Hřebci A 1/1 v teplokrevném chovu: ostatní synové Behistouna

20. 11. 2013 10:00

Obrázky: 7

Autor: Eva Holubcová Foto: archiv autorky Rubrika: Plemeníci Počet přečtení: 4713 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 1 krát

Přestože nejlepším synem Behistouna u nás v rámci ČR i Slovenska je Hugben, který prodloužil linii dále, jsou zde i jiní, kterým by bylo slušné věnovat alespoň tu zmínku - Libellel, Marobud, Century Chief a jeho syn Century Nákelský či Nikolas.

O Behistounovi vyšel článek Hřebci A 1/1 v teplokrevném chovu: Behistoun, o Hugbenovi jste mohli číst ZDE.

KleónZačnu netradičně synem, který se do chovu nikdy nedostal. Byl to skvělý Kleón, nejlepší syn Behistouna na čs. drahách, který skončil tragicky za podezřelých okolností kolem mnichovského startu, byl utracen pro zlomenou nohu. Hřebce předali Němcům na hranicích a zpátky místo cenného budoucího plemeníka dostali jen RTG snímek a video. Kleón je dnes již zapomenutý, ale ve své době to byla superhvězda vychvalovaná v superlativech. Všeobecně velmi oblíbený Kleón nasbíral tituly Kůň roku 1984, Nejlepší tříletý hřebec 1984, Nejlepší mílař 1984 a 1985.

Prapor tedy musel za všechny syny držet na dráze nejvýše hodnocený Nikolas, který byl limitován jen svým zdravím, které mu zabránilo v nejdůležitější sezóně ve třech letech ukázat své kvality. Naplno se projevil až jako čtyřletý, kdy porážel, co se dalo. Nejpamátnějším triumfem asi zůstane Cena Jezdectví, kterou vyhrál zadrženě o 19 délek a to se věru často nevidí. Nasbíral vícero velkých vítězství, škoda je podezřelé diskvalifikace z 1. místa z prestižní Kincsem díj.

NikolasDo chovu odcházel s titulem Kůň roku 1981. V chovu toho tento nádherný a elegantní hřebec přezdívkou „Playboy Niki" moc nestihl, uhynul v březnu 1985 na koliku. Zanechal po sobě celkem 32 hříbat, z nichž na dráze byl daleko nejlepší Virbius. Pro čtenáře EQUICHANNELu ale bude mnohem zajímavější výborná steeplerka Rhodé, kterou si možná někteří ještě pamatují. Startovala úspěšně ve Velké pardubické, kde byla jednou třetí a dvakrát pátá. V teplokrevném chovu byla dobrá Nikolasova dcera Berenike, která dala Berberu (bábu „S" skokana Berber) a Balu, co si vyskákala S a v chovu dala T* koně. Jiná dcera Guintana Maréz (matka ze skokové kombinace Libanon x Cejlon) dala Gwen (po Falladově synu Falun; skoky S) a Grétu In (Caletto III; skoky S*). Třetí dcerou byla Loutka (z výborné A 1/1 rodiny Lorraine, v teplokrevném chovu velmi známé a úspěšné), která dala Lost Chance (skoky S**). Čtvrtá dcera Renta byla z další známé rodiny A 1/1 Relation a její potomstvo vysportovalo: D: S, S: S**. V tomto světle je předčasné Nikolasovy smrti opravdu škoda.

Century ChiefCentury Chief byl z prestižního spojení nejlepšího hřebce v Československu s tehdy nejlepší klisnou na dráze, legendární Century. Century Chief na dráze běhal úspěšně a zapsal si do deníčku čtyři velká jedničková vítězství a řadu umístění. Od začátku byl zařazený v teplokrevném chovu a vedl si dobře. Zmiňme třeba 75% plnokrevníka VČ 1243 Danu (z matky po Donald xx) - drezura S, produkt prochování na Behistouna klisnu Heliu (z matky po Hugben), která v military dosáhla na T stupeň, Ler Chief - skoky ST, Luky Arpex Plus - S, Uličnice - S. Dal syna - pokračovatele Century nákelského (potomstvo D: L, S: ST, C: Z, A: T), který po kastraci patřil K. Fränkelové, jež s ním získala MČR ve skocích v dámském ježdění. Krásnou vzpomínku na něj si můžete přečíst zde nebo i tu. Z dcer Century Chiefa byli např. César (po Aldan) - skoky S, Centria (po Mineral) - skoky S*, Mia (po Landos) - skoky S**, Volker (po Ramiro-47) - skoky S.

LibellelHřebec Libellel pocházel z rodiny Lyndory a jeho neběhající matka byla z kombinace Wiesenklee x Masis, což samo o sobě přinášelo do teplokrevného chovu velmi hodnotnou a úspěšnou krev. Libellel sám byl ukázkový „dostihový odpad", co se z 8 startů dokázal umístit v IV. a V. kat. na 4. a 5. místě. Bábou však už byla klasická vítězka a excelentní máma Libye, kterou v tepl. chovu znají jako matku Libanona (Detvan). Libanon v chovu dal výborné sportovní potomstvo na úrovni: D: S, S: ST, C: S a dva plemeníky: „ST" skokana Libanon-54 a neuvěřitelně železného Mauritiuse. Možná proto byl Libellel do teplokrevného chovu zařazen. Ve sportu potomstvo dosáhlo stupně D: L, S: ST, C: L, ve spojení s klisnami KK pochopitelně dal žlutá hříbata. Zajímavou byla vysoko v krvi Princes, prochovaná 2x na Wiesenklee, která skákala až na S úrovni a její hříbata měla výkonnost S: L* a C: S. S stupně dosáhly i dcery Subreta, Sory či Tradice. Viola byla už na st. ST. Dalšími byli Taylor (S), Farlaw (skoky ST), Limit (skoky S). Na Slovensku působí již několik let jako plemenný hřebec Hazard (Catango Z) z Subrety. Jiné Libellelovy dcery daly Doris (Gottward Rašín) s výkonností skoky S** (její teprve pětiletý syn Ilconter již má L**), Soderáno (Silvio II) - skoky S** nebo Doňu II (Dantes) - skoky S**.

MacaoMacao je odchovanec hřebčína Šamorín zrodivší se z importované Rusky Madlen po Derzkij. Samotný Macao běhal velmi krátce, po vítězství ve Velké jarní ceně a Velké červnové ceně skončil kariéru po Derby, kde byl třetí. Již nikdy nevyběhl, což tehdy nebylo vůbec typické. V chovu dal několik lepších hříbat, ale žádným přínosem nikdy být ani nemohl. Ve sportu dosáhlo potomstvo D: S, S: S, C: Z, např. Tabasco či Market - S. Dcera Rozela dala koně s výkonností T v drezuře - Rock´n Roll (Monseigneur) a skocích; a vnučka Laurea (Rock'n Roll) dosáhla ve skocích stupně ST.

Xaverovský odchovanec Marobud pocházel z vyhlášené skokové rodiny Spring Morning a jeho máma byla z kombinace Lyon (Masis) x Astyanax. K tomu není nutné nic dodávat. Na dráze neznamenal nic, ve sportu to už bylo něco jiného, neboť si vyskákal stupeň ST. Byl využit v teplokrevném chovu, kde dal koně s výkonností D: L, S: ST**, C: S. Z klisen to byly např. Artemis (skoky S), Malba (skoky S*) či Motiva (skoky ST; dcerka Motiva II má S**). Jinak ještě Kontrast (skoky S). Ráda bych zmínila ještě jeho dceru Ideu, která dala účastníka Mistrovství světa mladých koní v Lanakenu Ideala, plemeníka výkonnosti T. Jiným vnukem Marobuda byl Tercier (skoky S**), Markýz (skoky S**), Clark-L (skoky S**) a Ikarus (military S).

RadikálRadikál byl ve třech letech čtyřkovým koněm, ale postupně se vylepšil natolik, že vyhrál II. kat. a několik proutí. Lépe se mu vedlo ve sportu, kde se podobně jako Marobud vypracoval na ST stupeň. V teplokrevném chovu dal Zeimona (military S, skoky S**).

Poslední syn Vavřín brzy uhynul, proto ho zmiňujeme jen pro úplnost.

Pro zdejší chov měl zdaleka největší význam syn Hugben, který byl rozsáhle prezentován v minulém článku. Pokud to bude možné a okolnosti tomu budou přát, vrátíme se někdy k Behistounovým úspěchům v teplokrevném chovu a sportu v zahraničí. Zatím tedy kapitolu Behistoun uzavíráme.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: