II. otevřené mistrovství ČR v paradrezúře 13.-14.10.2000, Ctěnice

Je neděle večer, vzpomínám na krásnou sobotu a přemýšlím, kde začít... O hiporehabilitaci už bylo napsáno mnohé, reportáž z loňského ročníku je více než obsáhlá, takže kudy do toho? Snad pro začátek pochválit pana Cyrila Neumanna, spolupořadatele a vůdčí duši JS Ctěnice (ostatně kdo z koňařů ho nezná :o), za kvalitní domluvu se svatým Petrem - hezčí počasí už nemohlo být, dokonce jsem po dlouhých letech viděla vzduchem poletovat babí léto! Ideální obzvlášť pro malé postižené děti, protože nemusely trávit celý den na vozíčku, ale v pohodě na louce na karimatce...

Předvečer mistrovství už tradičně patřil semináři s německou rozhodčí. Je dobře, že lidé kolem paradrezury a paravoltiže udržují kontakty se světem, školení probíhají i v době mimo tyto závody a zkušenosti rozhodčích ze zahraničních akcí jsou jistě pro všechny zúčastněné ohromným přínosem.

V sobotu dopoledne soutěžily nejmenší děti - postižené i zdravé dohromady, předvádělo se léčebně pedagogické ježdění, hipoterapie a paravoltiž.

Součástí areálu je unikátní "Kočárovna", ve které jsou shromážděny mnohé historicky cenné kousky. Celý areál (včetně "koňařské části" za Kočárovnou) byl nedávno nově zrekonstruován.

Trocha nudné teorie: při hipoterapii se jezdec usměrňuje pouze ve smyslu co nejlepšího držení těla, zbytek "práce" obstará koňský hřbet. Pokud pacient trpí nekoordinovanými pohyby, kůň je vyrovnává, pomáhá mu.

Vidíme-li míče, kroužky, různé cvičení, házení, už se jedná o léčebně pedagogické ježdění, pracuje se i s psychikou jezdce. (Ono je to celé samozřejmě daleko složitější, ale jako poznávací znamení pro ne příliš obeznámeného člověka mi toto sdělení přišlo vhod)

Tady bych ráda učinila osobní poznámku: první moje velké dojetí (ano, nebylo poslední) zapříčinil mimoděk vyslechnutý rozhovor rodičů sedmiletého chlapce na vozíčku, těžce postiženého: "Podívej, jak támhle Petr na koni krásně rovně sedí, jak celkem dobře kontroluje ty jindy časté mimovolné pohyby, přitom je víc postižený, než náš..." A měli pravdu, během celého dne jsme měli možnost vidět, jak se handicapovaní v sedle doslova "mění před očima", jak své tělo mnohem lépe ovládají a co víc - jak i jejich rodiče získávají novou a novou naději při pohledu na své šťastné děti.

Ukázka hipoterapie v podání Dětského centra 90 Olomouc. Při hipoterapii asistuje vždy několik osob - minimálně jeden člověk vede koně a druhý jde po jeho boku a zajišťuje stabilitu a bezpečnost pacienta.

Sportovní program handicapovaných byl tedy - stejně jako v loňském roce - vyplněn nejrůznějšími ukázkami. Po hipoterapii následovala soutěž č. 1 handicapovaných i zdravých dětí a moderované předvedení drezúrní úlohy stupně "S" v podání Štěpánky Koblížkové.

Další ukázkou před samotnými mistrovskými soutěžemi byla paravoltiž, kterou předvedly děti (vlastně už závodníci - mnozí z nich sbírají celkem pravidelně vavříny na různých soutěžích) z Dětského centra 90 Olomouc a Hana Roubíčková z TJ Orion.

V paravoltiži se cvičenci dělí do dvou kategorií - LH a TH, což je lehký a těžký handicap. Protože cvičení na koni je spíše záležitost fyzičky a dovednosti, do lehkého handicapu se zařazují spíše pacienti s mentálními poruchami, do těžkého postižení fyzicky (řečeno ovšem velmi obecně).

My jsme letos ve Ctěnicích viděli cvičení jednotlivců i párů a bylo se na co dívat! Choreografie i hudba byla vybírána ve spolupráci s baletem Národního divadla - tady vidíte, že pomáhat postiženým se dá různě, jak kdo umí a může. Tak to má být :o)

Po hodinové pauze na oběd bylo II. mistrovství ČR v paradrezuře oficiálně zahájeno a nastoupili soutěžící v krokové úloze - soutěž č. 2. Stejně jako loni byly k vidění různé typy sedel (včetně westernového), upravené třmeny i otěže, někdo jezdil bez třmenů - prostě co je pro konrétního jednice nejvhodnější, aby si jízdu užil on i kůň a bylo to bezpečné.

Pokud byl na obdélníku zrakově postižený, v jednotlivých písmenech stáli pomocníci v červených mikinách a hlasem mu oznamovali, kde se právě nachází ("em, em, EM..., bé, bé, už zatoč..."). Všechny úlohy byly čtené, což ale nijak nesnižuje náročnost závodu - čte se i při nižších drezurních soutěžích zdravých jezdců.

Celé mistrovství hodnotili národní rozhodčí, kteří posuzují i běžné drezurní závody. Do jednotlivých soutěžních skupin rozdělují jezdce tzv. klasifikátoři, což jsou fyzioterapeuti nebo lékaři, kteří hodnotí jednotlivá postižení podle klasifikačního schématu a snaží se, aby soupeření bylo maximálně objektivní. Toto schéma vzniklo v Anglii a stejný princip se používá i pro ostatní paralympijské sporty: hodnotí se, jaké výkony ten který sport vyžaduje, a podle toho se rozdělí typy postižení. V letošním roce tak byla např. proti loňsku rozdělena úloha cvalová na dvě skupiny.

Letošní kroková soutěž se jmenovala "Cena Zuzky" - na památku a poctu Zuzky Velebové z pražského Kvítku, která byla velmi aktivní a nadšenou jezdkyní (v loňském roce ji právě zde ve Ctěnicích na I. mistrovství jen o 3 body uniklo vítězství v krokové kategorii), ale nedávno svůj souboj s nemocí ve svých 15 letech bohužel prohrála...

Cvalová úloha se jela ve dvou soutěžních skupinách, právě rozdělených podle stupně postižení. V té první mě naprosto uchvátila Pavla Handšuková na koni Ďábel z JK Budeč, která také po právu vyhrála.

Ale vůbec nejsilnější zážitek, další dojetí a v podstatě i šok mi způsobila Květa Úchvatová z Piafy Vyškov. Květa totiž nemá od kyčle nohu, ale jezdí DOST dobře! Nemohla jsem věřit svým očím... (A myslím, že nejednoho jezdce mezi diváky napadlo "Proboha jak to dělá? Já sama mívám občas problém se na koni udržet i oběma nohama...") Květo, smekám před tebou, statečností a náhledem na život zaručeně strčíš do kapsy lecjakého dospělého chlapa! Ať Ti koně jdou!

Jan Rous & MEGI, JK Nero Březník, na mistrovství republiky poprvé. Zrakově postižení soutěžící využili "navigátory" u jednotlivých písmen.

Tak, to byla druhá osobní poznámka. Třetí bude hodně podobně citově laděná - na závěr celého dne totiž předváděl už lehce "profláknutej" (všechno v dobrým :o) Honza Bláha, co všechno umějí s GASTONem. Kdo jeho vystoupení neviděl před nedávnem v Lysé, prosím zkoukněte článek v zářijovém Monitoringu zpravodajství na Equichannelu, fotky z Lysé a tyto ze Ctěnic. Něco málo Vám to řekne, skutečnost je ale mnohem úžasnější.

Když má Gaston "rozchod", je to běžný slušně vychovaný kůň - tady dokonce hodlal opustit předvadiště. ALE když Honza požádá, že teď je třeba něco dělat, soustředit se, nestačíte žasnout (a slabší povahy utírat slzy).

Gaston na něm doslova visí očima, chodí za ním v těsném zavěsu, Honza si sedne na bobek, Gaston zkoumá zem půl metru od něj, Honza udělá neznatelný pohyb tělem, Gaston tam jde, opačně - ihned změní směr, jdou vedle sebe - Honza dá nohu o krok dopředu, Gaston taky, Honza dozadu, Gaston taky, dopředu, dozadu - hm, skoro by mohli tancovat!!

Pak jezdí Honza bez sedla, uzdy, ve cvalu seskočí a hned jde na bobek a Gaston to zarazí na pětníku a hned zas čmuchá poblíž. (Docela užitečné do života, ne? Kdo z Vás už hapal a pak honil oře po všech čertech?)

A vůbec, to není všechno, ale darmo popisovat, to se musí vidět. A procítit. A pochopit. A nejlíp - vzít si z toho příklad. Protože tohle není cirkusová drezura, to je VZTAH.

Takže co říct závěrem? Letošní mistrovství nasadilo takovou laťku, že to organizátorům napřesrok nezávidím :o)). A to se hlavní pořadatelka Judita Křížová svěřila, že to příště bude mistrovství mezinárodní. Cílem a snem totiž je, aby se naši soutěžící dostali na příští paralympiádu do Atén, k čemuž je podmínkou absolvování dvou národních a jednoho mezinárodního mistrovství. Proto Judita Křížová spolu s ostatními organizátory celkem vtipně, podle hesla "když nejde Mohamed k hoře", umožní našim jezdcům, aby se nemuseli nikam handrkovat, ale že to mezinárodní mistrovství budou moci absolvovat pěkně na domácí půdě!

Je třeba poděkovat i všem sponzorům, nejen téhle akce, ale i běžného života a provozu hipoterapeutických středisek. Je to činnost bezpochyby záslužná a přínosná a bez ní by státní dotace jen velmi těžko vystačily....

Dík patří i pořadatelům ze Ctěnic, kteří připravili zajímavý rámcový program pro vyplnění volných chvil - viděli jsme Štěpánku Koblížkovou při drezuře i Küru (drezurní ježdění na hudbu) a Ludvíka Jandourka při skoku mohutnosti. A je třeba poblahopřát všem závodníkům za jejich výkony a popřát jim stále se zlepšující zdraví.

Takže - kdo jste letos na MČR v paradrezúře nebyl, rezervujte si termín napřesrok a přijeďte, zase to určitě bude stát za to!

A propos: i na letošním MČR byla vyhlášena Cena za přínos pro rozvoj hipoterapie. Může být nominován nebo přihlásit se kdokoli, jakékoli středisko hipoterapie u nás, a cílem je, aby hipoterapie jako celek byla zviditelněna a aby byla morálně oceněna dobrá práce těch, kdo v hiporehabilitačních střediscích nejvíce pomáhají. Mohou to být i sponzoři, státní organizace, charitativní organizace atd. Dr. Vaňous z Nadačního fondu Dítě a kůň a Dr. Běla Hejná, náměstkyně ministra práce a sociálních věcí, kteří tuto cenu představili, proto prosí všechny, kdo k tomu mají co řící, aby navrhli své kandidáty.

Do 29. října můžete poslat své návrhy, vyhlášení proběhne 10. listopadu v reprezentačních prostorách hřebčína v Kladrubech, protože záštitu nad touto akcí převzal Dr. N. Záliš.

Nyní již jen výsledkové tabulky a za rok nashledanou!
Dagmar Heřmánková
dasa@in-el.cz
Helena Görnerová
lachtan@equichannel.cz

Soutěž č. 2 - Skupina I. - krok:
 

poř.

jméno / oddíl

kůň

H

C

M

celk.
součet

%

1.

Minařík Jan
DC90 Olomouc

Úskok

88

79

84

251

55,78

2.

Mlčkovský Miloslav
TJ Orion Praha

Almaz

67

68

69

204

45,33

3.

Šindelář Petr
Stáj Vosa

Mikol

50

70

82

202

44,89

4.

Ing. Falge Dušan
HSO Falco Kladno

Uršula

71

63

67

201

44,67

5.

Rous Jan
JK Nero Březník

Megi

56

48

60

164

36,44

 

Soutěž č. 4 - Skupina III. - cval:
 

poř.

jméno / oddíl

kůň

H

C

M

celk.
součet

%

1.

Handšuková Pavla
JK Budeč

Ďábel

140

127

119

386

61,27

2.

Nevrla Luboš
JK Nero Březník

Robik

99

111

105

315

50,00

3.

Ministr Jiří
DC90 Olomouc

Úskok

97

91

107

295

46,83

4.

Mitroci Jiří
JK Nero Březník

Megi

70

94

95

267

42,38

 

Soutěž č. 5 - Skupina IV. - cval:
 

poř.

jméno / oddíl

kůň

H

C

M

celk.
součet

%

1.

Hnízdilová Iva
Stáj Vosa

Mikol

120

121

108

349

58,17

2.

Úchvatová Květa
Piafa Vyškov

Klára

97

88

88

273

45,50

Podobné články

Česká paradrezura bude mít svého zástupce na Paralympijských hrách v Paříži v roce 2024, protože díky výsledkům jezdkyně Anastasji Vištalové obdržela…

Jezdecký klub Fany Hostěnice je v koňském světě známý zejména provozování paravoltižní disciplíny – akrobacii na koni pro osoby se zdravotním…