Hřebci A 1/1 v teplokrevném chovu: Rocky of Gracie

25. 02. 2015 07:00

Obrázky: 8

Autor: Eva Holubcová Foto: © Šárka Votavová, sporthorse data, http://www.bazakoni.pl/ Rubrika: Plemeníci Počet přečtení: 5910 Počet komentářů: 2 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

V letošní připouštěcí sezoně je nově k dispozici chovatelům kromě hřebce Age of Jape, kterého jsme si představili minule, ještě slovenský derby-vítěz Rocky of Gracie. Byl licentován pro PK ČT a letos připouští naživo v Zemském hřebčinci Tlumačov.

Rocky of Gracie byl koupen jako dvouletek na breeze-up dražbě ve francouzském Saint-Cloud za 42 000 € pro stáj BORS Břeclav, prakticky ihned po příjezdu do ČR na konci června vyběhnul a v debutu byl šestý z osmi. V dalších startech získal postupně v bratislavských vrcholech pro dvouleté třetí místo v Ceně Muscatite a páté místo v Karpatské ceně, na závěr sezóny získal Pardubického zimního favorita. Ve třech letech debutoval druhým místem v III. kategorii a vstupenku pro start v Derby získal šestým místem ve Velké červnové ceně. Jeho třetí místo v samotném Českém derby bylo obrovským překvapením, které pokračovalo ještě pěkným vítězstvím ve Slovenském derby, kde startoval jako všeobecně přehlížený kůň.

Poté se hřebec na dráze po zbytek sezóny už neukázal, ačkoliv s ním byly plánovány starty v podzimních klasických dostizích a v další sezoně v zahraničí. Z povědomí nezmizel, neboť obdržel titul šampióna tříletých na Slovensku, ale v další sezoně už z tehdy oprávněných ambic sešlo úplně, neboť jako čtyřletý debutoval v proutkách až koncem září pátým místem. Tím jeho kariéra skončila. Celkově vyběhl 9x, z toho získal 2 vítězství. Po konci kariéry byl umístěn do chovu, čímž se splnil sen vzniklý již v derby-období.

Rocky of Gracie

Hřebec byl alokován do hřebčína Napajedla, který v té době provozoval prapodivnou „chovatelskou" politiku, která neprospívala žádnému tam stojícímu plemeníku. Hřebec dostal v úvodní sezóně 2013 pouze dvě klisny z napajedelského stáda, ze kterých se loni narodil Faith of Gracie a klisnička Wave of Gracie. Poté byl z chovu vyřazen a vrátil se zpět do tréninku. Loňskou připouštěcí sezonu tedy vynechal a letos se vrací zpět do chovu. Byl licencován pro PK ČT i A 1/1, připouští jen naživo.

Hřebčí linie

Marchand de SableOtec Marchand de Sable (Theatrical x Kenmare) na dráze ve dvou letech vyhrál Gr.1. na 2000 m a v dalších dvou sezónách patřil do širší špičky, když posbíral šest míst v grupa 2 a grupa 3 dostizích na 2000 až 2400 m. Připouštěl celý svůj život na Haras de Bernesq, kde dal 10 black type vítězů (2 % z produkce), nikdy nebyl módním plemeníkem, ale patřil do širší francouzské špičky. Je otcem vynikajícího valacha - Gr.1. sprintera - Marchand D´Or a Gr.1. vítězek Commercante a Eclair de Lune. V Gr.1. se umístili ještě Dolma a Stoneside. Do chovu po něm nebyl zařazen žádný hřebec.

Děd Theatrical (Nureyev x Sassafras) byl šampiónem starších koní v Irsku a šampiónem trávařů v USA za skvělou sezónu 1987, kdy získal sérii Gr.1. vítězství vrcholící v BC Turf. V chovu dal 81 stakes vítězů, mezi nimi špičkové Media Puzzle, Hishi Amazon, Zagreb, Theoretically, Madeleine´s Dream, Royal Anthem, Geri, Mrs Lindsay či Shakespeare. U nás po něm působí hřebec Tullamore, který v r. 2008 získal naše Derby. Jeho dcery daly třeba Rail Linka nebo English Channela.

JegierTheatrical se dožil 30 let ve vysoké úctě a péči na Hill 'n' Dale Farm. Ve sportu je např. mateřským otcem CCI1* militaristky Geoni. Theatrical pochází z hřebčí linie Northern Dancer, která je tak mohutně rozvětvená, že z hlediska teplokrevného chovu je nutné přihlížet zvlášť k charakteristikám produkce jednotlivých synů Northern Dancera, které se někdy mohou i v rámci dané větve lišit. Nelze tedy zevšeobecňovat. Zatím platí, že Nureyev je ve sportu o něco úspěšnější, než Sadler´s Wells (to se ale v souvislosti s velmi extrémními počty plemeníků větve SW v chovu pochopitelně změní). Např. nás na WEG 2014 reprezentoval Alnaki, což je vnuk Nureyeva v hřebčí linii, a určitě zmíníme alespoň Polar Falcon (Nureyev), který je otcem 1,60m skokana Polar Returna a mateřským otcem Il Diva, ten působí v PK holštýna, hannoverána a BaWu. V ČR působili po Nureyev plemeníci Eternity´s Breath (otec Diamantixy, která ve všestrannosti dosáhla na „S" úroveň) a Siam. Někteří budou znát Beaconsfielda (Nureyev), plemeníka působícího ve vedlejším Polsku, protože je otcem trojnásobného vítěze Velké pardubické Tiumena a krom něj dal 1,30m skokana a plemeníka Jegiera.

Rodina

Matka Rose du Roi (Royal Academy) na dráze vyhrála a v chovu dala 7 vítězů, z nichž nejdůležitější je vlastně Rocky of Gracie, ale aktuální potomek po Kendargent to může změnit. Je po Royal Academy (Nijinsky II), což byl šampión tříletých v Irsku, který se v chovu prosadil jako otec přes 160 stakes vítězů (např. Val Royal, Ali-Royal, Carmine Lake, Sleepytime, Zalaiyka, Lavery, Bullish Luck či Bel Esprit), ale hlavně jako mateřský otec. Jeho syn Bel Esprit dal mimořádně populární neporaženou sprinterku Black Caviar.

Painters RowDo teplokrevného chovu byl po Royal Academy zařazen Painters Row, kterého akceptovali pro PK Holst, Old, Westf., Rheinl, Hann, SI. Painters Row byl dosti úspěšným plemeníkem s řadou vysoce hodnocených potomků a dnes ho můžeme vidět na mateřské straně původů plemeníků v teplokrevném chovu Sirtaki (Sir Donnerhall I), Dalliano (De Koonig), Rubens Star (Rubinrot), Firestone (Johnson), Cipriano (Cassini I), Lamont (Lancer II) nebo aktuálně u Grand Prix drezúrního koně Dejavu.

Bába Ramonda (Fabulous Dancer) na dráze vyhrála a v chovu dala 8 vítězů, včetně Gr.3. vítězky Sirene Doloise (a již matky listed vítězky) a grupa 3 a listed umístěných Max Tyson a Altor. Prabába Quemora (Riverman) získala listed a v chovu dala Gr.2. umístěného Anthequo.
Praprabába Moquerie (Beaugency) získala grupu 3 a v chovu dala naprosto bezvýznamného plemeníka Kopelman, který vyhrál listed stejně jako dva jiní potomci.

Rodina Rocky of Gracie je na současné standardy u plemeníků relativně slabá, nicméně u Scyrise dosti špatná rodina nikterak nebránila v zařazení do AP a významné slabiny v pedigree mají i jiní, již probíraní hřebci.

Rocky of GracieDoporučení

Podle nejlepšího potomka Marchand de Sable - sprintera Marchand D´Or by mohlo být zajímavé opětovné prochování na Nasrullaha nejen skrze francouzskou bílou větev. Teplokrevné klisny u nás tuto krev mají např. skrze Harlowa a v budoucnu ji možná získají skrze dcery Midshipse. Určitou afinitu v regionu vykazuje jeho hřebčí linie Nureyev směrem k polským rodokmenům, kde je dobré se inspirovat příkladem výše zmíněného Jegiera, který sám dosáhl na 1,30 m a jeho syn - WLKP valach Grand Canyon vyhrál Mistrzostwa Polski Młodych Koni ve skocích v roce 2005.

Závěrem

Zcela realisticky, hřebec nemá příliš mnoho nadějí zvrátit nepříznivou úvodní startovní pozici vůči jiným plemeníkům A 1/1 a to jak v teplokrevném, tak i plnokrevném chovu, kteří přeci jenom nabízí více než Rocky of Gracie.

Údaje k připouštění:

Připouští v rámci PK ČT a A 1/1 přirozenou plemenitbou
Připouštěcí stanice: ZH Tlumačov, kontakt Jan Sokola, tel. 775 373 016
Cena: ZH Tlumačov účtuje majiteli klisny základní připouštěcí poplatek ve výši 1 000 Kč (+ 21% DPH) + majitel hřebce účtuje doplatek za březí klisnu ve výši 3 000 Kč včetně DPH pro český teplokrevný chov (za březí klisnu k 1. 10. 2015) a pro plnokrevný chov za 6 000 Kč včetně DPH.

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. Milan Tykal

  Theatrical

  10:19 - 25. 02. 2015

  V současné době působí v teplokrevném chovu mnoho A 1/1 a v dnešní konkurenci dostanou minimum příležitostí. Z těchto důvodů jsme ani neuvažovali o zařazení Tullamora (zmíněn v článku) do teplokrevného chovu. Možná by byl zajímavým přínosem díky své rodině.

 • 2. Eva Holubcová

  Tullamore

  17:51 - 25. 02. 2015

  Spíše je problém, že plnokrevný hřebec v TP chovu, pokud je zároveň licentován pro A 1/1, nemůže působit inseminačně. Pokud bude v inseminaci, bude to mít s partnerkama lepší. Vždycky.

  Tullamore je na tom rozhodně dispozičně lépe, než Rocky of Gracie, a hlavně jeho rodina je z kvalitativního hlediska úplně jiná liga. Nebe a dudy.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: