Jak přežít návštěvu turistické jízdárny bez šrámů na těle a duši

11. 08. 2000 00:00

Autor: EQCH redakce Rubrika: Kurzy, semináře, soustředění Počet přečtení: 4075 Počet komentářů: 1 Komentuji zde: Ano Bookmarkován 0 krát

Nejdůležitějším okamžikem je výběr vhodného zařízení, protože již v okamžiku výběru může být váš osud zpečetěn. Pravdou je, že z určitých turistických jízdáren se přinejmenším bez šrámů vyjít prostě nedá. Vaším úkolem je, ve jménu dlouhověkosti, vyhnout se něčemu podobnému. :o)

 

 1. Doporučuji tzv. předběžnou návštěvu.
  1. Pokud během předběžné návštěvy uvidíte na jízdárně potácející se znechucené koně a jezdce nebo naopak divoký chaos, okamžitě vezměte nohy na ramena.
  2. Dalším příznakem jsou nedospělci v roli instruktorů. Nebojte se žádat o předložení cvičitelské licence.
  3. Koně s bílými místy v oblasti sedla, či podbřišníku svědčí o neodborném zacházení. Pokud při pohledu ze zadu jejich zadky připomínají střechu, věřte, že nejsou v nejlepším výživném stavu. (Nezkoumat příliš zblízka.) Kousající a kopající koně by vás také měli odradit.
  4. Nepořádek ve stáji a v okolí, zaprášená sedla a podložky pod sedla s nánosy špíny vám na majitele prozradí hodně. O nánosech prachu na koních se snad nemusím ani zmiňovat. Nedejte si namluvit, že je to tak všude!
    
 2. I když toužíte po romantické vyjížďce, zkuste si nejprve přiděleného koně na jízdárně. Přece jen, budete s ním potom venku muset řešit všechny nepředvídatelné situace a věřte tomu, že k nějaké vždycky dojde, i kdyby to měl být ‚jenom' startující bažant. Pokud na ‚svém' koni nemáte dobrý pocit, nevěřte tomu, že venku to bude lepší. Spíše naopak.
   
 3. Snažte se zjistit co nejvíce o pravidelném režimu jízdárny. Chodí koně často pod sedlem? I se zkušenými jezdci? Nebo jsou vydáni 365 dní v roce začátečníkům na pospas? Jsou zvyklí chodit na vyjížďky? Věřte, že i když vaše zkušenosti nejsou velké, koně občas srovnaného pokročilým jezdcem bezesporu poznáte a posléze i oceníte. Ti, kteří se dostanou ven jednou za týden nejsou příliš vhodní na romantickou vyjížďku začátečníků. Budete spíše bojovat o přežití.
   
 4. Pokud jsou na jízdárně ochotní svěřit vám koně bez průvodce, řkouc: "Dělejte si s ním co chcete. Za hodinu se vraťte." Radím vám dobře - nedělejte to - není to normální. Takoví lidé riskují bez mrknutí oka nejen zdraví svých koní, ale co je asi pro vás nejdůležitější, riskují váš život. A to myslím smrtelně vážně. Většinou je situace taková, že z domácích si nikdo netroufne na vyjížďku vyrazit a vy se chtě nechtě dostáváte do role kaskadérů. Pochybuji, že zrovna o tohle jste usilovali.
   
 5. Na závěr bych chtěla připomenout, že mít na koni nebo u koní strach je normální (Lachtaní axióm - Dokonce se mi zdá, že je to stav téměř permanentní..) a pokud vám na jízdárně budou tvrdit něco jiného a hecovat vás do něčeho, na co se necítíte, nedejte se!! Jízda na koni nebo pobývání s koňmi má být v každém případě příjemným zážitkem, ne bobříkem odvahy.
   

 

Nedejte se zastrašit, tu "svou" vysněnou jízdárnu jistě dříve nebo později objevíte. Moc vám to přeji.

Simona Bečvaříková

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1.

  FARMA HELENA s. r. o. , Brandlín u Tučap

  10:40 - 13. 02. 2006

  Farma se nachází 15 km od Tábora u obce Tučapy.Nabízíme boxové i volné ustájení, vyuku jízdy na koni a vše společné kolem koní. K možnosti využití: písková jízdárna 20x50 m, skokový materiál, solárium a prostorné výběhy.
  Tel.:777 190 949, 776 819 351.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: