Jedu, jedeš, jedeme... na Qranch

8. 11. 2013 09:00

Obrázky: 12

Autor: Zuzana Tillerová Foto: Zuzana Buráňová Rubrika: Navštívili jsme… Počet přečtení: 7599 Počet komentářů: 3 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Qranch u pramene Dyje se nachází na Vysočině v obci Bezděkov u Pavlova jen 25 km od Jihlavy a 10 km od Telče. Tento nově zrekonstruovaný koňský ranč s penzionem je umístěn v krásném čistém kraji a je tak ideálním místem pro setkání s kamarády, letní tábory, vyjížďky na koni, vícedenní pobyty s westernovým ježděním i putování na hřbetech amerických koní.

Krásný ranč zde vznikl doslova z ruin jako splnění snů majitele, Petra Hawerlanda. Ten měl v době koupě čtyři koně ustájené v Jihlavě a jako každý majitel koní snil o dřevěném srubu se stájí někde u lesa. Polorozbořený areál, kde dříve stávala spousta prasat a krav, mu pomohla dát dohromady parta lidí - kteří si zde nejen ustájili vlastní koně, ale také přiložili ruku k dílu. Vše se budovalo postupně - první místnost s oknem, první přívod elektřiny, první sedlovna... V nejhorším stavu byly střechy, na kterých rostly stromy a ve velkém do nich zatékalo. Po půlroční dřině se dali do naprostého provizoria nastěhovat koně - a hned bylo veseleji. Velice pomohla také získaná dotace na jezdeckou halu, malé lázně ve sklepě, úplně novou část pokojů a restauraci s kuchyní.

Qranch v zimě

Nyní se zde zabývají chovem plemene quarter horse, kteří jsou klidní, pohodoví a empatičtí. Nechybí ani další westernová plemena paint horse a appaloosa. Na ranči je stále co dělat, pořád není na 100 % hotovo. Přesto je k dispozici dostatek lůžek ve třech kategoriích, u kterých je velkým plusem možnost ubytování s mazlíčky, dále kvalitní kuchyň, krásná jídelna, africká společenská místnost, vinný sklep se sudovými víny z jižní Afriky i z Moravy, vířivka, sauna, solná jeskyně i masérna.

Paint horse Am Charly BrownRozšířená nabídka možností i ubytování ranči velice pomáhá, protože situace kolem prodeje koní nyní není příliš dobrá - ceny padly zhruba na polovinu. Velice oblíbené je několikadenní putování Vysočinou, které pořádají formou hvězdicových výletů. Možné jsou samozřejmě i krátké vyjížďky, výcvik či celodenní putování. Krajina je tu pro vyjížďky jako stvořená, kolem Dyje je biokoridor až do Rakouska, návštěvníky nadchnou krásné lesy, louky a rybníky. Na vyjížďkách se samozřejmě snaží chovat tak, aby nerušili přírodu a divoká zvířata, nešlapali zemědělcům po kulturách a podobně. Na koni můžete poznat místa, kam se nemusí dostat ani houbaři.

Majitel ranče Petr Hawerland většinou tráví celou zimu v Africe, kde vlastní menší farmu v typické africké přírodě, a jak sám říká: „Ten pocit, když jedete na koni mezi stády antilop a pakoňů nebo cváláte po nekonečných plážích Indického oceánu - ten je prostě úžasný a neopakovatelný." Nejen v době nepřítomnosti se o chod Qranche stará Karla Mendlová, u které je možné objednat vyjížďku, ubytování či se přihlásit na některou z akcí, jež jsou na ranči pořádány.

Na ranči jsou pořádány také již zmíněné letní tábory. Krom víceméně klasických kovbojských prázdnin je možné zúčastnit se táboru „Koně a angličtina" či netypického „Táta s dítětem na táboře". Poslední zmíněný je turnus pro tatínky a jejich děti ve věku od 4 do 7 let. Tátové si mohou zavzpomínat na pionýrské tábory a být při celodenním programu s dětmi. Táborová hra, procházky, výtvarné činnosti, táboráky a karneval. Kovbojské prázdniny jsou rozděleny na dva oddíly, v prvním je mládež od 13 do 16 let, ve druhém potom starší cowboys a cowgirls. Budete na ranči, kde kromě 60 koní jsou i telata a mistr republiky v rodeových disciplínách. Naučí vás základy práce s koňmi, lasování, zdatnější i oddělování dobytka. Budete součástí ranče se vším všudy - nemine vás ani práce v kuchyni. Během týdne je pro vás připravena celotáborová hra a pro zdatné jezdce celodenní putování na koních.

koně z Qranche

Výcvik zde umí přizpůsobit vašim požadavkům, takže je možné domluvit se na obsedání koní, výcvik koní od rekreačního přiježdění po sportovní westernové disciplíny, práce s lasem či výcvik začátečníků i pokročilých v klasickém i westernovém stylu. Prý zde naučí na koni jezdit úplně každého! Mohou sem jezdit rodiny s dětmi a po několika hodinách v hale už je možné vypravit se na putování do přírody. Rodiny zde mohou trávit víkendy i dovolenou, do místního vinného sklepa se vejde dvacet lidí, do malé hospody dvacet pět a do velké dokonce padesát osob. Navíc je možné vydat se i na výlet do Afriky, protože majitel ranče je současně majitelem netradiční cestovní kanceláře, jejichž zájezdy jsou určeny malým skupinám do osmi osob, kterým se snaží splnit sny i představy.

John Dear PowerČeká tu na vás více jak 60 koní včetně tří krásných hřebců. Představovat jednotlivě všechny čtyřnohé obyvatele ranče by bylo opravdu dlouhé, podívejme se tedy alespoň na tři zmíněné hřebce - dva quarter horse a jednoho paint horse. Nejmladším hřebcem je paint horse Am Charly Brown narozený 2009 ve zbarvení black tobiano. Je homozygotní pro barevnost - tobiano. Zajímavé také je, že je homozygotní pro potlačení červeného genu - z rezavé matky by mělo být černobílé, v méně případech hnědobílé hříbě. Naopak nejstarším, ale přesto mladíkem, je quarter horse Topsail Lucero Jeff (nar. 2005), hnědák vyrovnané povahy s výborným klidným charakterem, který předává na své potomky. Má úžasnou silnou stavbu těla a krásný exteriér. John Dear Power, druhý quarter hřebec, se narodil v roce 2008 a má nádhernou buckskin barvu, kterou často přenáší na své potomky. Hřebci připouští přirozenou plemenitbou.


Koně a hříbataTento článek vyšel v časopise Koně & hříbata, měsíčníku pro všechny milovníky koní. Každé číslo obsahuje jako dárek pohlednici, kalendářík, pexeso a také plakát. Pro předplatitele jsou připravené krásné dárky a velký vkládaný plakát v každém čísle!

Navštivte také e-shop časopisu Koně & hříbata. Magnetky, fotoobrazy, náhrdelníky, kreslené i fotosamolepky, cedulky, kalendáříky i pohlednice.

Připojené obrázky

Připojené články

05.07. 2013 12:00 Povolání u koní - sedlářka
26.07. 2013 10:00 Začátky v sedle: Kavalety
09.08. 2013 13:00 Curly horses – již nikdy se nemusíte bát alergenů z koňské srsti
13.09. 2013 12:00 Jak se žije na Kubě?
19.09. 2013 11:00 Anglie, nebo western?

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. LadyV

  Oprava

  09:08 - 08. 11. 2013

  Dobrý den,
  Opravte si prosím Qranch se nachází v Bezděkově u Pavlova.
  Lady :-)

 • 2. LadyV

  Super článek

  09:17 - 08. 11. 2013

  Super článek :-)

 • 3. ŠárkaD

  Přehozeno

  13:32 - 08. 11. 2013

  Reaguje na 1.

  Díky, už je to napraveno.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: