Hřebci A 1/1 v teplokrevném chovu: Chardonney Tcheque

25. 03. 2020 06:00, Aktualizováno 27. 03. 2020 14:14

Obrázky: 19

Autor: Eva Holubcová Foto: © Magdaléna Hamříková, Eva Kopečná, Eva Holubcová, archiv sporthorse-data.com, Rubrika: Plemeníci Počet přečtení: 2826 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Plnokrevný Chardonney Tcheque byl nově zařazen do teplokrevné plemenitby a působí v hřebčinci Tlumačov, tak si hřebce podrobně představíme.

Chardonney Tcheque (One Cool Cat – Genevale, Unfuwain) se narodil 9. dubna 2008 na Rolling Hills Farm. Sem byl přivezen jako dvouletý po koupi na breeze-up dražbě v Arqaně za 57 tis. EUR, aby zde reprezentoval známé žlutomodré barvy stáje Dr. Charvát. Již předtím prošel dražbou v Arqaně jako roček, kdy byl ohodnocen na 30 tis. EUR.

Dostihová kariéra

Trénování se ujal známý Tomáš Šatra. V jeho přípravě vyhrál všechny tři starty jako dvouletý a stal se šampiónem dvouletých hřebců. Ve třech letech vyhrál naši klasickou Velkou jarní cenu (1600 m) a v Itálii tehdy ještě listed dostih Premio Marchese Gius. Ippolito Fassati (1850). Derby-distance na něj již byla příliš dlouhá, ale svojí třídou získal alespoň čtvrté místo v Derby. V dalších letech se u nás etabloval jako mílař a pravidelně se úspěšně účastnil jedničkových dostihů kolem této distance. Celkem 4x se zapsal do listiny vítězů Velké květnové ceny (I., 1600 m), dvakrát zvítězil v Tattersalls Mile (I., 1600 m), dále v Bratislavské míli (L, 1600 m), Českomoravské ceně (I., 1400 m) a několikráte v Itálii. V letech 2014 i 2015 byl oceněn titulem Nejlepší mílař. Celkově běhal v letech 2010 až 2016 v celkem 35 dostizích, z nichž 17 vyhrál a vydělal celkem 3 967 690 Kč.

Původ

Otec One Cool Cat (Storm Cat – Tacha, Mr. Prospector) byl jako roček oceněn na 3,1 miliónu $. Pochází z excelentní rodiny Simon´s Shoes, která se dělí na dvě hlavní větve. První je famózní Rough Shod II a druhou větví pak Vali, ke které patří One Cool Cat. Vali (Sunny Boy) byla matkou fundamentálního hřebce Val de Loir, který je dodnes klíčovým plemeníkem v rodokmenech. Vedle Val de Loir dala Vali šampiónku tříletých klisen v Anglii Valoris, která je prabábou One Cool Cat. Bába Savannah Dancer (Northern Dancer) vyhrála Gr.2. a byla druhá v Gr.1. Hollywood Derby, v chovu je matkou a bábou grupových koní, včetně vnuka Aragorn, vítěze Breeder´s Cup Mile a plemeníka. Matka One Cool Cat Tacha (Mr. Prospector) byla nevýznamnou vítězkou a byla prodána březí po Seattle Slew za 2,2 mil. $ roku 2000 a cena klisny se vrátila o dva roky později, když byl právě prodán One Cool Cat. Ten byl daleko nejlepším potomkem, kromě něj ještě dala black type umístěnou So Stylish (Johannesburg), při jejímž porodu uhynula.

One Cool Cat se stal evropským šampiónem dvouletých a později šampiónem tříletých sprinterů na Ostrovech. Celkem z 10 startů zvítězil v 5 dostizích, včetně Gr.1. dostihů pro dvouleté Phoenix S. a National S. a ve třech letech nejcennějším výkonem bylo třetí místo v prestižním Gr.1. pro sprintery Nunthorpe Stakes. Zůstal za očekáváním, ale věhlasný Coolmore ho zařadil do svého chovu díky jeho původu. Coolmore Stud je vedle Darley největší plnokrevnou operací planety a plemeníky rychle prověřuje, ale také i promptně vyřazuje. One Cool Cat působil v Irsku a zároveň od počátku pendloval i na Nový Zéland jako dual-season plemeník. Dokázal dát několik grupových vítězů (Neo, Catcall, One Clever Cat, Kya One, Garfield, Winning Glory), ale celkové výsledky byly zklamáním a hřebec byl na konci roku 2009 prodán do Jižní Koreje, vlastně hned po prvním ročníku tříletých na dráze. Ani v Koreji podle dostupných dat korejského JC neuspěl a roku 2018 připustil již jen 8 partnerek.

Z hlediska teplokrevného chovu je mnohem podstatnější informace, že jednoho z potomků One Cool Cat jménem Cool Fantasy eviduje hodnocení WBFSH ve všestrannosti ze září 2019 na 3708. pozici s výkonností CCI3*-S, druhým je pak Catalac de Ville s uváděnou výkonností CIC2*, ale letos již šel CCI3*-S také. Zřejmě se časem objeví další.

Jeho otec Storm Cat (Storm Bird) byl přední dvouletek svého ročníku v USA, mj. vyhrál Young American Stakes (Gr.1.) a byl druhý o nozdry v Breeder´s Cup Juvenile (Gr.1.), ale kvůli špatným kolenům, která mu byla v následné zimě operována, svoje kvality nemohl znovu potvrdit. Ve třech letech zvládl jen dva starty, a ačkoli zůstal v tréninku do čtyř let, zdraví už mu neumožnilo znovu vyběhnout. Do chovu na Overbrook Farm odcházel s bilancí 8 startů a 4 vítězství. Tam již zůstal do konce života, uhynul ve svých 30 letech jako velice úspěšný plemeník, jeho nejvyšší připouštěcí taxa byla dokonce půl miliónů $ a 91 ročků po něm se prodalo za částku 1 miliónu $ nebo vyšší. Přestože jemu měkká kolena ukončila kariéru a často je předával dále, dal mnoho skvělých a bojovných koní, včetně „Železného koně“ Giant's Causeway, evropského Koně roku 2000. Z dalších lze jmenovat např.: Tabasco Cat, Sharp Cat, Hennessy, Black Minnaloushe, Aljabr, Cat Thief, Forestry, Sweet Catomine, Bluegrass Cat, Harlan …

S ohledem na velké množství hříbat z nich mnoho bylo využito i v druhé kariéře, nejen u něj, ale i u jeho synů. Horký temperament a někdy problematická osobitost potomstva (ta ostatně byla jak u děda Storm Birda, tak i u Storm Cata) byla totiž vyvažována srdnatostí a pracovitostí; a tak své využití nalezli ve westernu i v military. Zásadní bylo s nimi nebojovat a najít společnou řeč. Perličkou je, že Storm Cat byl po oficiálním ukončení působení v plnokrevném chovu nabídnut prostřednictvím umělé inseminace i pro chov quarterů. Byl také naklonován jako způsob propagace genetické laboratoře, ale samozřejmě jeho klony nebyly uznány jako plnokrevné.

Univerzálnost potomstva dokládá např. z matky po Storm Cat narozený plemenný hřebec Finn McCool, který na ranči svého majitele v Jižní Dakotě připouští, ale zároveň pracuje jako plnohodnotný rančerský kůň. Mimochodem, jeho potomka jste mohli vidět i ve filmu Secretariat natočeném studiem Disney, protože Secretariata tam hrál jeho syn Cyclone Larry :)

Ve sportu můžeme namátkově zmínit např. plnokrevného Tux (otec Harlan po Storm Cat) – který chodil v USA Grand Prix skoky, a velké množství koní na mezinárodní úrovni CCI2* s jeho krví v rodokmenu, někteří jako např. Airaz, Director General, Geoni, Game On, What´s The Buzz či Brentwood Bravo chodí/chodili dle informací z databáze horsetelex úroveň CCI3*.

Storm Cat byl po ostrovním šampiónovi dvouletých Storm Bird (Northern Dancer) z jedinečné Secretariatovy dcery Terlingua, ale jejich příběhy jsou zase na jinou kapitolu.

Rodina

Matka Genevale (Unfuwain x Iron Duke) dala zatím šest žijících hříbat, poslední z nich je předloňská klisnička po Le Havre. Hned prvním hříbětem nebyl nikdo jiný než Shamalgan (Footstepsinthesand).

Shamalgan se ukázal už jako dvouletek výhrou u nás v Ceně zimního favorita a třetím místem ve francouzské Gr.3. Jako tříletý ve Francii získal druhé místo v Prix Eugene Adam (Gr.2, 2000 m) a třetí místo v klasickém Poule d'Essai des Poulains (Gr.1, 1600 m) a páté v Prix Niel (Gr.2, 2400 m). Ačkoliv u nás nevyběhl, získal zdejší titul Koně roku. Jako čtyřletý vyhrál u nás dva jedničkové dostihy, hlavně Velkou dubnovou cenu a v zahraničí pak Oettingen-Rennen (Gr.2, 1600 m) nebo 6. místo v Prix d´Ispahan (Gr.1., 1850 m) za velkými hvězdami. Po sezóně se ověnčil tituly Kůň roku, Nejlepší starší kůň a Nejlepší mílař. V pěti letech se umístil druhý v Prix de la Porte Maillot (Gr.3, 1400 m) a jako šestiletý vyhrál Premio Vittorio di Capua (Gr.1, 1600 m) nebo Grand Prix de Bordeaux (L, 1900 m). Poté si ho koupil francouzský hřebčín jako plemeníka. Působil tam dva roky, než o něj přestali mít zájem, tak se vrátil zpět na dostihovou dráhu. V devíti letech po dvouleté pauze v chovu se už do bývalé velké formy nevrátil, ale i přesto dokázal vyhrát Velkou cenu Prahy (I., 1600 m) a jedničková umístění v Bratislavské míli či EJC Million vůbec nebyla špatná. Poté si ho do svého chovu získal hřebčín Střelice, kde ale působil pouze jednu sezónu. Mezitím totiž ve Francii vyběhli jeho potomci, kteří tam způsobili senzaci a nadšení, a Shamalgan se tak zařadil mezi nejúspěšnější debutanty v Evropě. Prozatím nejlepšími jsou: AQPS valach Fan of Fea – vítěz Gr.2. pro AQPS, dále Gr.2. umístěný a následný lokální Gr.3. vítěz v Dubaji Anima Rock. Někteří potomci již uspěli na překážkách ve Francii. Majitel tedy hřebce poslal na prestižní dražbu v Arqaně, kde si ho za 135 000 € koupila Ecurie Normandie a nyní působí v chovu Haras de Grandcamp, kde připouští za 3000 EUR. Můžeme prozradit, že Shamalgan je oblíbencem stájového personálu, protože je to milé a bezproblémové zvíře. Jaké budou jeho další výsledky po pauze, na to se můžeme jenom těšit.

Druhým hříbětem Genevale byl Chardonney Tcheque – viz výše, třetím byl Linrock (Shamardal), který běhal v Anglii, ale z devíti startů vydělal sotva £4132. Čtvrtý Taimass (Shamardal) byl prodán do Čech, ale tady si z pěti startů vydělal 9 550 Kč. Následně byl vyvezen do Kazachstánu (bohužel následkem dlouhého transportu uhynuli dva jeho spolucestující kolegové), kde si v šesti startech vydělal KZT 800 000. Není zatím možné prověřit, zda tam nebyl taktéž zařazen do chovu. Pátá je klisnička Body Zane (Planteur), která je letos čtyřletá a v loňské sezóně si vedla moc dobře, vyhrála mj. dostih v Saint Cloud a její prozatím nejvyšší známka je 38, což je už dobrá úroveň, která s přehledem stačí k vítězství a umístění v našich klasikách. Body Zane je vyvezená do Anglie, ale dostihová sezóna je nyní všude pozastavená na neurčito.

Genevale je velmi úspěšnou chovnou klisnou a její dcery budou v chovu ceněny.

Otec Genevale Unfuwain (Northern Dancer x Bustino) na dráze byl předním tříletkem i čtyřletkem svého ročníku v Anglii. Samozřejmě disponoval těmi nejlepšími papíry, pocházel z excelentní rodiny, kterou si držela britská královna, a byl polobratrem Nashwana i Nayefa. V chovu dával obecně lepší dcery než hřebce. Z dcer můžeme jmenovat výborné Lailani, Zahrat Dubai, Lahan, Petrushka, Bolas či Eswarah; zatímco z hřebců např. Alhaartha. Alhaarth byl i nejúspěšnějším pokračovatelem v chovu a od něj štafetu převzali synové Phoenix Reach či Haafhd, vítěz 2000 Guineas a Champion Stakes.

Bába Femme de Fer (Iron Duke) dala z 11 hříbat 10 vítězů. Mezi nimi vynikli Jaunatxo (Lyphard´s Wish), který vyhrál Gr.2. American Derby a působil jako plemeník, ale ještě lepším dostihovým koněm byl Iron Deputy (Silver Deputy), který na dráze vyhrál Brooklyn H. (Gr.2.). O něj ale v chovu moc zájem nebyl, nicméně zaknihoval si několik black type koní v produkci. Femme de Fer je také bábou úspěšného sprintera Gabrial (Dark Angel).

Iron Duke, otec báby, byl po Sicambre z vyhlášené linie Prince Rose, které se ve sportovním chovu daří.

Chardonney Tcheque pochází z rodiny založené klisnou Campanula (Blandford), která byla šampiónkou dvouletých klisen v Anglii 1933 a jako tříletá vyhrála 1000 Guineas a byla druhá v Champion Stakes za Umidwar. V chovu dala dvě stakes vítězky po Hyperion, Cassiope a Calluna. Z rodiny pochází koně jako Tony Bin, Athens Wood, Bolkonski či Vitiges.

Celkově se tato rodina odvozuje od Davill's Old Woodcock Mare, narozené někdy kolem roku 1700, která založila rodinu známou jako č. 19.

Celkově je Chardonney Tcheque z kombinace liní: Northern Dancer x Northern Dancer x Prince Rose x Gainsborough x Nearco x Fairway x Prince Rose.

Chardonney Tcheque v chovu

Chardonney Tcheque do chovu odešel v roce 2017 do hřebčína Napajedla, kde působil v letech 2017 až 2019. Pro sezónu 2020 byl z plnokrevného chovu vyřazen, protože v jedné sezóně nesmí působit plnokrevný plemeník zároveň i v inseminaci. Pro sezónu 2020 je nabízen v inseminaci čerstvým spermatem v hřebčinci Tlumačov pro teplokrevný chov, základní připouštěcí poplatek je 2 500 Kč a doplatek za březí klisnu 5 000 Kč. Disponuje následujícími tělesnými mírami: 164 – 177 – 199 – 21,5.

Výsledky Chardonney Tcheque v chovu

Hřebec v chovu teprve začíná a celý plnokrevný chov se nachází v těžké existenciální krizi, tudíž výsledky nebudou moc vypovídající, nicméně dostal velmi slušné klisny nejen od svého majitele.

 

Výsledky 2018

   

Připuštěná klisna

Výsledek

Jméno hříběte

Anjou(GER)

Ra, 30.1.

Angelic Beauty

Aromatica

Hda, 12.4.

Argema

Aurora

Hda, 9.2.

Alfonza

Folie D'Ocean (FR)

R, 14.4.

Folius

French Quebec (IRE)

export březí

 

Pyšná Princezna

jalová

 

Queen Barbara (IRE)

Hda, 23.2.

Quenty

Renessie

tHda, 2.2.

Raphinae

Ruby Rose

úhyn březí

 

*Allonya (GER)

export březí

 

*Baltic Rhapsody (GB)

export nezjištěna

 

*Tábortüz (HUN)

export březí

 

*Tanita (SLO)

Hda, 25.3.

N.N.

     

Výsledky 2019

   

Připuštěná klisna

Výsledek

Jméno hříběte

Caitlin (GB)

Hda, 15.2.

Crystal Rak

Hey There Delilah (ITY)

export březí

 

Jackie

jalová

 

Ketty Sharp

vstřebala

 

Kind Girl

R, 17.5.

Kato

Reggie

Hda, 29.3.

Rumělka

Skara (IRE)

tHd, 1.2.

Skyforce

Vaxalta

Hd, 23.1.

Valentin Tcheque

*High Mountain (IRE)

export březí

 

     

Výsledky 2020

Zatím neúplné informace

   

Připuštěná klisna

Výsledek

Jméno hříběte

Criostal (IRE)

zatím neznámý

 

Diana Rosensturm

zatím neznámý

 

Finés

zatím neznámý

 

Jackie

zatím neznámý

 

New Soul (GER)

Hd, 31.1.

New Tim

Renée

zmetala

 

Renessie

Hd, 9.3.

 

Samanthine

Hda, 19.2.

 

Sexy Princess

Hda, 18.1.

 

*Fiorhead

jalová

 

 

Valentin Tcheque

Skyforce

New Tim

 

Závěrem

Teplokrevný chov díky situaci v plnokrevném chovu mohl ve svých řadách přivítat dalšího plemeníka s výbornou kariérou u nás. Nejstarší plnokrevní potomci Chardonney Tcheque jsou letos teprve dvouletí a letos by měli vyběhnout. Jak si povede v teplokrevném chovu, se však předvídat nedá.

Hřebec působí pro plemennou knihu ČT a MT.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: