Jak se žije na Kubě?

12. 9. 2013 Lucie Švecová Autor fotek: Mikuláš Nečekal

Kdo by si pomyslel, že v 21. století existuje země, kde každý den většina nejen farmářů, ale i běžných obchodníků, úředníků či obyčejných místních obyvatel místo do dopravního prostředku nasedne na svého koně, do drožky, dvoukolky, kočáru nebo jiného zařízení taženého koněm, a takto se dopraví na místo, na které potřebuje. Touto zemí je Kuba.

Předem mého vyprávění vám čtenářům ovšem musím přiblížit prostředí na tomto ostrově. Jenom pak je možné pochopit důležitou úlohu kubánských koní a těžkosti jejich života.

Kubánské tropické prostředí a typická pastva

Kubánská republika se rozkládá na největším ostrově Karibiku. Tato země je plná extravagance, hudby, tance, kultury, ale i chudoby. Přiláká ročně zájem miliónů turistů, kteří prahnou položit se na bílé pláže a vychutnat si exkluzivitu hotelových řetězců.

Typická scénka z hlavního kubánského města HavanaNicméně málo z nich někdy okusí pravou tvář Kuby. Kuba je komplikovaným státem z hlediska politiky, ekonomiky či mezinárodních vztahů. Socialistický režim nedovoluje a nepodporuje obchod s Američany a jelikož ani chtěné spojenství se SSSR po pádu železné opony nevydrželo, země se od 90. let 20. století potýká s extrémní ekonomickou krizí a v důsledku toho i s velkou chudobou obyvatel.

Kuba je zcela závislá na příjmu z turismu, který je zde rozvíjen, turisté jsou zde velice považováni. Dalším důležitým sektorem je pro Kubu zemědělství, které i přes to, že není schopné dostatečně nasytit obyvatele Kuby, a tedy většina potravin musí být do země importována, zaměstnává velké procento obyvatel, a proto udržuje kubánskou ekonomiku v chodu.

A je to právě izolace ostrova z hlediska obchodu, chudoba obyvatel a jedinečnost kubánského zemědělství, které daly vzniknout prostředí, kde kůň a tažný dobytek nahrazuje moderní pokrok ve smyslu automobilů, strojů v zemědělství, tažných zařízení a jiných motorem poháněných prostředků.

Místní podnikatel vracející se z obchodního jednání

Proto jsou zde koně doslova na každém kroku a jejich různorodost nezná mezí. Původní koně se na ostrově objevili společně se Španěly v 18. století. Nicméně španělský původ se při pohledu na tato malá a houževnatá stvoření jen těžko dohledává. Kubánský criollo, jak zní oficiální název kubánských koní, je i literaturou rozličně popisované plemeno. Co se týče standardizovaných znaků kubánského criolla, tak se dá říci, že jedinou platnou společnou charakteristikou těchto koní je to, že se nacházejí na Kubě. Barva, výška, typ, to vše je velmi variabilní a záleží na chuti kubánského chovatele, jaký typ koně se rozhodne chovat.

Bizarní náklady a statečný koníkKubánští criollové dnešnímu vzhledu a povaze vděčí přírodním a klimatickým podmínkám, které na ostrově panují a díky kterým tito koně ztratili téměř veškerý půvab svých španělských předků, ale za to si vyvinuli odolnost, tvrdost a schopnost přizpůsobovat se rychlým změnám. Tyto doslova darwinovské vlastnosti jsou na Kubě nesmírně důležitými znaky koní, a to jednak proto, aby dokázali snášet již dříve zmiňované podnebí Karibiku (celý rok teploty okolo 30 °C s téměř 100% vlhkostí vzduchu), a jednak proto, aby byli schopni plnit rozličná a v mnoha případech velice obtížná přání svých majitelů. Ta se samozřejmě liší v závislosti na jejich povolání. Někteří koně jsou tedy používáni např. na přepravu cukrové třtiny, banánů, sladkých brambor či jiných surovin na trh, někteří koně slouží jako dopravní prostředek, a to jak pro místní obyvatele, tak pro turisty a jsou zde i koně, kteří zastávají práci v pluhu.

Na Kubě jezdí každý a to od nejmenšího věkuPokud vezmeme v potaz průměrný měsíční kubánský plat, který dosahuje okolo 19 dolarů měsíčně (asi 380 Kč), je pořízení koně pro průměrného Kubánce záležitostí poměrně drahou. Průměrná cena koně se zde pohybuje okolo 800 dolarů (asi 16 000 Kč) a to je důvodem, proč se po pořízení koně kubánský vlastník snaží zvíře při jakékoliv možnosti řádně využít. Kolikrát bizarní náklady o rozličné velikosti a hmotnosti předcházející naše představy - a schopnosti koní tyto náklady odtáhnout/odvézt zcela popírající zákony fyziky.

Pro koně je na Kubě tedy místo výhradně pro práci, práci a zase práci. Jezdecký sport tak, jak ho známe v Evropě, zde prakticky neexistuje. Nicméně vytrvalostí, silou, precizností, rychlostí, odvahou a dalšími kvalitami profesionálních sportovních koní kubánští criollové disponují také. Na rozdíl od sportovních koní je však život kubánských koní těžký a v mnoha případech bere až za srdce. Jejich každodenní dřina je odměněna jen ubohou pící, která je ke všemu ještě obtížně dostupná. Někteří farmáři přilepšují svým koním na energii bohatou cukrovou třtinou nebo ještě více exotickou siláží z banánových listů. Nicméně jen málo vlastníků koní má tuto možnost, a proto není těžké mnohým koním doslova spočítat všechny kosti na těle. I přesto je na těchto koních vidět odhodlání a touha potěšit svého majitele a provést práci co nejlépe.

Kubánský criollo je vytrvalý a rychlý typ koně

Kubánští koně mají tedy můj největší obdiv. Kolikrát zapřaženi v postrojích smotaných z obyčejných sisálových lan nebo v horších případech ze zrezlých řetězů dokážou pracovat od rozbřesku do stmívání a to bez valného přísunu vody nebo jakékoliv jiné péče kubánského majitele. Podle mého názoru by tvrdost kubánského koně předčila mnoho plemen známých pro tuto vlastnost, a proto kdyby se kubánský kůň měl objevit na startovní listině vytrvalostního závodu, já osobně bych neváhala na tohoto koně vsadit.

Jejich život na tomto ostrově není a podle všeho ještě dlouho nebude lehký, nicméně jejich vlastnosti jim zaručí, že i nejtěžší životní překážky dokážou překonat a jsem si proto jistá, že tak jako je obdivuji nyní já, je bude obdivovat jednoho dne celý svět.

Koně a hříbataTento článek vyšel v časopise Koně & hříbata, měsíčníku pro všechny milovníky koní. Každé číslo obsahuje jako dárek pohlednici, kalendářík, pexeso a také plakát. Pro předplatitele jsou připravené krásné dárky a velký vkládaný plakát v každém čísle!

Navštivte takée-shop časopisu Koně & hříbata. Magnetky, fotoobrazy, náhrdelníky, kreslené i fotosamolepky, cedulky, kalendáříky i pohlednice.

Podobné články

Slovenská vytrvalostní jezdkyně Dominika Malíková Kleinová suverénně zvítězila v žebříčku FEI pro rok 2023. Jaká byla její cesta na vytrvalostní…

Dostihy jezdí jedenáctou sezonu, přičemž prvních osm let absolvovala vždy jen pár startů za rok. Poté, co však před třemi lety nastoupila k trenéru…