Jak zaplést rozetky krok za krokem

14. 04. 2011 07:00, Aktualizováno 14. 02. 2018 21:10

Obrázky: 11

Autor: Alena Pětrošová Spoluautoři: Katka Lipinská Foto: Pětrošová Alena, Lipinská Katka, Šverčičová Julie Rubrika: Ustájení a péče o koně Počet přečtení: 27753 Počet komentářů: 14 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 1 krát

V prvním z dílů přinášejících návod na zaplétání krok za krokem se budeme věnovat úpravě hřívy nazývané v anglických zemích “traditional rosettes”. Tedy rozetkám čili klasickým bobánkům, které přečnívají nahoru nad linii krku.

Příprava na samotné zaplétání

Než se ale pustíme do samotného zaplétání, je třeba se dopředu připravit: hřívu je vhodné uRozetky varianta 1mýt - namočit, našampónovat, pořádně prodrbat hřeben krku u kořínků hřívy a potom šampon důkladně smýt tekoucí vodou. Umytím se zbavíme nevzhledného prachu u Rozetky varianta 2hřebene krku, který by byl po zapletení vidět v hranicích mezi copánky (popř. bobánky) a kazil by úhledný dojem. Zároveň ale není dobré mýt hřívu přímo v den zaplétání - nejlepší je provést to 2-3 dny předem. To z toho důvodu, že vypraná hříva je příliš jemná a kvůli odstranění přirozené "mastnoty" klouže a při úpravě by příliš nedržela. Ze stejného důvodu není vhodné používat před úpravou kondicionér nebo lesk.

"Traditional rosettes" neboli rozetky je typ úpravy vhodný pro koně spíše s řidší a kratší hřívou. Od toho se odvíjí další krok úpravy - pokud nemá náš kůň řídkou a krátkou hřívu sám o sobě, je potřeba ji protrhat a zkrátit. K tomu se vrátíme v dalším díle.

Rozetky varianta 3Poslední v pořadí, ale dle mého velmi důležitý krok, který je vhodné zahrnout do přípravy na zaplétání, je naučení koně klidnému stání se zvednutým krkem, a to nejlépe vedle nějakých schůdků nebo židličky. Ulehčením je samozřejmě Pomůcky a potřebypokud je někdo ochotný koníka držet u hlavy, ale ani to nezaručuje stoprocentní klid. Někdy se doporučuje poskytnout koni síťku se senem, já jsem ale toho názoru, že i pohyby při vytrhávání sena ze síťky mohou celou práci dost ztížit. Mou zkušeností je, že pokud naučíte svého koně při zaplétání samotného (nebo uvázaného) klidně stát v klidu a držet, může to zkrátit dobu práce až o polovinu. Pokud koně uvazujete, nejlepší je zajistit koně z každé strany jedním vodítkem třeba ve stájové uličce, čímž výrazně omezíte pohyb krku koně do stran (a krom jiného mu tím zabráníte shodit vás ze židličky :).

1Pomůcky a potřeby k úpravě hřívy

Co všechno budeme při tomto způsobu zaplétání potřebovat? Židličku, schůdky, kýbl nebo cokoliv stabilního, co vás zvedne tak, aby horní linie koňského krku byla zhruba v úrovni vašich prsou. Dál kartáč nebo hřebínek na první rozčesání hřívy (já osobně používám kartáč s drátěnými štětinkami, který hřívu rozčeše opravdu do posledního uzlíku), hřebínek spíše s menšími mezerami mezi zuby pro použití při samotném zaplétání, skřipec nebo sponu pro uchycení volné hřívy, vodu v lahvi s rozprašovačem, gumičky na hřívu (podle vkusu v barvě hřívy nebo naopak kontrastní), nůžky a na závěr lak na vlasy nebo cukrovou vodu ve lahvi s rozprašovačem. (Někdy se používá při zaplétání 2speciální zaplétací hřebínek se čtyřmi zuby. Já jsem mu na chuť nepřišla, ale pokud vám jeho použití usnadní práci, můžete jej do své "zaplétací výbavy" zahrnout také).
Kůň klidně stojí, hříva je umytá, věci nachystané a my se můžeme pustit do práce. Záleží jen na vás, jakou tloušťku copánků a tím pádem jakou velikost výsledných bobánků zvolíte. Zkuste před závody trochu experimentovat (ale dejte pozor, aby vašemu koni zbyla ještě nějaká hříva :) a podívat se, co vašemu koni nejvíc sluší a co mu nejvíc vylepší krk.

Zapletení rozetek krok za krokem

Pokud hříva koni padá na obě strany krku, sčešeme ji všechnu na tu stranu, na kterou padá větší část hřívy. Nejprve postupně rozdělíme hřívu na jednotlivé pramínky a každý jednotlivě svážeme gumičkou a necháme 3ležet na krku. Volnou nezagumičkovanou hřívu zajistíme skřipcem, aby nám nepřekážela a nepletla se. Rovným hřebínkem sčešeme na hřebeni krku žíně tak, abychom je pečlivě oddělili od culíčku vedle (jako když děláme ve vlasech pěšinku) a vytvoříme tak pěknou jasnou linii mezi jednotlivými bobánky. Dbáme na to, aby byly všechny culíčky stejně tlusté a aby mezi nimi byly stejně široké mezery. (1) Koneckonců proto nezačínáme rovnou splétat pramínky do 4copánků, ale nejprve takto rozdělíme celou hřívu od týlu až po kohoutek, abychom mohli případně tloušťku pramínků nebo mezery mezi nimi upravit a nemuseli proto rozplétat již hotové copánky.

Máme-li úhledné culíčky po celé délce krku, můžeme začít zaplétat copánky. (2) Začínáme opět od týlu a pokračujeme směrem dolů. Sundáme gumičku z culíčku a pomocí rozprašovače s vodou žíně navlhčíme - bude se nám lépe pracovat (u koní, kteří nesnáší sprej, použijeme namočený hadřík). Poté culíček rozdělíme na tři stejné pramínky a spleteme je do klasického copánku. Pro zaplétání "traditional rosettes" 5nám poslouží, pokud na začátku pletení copánku budeme držet culíček nahoru kolmo na horní linii krku. Snažíme se žíně celou dobu hodně utahovat, splétáme pokud možno až na samý koneček culíčku. Hotový copánek na konci zajistíme gumičkou v barvě hřívy. Postupně takto spleteme celou hřívu až ke kohoutku. (3)

Nyní přeložíme první copánek napůl tak, aby byl jeho konec s gumičkou pod jeho začátkem u hřebene krku. Prstem vytvoříme škvírku v základně copánku a protáhneme jím konec s gumičkou na druhou stranu. (4) Ohnutím copánku se vytvoří "rozetka" - vršek bobánku. Rozetku přidržíme prsty jedné ruky u linie krku 6(a hlídáme jí tím i pěkný tvar) (5) a druhou rukou omotáme zbývající část copánku kolem dokola rozetky, čímž ji zafixujeme. (6) Nezapomeneme zajistit omotaný copánek gumičkou (v barvě hřívy nebo kontrastní). Stejně pokračujeme i u ostatních copánků. Nakonec nůžkami zastřihneme případné přečnívající žíně. (7)

Po zapletení celé hřívy pohledem z odstupu pár kroků překontrolujeme bobánky - jestli jsou opravdu stejně velké a stejně od sebe vzdálené, jestli tvoří pěknou, 7pravidelnou linii. Pro zajištění větší pevnosti můžeme přestříkat lakem na vlasy nebo cukrovou vodou.

Ke konci prvního návodu bych ráda podotkla, že příliš neholduji zaplétání koně už večer před závody. Při každém zapletení se hříva oslabuje a ničí a čím déle je ponechána zapletená, tím hůř. Ideální je tedy zaplést koníka až ráno před odjezdem na závody a rozplést co nejdříve po příjezdu zpět domů.

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. jaja

  Počet rozetek/bobánků

  08:34 - 14. 04. 2011

  Počtem vytvořených bobánků jsme svého času částečně opticky upravovali délku krku koně :-) Pokud jsme ho chtěli zkrátit, dělali jsme méně až málo bobánků, u koní s krkem kratším jsme se naopak snažili dělat bobánků co nejvíce. Přiznám se, že si nejsem jistá, zda to bylo vyloženě účinné, ale pravdou je, že na dlouhém krku jsem udělala jednou hodně bobánků a bylo to vzhledově moc divné :-)

 • 2. jaja

  Ještě :-)

  08:38 - 14. 04. 2011

  A ještě jsme omotávali hotové bobánky u základny tenčí lepící páskou - nejčastěji bílou, ale občas se použila i barevná.

 • 3. Katka K.

  Páska

  08:48 - 14. 04. 2011

  Jo, tuhle pásku mám v šuplíku už mnoho let (vidíš, mohla bych ji vytáhnout aspoň pro potřeby seriálu). Nikdy jsem ji nepoužila, protože coby zaplétací negramot (proto tento seriál, že :-))) jsem nikdy neměla bobánky natolik úhledné, abych je jeste zvýrazňovala páskou.:-)

 • 4. Game Over

  Páska

  09:40 - 14. 04. 2011

  Kdysi jsem pásku koupila a zapáskovala. A pak můj výtvor sejmula zkušená drezurní jezdkyně, která mi řekla, že páskuje se na chovatelské akce a přehlídky, nikoliv na drezurní závody;-) Je pravda, že na fotkách z vrcholových akcí člověk moc napáskované koně nevídá;-)
  Jinak k poznámce k zaplétání předem, já tedy večer předem zaplétám pravidelně a hřívě se nic strašlivého na pohled neděje, ale je pravdou, že hříva obou mých koní je silná a hustá, takže mi obvykle ani nevadí, že by zapletením mohla prořídnout. A naopak, u kobyly jsem si vloni mohla dovolit plést až ten den, protože na vyšší soutěže člověk jezdil později, a tam tedy pletení hřívu poničilo stejně. Ale to jsem jí tu hřívu nechávala vyloženě dlouhou.

 • 5. jaja

  páska

  09:41 - 14. 04. 2011

  Reaguje na 3.

  Nejde o zvýraznění úhlednosti - naopak :-) Páska dobře zamaskuje přečuhující žíně a upevní sjíždějící gumičky!

 • 6. jaja

  páska na drezurách

  09:45 - 14. 04. 2011

  Reaguje na 4.

  Pamatuji si, že kdysi se bobánky koním upevňovali něčím tmavě (lahvově) zeleným - páskou nebo výraznou gumičkou, nevím, tehdy jsem byla tvrdý parkurák a hřívu jsem nezaplétala, jen protrhávala :-) Ale pamatuji si, že to byla právě tmavě zelená barva, ani bílá, ani jiná. Bylo to docela běžné, i v zahraničí. Pak to nějak zmizelo...

 • 7. Katka K.

  Paska

  11:09 - 14. 04. 2011

  No já vím, proto jsem ji původně koupila. Jenže pak jsem ji viděla a prostě svou výrazností ten pohled an ty bobánky přitahuje chca nechca.:-)
  Míšo, já bych to až tak nehrotila, černého koně s krásnými bobánky bych si klidně opáskovala. Zas nemusíme být úplně podle jedné šablony.:) Mně se třeba strašně líbí u černého koně "perličky" v ocase. V dávných dobách jsme je dělali bílou lepicí páskou. A možná je to kýč nebo jen zapomenuté, každopádně dnes už nevidno.

  Jinak, já navrhovala úplně jiný závěr toho článku, ale boihužel neprošel.:-) Něco ve smyslu: pokud jste majitelem hustohrivaka a pravidelne a protrhavate, jiste ocenite, ze pri kazdem zapletani se oslabuje... cim dele bude zapletena, tim uspesneji ji likvidujete a tudiz nemusite tolik protrhavat... proto ja zasadne zapletam uz vecer predem :-D

 • 8. Caine

  Perličky

  12:28 - 14. 04. 2011

  Reaguje na 7.

  KAtko, co se týče perliček.. já pravidelně slintám nad tímto obrázkem. Možná je to kýč, ale mě to fascinuje. A vlastně i po technické stránce.. (občas rvu nějaké korálky na svoje vlasy a vím co to je za peklo to tam dostat).. takže jak to tam sakra dostali? Zacvakávací? Nebo ne? Grrrr.. doslova mi to nedá spát :D http://www.theequinest.com/images/spain-horse3.jpg

 • 9. Game Over

  ;-)

  12:44 - 14. 04. 2011

  Reaguje na 8.

  Podle mě to bude prostě k roztáhnutí a stáhnutí... představila bych si kovový přerušený kroužek;-) Je i vidět, že pod tím je ještě jedno jištění, píska nebo co, takže ono to tu hřívu asi ani nedrží, prostě to je jen ozdůbka. Ono se prodávají i takové "instantní bílé pásky", plastové smršťovací ruličky, které se prostě jen namrskají na zapletenou hřívu a dají se opakovaně použít.

 • 10. Simka

  perličky

  19:53 - 14. 04. 2011

  Reaguje na 7.

  No ty perličky v ocase vídám u koní jedné JM jezdkyně, mě osobně to tedy připadá, jak špatně vyčesané piliny z ocasu :(...nevím, v pravidlech je něco o nepřirozeném zdobení..

 • 11. nugetka

  Zaplétání večer

  20:24 - 14. 04. 2011

  Také zaplétáme večer před závody - spíš proto, že je větší klid. V den závodů je jezdec lehce neurotik a kobyla senzibil by byla při zaplítání na provaz....takže pěkně večer, v klídku, za půl hoďky není co řešit.

 • 12. dámička

  zaplétání večer

  14:44 - 15. 04. 2011

  Tak já zapletla večer jen jednou, a už to neudělám. Kobyla se zřejmě v noci drbala a výsledek byl hrozný. To, že si bobánky rozdrbala bych ani tak neřešila, ale dva tam vůbec nebyly. Prostě si je kompletně vytrhla. Takže výsledek po rozpletení byl, že měla hřívu a pak kus bez hřívy.
  Chybama se člověk učí...

 • 13. nugetka

  zaplétání večer

  17:11 - 15. 04. 2011

  Reaguje na 12.

  No, kobyla má po ránu taky třeba 2-3 povolený, tak se jen opraví a je hotovo. Lepší opravit 3 bobečky, než zaplétat celé.

 • 14. blanka

  perličky

  14:21 - 17. 04. 2011

  Reaguje na 10.

  Mně se ty perličky taky nelíbí, přijde mi to jako kýč. Ale proti gustu..

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: