Jednu mouchu dvěma ranami

16. 5. 2016 Tým Equiservisu

S prvními slunečními paprsky se příroda začíná probouzet k životu. Vše se zelená, pučí, kvete a ožívá. Ruku v ruce s těmito pozitivními a příjemnými okamžiky však kráčí i drobné, ale nepřehlédnutelné „protivnosti“. Začínají létat mouchy, komáři a další obtížný hmyz, který není nikomu z nás příjemný a pro mnoho koní může znamenat začátek půlročního utrpení.

Hmyz však není jen nepříjemný společník, ale představuje jednoho z největších přenašečů různých nemocí a infekcí. Vybraným koním hmyz nevadí a vypořádají se s ním s obdivuhodným klidem, velkému množství však dokáže poměrně výrazně znepříjemnit život.

Snížit výskyt dotěrného hmyzu v průběhu teplých měsíců můžeme např. pravidelným úklidem, častějším místováním a odvozem hnoje. Určitě ale nelze opomenout ochranu pasivní, kterou představují síťované deky a masky, repelenty, lapače hmyzu a správná hygiena. Pro dosažení maximálního efektu je ideální kombinace aktivní i pasivní ochrany.

Síťované deky

První z věcí, po které mnoho lidí sáhne, jsou síťované deky. Jedná se o letní deky, které jsou díky svému síťovanému materiálu vysoce prodyšné, ale zároveň koně před hmyzem dobře chrání. Trendem poslední doby je použití síťovaných materiálů s poměrně malými oky, takže ani ty nejmenší mušky, pakomáři a jiná drobná havěť se ke koni nedostanou. Právě prevence je nejúčinnější zbraní proti projevům letní vyrážky či jiných kožních problémů spojených s letním obdobím a hmyzem. Trpí-li váš kůň vyrážkou nebo ekzémem, rozhodně doporučujeme sáhnout po speciální antialergické ekzémové dece, která koně „obalí" od hlavy až k patě a ten je tak intenzivně chráněn.

Síťovaná dekaVýrobci zdokonalují a propracovávají nejen materiály, ale také střihy dek, takže zakrývají celé tělo, včetně krku až k uším. Ochrana břicha je zvýšena díky širokému břišnímu laclu, který zároveň velmi dobře stabilizuje pozici deky, společně s popruhy mezi zadní nohy.
Velký kryt ocasu zaručuje maximální ochranu v této problematické oblasti. Přední díl bývá velice často měkce polstrovaný, čímž je zabráněno otlačení či odření. Navíc letní síťovanou deku s fleecovým pruhem na zádech v teplých měsících mnoho lidí rádo využívá také jako transportní.

Dalším z benefitů síťovaných dek je ochrana před UV zářením, předcházení spálení od slunce či zabránění šisování srsti. Vychytávku v podobě deky napuštěné repelentní látkou odpuzující klíšťata a mouchy nabízí irský výrobce Horseware (deka Rambo Flybooster Vamoose), čímž zvyšuje svou ochrannou funkci a poskytuje koni maximální komfort.

V nabídce posledních let najdete také deky stříbrné. Nejedná se o módní výstřelek elegance, ale o velice praktickou funkčnost deky, která právě díky stříbrné barvě odráží sluneční paprsky a kůň se v dece nepřehřívá. Naopak velmi vtipně působí síťovaná deka s designem zebry. I ta má však své opodstatnění, jak prokázaly výzkumy. Právě zebří pruhy jsou matoucí a tak snižují výskyt dotěrného hmyzu. Významným hráčem na trhu nabízející nejen modely stříbrné či zebří je léty a zákazníky prověřená značka Bucas.

Ochrana hlavy

Současně se síťovanou dekou je pro zvýšení ochrany a komfortu koně ideální skrýt i jeho hlavu síťovanou maskou. Ty jsou vyráběny taktéž z velmi jemné síťoviny a chrání nejen uši, ale i oči a celou hlavu včetně nozder. Propracovanější modely jsou v oblasti očí vyztužené, takže kůň má oko chráněné, ale maska se ho nedotýká. Nechcete-li skrývat koni celou hlavu, sáhněte po třásních. Třásně se při chůzi pohybují a tím odhání hmyz od očí. Další variantou jsou čabraky na uši, které chrání uši koně před hmyzem v průběhu ježdění velice dobře, okolí očí je však chráněno méně, a tak je ideální skombinovat čabraku na uši s čelenkou s třásněmi.

Repelent ve sprejiRepelenty

Druhou možností, jak chránit koně před hmyzem, je použití repelentu. Účinnost repelentů je časově rozdílná v závislosti na výrobci a druhu repelentu. Špičkový repelent vydrží na koni i více dní. Možnosti aplikace jsou různé, a jakou zvolit, záleží na majiteli koně a také na koni samotném. Velmi oblíbené jsou repelenty ve spreji (bestseller značka Effol). Ne každému koni je však příjemný zvuk rozprašovače a ten, kdo s tímto problémem bojuje, určitě raději sáhne po houbičce a repelentu v gelové formě. Při aplikaci repelentu je nutné dbát zvýšené opatrnosti, vyvarovat se očím, nozdrám a všem poraněním kůže. Pro aplikaci na hlavu či okolo ran jsou vhodné repelenty v balení roll on-kuličky, kdy je možno repelent aplikovat tiše, velice přesně a bez rizika nadměrné dávky a zasažení citlivého místa.

V případě, že má kůň drobné povrchové zranění, doporučujeme antibakteriální repelentní mast (Carr&Day&Martin Protection Plus), která po nanesení vytváří prodyšnou bariéru proti hmyzu a nečistotám. Zranění se může v pořádku hojit a zároveň je chráněno před dalšími útoky hmyzu. Repelent, který funguje mě, nemusí fungovat vám. Závisí totiž i na místě používání. Některé repelenty mohou mít v daném místě problematickou účinnost, a to z důvodu zamoření ovzduší chemickými látkami a tudíž zvýšenou rezistencí hmyzu proti chemikáliím.

Krmení a hygiena

Všeobecně známý je fakt, že hmyz odpuzuje vůně česneku. Proto je dobré již od jara přidávat koni do krmení přísady s obsahem česneku (Euroriding česnek), který má přirozený repelentní účinek. Při dlouhodobém zkrmování takového doplňku vzrůstá obsah česnekových aromatických silic v krvi koně (ty mimochodem působí blahodárně na cévy a srdce) a při pocení je cítit slabý česnekový zápach, který odpuzuje hmyz. Před nástupem účinku je potřeba krmit tyto přísady v dostatečném množství alespoň 2-3 týdny a pokračovat v podávání přísady téměř po celou dobu výskytu letního hmyzu. Nespornou výhodou je 24hodinový účinek, který se navíc zesiluje při pocení.

Repelent gelPro odpuzení obtížného hmyzu se osvědčuje také umytí koně zpoceného po práci. Stačí pouze čistou vodou osprchovat a smýt nečistoty a hlavně pot. Takto umytý kůň na sebe přiláká mnohem menší množství hmyzu než kůň zpocený a neumytý.

Samozřejmě je vhodné koně pravidelně šamponovat, kdy šampon bezpečně odstraní i mastné zbytky repelentů a jiných přípravků. Máte-li navíc šampon v rozprašovači (Effol Star) bude umytí rychlé a snadné. Zvýšená hygiena je nutná i z důvodu ochrany před možným zanesením nečistoty do ranek po štípnutí hmyzem. Zvláště po napadení muchničkami vznikají velké citlivé, oteklé, mokvající plochy, které se špatně hojí a jsou ideálním semeništěm pro kožní infekce. Vynikající a osvědčený léčivý šampon pro koně s antibakteriálními látkami a přírodními oleji je Carr&Day&Martin Gallop Medicated, který je vhodný především pro koně se suchou, šupinatou, svědivou a s citlivou, problematickou pokožkou. Zjemňuje a pomáhá léčit strupovité rány, odstraňuje lupy a celkově revitalizuje pokožku i srst. Šampon velmi efektivně zklidňuje podrážděnou a bolestivou kůži. V horkých měsících poskytuje výraznou úlevu při letních vyrážkách. Časté mytí koně šamponem však také smývá ze srsti přirozenou mastnotu, která má svůj význam pro koně chované venku - brání proniknutí vody na kůži. Takže pokud tráví váš kůň většinu času na pastvině, je nutné zvážit, zda mu časté šamponování prospěje, či naopak.

Další vychytávkou pro snížení přítomnosti much je lapač hmyzu Gadfly Trap TAON-X, který účinně a jednoduše likviduje obtížný hmyz všude, kde je to potřeba (stáje a kravíny, jízdárny, ohrady). Každá past snižuje přítomnost much v bezprostřední blízkosti až o 95 % a má maximální efektivní dosah až cca 10 000 m2. Jedná se o ekologický prostředek bez insekticidů.

AkceLetnímu hmyzu se není možno ubránit definitivně. Deky, ochrana hlavy, repelenty atd. nic z toho nepůsobí na 100 %. Přiměřená snaha ze strany lidí společně s aktivní i pasivní ochranou koně ale určitě otravný a nepříjemný hmyz odežene natolik, abychom si ty krásné letní vyjížďky užili přesně tak, jak se na ně celou zimu těšíme.

POZOR AKCE! Síťovaná deka HKM Standard Plus jen za 99 Kč k nákupu nad 1 500 Kč. Více o akci: http://www.equiservis.cz/mega-akce-sitovana-deka-za-99-kc

EquiservisKamenná prodejna Equiservis, Obchodní 977, Rudná u Prahy nebo www.equiservis.cz.

Otevírací doba
Po-Pá: 9 - 20 hod.
So: 9 - 20 hod.

Podobné články

Kdyby koně uměli mluvit, tak bychom se jich zeptali, jak jsou spokojení s naší podestýlkou Miskantus. Ale to nejde! Zeptali jsme se tedy jejich…

Když se nám dostalo možnosti vyzkoušet podestýlku Miskantus, tak jsme chvilku váhali, ale nakonec nelitovali. A naše holštýnská dáma má konečně kde…