III. kvalifikace na Velkou pardubickou a vzpomínka na šampiona

22. 08. 2017 06:00

Obrázky: 18

Autor: Monika Suchankova Foto: Monika Suchánková Rubrika: Dostihy Počet přečtení: 2078 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Celkem sedm dostihů mohli zhlédnout diváci, kteří se v sobotu 19. srpna 2017 vydali na dostihové závodiště v Pardubicích. Hlavním programem byla III. kvalifikace na Velkou pardubickou. A také se zavzpomínalo na Peruána, trojnásobného vítěze Velké pardubické.

Prvním dostihem odpoledne byla Cena Dostihového spolku, a.s. (proutky, IV. kat, 3 200 m, pro 3leté koně). Ihned po startu se na trať vydal velmi chtivý Arkalon, který si během chvilku vypracoval značný náskok. Ve druhém okruhu, na protilehlé rovince, se na něj startovní pole dotáhlo. Avšak po posledním proutěném skoku se Arkalon (ž. Jan Faltejsek, tr. Tůma Pavel, Dr. Charvát) od ostatních opět odpoutal a doběhl si pro jednoznačné vítězství. Druhý dokončil Apas Rocka před Mansur, Engele a Hurrican San.

Arkalon

Také další dostih nabídl proutěné skoky. Jednalo se o Cenu Chovservis a.s. Hradec Králové (III. kat, 3 400 m, pro 4leté a starší koně). Po startu se na čele chvíli objevil Wicker Stone, ale vzápětí ho vystřídal Shahrik. Okruh před cílem se o tempo dostihu začala starat Flower of Love. A právě mezi ní a Mary Yets (ž. Sertash Ferhanov, tr. Vocásková Helena, Zeas Staré Hradiště) se rozhodovalo o vítězi, když druhá jmenovaná byla nakonec ta šťastnější. Třetí dokončil Wicker Stone před Shahrik a Timekeeper.

Mary Yeats

Do Ceny podporované společností Agrovenkov o.p.s (Stchcc, IV. kat, 4 400 m, pro 5leté a starší koně) nejlépe odstartoval Kindly Boy a téměř celý dostih odvodil. V cílové rovině na něj ale zbylo pouze druhé místo, když zvítězil Valtz (ž. Michal Mikšovský, tr. Lempochnerová Veronika, Pálenice Pavlovice). Další umístění získali Mahony před Rockinger a Stigris.

Valtz

Dne 17. srpna 2017 obletěla dostihový svět smutná zpráva o uhynutí trojnásobného vítěze Velké pardubické Peruána. Diváci si mohli na závodišti připomenout jeho život a největší úspěchy v připraveném medailonku, který se vysílal na obrazovkách.

A právě čtvrtý dostih již několik let nese jeho jméno. V Ceně Peruána (Stchcc, 5 200 m, pro 5leté a starší koně) se po startu objevil na čele Wild Danger, ale v průběhu dostihu se do popředí propracoval Kasim, následovaný Ter Millem. V oblouku před cílovou rovinou se utvořila skupinka pětice startujících a dlouho nebylo jasno o vítězi. Tím se nakonec stal Tzigane du Berlais (ž. Jan Faltejsek, tr. Tůma Pavel, Dr. Charvát) před Vicody, Ter Mill, Buonarroti a Kasim.

Tzigane du Berlais

Dalším dostihem byla již Cena firmy Chládek a Tintěra, Pardubice, a.s. - III. kvalifikace na 127. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou (Stchcc, NL. kat, 5 800 m, pro 5leté a starší koně). Na startu se sešlo celkem čtrnáct koní a nechyběl loňský vítěz Velké pardubické Charme Look, druhý Ange Guadian či třetí Zarif.

Po startu se o diktování tempa staral očekávaně Charme Look, naopak startovní pole uzavíral Ange Guardian. První pád se zrodil na šestém skoku, kde skončil Sixtyseven a o další skok dále ztratil jezdce Makléř. Ten se většinu dostihu držel se startovním polem. Mezitím se na čele nic nezměnilo, tam si cválal favorit a za ním především Stretton, Reaper a No Time To Lose. A právě poslední jmenovaný nadělal nakonec nejvíce problémů vítěznému Charme Lookovi (ž. Jan Faltejsek, tr. Růžičková Martina, Orling) v cílové rovině, kde se k němu přibližoval. Třetí dokončil Reaper před Zarif a Stretton. Dostih dále dokončili Templář, Ange Guardian, Broker, Tarant, Nikas, Aucun Soucis a Mileryt.

Charme Look

Cena města Pardubic - Cena Registany (Stchcc, II. kat, 4 200 m, pro 4leté a starší klisny) se stala jednoznačnou záležitostí Izynky (ž. Lukáš Matuský, tr. Olehla Čestmír, MVDr. Hudec-Olehla), která zvítězila pohodlně start-cíl. Úspěch trenéra Olehly podtrhla druhá Waikita před Nancy, Silk a První Láska.

Izynka

Posledním dostihem byla Cena podporovaná společností Karel Hainz - Sportovní trofeje (Stchcc, IV. kat, 3 400 m, pro 5leté a starší koně). Ihned po startu se na trať dostihu vydal Terebesz, ale před náběhem do cílové roviny se k němu dotáhl Delifo (ž. Lukáš Matuský, tr. Holčák František, K-K Metal a.s.), který lehce zvítězil. Druhý byl nakonec Luk před Terebesz a Scare Crow.