Jaká byla večerní koňská galashow na veletrhu Kůň 2018

30. 09. 2018 20:00

Obrázky: 19

Autor: Gabriela Rotová Foto: Gabriela Rotová Rubrika: Výstavy a show Počet přečtení: 1688 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Minulý víkend proběhla v rámci výstavy Kůň 2018 v Lysé nad Labem večerní koňská show. Tato dlouho očekávaná hipologická událost se v letošním roce konala za účasti hostů mezinárodního významu. Kdo nestihl zavítat, jistě se rád na Portugalce i ostatní aktéry podívá v naší fotoreportáži.

V České republice se zde, jako zlatý hřeb večerní koňské galashow, poprvé v historii představila jedna z nejlepších španělských jezdeckých škol, portugalská jezdecká škola Escola Portuguesa de Arte Equestre, a zákonitě na sebe strhla zaslouženou pozornost. Možné bylo vidět nejen školní jezdectví na nejvyšší úrovni, ale i práci nad zemí, tedy školní skoky. (více o historii i kontextu vzniku této školy si můžete přečíst v pozvánce)

Koncepce večerní galashow byla v letošním roce postavena ve zcela novém duchu. Chyběla vystoupení, která si každoročně pro tuto příležitost připravovaly jednotlivé chovatelské spolky ASCHK ČR. Organizátor projektu, pan Ing. Cyril Neumann, vsadil především na sílu hvězd večera, kterými byla portugalská jezdecká škola Escola Portuguesa de Arte Equestre, Národní hřebčín Kladruby nad Labem a zemské hřebčince. Jejich vystoupení pak doplnilo několik dalších stálic naší hipologické scény, jimž nepřehlédnutelným způsobem sekundoval Kůň roku 2017, lusitán Xangai v sedle s Adélou Neumannovou, která zastoupila jeho stálou jezdkyni a majitelku Mgr. Pavlu Rubíčkovou.

Objektivně hodnotit tento výjimečný večer je nemožné, vystoupení portugalské jezdecké školy bylo příliš významnou novinkou a příliš významnou událostí na to, aby nezastínilo vše ostatní. Tím spíše, že "neznámých tváří" a překvapivých výkonů bylo na večerní galashow po skromnu.

To ale nemění nic na skutečnosti, že tento typ jezdeckých vystoupení má nezastupitelné místo nejen v hipologické kultuře obecně, ale má i mimořádný význam v popularizaci jezdectví u širší veřejnosti.

"Výstava v Lysé patří do těch vzácných okamžiků v lidském životě, kdy se vše propojí v jeden celek a všichni aktéři zapomenou na chvíli na drobné animozity ve svých vztazích a táhnou za jeden provaz. Proto mám výstavu rád a nejsem sám. Letos do celého tohoto snažení dokonale zapadli lisabonští hosté, kteří pomohli přeměnit ročník 2018 ve výjimečně nezapomenutelný zážitek. Vedle toho, že představitelé Escola Portuguesa de Arte Equestre byli vynikajícími jezdci, byli i bezvadní lidé a i proto byla spolupráce tak příjemná. Povedl se nám tak všem společně namíchat návštěvníkům programový koktejl, který musel být zajímavý jak pro méně odbornou veřejnost, tak pro letité „koňaře“.  Ohlasy na sociálních sítí to potvrzují. Děkuji všem, kteří každý svou troškou přispěli ke společnému úspěchu. Chtěl bych tak zdůraznit, že jakkoliv na sebe pochopitelně Portugalci strhávali pozornost, bez všech ostatních by to nešlo a úspěch Koně 2018 je tak naším společným dílem," řekl o "svém projektu" hlavní organizátor večerní show, pan Cyril Neumann.

Na místo "tak trochu prázdných" slov vás celým programem večerní koňské galashow provede fotogalerie, kterou jsem pro vás připravila.

Večerní koňská galashow začala slavnostním příjezdem dvouspřeží starokladrubských běloušů, kteří táhli kočár prezidenta T. G. Masaryka. Prezident T. G. Masaryk tento kočár využíval pro potřeby prezidentského protokolu jak v Praze, tak i na zámku v Lánech. Tento kočár byl v roce 2010 prohlášen kulturní památkou České republiky a v současné době je ve sbírce Národního hřebčína Kladruby nad Labem.

Dalším v programu byl plemenný hřebec Fantastiko, který je v majetku Mgr. Pavly Rubíčkové, při krátké ukázce práce ze země.

Následovala ukázka sportovní zápřeže bílých a černých dvojspřeží starokladrubských koní.

Pan Petr Doubek a lipický kůň Darius navázali svým tradičním vystoupením, jehož choreografie se zásadně nemění.

Jako další se v galashow prezentovala čtveřice huculských koní Farmy Cunkov. Ukázka pracovní využitelnosti tohoto plemene pod sedlem a v zápřeži odkazovala k tématu oslav sto let od založení republiky. Huculský kůň totiž patří k původním plemenům koní České republiky a je veden jako genetický zdroj. 

Vendula Šponarová a její fríský hřebec Pieter van Diphoorn jsou pravidelnými účastníky večerního programu v Lysé nad Labem. V prvním vstupu byl Pieter van Diphoorn předveden pod sedlem.

Společné vystoupení Národního hřebčína Kladruby nad Labem a teplokrevných a chladnokrevných koní ze ZH Písek a ZH Tlumačov bylo sice ne novým, ale rozhodně zajímavým zpestřením programu.

Vendula Šponarová, ve svém druhém vstupu, předvedla Pietera ze země ve společném vystoupení se zpěvačkou Dagmarou Zázvůrkovou. 

Kůň roku 2017, lusitano Xangai, předvedl drezúrní kür na vysoké úrovni a to i přes to, že prostředí nočních show, náročných na koncentraci, mu bylo "velkou neznámou", a jeho pravidelného jezdce, Mgr. Pavlu Rubíčkovou, pro tento večer nahradila drezúrní jezdkyně Adéla Neumannová. Tuto drezúrní ukázku doprovázelo kvarteto Musica Bohemica.

Horsemanship Miloslava Simandla a jeho dvou P.R.E. nedopadl v sobotu podle očekávání. Jednoho z koní totiž zaujala obrazovka s přímým přenosem natolik, že "úplně zapomněl", kde je a proč tam je a nebylo snadné ho odchytit. 

Portugalská škola jezdeckého umění používá výhradně koně plemene lusitano příslušející k linii Alter Real a sídlí v Lisabonu. Pravidelné veřejné prezentace se konají v prostorách Henrique Calado Picadeiro v Calcada da Ajuda. Více informací o Escola Portuguesa de Arte Equestre naleznete na jejím webu.

Bezchybně provedená pirueta ve cvalu v podání klasických mistrů.

Leváda

Kapriola

Závěr sobotní večerní koňské galashow. Na předvadišti se sešli kladrubští koně z NH Kladruby nad Labem a lusitáni z Escola Portuguesa de Arte Equestre. Nebylo od věci si připomenout, že starobylé plemeno lusitano má svůj podíl na vzniku naší "živé" národní kulturní památky, kterou je právě starokladrubský kůň.

Nezbývá, než se těšit, co zajímavého přinese rok 2019. Překonat letošní ročník rozhodně nebude snadné.

Připojené články

13.09. 2018 10:00 Portugalská škola jezdeckého umění vystoupí v Lysé!

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: