Jaké sedlo je pohodlné?

12. 03. 2018 08:00

Obrázky: 4

Autor: Hilary Clayton Foto: Archiv autorky, Katka Lipinská Rubrika: Odborné studie Zdroj: USDF Connection Překladatel: Katka Lipinská Počet přečtení: 6274 Počet komentářů: 3 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Bezkostrová sedla mají své příznivce i odpůrce. Příznivci vyzdvihují měkkost, přizpůsobení se koňskému hřbetu a lepší kontakt sedu s koněm, odpůrci argumentují tím, že kostra lépe rozkládá váhu… podívejme se na studii dr. Hilary Clayton založenou na experimentech s tlakovou dečkou, která nám snad udělá jasněji.

Najít sedlo, které vyhovuje jak koni, tak jezdci, může být docela oříšek. V ideálním případě sedlo na spodní straně odpovídá tvaru kohoutku a hřbetu koně a na horní straně zase tvaru pánve a stehen jezdce. Když k tomu přidáte požadavek, aby umožňovalo vyklenutí hřbetu a ohnutí, jak se žádá v drezuře, a zároveň přenášení váhy a změny pozice těla jezdce, je evidentní, že na padnoucí sedlo se klade mnoho požadavků.

Zda sedlo sedí, se od nepaměti posuzuje manuálně na stojícím koni. Dnes ale máme k dispozici i elektronickou podložku pro měření dynamických sil sedla na koně během ježdění, kdy se tvar jeho hřbetu a síly vyvolané působením jezdce neustále mění. Údaje shromážděné za použití tlakové podložky ukazují, jaké množství tlaku může vést k rozvoji klinických příznaků bolesti hřbetu.

Studie: Kostrové versus bezkostrové?

Mnoho lidí propadlo frustraci poté, co se jim nepodařilo najít sedlo, které vyhovuje oběma, koni i jezdci. Následně se někteří z nich uchýlili k alternativnímu řešení, například bezkostrovému sedlu, které nemá pevnou kostru, a proto se lépe přizpůsobí různému tvaru hřbetu koně. Teoreticky bezkostrová sedla sedí na jakýkoli typ hřbetu a vytvářejí tak styčnou plochu, která dokáže rozložit váhu jezdce rovnoměrně na hřbet koně.

My, vědci z McPhailova centra, jsme se rozhodli prověřit, zda jsou bezkostrová sedla opravdu pohodlnější pro koně. Abychom to zjistili, provedli jsme studii, v níž jsme porovnávali síly a vzorce rozložení tlaku na hřbetu koně u obou typů, jak u konvenčního kostrového sedla, tak u bezkostrového. Použili jsme osm školních koní, na kterých seděla tatáž, necelých 57 kilogramů (125 liber) těžká žena. Každého koně jezdila v obou typech sedel bez třmenů v pracovním klusu. Podle našeho obvyklého experimentálního protokolu byla pořadí, ve kterých byla sedla testována u jednotlivých koní, náhodná. A my jsme hlídali, aby každý kůň klusal stejnou rychlostí s oběma sedly, neboť rychlejší klus by vedl k větším silám.

K čemu jsme došli? Celková síla působící na hřbet koní (vypočtená sečtením sil všech senzorů) byla u konvenčních kostrových i u bezkostrových sedel stejná, což jsme očekávali vzhledem k tomu, že hmotnost i jezdecký styl jezdkyně byly stejné pro oba typy sedel. Avšak způsob, jakým byl tlak rozložen pod těmito dvěma typy sedel, se velmi lišil.

Obrázek vpravo nahoře: Kůň s tlakovou dečkou a konvenčním kostrovým sedlem. Jezdec má na zádech připevněno napájení a bluetoothový přenašeč dat z dečky.

V konvenčním kostrovém sedle dle očekávání kostra celkem rovnoměrně roznášela jezdcovu váhu po velké ploše hřbetu koně tak, jak to odpovídalo tvaru, délce a šířce sedlových polštářů. Jednalo se o velkou plochu kontaktu: o průměrně 1 340 cm2, v porovnání s průměrnou plochou 1 153 cm2 pro bezkostrové sedlo.

V důsledku toho, že v bezkostrovém sedle byla váha rozložena na menší ploše, bezkostrové sedlo vykazovalo vyšší průměrný tlak u všech senzorů, přičemž větší počet senzorů ukazoval průměrný tlak vyšší než 11 kPa (tedy zhruba 112 g/cm2 – přepočet překladatelky). Toto množství tlaku je považováno za hraniční úroveň, jejíž překročení může vyvolat otlaky.

Oblasti vysokého tlaku u bezkostrových sedel se nacházely uprostřed posedlí, přesně pod jezdcovými sedacími kostmi. Graf rozložení tlaku na obrázku 2 zobrazuje toho samého koně pod oběma sedly a tento vzor byl víceméně podobný u všech osmi sledovaných koní.

Tyto oblasti vysokého tlaku spočívají přímo na dlouhých zádových svalech a je známo, že svalová tkáň je zvlášť citlivá na poškození způsobené tlakem.

S ohledem na tyto výsledky je ale třeba upozornit, že tato studie pracovala pouze s jednou značkou a typem bezkostrového sedla, což není zcela reprezentativní pro všechna bezkostrová sedla. Ostatní bezkostrová sedla se mohou projevovat různě a mohou mít jiný vzorec rozložení tlaku. Existuje však jedna evropská studie, která hodnotila rozdíly mezi kostrovými a bezkostrovými dostihovými sedly (bezkostrová dostihová sedla se používají už dlouho z důvodu nižší váhy – pozn. překl.) a přinesla velmi podobné výsledky. Bezkostrová dostihová sedla soustřeďovala tlak v oblasti pod jezdcovým těžištěm, v lehkém klusu byl tlak koncentrován v zadní části sedla, v lehkém (závodním) sedu se pak přesunul na předek sedla.

Je třeba ještě poznamenat, že sedla v našem výzkumu byla používána bez deček, což je nezbytnou podmínkou k tomu, aby mohlo být správně změřeno rozložení jezdcovy váhy v sedle. A protože bezkostrová sedla jsou standardně používána s tlumicími dečkami, které napomáhají snížení tlaku, dalším logickým krokem výzkumu by tedy bylo vyhodnotit funkčnost různých typů deček užívaných v kombinaci s bezkostrovými sedly.

Obrázek vlevo: Graf rozložení tlaku ve chvíli maximálního tlaku u konvenčního sedla (nahoře) a bezkostrového sedla (níže). Pro oba obrázky je použita stejná škála, kterou vidíte vpravo. Přední část sedla je u grafů vždy nahoře.

Výsledek naší studie: správně padnoucí kostrové sedlo je pro většinu koní nejlepší

Pasování sedla je komplikované téma, které vyžaduje zvážení mnoha dimenzí tvaru koňského hřbetu, změny jeho tvaru při pohybu a mechaniku jednotlivých chodů. Pro posouzení sedla za pohybu je velmi užitečná elektronická analýza tlaku, poskytuje nám údaje, které pouhým pozorováním nebo palpací na stojícím koni nezískáme.

Jako závěr našeho zjištění uvádíme, že kostrové sedlo je efektivnější ve své funkci rozložení jezdcovy váhy na větší plochu a rozložení tlaku pravidelně na koňský hřbet ve srovnání se sedlem bezkostrovým. Bezkostrové sedlo, použité v této studii, hůře sedělo na každém koni, což ilustruje fakt, že váha byla koncentrována na menší ploše, ohnisko tlaku bylo pod jezdcovými sedacími kostmi a nejvyšší naměřený tlak byl vyšší než u konvenčního sedla.

Neznamená to, že by bezkostrová sedla neměla být používána, třebaže naše zjištění naznačují jisté potenciální problémy, jichž by si jezdci měli být vědomi. Jezdkyně v naší studii vážila pouze necelých 57 kilogramů. Těžší jezdci působí na koňský hřbet proporcionálně většími silami. Bylo by užitečné otestovat podsedlové dečky a jejich schopnost rovnoměrněji rozložit váhu pod bezkostrovým sedlem. A nakonec by bylo zajímavé porovnat profily tlaku u bezkostrových sedel se špatně padnoucími konvenčními sedly u koní, na které je těžké napasovat sedlo.

 

Kdo je kdo: Hilary Clayton, BVMC, PhD, MRCVS je světoznámou expertkou na biomechaniku a atletický rozvoj koně. Od roku 1997 působila na Michiganské univerzitě na fakultě veterinárního lékařství. Je také bronzovou, stříbrnou a zlatou medailistkou a členkou drezurní komise Americké jezdecké federace (USDF). Hlavním zájmem její činnosti byla drezura a výzkum zaměřený na sportovní koně. Je autorkou i několika knih, například Conditioning Sport Horses, The Dynamic Horse A Biomechanical Guide to Equine Movement and Performance, Activate Your Horse's Core nebo Clinical Anatomy of the Horse. Do češtiny nebyla přeložena žádná, ale v angličtině jsou k sehnání na Amazonu.

 

Článek byl převzat s laskavým svolením Hilary Clayton BVMC, PhD, MRCVS a Jennifer O. Bryant (šéfredaktorky USDF Connection), vyšel v USDF Connection v červenci 2012.

Připojené obrázky

Připojené články

24.09. 2008 15:15 Jezdectví a rovnováha 1: Těžiště
09.05. 2017 05:00 Co prozradí napětí otěží?

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. Lenka.ja

  Vypovídající hodnota žádná

  11:18 - 12. 03. 2018

  Škoda, tak nadějně článek vypadal, ale vypovídací hodnota ve výsledku žádná. Minimálně je dosti omezená a zavádějící. Víme kolik různých kostrových a bezkostrových sedel bylo použito? Kolik koní se účastnilo testu a byla všechna sedla pasující? Když se kouknu na dnešní širokou nabídku druhů bezkoster (Barefoot, Hidalgo, Ghost, Baloun, apod.), tak mi přijde naprosto nevypovídající zabývat se jen jedním typem bezkostrového sedla. Také pokud je u některých standart užívat příslušnou deku či jiné příslušenství dané výrobcem, měla by se v testu používat. Ano, není to asi v tomhle případě možné a pravděpodobně je to jen čistě marketingový tah, nicméně mi to pak přijde zavádějící. Je někde odkaz na tuto studii?

 • 2. fran

  To se rozumí

  11:50 - 12. 03. 2018

  Vždyť je to úplně logické. Všechna sedla, kde kdy záleželo na tom, aby kůň mohl dlouhodobě pracovat bez poškození, jsou kostrová (vojenská, westernová a jiná pracovní) a tvorba koster je vysoce odborná záležitost, svého druhu umění. Právě bezkostrovky jsou moderní marketingový produkt cílený na jistou konkrétní názorovou skupinu. Jiný smysl to podle mne nemá. Je fajn, že kdo potřebuje pro rozhodování i nějaké měřitelné výstupy, tak teď je má.

 • 3. kleris01

  Doplňující informace ke studii

  12:27 - 12. 03. 2018

  Dohledala jsem doplňující informace k této studii.

  Jednalo se o 8 koní (prům. věk 15) plemene arabský plnokrevník. Veterinář každého před testem vyšetřil, koně nevykazovali známky citlivosti či bolesti během palpace hřbetu.

  Sedla byla před testem napasována všem koním, měla stejnou hmotnost (6,8 kg) a byla drezurního typu.
  Kostrové sedlo: Lauriche, Andy Foster
  Bezkostrové sedlo: Carlton, Ansur saddle (https:// http://www.ansursaddle.com/build_your_saddle)

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 3 čtenářů. Celkový počet bodů: 12.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: