Irish cob versus irský tinker

24. 4. 2009 EQCH redakce Autor fotek: archiv autorek

Gypsy horse, Vanner, Tinker, Irský tinker, irský cob. Všechna tato slova evokují typ koně s bohatou hřívou, rousy zakrývajícími kopyta a převážně strakatého zbarvení. Původně určeni a chováni pro tahání obytných karavanů, jsou nyní Irští cobové používáni v různých dalších jezdeckých disciplínách a především jako rodinní koně. A jak k tomu přišli, že mají tolik jmen? Je mezi nimi vůbec nějaký rozdíl?

Irish cob

Toto plemeno si i v české republice získává velkou oblibu. Není divu, krása těchto koní a jejich jemný a inteligentní charakter je velmi vyhledávaným i mimo cikánské kultury.  Původně určeni a chováni pro tahání obytných karavanů, jsou nyní Irští cobové používáni v různých dalších jezdeckých disciplínách a především jako rodinní koně.

V  cikánské kultuře nejsou tradičně uchovávány písemné záznamy o původu těchto koní, rodokmeny nejlepších krevních linií a byly předávány pouze ústní formou.  S rozšířením popularity plemene, nejen mezinárodním překračování hranic, ale i hranic kulturních, se začaly písemně dokumentovat a uchovávat původy koní, včetně mapování a registrace DNA.

Irish cob versus Irský tinker

Gypsy horse, Vanner, Tinker, Irský tinker, irský cob. Všechna tato slova evokují typ koně s bohatou hřívou, rousy zakrývajícími kopyta a převážně strakatého zbarvení.

V Evropě existuje více plemenných knih jak pro IC, tak pro IT. Např. nejznámější ICS, ECHA, NSVT, GCDHA, ZfDP.

Někteří IC i IT mohou být zapsáni v několika plemenných knihách, jak pro IT tak pro IC, protože jejich vzhled je proměnlivý a typ daného koně může vyhovovat požadavkům obou standardů. V ICS se posuzuje zvlášť hlava, krk, záď, končetiny, plece, chody, rousy, hříva, temperament, V ECHA se posuzuje pouze celkový vzhled, chody, typ, charakter, a výkonnostní zkoušky pro hřebce.

Pravděpodobně nejblíže cikánskému „desingu“ gypsy horse se blíží standard ICS (Irish Cob Society). Robustní kůň s menší hlavou, velkýma očima, silným krkem, pevným hřbetem, hříva a rousy bujného růstu a iteligentní výraz.

Dnes se ale chovatelský směr a pojetí vzhledu v chovu IC a IT začíná lišit.  IT má jemnější kostru, ušlechtilejší hlavu, hedvábné rousy (jejichž malé množství u některých jedinců však pro IC nemusí být již akceptovatelné). Delší končetiny a celá stavba koně působí více atleticky, sportovně.

Pro oba typy je však důležitá vyvážená stavba těla, chody s prostornou akcí předních končetin, vynikající charakter. Výška se pohybuje od velikosti poníka až do 170cm KVH. Nejvyhledávanější a nejoblíbenější je výška okolo 150 - 155 cm KVH. Nejčastější je strakaté zbarvení, ale nejsou vyjímkou i jednobarevní koně. Nepřípustní jsou pouze albíni.



A jak je to s původem?

Vzhledem k tomu, PK ICS vznikla teprve nedávno, je zatím stále otevřená, mohou se tudíž do ní zapsat  i koně bez původu, kteří se zúčastní inspekce IC a odpovídají standardu. Jedinci, kteří nemají původ a jsou tzv. zakladatelé linií jsou zařazeni do PK Basic. Koně, kteří původ mají jsou zařazení buď do 1,2 nebo 3 PK.

V ČR funguje již třetím rokem Občanské sdružení svazu chovatelů Irského coba - ICS CR. Chov řídíme pod hlavičkou ICS NL a úzce spolupracujeme i s plemennou knihou ECHA.

Pro ČR spravuje PK ICS – Nl. Momentálně máme v ČR evidováno kolem 70 ks těchto krásných koní. Ročně se nám narodí okolo 10 hříbátek.



Více informací najdete na webových stránkách  www.icscr.cz.

Rádi také zodpovíme vaše dotazy v diskuzi pod článkem.

 

 Autorky textu: Marta Moravcová, Alena Doubravová

Podobné články
Trakéni ovlivnili řadu plemen, zejména plemeno hannoverské

Trakéni se znovu dostávají do centra pozornosti. To by ale nemělo být žádné velké překvapení. Jan Tönjes ve svém článku pro The Horse Magazine už…

Na co se zaměřit před připuštěním klisny? Jakou roli hraje zdravotní stav, reprodukční výkonnost a věk? Jak probíhá říjový cyklus klisen?