Hřebci A 1/1 v teplokrevném chovu: Damon

6. 03. 2018 06:00

Obrázky: 14

Autor: Eva Holubcová Foto: © Zuzana Zvěřinová, archiv sporthorsedata, Airdrie Stud, paní ing. Höckové Rubrika: Plemeníci Počet přečtení: 2114 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 1 krát

Damon je plnokrevný hřebec nabízející pro teplokrevný chov kromě vlastní výkonnosti v military stupně T i důkladně prověřenou plnokrevnou krev ve sportu.

Sportovní kariéra

Damon sportoval za stáj JK Cavalier Rynárec, po celou kariéru ho připravovala a jezdila paní Radka Dvořáková. Dosáhla s ním celé řady pěkných úspěchů, mj. s ním vyhrála KMK pětiletých a šestiletých, získala s ním Stříbrnou i Zlatou podkovu (tu 3x) a také spolu startovali na Mistrovství světa mladých koní v Lion d´Angers r. 2006. Především se stali mistry České republiky ve všestrannosti v roce 2010. Je třeba dodávat něco více?

Původ

Rodinu založila klisna Dunderry (Paico – Dietrich, Sardis), kterou Hřebčín Napajedla importoval jako roční, společně s jejím otcem Paico (Silly Season – Pile, Bald Eagle). Už v té době však Dunderry měla velmi nevýrazný původ.

Paico byl v té době prodáván z Courtwood Studu a v době prodeje měl jediného potomka na dráze. U nás šel napřed do hřebčína Šamorín, kde tehdy nešťastně uhynul Scottish Rifle, poté do sezónního hřebčína Židlochovice a v letech 1990 až 1993 stál pak v Napajedlích. Na dráze byl poctivým koněm, umístěným v grupových dostizích, se solidním původem. Nejlepší potomek jeho otce Lunchtime byl prodán do Austrálie, kde si vedl dobře a založil „mini hřebčí linii“ v podání syna a vnuka Snippets a Pins.

Silly Season směřuje k linii Pharamond II, což byl jeden z fundamentálních synů Phalarise, který způsobil revoluci v chovu plnokrevníka a zcela také změnil jeho vývoj. Větev Pharamond II je stále aktivní zejména v USA, díky hřebci Buckpasser (mnohonásobný šampión, v chovu Chefs-de-race) a v rodokmenech (např. u posledního držitele americké Trojkoruny American Pharoah) je také často k vidění Tri Jet, poctivý zástupce plemene plnokrevník – 46 startů od dvou do pěti let, 17 vítězství a držitel traťového rekordu na 1 800 m (ten nebyl překonán do jeho smrti) a dožil se 29 let.

Díky vývoji v chovu plnokrevníka ale byla linie Pharamond II vytlačena do pozice „linie mateřských otců“, která pro ni není přirozená, na rozdíl od linií Prince Rose či Teddy. Snahy o návrat linie zpět na výsluní se v USA nicméně moc nedaří.

Paicův mateřský otec Bald Eagle byl po extrémně talentovaném, ale napůl šíleném Nasrullah a sám zdědil jeho „móresy“, které mu neumožnily plně rozvinout jeho kvality v klasickém derby-ročníku 1958 v Anglii, naštěstí pro něj ho vyvezli ještě v dobách dostihové kariéry do USA, kde se plně rozvinul jeho talent: 2x vyhrál W.D.C.I. (ano, ten dostih, který získal Behistoun) a řadu dostihů, kde zaběhl traťové rekordy. V chovu se stal otcem vítězky Arc klisny San San.

Druhým mateřským otcem Paica je pak geniální, nikdy neporažený Ribot, který byl představen v profilu u Age of Jape. Paico také pocházel z rodiny šampiónky Steady Aim, vítězky Oaks, a sdílí stejnou rodinu s hřebcem Danzig, který je jedním z nejdůležitějších synů Northern Dancera v chovu.

Samotný Paico, kterého jsme v seriálu Hřebci A 1/1 v teplokrevném chovu zatím nepředstavili, se u nás pochlubil dvěma vítězi prestižního dostihu Cena prezidenta republiky (3 200 m) Laron a Vakrano, zatímco Nikos vyhrál Velkou cenu českého turfu (2 400 m) a Velkou červnovou cenu (2 200 m), hlavní předzkoušku našeho Derby. Z klisen byla nejlepší vítězka slušovického Oaks Latinita. Jako mateřský otec se nejlépe prezentoval překvapivou vítězkou Memoriálu Rudolfa Deyla klisnou Amerikou či potomstvem jeho dcery Latinity – Loto či Latinira.

Dneska se bohužel dá říci, že jeho vliv se víceméně vytratil, ale to souvisí s hlubokou až existenční krizí českého chovu plnokrevníka. Ve sportu jeho potomstvo dosáhlo D: S, S: S, C: T (např. Valco – výkonnost S a klisna Valde-Mari z rodiny Valencie – military T), což je moc pěkné.

Jako mateřský otec figuruje např. u Litea (Silvio II) – skoky ST**, plnokrevného Karát (Scater) – skoky S**, military S, Phaethon (Rock‘n Roll) – skoky S**, drezúra S a military S, Tornádo 2 (Cassini I) – skoky S, Tina Turner (Silvio II) – military S, Tracci (Papillion) – skoky S**, plnokrevný Sinetas (Tahasun) – drezúra S, Sonny (Carbido) – military ST a skoky S**, plnokrevná Varieta (Bacar) – skoky S**.

Samotná Dunderry, bába Damona, na dráze odběhla bez většího úspěchu dvouletou a tříletou sezónu, kdy patřila k dostihovému „odpadu“, a poté byla zařazena do Hřebčína Napajedla s GH ve třech letech pouhých 50 kg. Prvním hříbětem byl Dundee (Corvaro), který na dráze vydělal závratných 1200 korun, a druhým Duella (Sharp End). Bilance Dunderry v chovu byla dosti tristní, dvě mrtvě narozená hříbata, několikrát jalová a pak vstřebání. Po roce 1997, kdy vstřebala po Sharp End, stopa po ní končí. V plnokrevném chovu obecně pravděpodobně celá část její rodiny již neexistuje a nějakou kvalitu lze hledat až u 8. matky v rodokmenu, klisny Calluny, vítězky Cheveley Park Stakes. Ta je také 5. matkou vítěze japonského St. Leger Haku Kurama, který tak zůstává nejvýraznějším zástupcem této větve v rámci rodiny po 1. světové válce. Dunderry pak patří do rodiny č. 9, konkrétně v tomto případě k větvi Maid of Masham, kterou u nás prezentoval napajedelský plemeník Timothy.

Maminka Damona, klisna Duella (Sharp End) se narodila v roce 1991 a na dostihovou dráhu se podívala v barvách manželů Přikrylových. Jako dvouletá vyhrála trojkovou kategorii na kilometr, a v pěti letech čtyřku na 900 m na Slovensku. Dokonce si zkusila dvoje proutí a jedny překážky, nicméně faktem zůstává, že dobrým dostihovým koněm určitě nebyla.

Sharp Enda jsme podrobně představili v jednom dílu seriálu, tak jenom připomeneme základní fakta. Sharp End na dráze byl spolehlivý, tvrdý dostihový kůň, který sice nebyl extratřídou, ale vyvažoval to svojí poctivostí. Nejvýše dosáhl na Gr.3. Disponoval výborným původem, byl po Sharpen Up a z výborné rodiny, která se prosadila jak v plnokrevném, tak i teplokrevném chovu a sportu... V našem chovu Sharp End patřil k těm nejlepším, v době, kdy ještě nebyla tak markantní převaha importů. V teplokrevném sportu se prosadil jako otec, kdy nejvyšší dosaženou výkonností u potomstva byl stupeň ST ve skocích (Gladiátor), v drezuře S (např. plnokrevný Samuil, který byl výborný i na dráze, a téměř plnokrevná Celesta) a ve všestrannosti S. Ale především jako mateřský otec sportovních koní, kdy koně dosáhli stupně T ve všestrannosti (Widar, Damon), ve spřežení (Amant) a stupně ST** ve skocích (např. Vidina, Vist).

Duella v chovu oficiálně dala tři plnokrevná hříbata. Všechna odchoval pan Přikryl a ani jedno se nepodívalo na dostihovou dráhu. Prvním z nich byla Damona (Dara Monarch), která v teplokrevném chovu dala klisnu Datu (Toy de Maziere), která v military dosáhla stupně S. Druhým pak Damon, předmět tohoto článku, a posledním oficiálním pak Damila (Mill Pond). Damila se ve sportu prosadila také velmi dobře, když na skocích disponuje stupně S* a v military pak stupněm ST.

Otec Damona Dara Monarch byl hlavním plemeníkem hřebčína Napajedla a celkově jedním z nejvýznamnějších A 1/1 plemeníků v chovu u nás vůbec. Více v profilu. Jeho význam se samozřejmě promítl i do výsledků v teplokrevném chovu a sportu, kam Dara Monarcha doporučoval nejen původ, ale i praktické výsledky. Tvrdost a flexibilita jsou vlastnosti užitečné všude a Dara Monarch je prokazatelně předával. Z jeho linie vycházel v Německu tak oblíbený a využívaný plnokrevný hřebec Sir Shostakovich, který je u nás otcem hřebce Sir Bento. Dara Monarch dal rovnou čtyři military „T“ koně: Amonar, Damon, Vadamu a Widara, dále „T“ drezúrního koně Cato a skokanku st. S Vadamu. Z jeho vnuků lze ve sportu jmenovat např. Capitola (Corsár) – military T a skoky S**.

Damon v chovu

Damon je z kombinace ve sportu úspěšně prověřených A 1/1 plemeníků Dara Monarch x Sharp End x Paico a z blízké rodiny vycházejí sportovně úspěšní koně. Sám nabízí vlastní vynikající dlouholetou sportovní kariéru a je jen škoda, že v teplokrevném chovu je veřejnosti nabídnut až letos, v roce 2018. Prozatím má jenom jedno oficiální hříbě a to povedenou klisničku La Damon, narozenou 2017 (z matky Lowela po Bachčisaraj), která se narodila u paní Jany Höckové.

Damon připouští za 5 000 Kč u pana Hrnčíře v Proseči pod Křemešníkem pouze přirozeně. Licentován je pro PK ČT i CS, přičemž pro PK ČT je v Akceleračním programu. Kontakt na paní ing. Janu Höckovou je tel. 602 424 664.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: