Hot Hill: jak se rodí ranč (2)

20. 03. 2015 09:00

Obrázky: 27

Autor: Tým Cembrit.cz Foto: archiv Cembrit a.s. a Ranče Hothill Rubrika: PR článek Počet přečtení: 8578 Počet komentářů: 13 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Minulý rok v červnu jsme opustili ranč v Neslovicích ve fázi plánování a příprav. V průběhu zimy začaly plány majitelů nabírat konkrétní podobu a nový ranč Hot Hill se již těší na zahájení letní sezóny. Co je tedy na ranči nového?

O vzniku a první etapě výstavby ranče Hot Hill čtěte v článku Hot Hill: jak se rodí ranč (1).

výstavba zastřešeného ochozuV průběhu zimy vyrostlo celé srdce ranče. Je to zastřešený ochoz, ke kterému přiléhá klubovna, zázemí pro jezdce, sedlovna, zastřešená letní kuchyň, dílna a zázemí pro správce, v ohradách také přístřešky pro koně na zimní období.

To nejdůležitější, co jsme se při realizaci druhé etapy projektu naučili, je, že plánování je důležité. Původní plány se musely přizpůsobit zkušenostem, které jsme postupně získali. V areálu se objevila spodní voda, zjistili jsme, odkud nejčastěji fouká vítr, sledujeme přírodu. Také navštěvujeme známé a kamarády a učíme se z jejich chyb. To je důvod, proč se rádi podělíme o naše rozhodnutí i chyby s dalšími.

Do areálu vede úzká příjezdová cesta a při nepřízni počasí se sem nedostane těžká technika. Pracujeme na zprovoznění staré příjezdové komunikace tak, aby do areálu mohl snadno zajíždět i kamion. To samozřejmě bude vyžadovat určité náklady.

Každá úprava plánů přináší nejen nové náklady, ale i časové zdržení. "Často to vypadá, že si jen tak povídáme u kávy. Ale právě čas vynaložený na plánování se nám v budoucnu mnohonásobně vrátí v uspořeném čase i penězích při realizaci, vlastní chyby jsou dražší a také zdržují," říká Aleš Caesar.

skrývkaV průběhu prací se objevovaly nové a nové otázky. Používat dřevo hoblované, nebo nehoblované? Rozhodli jsme se pro hoblované dřevo.
Jak a co zabednit? Zvolili jsme OSB desky, které budou v budoucnu pokryté obkladem z akátového dřeva. Využíváme materiál z našeho lesa, který budeme řezat na vlastní pásové pile.

Vruty pro založení jsme nakonec do země zabetonovali. Zjistili jsme, že bude potřeba zpevnit plochu před přístřešky, aby bylo možné použít těžší techniku. Z důvodu výskytu spodní vody jsme museli v areálu vybudovat drenáž. Provedli jsme skrývku půdy a zpevněné plochy spolykaly dosud kolem 20 kamionů štěrku. Výstavbu krmelce jsme odložili a místo toho jsme nechali zhotovit zpevněné plochy pro krmení koní.

Důležité rozhodnutí bylo pořízení nezámrzných napáječek pro napájení koní v zimě. Na pozemku je studna, chceme ale zbudovat na nejvyšším bodě nádrž, která poslouží v případě výpadku elektřiny. Potřebovat budeme také záložní zdroj.

Řešili jsme zavětrování staveb, nakonec jsme nechali zhotovit kovové konzole, které střešní konstrukci připevnily k buňkám, a pro zavětrování jsme využili ocelová lanka.

Pokládáme vlnitou střešení krytinu Cembrit

V původním projektu jsme počítali s velkým přístřeškem pro koně. Nakonec jsme se rozhodli pro několik menších přístřešků o rozměrech 3x12 m rozmístěných po pastvinách. Jejich základ tvoří akátové kůly (opět z našeho lesa) a trámy. Zastřešeny jsou vlnitou krytinou Cembrit a zabedněny jsou neomítanými akátovými prkny. Koně nakonec přístřešky využívají hlavně jako závětří a v létě jako ochranu před sluncem.

výstavba přístřeškůMysleli jsme, že traktor bude zaparkovaný dole v obci, kde máme k dispozici část zemědělského areálu. Ale z logistických důvodů bude stání pro traktor budováno přímo na ranči.

S dřevěnou kostrou staveb nám pomohla firma Dřevostavby Mlčoch, část dřeva dodala pila Chmel Troubsko, většinu zemních prací realizovala zdejší firma MIKO. Dodavatele si vybíráme na doporučení. Snažíme se maximálně využívat místních firem a podporovat místní obyvatele. Za velkou pomoc vděčíme i našim přátelům.

Ti se velkou měrou podíleli na montáži vlnité krytiny Cembrit na přístřešcích, krytém ochozu i zázemí ranče. Pomocí nakladače jsem si kusy krytiny vyzvedli na krov a pak jsme se pustili do pokládky. V šesti lidech jsme položili 250 m2 krytiny za den, bez předchozí praxe. Panovaly zrovna extrémní podmínky, silný vítr a zima, ale chlapi se toho nezalekli.

Jak jsme upřesňovali naše plány, rozrůstala se plánovaná plocha zastřešení, doobjednávali jsme přestřešení mobilheimu a později ještě hřebenáče. Cembrit nám při úpravách v objednávce vyšel vstříc.

Chceme, aby areál v budoucnu působil jednotně a použité materiály spolu ladily a návštěvníci se u nás cítili příjemně. Zkombinovali jsme přírodní dřevo, přírodní barvu cementu na vlnité krytině a šedé doplňky oplechování v odstínu RAL 9006. Ke zpevnění povrchu jsme použili šedý štěrk. Součástí areálu bude i domek pro spolumajitelku ranče, Michaelu Zachovou. Také návrh domku bude respektovat zvolené materiály.

Z ranče Hot HillDruhý ze spolumajitelů Aleš Caesar bydlí v 300 metrů vzdáleném domě a i to je někdy moc daleko. Některé situace je třeba řešit operativně. V budoucnu se tedy počítá s vybudováním bytu v areálu, ve kterém by si zde vytvořil také zázemí. Okna obou obytných prostor chceme orientovat směrem k příjezdu do areálu. Budeme tak mít dobrý přehled o provozu v areálu.

Na jaře nás čeká další etapa. Čekáme nový přírůstek v podobě prvních 15 kusů krav Gallowayek z farmy Roupov (farma roku 2013). Než k nám přijedou, musí být také pro ně hotové zázemí.

Právě dokončujeme vybudování provizorní jízdárny pro ustájené koně. Nakonec bychom tu chtěli mít jízdárny 2. Další novinkou bude zbudování extremetrailové dráhy, která simuluje velké terénní nerovnosti ve volné přírodě. S jejím plánováním nám pomáhají přátelé z ranče Ježkův mlýn, kde úspěšně extremetrailovou dráhu provozují jako jedni ze 4 v Evropě, po vzoru USA.

"Důležité je nebát se velkých plánů a myslet do budoucna, realizovat ale po etapách, dobře rozložit síly. Pokud budujete krok za krokem, návštěvníci ranče mohou vidět při každé návštěvě vždy něco nového a nemusíte se vyrovnávat s velkým dluhem," říká Aleš Caesar.


Hot HillRanč Hot Hill Neslovice

Pastevní ustájení koní a výcvik jezdců, chov hovězího dobytka plemene Galloway, rozsáhlé pastviny nedaleko Brna a úžasná atmosféra :-) Toto vše a ještě mnohé další naleznete v areálu Hot Hill Neslovice. Mladý a dynamicky se rozrůstající areál je společným projektem Aleše Caesara, majitele pozemků a vizionáře, a Míši Zachové, energické a zapálené ženy, která myšlenky a vize uvádí v život... A společné práce týmu jejich nejbližších a přátel.

Více www.hothill.cz


Vlnitá střešní krytina Cembrit

Vlnitá krytina je oblíbeným materiálem pro zastřešení velkých ploch zemědělských staveb.

Pro své vlastnosti nachází uplatnění při jejich rekonstrukcích i při výstavbě nových moderních stájí. Vláknocementová krytina díky svému léty prověřenému složení stabilizuje vnitřní vlhkost i teplotu a výborně odolává povětrnostním podmínkám. Cement, jako základní materiál, dává krytině tvar, organická vlákna a křemičité přísady jí pak dodávají vysokou pevnost. Nejčastěji se v zemědělství používá v přírodním šedém provedení, které zaručuje její dokonalou prodyšnost, ale i v barevném podání podle přání investora.

Vlnitá střešní krytina CembritBenefity:
 • Nehořlavost
 • Paropropustnost - To znamená, že v případě vyšší vlhkosti nedochází ke srážení vody na rubové straně vlnovky a k jejímu skapávání.
 • UV stabilita - Základní vlastnosti a životnost vlnité krytiny nejsou ovlivňované slunečním zářením. Nedochází k její degradaci tak jako u výrobků z plastických hmot. Ani tepelné zatížení materiálu neovlivňuje jeho životnost.
 • Vysoká nosnost
 • Nízká hlučnost - Při dešti dokáže vláknocement narozdíl od plechových krytin omezit přenos hluku do vnitřního prostředí.
 • Rychlá montáž

CembritSpolečnost Cembrit a.s.

je součástí dánské společnosti Cembrit Holding A/S.
Cembrit patří mezi největší výrobce stavebních materiálů v Evropě. Společnost se zaměřuje především na výrobu střešní krytiny a fasádních desek z vláknocementu. Její výrobky jsou určeny pro střechy obytných, občanských i průmyslových objektů a na fasádní obklady budov a obklady interiérů.

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. bkocovsky

  akát

  06:46 - 21. 03. 2015

  Nejsem si jist výsledkem, až koně posvačí akát.....

 • 2. fran

  akát

  11:42 - 21. 03. 2015

  Co je špatně na akátu? Ohrady se z něj přece staví běžně.

 • 3. šutřík

  akát

  14:26 - 21. 03. 2015

  Reaguje na 2.

  Staví. Je ale jedovatý. Není to tak dávno, kdy buď na equichannelu nebo na ifauně, už nevím, někdo hledal příčinu otravy koně. Našla se. Asi nemusím psát, co to bylo...

 • 4. fran

  akát

  20:31 - 21. 03. 2015

  Reaguje na 3.

  A nebyl to náhodou javor? Teda, možné je všechno, ale že by se standartně nabízely akátové sloupky na ohrazení a byly potencionální příčinou otrav? Zajímá mě to, protože přebudováváme výběhy a chtěla bych na předělení právě ten akát.....

 • 5. Ber

  akát

  21:09 - 21. 03. 2015

  Tedy, akát jedovatý je.Třeba grilovat maso se něm nesmí. Nicméně většina koní se mu vyhýbá a neokusuje jej (jestli to nějak poznají, nevím). Problém asi nastává, pokud koník je urputný okusovač ohrad a akát neakát okusuje a okusuje.... To je podobné jako s dubem ve výběhu. 90% koní ho bude ignorovat a 10% se rozhodne, že se na něm bude pást a bude se krmit žaludy....a pak už záleží jen na tom, jak odolný dotyčný je...většina poníků se žaludy běžně krmí a většina velkých koní (pokud je napodobí) si tím zadělává na koliku....

 • 6. nitka

  Akát

  21:22 - 21. 03. 2015

  Tady se o něm píše
  http://www.equichannel.cz/jedovate-rostliny-nasich-parku-a-zahrad
  asi bych to neriskovala.

 • 7. šutřík

  akátové sloupy

  09:04 - 22. 03. 2015
 • 8. fran

  akát

  13:08 - 22. 03. 2015

  Děkuji za informace. To je radost, tak pěkně jsem to vymyslela... :-(

 • 9. Jan Filla

  Akát

  21:27 - 22. 03. 2015

  Stará bolest. Žádný relevantní odkaz na případ otravy akátem. Pracuji jako výhradně koňský veterinář od r. 1986 a doposud jsem se nesetkal s případem otravy akátem. Stejně tak jsem neviděl akátový kůl ( na nic jiného se moc nepoužívá ) ohryzaný od koně. Ale jsem si vědom, že fakt, že jsem to já neviděl nemusí znamenat, že to neexistuje.. Takže pokud má někdo odkaz na seriózní studii nebo case report, uveďte jej prosím. Bez toho nebudu považovat podobné zprávy za věrohodné a totéž doporučím i všem ostatním.

 • 10. Lenka.ja

  Akát

  15:48 - 23. 03. 2015

  Máme 4 koně x let v akátové lese a časnému sežrání květů či listů zabránit nejde, květy jim opravdu chutnaj a zametat to prostě nejde . Kůru stromů sice odírají, ale nežerou. Za 8 let, co tady budujeme, žádný kůň koliku neměl a následky taky nepociťujeme. Za to ohrady drží jak bejk a les nám krásně dělá stín :) Znám i lepší lesy, které bych chtěla mít nad hlavou, ale musím žít s tím, co tu je.

 • 11. rumba07

  Akát

  08:57 - 24. 03. 2015

  Máme ohrady obehnané akátovými sloupky, jedna ohrada zabíhá do stromového porostu, kde se sem tam akát najde. Takto to máme my osobně čtvrt století, počet koní kolísá za tu dobu od stáda čtyř koní po dvacetsedm kousků. Nikdy jsme neměli nejmenší problém s okusem sloupků nebo otravou z akátu.
  Pokud shrnu to, co jsem už za ty roky tady na EQCH dočetla, pak moji koně jsou už dávno mrtví, otrávení z pryskyřníku, který tu je, z ovocných plodů, především peckovin, ze žaludů, kterých tu je taky přehršel a teď i z akátů. Asi máme ve stáji koňské zombie, jinak si to nedovedu vysvětlit...

 • 12. Jana Velká

  štěstí a dobrá konstalace

  18:58 - 24. 03. 2015

  O akátu nic nevím ale byla jsem ve stáji v zahraničí kde koně chodily (mimo pastevní sezonu) do 2 blátivých výběhů (5 koní výběh a asi 3 loty denně) Roky se nic nestalo až jednoho dne měly 2 koně koliku...když to zkrátím v těch výbězích každoročně vyrostly rosliny durmanu a nikdo s tím nic nedělal ....až to právě tito 2 nenežranci okousali. Nebyli ve stáji ani noví a ani hladoví dostávali 3x denně granule i seno a stáli na slámě....

 • 13. rumba07

  štěstí...

  19:16 - 24. 03. 2015

  Reaguje na 12.

  No, když tam nic jinýho k okusu neměli, tak to je pak těžký... i když durman tu naštěstí nemáme, stejně jako javory. Ono všeho odcamsaď pocamsaď... jak nebezpečí, tak prevence...

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 3 čtenářů. Celkový počet bodů: 13.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: