Hubertovy jízdy 2010 v kostce

4. 11. 2010 08:00

Obrázky: 11

Autor: Lucie Hladová Spoluautoři: uvedení autoři Foto: uvedení autoři Rubrika: Hubertovy jízdy a hony Počet přečtení: 10779 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Hubertovská sezona je v plném proudu. Tu svou jízdu mají za sebou v Mladé Vožici, Dobrošově, Úsově, Táboře i ve Věřicích. Přinášíme malé ohlédnutí, které jsme připravili ve spolupráci s pozornými čtenáři. I vy můžete přispět vaší vzpomínkou. Další porci hubertovek chystáme na příští týden.

Mladá Vožice

V sobotu 23. října pořádal Jezdecký klub Mladá Vožice již X. Hubertovu jízdu na Šelmberku a v jeho okolí. Této jezdecké akce, která představuje tradiční ukončení sezóny, se zúčastnilo celkem 15 dvojic. Domácích jezdců bylo devět včetně mastera Simony Sůvové a lišky Ivety Smetanové. Další jezdci dorazili z Tábora, Stoklasné Lhoty, Těchobuzi a také Louňovic pod Blaníkem. Snad nejkrásnější páru v širém okolí, a to složenou z chladnokrevných plemenných hřebců, přivedl kočí Josef Šafrata z Louňovic pod Blaníkem. Slunečné počasí přilákalo také mnoho diváků a bylo se na co dívat.

Kristýna Houserová a LentilaNepříliš dlouhá trasa jízdy nabízela několik menších skoků, a tak se mohli zúčastnit i méně zkušenější jezdci včetně dětí a pony. Překvapivé však bylo chování jedné z jezdkyň, které si dovolila sedlat i zdravotně nezpůsobilého koně.

Večer při posledním soudu, který se uskutečnil v Mladé Vožici „U Kachlíka" za doprovodu živé hudby, bylo opravdu co soudit. Pořadatelé nepřehlédli ani chybějící ochranné pomůcky jako je helma - nekorektní oděv, nepřítomnost některých pravidelných účastníků, požívání alkoholu během jízdy, zdržování jízdy a další, často úsměvné prohřešky. Vykonávání samotného trestu přítomné velmi pobavilo. Pro snížení pokuty měli hříšníci možnost ukázat svůj talent. Někteří měli za úkol zařehtat, jiní ukázat, jak se skáče přes překážky (v tomto případě židli), a nechyběl ani zpěv.

Královnou celého honu se stala Kristýna Houserová na koni Lentila. V lotu malých koní zazářila Karolína Rybičková a Chico. Celou akci pořadatelé zhodnotili jako úspěšnou a to nejen proto, že nedošlo k žádnému zranění, ale přítomní se pobavili a těší se opět na příští ročník.

Text a foto: Lucie Hladová


XII. Úsovská hubertova jízda

XII.Úsovská hubertova jízdaV sobotu 23. října se uskutečnila tradiční Hubertova jízda v Úsově - "Úsovskou krajinou". Podzimní setkání uzavřelo letošní jezdeckou sezónu. Na účastníky čekal hon na lišku.

V minulosti bylo slavnostní zahájení na úsovském zámku, ale z technických důvodů a vlivem nezkrotné přírody se nástup uskutečnil na ranči u Čimby. Patronu lovu, svatému Hubertu, byla vzdána pocta již po dvanácté. Bohatá účast jezdců a diváků nás velmi mile překvapila. Na hubertovu jízdu dojelo okolo sto deseti koní a tři spřežení. Pro pěší účastníky byly připraveny koňské povozy, motorová vozidla a traktory.

Po nezbytném stužkování byl hon na lišku zahájen nástupem koní na jízdárně. Po zaznění fanfár byli návštěvníci přivítáni masterem. Dále byla pokřtěna také tři hříbata úsovských koňáků. Poté následoval hon okolní krajinou. Pro unavené jezdce bylo přichystáno občerstvení v lese u rybníka, kde mohli všichni doplnit své síly a připravit se na další část jízdy.

V 15.00 hodin byl letošní 12. ročník Hubertovy jízdy úspěšně zakončen na ranči u Čimby a následovalo losování bohaté tomboly, ve které bylo hlavní cenou sele. Master si zaznamenával chyby jezdců, jako jsou pády, oběhnutí překážky, ale také různé drzosti, aby mohly být u přísného soudu projednány a řádně potrestány. Zasvěcení tvrdí, že mezi nejhorší prohřešky patří předjetí mastera, kterého jsme byli několikrát svědkem. Všechny přestupky se večer po honu řešily u tzv. soudu a provinilci za své prohřešky po právu pykali. Při svatohubertské zábavě nám k poslechu i tanci hrála oblíbená country skupina Hubertus.

Letošní jezdeckou sezónu jsme uzavřeli krásným slunečním dnem a báječnou projížďkou.

Text a foto: Petra Holousová (pettule)


Hubertská jízda v Dobrošově posedmé

Dobrošov (Foto Libuše Kolářová)Již sedmý ročník Hubertské jízdy na závěr sezony pořádal v sobotu 30. října Jezdecký klub v Dobrošově. Na podzimní vyjížďce po vesnicích nedaleko Milevska se sešlo 24 koní, z toho dva poníci byli zapřažení do sulky.

Od samotné premiéry před sedmi lety, kdy na Hubertskou jízdu vyrazili čtyři koně, je této akci věrný trubač Jan Komárek, který vždy v poledne jízdu odstartuje svým halali. Nechyběl ani letos.

Na vyjížďku se pak po rozdání flotů a přípitku těch jezdců, kteří věkem odpovídali, vydal z dobrošovské jízdárny lot dospělých a zdatných jezdců na ponících s masterem jízdy Šárkou Kolářovou. Dětský lot poníků se seřadil za sulkou Milana Mrzeny staršího.

Všichni v pořádku dorazili do Klisince, kde se o občerstvovací stanici starají tamější hasiči. Oheň na opékání vuřtů je tak pod odbornou kontrolou stejně jako hašení žízně. Ani letos nechyběly buchty Anny Widerské z Milevska a doplnila je dokonce dozlatova vypečená bábovka, po které se jen zaprášilo. Akce má zkrátka mnoho příznivců, kteří přidají ruku k dílu, aby se všichni dobře poměli a pobavili.

Dobrošov (Foto Libuše Kolářová)Na louce u Klisince byly připraveny přírodní překážky, kde jezdci předvedli divákům své umění. I ti malí na ponících. Z Klisince pak vedla trasa na louku u Hrazánek. Tam byl odstartován hlavní dostih, jehož vítězkou se stala Marcela Čapková z Písku. V dětském dostihu poklad zavěšený na větvi první jezdkyně minula a poklad se podařilo utrhnout Alici Kotalíkové z Líšnice.

Následovalo krátké povožení dětí diváků a pak už odchod do stáje, protože zatímco si jezdci libovali a užívali slunečného dne, koně už toužili po odpočinku a plném žlabu.

Text a foto: Libuše Kolářová


Hubert JK Bessy 16. 10. 2010

JK Bessy - povinné posilněníHubertovu jízdu uspořádal i Jezdecký klub Bessy, a to 16. října. Na dvoře statku v Náchodě, městské čtvrti Tábora, byl sraz v 11 hodin. Po důkladném ostužkování a posilnění přítomných jezdců vyrazil lot za příznivého počasí do terénu.

Projíždění táborskými končinami nemělo konce. ,,Zamotali jsme si hlavy ve slalomu mezi stromy, kterým se nám ,liška podšitá, Radka Dvořáková, snažila ztratit," komentovala jedna z jezdkyň. Přítomní pokořili i „smrťák" - prudký kopec, který slezli a také vyběhli. Na trati nechyběly ani překážky v lese a sympatické pastviny. Tam nikdo neunikl pozornosti diváků a začalo se s překonáváním připravených skoků pod vedením mastera - Jiřího Dvořáka ml.

Následoval dostih, který vyhrál Jiří Dvořák s Dankou, když v posledním okamžiku předběhl Petru Duspivovou s Berym. Padalo se pouze z poníka Cipíska.

Všechny hříchy byly spravedlivě odsouzeny na večerním soudu, kde se zpívalo, cvičilo (klikovalo) a hrálo divadlo na téma přirozená komunikace s koňmi Matylda a Izidor v podání pana Kyryana a pana Dvořáka. I letos to byl velice povedený Hubert s příjemnými lidmi.

Text: Alena Kyryanová


3. Hubertova jízda ve Věřicích

Hubertova jízda Věřice - foto: J. BambasováHubertova jízda ve Věřicích se uskutečnila v neděli 17. října. Jezdci byli rozděleni do celkem tří lotů. První vedla Lenka Bambasová a klisna Grace, druhému mástrovala Jana Řejhová a valach Zorro a třetí měla pod taktovkou Jana Bambasová st. a klisna Nianska.

Po slavnostním zahájení a přípitku, kdy byli účastníci odekorováni floty tyrkysové barvy, se celé dění přesunulo na rozlehlé stanoviště se skoky. Skoky byly různé a každý si mohl vybrat podle svých či "koňových" schopností. O polední pauze ve Věřicích se opékaly špekáčky. Po posilnění se jezdci vyhoupli do sedel a absolvovali další skoky a závěrečný hon na lišku.

Vítězi honu na lišku v jednotlivých skupinách se staly: Milada Pokorná, Radka Stiburková, Lenka Bambasová.

Spokojenost přítomných byla na místě, jelikož i počasí přálo - nepršelo a odpoledne vykouklo i sluníčko.

Text a foto: Jana Bambasová


I nadále nám můžete zasílat reportáže spolu s fotografiemi z vašich Hubertů na info@equichannel.cz. Další zprávy pozorných čtenářů přineseme příští týden.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: