla mit klid a kde ji pohyb lidi vyplasi mnohem vice.
Zver ma hlavni pastevni periodu za usvitu a kratce po nem a potom vecer pred zapadem slunce. V tomto obdobi vychazi na pastvu na louky, pole, paseky, do okraju lesu apod. Soucasne je to obdobi nejvice vyuzivane myslivci pro sledovani a lov zvere. Bylo by tedy vhodne omezit v teto dobe jezdecke aktivity v lese na minimum ci na konkretni dohodnute oblasti a trasy, treba lezici mimo hlavni tahy zvere. Zver tak bude mit moznost v klidu ziskat potravu, kterou potrebuje, pocit mladata ci se postarat o ta, ktera vodi, a myslivci moznost delat svoji praci.
Umim si predstavit, ze v optimalnim pripade mohou jezdci s myslivci i vzajemne spolupracovat, jezdci napr. mohou jezdenim na loukach v dobe kladeni mladat zneklidnovat zver, ktera tam pak nebude odkladat sva nove narozena mladata, coz muze pomoci snizit ztraty na mladatech pri seceni. Prostor pro spolupraci se pri trose dobre vule da vzdy najit a kompromis je potrebny z obou stran. Jako jezdci si musime pripustit, ze nemuzeme jezdit kde nas napadne a kdy nas napadne, jako myslivci zase, ze nejsme v lese sami les neni nas. Domnivam se, ze obema stranam by melo jit zejmena o to neskodit, ale prospivat lesu i zveri a zviratum, ktera v nem ziji. Konflikty, urazky a vyhruzky nicemu neprospeji, zato vsak velmi uskodi a uzaviraji cestu k dohode. Bohuzel se na obou stranach obcas vyskytnou arogantni a hrubi lide, kteri se dohodnout nedokazou a nechteji. Bylo by ale chybou kvuli nekolika takovym jedincum negativne pohlizet na celou skupinu at jezdcu ci myslivcu a ztratit kvuli tomu chut se dohodnout.

S pozdravem Ing. Petr Koutensky

Podobné články
Dokument „Operation X: The Secrets of the Horse Billionaire“ obsahuje záběry a rozhovory natočené skrytou kamerou reportérem, který v lednu tohoto roku pracoval jako ošetřovatel ve výcvikovém centru Helgstrand Dressage

Když dánská televize TV2 po velkých právních tahanicích odvysílala koncem listopadu dvoudílný dokument „Operation X: The Secrets of the Horse…

Poslední listopadovou sobotu oslavila na Integrovaném výjezdovém centru Ostrava-Jih Skupina hipologie 30 let od doby, kdy byli do služby v Ostravě…