Jak se vyrábí kvalita II.

25. 6. 2013 kolektiv společnosti De Heus Autor fotek: archiv společnosti De Heus

V minulém článku jsme vám představili společnost De Heus, kvality její produkce a principy výroby. Dnes, jak jsme slíbili, vás vezmeme na virtuální prohlídku procesem výroby doplňkových granulovaných krmiv ENERGYS®.

Tak tedy hezky od začátku:

Výroba krmiv začíná vlastně už na poli nebo ve firmě dodavatele surovin. Naši kolegové ‒ pracovníci nákupu ‒ už dlouho před začátkem hospodářského roku (který začíná vždy o žních) uzavírají kontrakty na nákup jednotlivých surovin a monitorují kvalitativní úroveň dodavatelů. Současně také sledují s kolegy z mateřské firmy v Holandsku situaci a trendy na plodinových burzách v Evropě a ve světě. Smlouvy o nákupu jednotlivých surovin (obiloviny, vojtěška, cukrovkové řízky, otruby, sladový květ, olejniny, extrahované šroty, apod.) obsahují kromě množství také požadavky na kvalitu těchto surovin z důvodu zajištění bezpečnosti následné výroby krmiv.

příjem a váhaV době, kdy surovina přijíždí fyzicky do našeho závodu, kontroluje laboratoř (ještě před povolením příjmu suroviny na sklad), zda tyto kvalitativní a živinové hodnoty deklarované dodavatelem odpovídají smluvené kvalitě. Nesmírným pomocníkem při hodnocení kvality volně ložených surovin je přímo na váze příjmu Rakoraf ‒ automatický vzorkovač. Přístroj vypadá jako dutá trubka, která na automatickém rameni zajede kolmo na několika místech do sypkého materiálu přímo na nákladním autě. Tím získáme velmi přesný a průměrný vzorek přijaté partie a vyloučíme tím možnost, že na dně dodávky je odlišná kvalita suroviny než na povrchu. U pytlovaných či vakovaných surovin provádí tento proces vzorkování až kolegové ve skladu pytlovaných surovin.

A kde se můžete s kvalitními krmivy značky Energys® a Besterly® v červenci setkat? Prezentační stánek firmy De Heus najdete při závodech:

- 12.-14. 7. Kentaur Dressage Cup 2013, Hradištko u Sadské

- 26.-28.7. MČR v drezuře, Hradištko u Sadské

Dalším významným pomocníkem je analyzér NIR. Tento přístroj dokáže na základě pravidelného porovnávání s výsledky chemických analýz surovin během krátké doby (v řádu minut) s velkou přesností určit živinové hodnoty přijímaného materiálu. Praktičnosti a rychlosti těchto analýz při příjmu surovin odpovídá i jeho pořizovací cena kolem 1 mil. korun. Prováděné chemické laboratorní analýzy dodaných surovin a vyrobených krmných směsí v centrální laboratoři v Marefách jsou časově náročnější, proto je pro nás tato rychlá NIR analýza velmi cenným a rychlým pomocníkem. Ve chvíli, kdy auto ještě stojí na váze, dokážeme tedy díky těmto dvěma pomocníkům získat o přijímané surovině velmi přesné informace.

U volných surovin je tato příjmová a organoleptická kontrola surovin velmi důležitá a přísná, protože surovina po kontrole kvality odjíždí na příjmové koše a je přijata do volných zásobníků jednotlivých surovin, které pojmou tisíce tun (např. naše obilní silo v Běstovicích má kapacitu téměř 20 000 tun). Zde by se už velmi těžko jednotlivé návozy dle úrovně kvality oddělily. Proto se snažíme o co nejpřísnější kontrolu jednotlivých dodávek ještě před příjmem do výrobních zásobníků. Není výjimkou, že auta s neodpovídající kvalitou vracíme a reklamujeme přímo z váhy nazpět dodavateli.

V tomto směru prevence razíme heslo: ...dobrá surovina je předpoklad dobré směsi...

Poté, co pracovníci příjmu naskladnění povolí, pokračuje surovina do zásobníků volných surovin (vojtěška, sladový květ, otruby, sojový extrudovaný šrot, cukrovkové řízky, apod.), nádrží (melasa, oleje) nebo do obilního sila (obiloviny). Každá surovina má svůj stabilní zásobník, aby se jednotlivé komponenty mezi sebou nemísily.

Obilní siloNěkteré suroviny (především obiloviny) jsme schopni ještě před příjmem na obilní silo dosušit či vyčistit od příměsí a nečistot a tím tak upravit kvalitativní parametry u dodávek s vyšší vlhkostí nebo vyšším obsahem příměsí a nečistot. Tím se zabrání zahřívání obilovin, popř. jejich plesnivění v zásobním sile. I přes tato opatření při příjmu surovin jsou v obilním sile (můžete si ho představit jako cca 30 m vysoký betonový válec o průměru kolem 10 m) umístěny v pravidelných intervalech siloteploměry, které stále měří teplotu uskladněných surovin. Důvodem této neustálé kontroly teploty surovin je, že pokud se zvýší teplota, je předpoklad, že ve skladovaném materiálu probíhají nežádoucí procesy. Kolegové v obilním sile teplotu a její změny neustále kontrolují a sledují a v případě zvýšení teploty provádějí okamžitá opatření.

„Srdcem" celé výrobny je samozřejmě míchací zařízení neboli „míchačka", kde se podle receptury, kterou vytvoří krmivář, smíchají jednotlivé suroviny. Míchacích systémů a zařízení je celá řada. U nás v Běstovicích je to holandská žlabová horizontální míchačka Van Aarsen. Zařízení je v podstatě velký plechový objekt, ve kterém proti sobě běhají dva obří šneky. Během necelých 5 minut jsou 2 tuny dokonale promíchány. Zamíchatelnost je kvalitativní kritérium každého míchacího zařízení, jeho deklarace je kontrolována státními kontrolními orgány (v tomto případě ÚKZUZ) a měří se pomocí detekčních látek, naše míchačka je testována a ověřena na zamíchatelnost 1:100 000.

Do míchacího zařízení jsou systémem dopravníků, redlerů a výpustí přes velmi přesné tenzometrické váhy (které jsou pravidelně kontrolovány a ověřovány metrologickými firmami) dopraveny všechny suroviny podle receptury. Některé suroviny se ještě před naplněním míchačky šrotují, např. obiloviny, cukr. řízky a vojtěška, aby nedocházelo při míchání k separaci jednotlivých komponent a výsledná směs byla co nejvíce homogenní s požadovanou strukturou. S nadsázkou lze říci, že snahou každého dobrého výrobce je stav, kdy v každé granuli jsou obsaženy podle receptury všechny suroviny. Samozřejmě, že v nekvalitním nebo zastaralém míchacím procesu může docházet k dost významnému samotřídění. Potom krmivo obsahuje v některé partii nedostatek, nebo naopak přebytek komponent.

zásobníky hotových směsí volnýchPo zamíchání smíchaná směs putuje podle požadavku konečné struktury dál do zásobníků hotových výrobků. Pokud je krmivo požadováno ve volné sypké formě, jde ihned do expedičních zásobníků, popř. do zásobníků na pytlovací linku, ze kterých se poté balí pytlované sypké směsi. Pokud je požadavek na krmivo granulované, odchází z míchačky do zásobníků nad granulační lisy. Granulační lisy jsou zařízení, kde probíhá tvarování sypkého substrátu do granulí, jejichž velikost závisí na požadavcích zákazníků. Naše výrobna používá matrice o průměru 4 (Pony, Baby) nebo 8 mm (Relax, Standard). Používáme prstencové granulační lisy, které mají vysoký výkon a granule po nich vykazují vysokou pevnost.

Substrát, který odchází z míchačky, se nahřívá napařovacími šneky a při vysoké teplotě (kolem 70 °C) je protlačen přes kruhové otvory granulačního lisu. Granule potom prochází chladicí kolonou, která horké granule ochladí, poté ještě sestavou sít, kde se oddělí nežádoucí odrol a prach, jež se vrací zpět nad granulační lis. Granule se poté připraví k expedici.

V průběhu celého procesu granulace je několik kontrolních bodů, které zajišťují kvalitu výsledného produktu. Obsluha granulačních lisů měří u každé partie pevnost a odolnost granulí proti odrolu, zaznamenává tyto hodnoty do připravených řízených záznamů a dokumentů. Pracovníci jsou schopni podle zjištěných výsledků měření upravit podmínky granulačního lisu tak, aby výsledný výrobek odpovídal požadavku na soudržnost výsledného produktu. Další měření probíhá za chladicí kolonou, kde je kontrolována teplota ještě na výstupu.

Běstovice prodejnaTaké granulované krmivo je možné expedovat ve volné nebo pytlované podobě. Pokud je krmivo pytlované, tak jako naše granule ENERGYS, odchází z chladicí kolony do zásobníků nad pytlovací linku. Naše pytlovací linka je plně automatizovaná. Sama je schopna krmivo navážit, napytlovat, označit, srovnat na paletu, obalit a připravit k expedici. Pracovníci pouze kontrolují správnost celého plně automatizovaného procesu. V plném výkonu je pohled na tohoto robota skutečně velmi futuristický a uchvacující. V našem provozu zpravidla pytlujeme krmiva do obalů o hmotnosti 25 nebo 10 kg. Ale je zde možno nastavit jakoukoliv zákazníkem požadovanou hmotnost. Tímto procesem končí výroba a začíná expedice krmiv. Formou objednávek kolegové z dispečinku komunikují s pracovníky skladu a dispečerem dopravy. Zde je krmivo pro vás kompletováno, zabaleno a expedováno až do stáje nebo obchodu.

V loňském roce jsme nabídli našim zákazníkům výjimečnou příležitost projít si (za zvýšených bezpečnostních opatření) s doprovodem a komentářem naší výživářky Ing. Lucie Grejcarové a vedoucího závodu v Běstovicích Ing. Michala Renského celý výrobní provoz. Podle ohlasů účastníků semináře, který pokračoval v krásných prostorách litomyšlského zámku, byla pro ně tato akce velmi zajímavá, poučná a ve svém rozsahu výjimečná.
Další podobnou akci chystáme pro naše zákazníky na jaře 2014.

De HeusDěkujeme, že jste byli našimi hosty i vy - dnes alespoň virtuálně v běstovickém závodě společnosti De Heus, který pro vás vyrábí krmiva ENERGYS® ... a na jaře příštího roku možná i s vámi na viděnou.

Podobné články

Kdyby koně uměli mluvit, tak bychom se jich zeptali, jak jsou spokojení s naší podestýlkou Miskantus. Ale to nejde! Zeptali jsme se tedy jejich…

Když se nám dostalo možnosti vyzkoušet podestýlku Miskantus, tak jsme chvilku váhali, ale nakonec nelitovali. A naše holštýnská dáma má konečně kde…