Jaké bylo MČR chladnokrevníků v kombinované soutěži?

29. 10. 2014 19:00

Obrázky: 26

Autor: Michaela Šindelářová Foto: Michaela Šindelářová Rubrika: Sport chladnokrevníků Počet přečtení: 6678 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

O víkendu 11. - 12. října proběhlo v nádherném prostředí areálu rekreačního střediska Olšina mistrovství České republiky v kombinované soutěži chladnokrevných koní. Seznamte se s novými mistry a pokochejte se krásnými fotografiemi!

Kaštan a Pavla Smigová, jediná ženaToto vyvrcholení soutěží chladnokrevných koní pořádala ASChK ČR ve spolupráci s Vojenskými lesy a statky za přispění Svazu chovatelů norika, slezského norika a českomoravského belgika, Svazu chovatelů českomoravského belgického koně, Lesů ČR a města Horní Planá.

Sobota patřila jednospřeží a v neděli se soutěžilo ve dvojspřeží. Po oba dny pořadatelům přálo i počasí, takže početné diváctvo si mohlo užít jak podívanou na výkony chladnokrevných koní, tak i podzimního sluníčka.

V sobotní zahajovací soutěži, jakési zkrácené formanské jízdě, vyhrál Jiří Knapovský s norickou klisnou Samantou-K. Jednotlivých dílčích závodů kombinované soutěže se zúčastnilo celkem 20 soutěžících. Ve vozatajském parkuru zvítězil Marian Fízek s chladnokrevným valachem Lordo před druhým Jiřím Knapovským se Samantou-K a třetím Dušanem Turčanem se slezským norikem Saimonem, přičemž všichni jmenovaní zajeli bezchybnou jízdu, takže rozhodoval pouze dosažený nejrychlejší čas.

Další částí kombinované soutěže byla ovladatelnost s kládou. Součástí tratě mj. byly i divácky atraktivní překážky navalení a začelení klády, podsmyk a rovnováha klády. Svou opět bezchybnou jízdou vyhráli Jiří Knapovský a Samanta-K před Janem Janovským s polským chladnokrevným hřebcem Inspektorem a třetí příčku obsadil Karel Školka s norickou klisnou Pavlou.

Jiří Knapovský se Samantou-K

Poslední soutěž v těžkém tahu se vlivem většího startovního pole a delších přestávek mezi jednotlivými soutěžemi konala do pozdně večerních hodin až do tmy, takže do úplného závěru zůstali fandit jen opravdu skalní příznivci. I za těchto nepříznivých podmínek však soutěžící předvedli maximální výkony a rozhodovalo se na váze 2 100 kg mezi dvěma soutěžícími. Celou délku tratě s tímto nákladem pak zdolal jediný z nich valach Jurášek pana Dušana Turčana. Druhý skončil slezský norik Jasánek pana Oskara Sněhoty a třetí Inspektor pana Jana Janovského.

J. Janovský s Inspektorem


Za nedělního mlžného rána proběhlo dekorování soutěže v těžkém tahu a slavnostní vyhlášení kombinované soutěže jednospřeží. Na prvních pěti místech se umístili soutěžící v pořadí:

  • J. Knapovský a Samanta-Kpáté místo Játy Patrik s hřebcem Litvor (ze Slovenské republiky),
  • čtvrté místo Blizňák Jan se slezskonorickým hřebcem Narexem,
  • třetí místo Školka Karel s norickou klisnou Pavlou,
  • druhé místo Janovský Jan s hřebcem Inspektor a
  • vítězství si s velkým náskokem a vyrovnaným výkonem vybojovali Knapovský Jiří s norickou klisnou Samantou-K.


V zahajovací soutěži dvojspřeží vyhrál slovenský soutěžící Játy Patrik s koňmi Litvor a Maček. Startovní listina kombinované soutěže pak čítala celkem 13 soutěžících. Ve vozatajském parkuru vyhrál, byť s jednou chybou na překážce ale nepřekonatelně rychlou jízdou, opět slovenský účastník Játy Patrik s koňmi Litvor a Maček před bezchybným Marianem Fizkem s koňmi Lordo a Buntek. A pro třetí místo si dojel Jan Janovský se svými hřebci Wojak a Inspektor.

 Patrik Játy - Litvor a Maček


Trať ovladatelnosti s kládou byla oproti soutěži jednospřeží poněkud zjednodušena a ochuzena třeba o již zmíněný podsmyk, což je pro mistrovskou soutěž jistě škoda. Bohužel průběh této soutěže a následné výsledky byly poznamenány sporem o správnosti provedení překážky couvání. Vítězství v této soutěži tedy nakonec ukořistil opět jediný slovenský účastník Játy Patrik s koňmi Litvor a Maček, druhé místo získal Jan Janovský s koňmi Wojak a Inspektor a třetí místo obsadil Vladimír Hajtmar s koňmi Rainer a Galen.

Miroslav Ježek - Maral a Patriot


V těžkém tahu na váze 2 900 kg došlo závaží, takže musela na sáně nastoupit i živá váha v podobě statného muže. Po celé délce tratě tuto neuvěřitelnou a neplánovanou váhu 3 050 kg dokázali utáhnout pouze valaši pana Dušana Turčana Jurášek se Saimonem. Statečně se však s touto váhou potýkali ještě hřebci pana Janovského Wojak a Inspektor. Jako třetí na váze 2 900 kg skončili valaši pana Mariana Fízka Lordo a Buntek.

Marian Fízek - Lordo a Buntek

Celkově kombinovaná soutěž dvojspřeží dopadla:

  • Jan Janovský - Wojak a Inspektorna pátém hodnoceném pořadí se umístil Vladimír Hajtmar s koňmi Rainer a Galen,
  • čtvrtý Dušan Turčan s koňmi Saimon a Jurášek,
  • třetí místo získal Marian Fizek s koňmi Lordo a Buntek,
  • pohár za druhé místo putuje na Slovensko s Játy Patrikem a koňmi Litvor a Maček;
  • a mistrem republiky se stal Janovský Jan s koňmi Wojak a Inspektor.

Výsledkovou listinu najdete v příloze pod článkem.

Na závěr rozhodčí též ocenili nejlépe postrojený pár koní klisny Samantu-K a Sosnu pana Knapovského a nejlépe ustrojeného kočího pana Miroslava Ježka s plemennými hřebci Maralem a Patriotem ze Zemského hřebčince v Písku.

Další krásné fotografie si prohlédněte v galerii pod článkem.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: