Jaká bude speciálková výstavní sezóna 2019?

16. 04. 2019 08:00

Obrázky: 4

Autor: Iveta Lewingerová a Rafífa Hamoudová Foto: Věra Marková a Viktor Král Rubrika: Chov koní Počet přečtení: 557 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Národní pony společnost (NPS) vstupuje letos do druhého roku své činnosti. Pro své členy, ale samozřejmě i pro všechny ostatní zájemce z řad chovatelů a majitelů původních britských plemen opět připravila zajímavou sezónu nabitou výstavami, semináři, veřejnými tréninky a vzdělávacími akcemi.

Nosným programem výstav NPS budou především speciální výstavní třídy jezdecké a zápřahové, zařazené do seriálových soutěží, ale nebudou chybět ani třídy chovatelské a různé sportovní soutěže.

Rádi bychom upozornili všechny zájemce o výstavnictví, že v pravidlech NPS došlo k několika úpravám, které ovlivní průběh a hodnocení výstavních tříd již v tomto roce.

Nejvýznamnější změnou, která se dotkne prakticky všech výstavních tříd, je zpřístupnění výstav podílovým křížencům dalších Mountain and Moorland (MM) plemen. Původně vypisované třídy WPBr se změní na třídy Mountain and Moorland Part Bred (MMPBr). Těchto tříd se budou moci zúčastnit podíloví kříženci těch MM plemen, jejichž mateřské PK tyto křížence samy registrují. Největší skupinu v kategorii MMPBr budou samozřejmě tvořit v ČR dobře známí a hojně rozšíření WPBr (minimální podíl 12,5% registrované velšské krve) a k nim se od letošního roku připojí:

 1. Part-Bred Connemara (PBConn): minimální podíl 25 % registrované connemara krve
 1. Part-Bred New Forest (PBNF): minimální podíl 25 % registrované New Forest krve
 1. Part-Bred Dartmoor (PBD): minimální podíl 12,5 % registrované dartmoorské krve
 1. Part-Bred Dales (PBDal): minimální podíl 25 % registrované daleské krve

Vzhledem k tomu, že pro žádné z těchto plemen není v ČR vedena samostatná PK, bude důležité, aby tito jedinci byli jako podíloví kříženci registrováni buď u svých mateřských PK, nebo v ČR zapsáni jako ČSP. V minulosti byli v chovu ČSP využiti např. zástupci Connemara Pony, nebo New Forest Pony a jejich potomci tak prokazatelně nesou procenta registrované krve, která jim otevřou dveře do speciálních výstavních tříd.

 • Jedná se zejména o potomky hřebců 1901 Diamant 424 (Conn), 807 Christy Haller (Conn), 1150 Klootwijkhoeve’s Vidar (NFP) a 2370 Orchid’s Romario II (NFP).

Podíloví kříženci výše uvedených MM plemen se budou moci na výstavách NPS účastnit speciálních výstavních tříd i klasických chovatelských tříd na ruce.

Další úprava v pravidlech pro sezónu 2019 se dotýká účastníků speciálních jezdeckých výstavních tříd Junior Ridden. V minulém roce prezentace v této jezdecké třídě sestávala ze společného předvedení všech dvojic ve skupině a z individuální prezentace každé dvojice. Během společného předvedení ve skupině se všichni soutěžící představili posuzovateli v kroku a lehkém klusu. Vzhledem k tomu, že úroveň jezdeckých výkonů v této třídě se loni výrazně zvýšila, bude od letošního roku na doporučení posuzovatelů do společného předvedení ve skupině zařazen i pracovní cval. Individuální prezentace zůstává beze změny.

Poslední drobná úprava pravidel se dotkne speciální výstavní třídy Mladý vystavovatel, kde se rukavice předvádějícího stanou povinnou součástí jeho výstavního outfitu.

Seriálové soutěže NPS jsou mezi chovateli a majiteli velmi oblíbené, a proto se všichni „ speciálkáři“ v letošním roce mohou opět těšit na:

 1. NPS Lead Rein Pohár 2019, seriálová soutěž, která letos oslaví své první „půlkulatiny“, a jejímž generálním sponzorem bude již pátým rokem opět společnost Sehnoutek a synové s.r.o. Poháry a šerpy do třídy pro šampiony a vicešampiony třídy shetlandských pony věnoval SCHSHP.
 • Třída pro shetlandské pony
 • Třída pro ostatní malá MM plemena a MMPBr
 • Třída Nadějí
 1. Navazující jezdecké seriálové soutěže:
 • NPS First Ridden Šampionát 2019
 • NPS Junior Ridden Šampionát 2019
 • NPS Open Ridden Šampionát 2019
 1. Novinkou letošní sezóny je NPS Working Hunter Pony Šampionát – Cena Jízdárny Lhota. První fáze Working Hunter Pony tříd je skoková, kdy dvojice překonává překážky přírodního typu, druhá fáze sestává z jezdecké části a předvedení na ruce. V rámci tohoto šampionátu bude vypsaná třída Novice pro děti do 12 let na pony do 137 cm a otevřená WHP třída, která bude přístupná pro všechny věkové kategorie jezdců.
 2. Novinkou letošní sezóny, která potěší zejména příznivce zapřahání, je nová seriálová soutěž NPS Cavalletto vozatajský šampionát, organizovaná ve spolupráci s ACHMK. Bude zahrnovat nejen zápřahové výstavní třídy Driving, ale také vozatajské parkury. A díky podpoře generálního sponzora – jezdeckých potřeb Cavalletto – budou účastníci kategorie vozatajský parkur soutěžit o hlavní cenu, kterou je 50% sleva na sulku Cavalettie. Nejúspěšnější reprezentant shetlandských pony se pak může těšit na speciální cenu věnovanou hřebčínem Magic Star.
 3. Díky podpoře ASCHK ČR se účastníci opět mohou těšit na dvě speciální Ceny ASCHK ČR pro nejlepší Mladé vystavovatele.

Další novinky se objeví i ve sportovní části. Spektrum sportovních soutěží posílí drezurní úloha NPS 2019 a skoková soutěž s postupným vylučováním.

Jednotlivé výstavy budou posuzovat renomovaní zahraniční posuzovatelé s bohatými zkušenostmi z těch nejprestižnějších britských či evropských výstav, kteří se již na české vystavovatele velmi těší.

Nejen pro své členy, ale i pro zájemce z řad široké veřejnosti připravila NPS v průběhu měsíce března a dubna několik tematicky zaměřených soustředění a veřejných tréninků, kde si nováčci mohli na vlastní kůži vše vyzkoušet, zdokonalit se a lépe se připravit na blížící se sezónu.

Proběhlo:

 • Vozatajské soustředění s panem Ladislavem Jirgalou
 • Soustředění s Ing. Michaelou Pavlisovou zaměřené na drezurní úlohu NPS. Paní Michaela Pavlisová se dlouhodobě věnuje drezurní přípravě pony jezdců a jezdců v kategorii děti a junioři. Její svěřenci se účastní MČR pony, MČR drezura, zahraničních i mezinárodních závodů.
 • Veřejný trénink zaměřený na speciální výstavní třídy se školitelkami Ivetou Lewingerovou, Rafífou Hamoudovou a Klárou Voctářovou
 • Veřejný trénink zaměřený na jízdy zručnosti s vodičem a traily na ruce se školitelkami Ivetou Lewingerovou a Rafífou Hamoudovou

Přihlásit se můžete:

 • Jednodenní vozatajská soustředění pro děti, juniory i dospělé s panem Janem Jelínkem, který jako jediný z českých vozatajů díky podpoře pana Michaela Quinklera absolvoval náročný vzdělávací program německé jezdecké federace zakončený zkouškou a stal se kvalifikovaným učitelem jízdy se spřežením. První ze série těchto vozatajských soustředění proběhne 11. 5. 2019 na Jízdárně Lhota, další termíny budou zveřejněny na stránkách NPS.

Nedílnou součástí hodnocení většiny speciálních výstavních tříd je i známka reflektující kvalitu ponyho. Proto NPS připravila pro všechny zájemce seminář „Problematika chovu vybraných MM plemen a MMPBr a jejich příprava a úprava na výstavy. Zaměřeno na velšská plemena a shetlandské pony“. Seminář proběhne dne 27. 4. 2019 a školitelkami budou Iveta Lewingerová a Rafífa Hamoudová.

Výstavní pravidla NPS pro rok 2019 si můžete v plném rozsahu prostudovat zde: https://www.npsinfo.cz/pravidla/pravidla-nps/.

Pro všechny „speciálkáře“ odstartuje letošní sezóna 4. 5. 2019 III. Šampionátem nativních britských plemen na Jízdárně Lhota u Brandýsa nad Labem. Chovatelské třídy pro původní britská plemena budou v této sezóně poprvé vypsány v rámci červnové Velké ceny Cavalletto v Opřeticích.

Budeme se těšit na všechny chovatele a majitele původních britských plemen a věříme, že si společně s námi výstavní sezónu 2019 vychutnají plnými doušky.

Kalendář akcí NPS je k dispozici zde: https://www.npsinfo.cz/kalendar-akci/vystavy/                                                              

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: