Jak dopadl Moravský šampionát britských plemen

9. 10. 2019 06:00

Obrázky: 7

Autor: Žaneta Lodzianová Foto: Archiv MŠPS Rubrika: Chov koní Počet přečtení: 972 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

V letošním roce se na Moravě uskutečnily tři chovatelské výstavy britských plemen koní a pony. Všechny výstavy byly posuzované zahraničními posuzovateli a členy RPK daných plemen a součástí vybraných výstav byl i svod. Pro podporu chovatelství se tyto tři výstavy a vystavovaná zvířata hodnotila podle umístění nejen ve svých třídách, ale i jednotlivých šampionátech. Na poslední výstavě v Polance nad Odrou proběhlo vyhlášení výstavně nejúspěšnějšího šampiona a vicešampiona 2019.

První výstava proběhla 6. června 2019 v Českém Těšíně, kterou posuzoval Dr. Ivan Urbas, Rakousko. Účastnilo se celkem 35 koní, z toho 12 shetlandských pony, 22 velšských koní a nechyběl ani jeden zástupce IC. Celkovým vítězem této výstavy a Supreme šampionem se stal plemenný hřebec 1993 Calamity Zuriel Casanova (WMP), reservním šampionem se stala klisna Lilly Grey (IC).

Druhá výstava se konala 3. srpna 2019 v Olomouci, kam přijala pozvání posuzovatelka Rhodé van Praat z Holandska a Ing. Milena Nováková. Celkově se zde sešlo 45, z toho 21 shetlandských pony, 23 velšských koní a měli jsme možnost zde vidět i jednoho zástupce plemene connemara. Titul Supreme šampiona obdržel plemenný hřebec 1448 Vazan Cymro Du (Welsh Cob, sekce D), reservním šampionem se stala klisna Markes Gioia (SHP).

Poslední výstava se uskutečnila 7. září v Polance nad Odrou, zde se ujali posuzování Frank Megens z Holandska a Karolína Marková, hřebčinec Markes. Celkový počet koní zde byl 48, z toho 26 shetlandských pony, 22 velšských koní. Supreme šampionem byl vyhlášen plemenný hřebec 1993 Calamity Zuriel Casanova (WMP), reservním šampionem se stala klisna Daily v.d Olle Dijck (SHP).

Pro Moravský šampionát se každá výstava bodovala a vystavovaná zvířata sbírala cenné body, které se na poslední výstavě v Polance nad Odrou sečetly a organizátor poslední výstavy Rudolf Žimulák vyhlásil výstavně neúspěšnějšího šampiona 2019 a výstavně nejúspěšnějšího vicešampiona 2019, z celkového počtu 85 vystavovaných zvířat.

Nejúspěšnějším vystavovaným šampionem 2019 se stal plemenný hřebec 1993 Calamity Zuriel Casanova, welsh mountain pony s počtem 42 bodů, které získal na dvou ze tří uskutečněných výstav. Tento nadějný hřebec, který vyniká nejen exteriérem a excelentní mechanikou pohybu, prokazuje své kvality také při práci s dětmi. Je to držitel čtyř titulů Supreme šampiona celé výstavy. Jeho kvality potvrzuje i samotný fakt, že je o něj zájem v zahraničí, odkud byly učiněny nabídky na jeho koupi. V blízké době určitě uvidíme i potomstvo po tomto osmiletém hřebci ve výstavních kruzích.

Druhým nejúspěšnějším vystavovaným vicešampionem se stal s 23 body plemenný hřebec 2019 Gádžo Permoník, shetlandský pony v mini typu. Tento krásný hřebec, syn výjimečného hřebce Halstock Gobstopper, se účastnil všech 3 výstav a své kvality prokazuje nejen ve výstavních kruzích, ale také v chovu.

Gádžo drží mnoho hodnotných ocenění, v roce 2016 se stal Národním šampionem SHP, 2x vyhrál chovatelský pohár Scottových, je držitel titulu Supreme šampiona. Jeho potomstvo rozhodně nezahálí, jeho dcera Taara ze Zubří se stala v roce 2017 Národní vicešampionkou a vyhrála pohár Scottových.

Za zmínku určitě stojí tři koně na třetí příčce se shodným počtem 19 bodů. Plemenný hřebec 1448 Vazan Cymro Du, welsh cob, sekce D a klisna Markes Gioga, shetland pony.

Tato dvojice shodný počet bodů nasbírala na jediné výstavě v Olomouci, které se účastnila. Klisna Dailey v.d Olle Dijck také tento počet nasbírala svou účastí pouze na jedné výstavě, a to v Polance nad Odrou.

Součástí chovatelské výstavy v Polance nad Odrou byl svod shetlandských i velšských koní. Celkově se svodu účastnilo 12 koní, z toho 7 klisen SHP a 5 velšských klisen. V komisi SHP jsme mohli vidět Renatu Markovou, Ing. Milenu Novákovou, Janu Ondřejovou.

Komisi velšských koní zastupovala Radka Šestáková a zahraniční posuzovatel Frank Megens. Nesmíme opomenout ani inspektora chovu Ing. Romana Klose.

Přestože je výstavní rok 2019 již za námi, můžeme se těšit na rok příští. Organizátoři výstav a akcí již pilně pracují nad nadcházející sezonou. Můžeme se těšit například na chovatelskou výstavu a speciální výstavní třídy, které jsou naplánovány na 23. května 2020 v Zemském hřebčinci Tlumačov, určené právě britským plemenům koní.

Výstavy se uskutečnily s podporou svazů SCHSHP, ČSCHVK, SCHKMS.

Výsledky výstav a další informace naleznete na www.mspsinfo.cz

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: