Františkův dvůr hostil mistrovství republiky chladnokrevníků

12. 10. 2018 07:00

Obrázky: 20

Autor: Natalie Blizňáková Foto: Michaela Šindelářová Rubrika: Sport chladnokrevníků Počet přečtení: 642 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Třetí zářijový víkend proběhlo v hřebčíně Františkův dvůr v Klokočově mistrovství České republiky v kombinovaných soutěžích chladnokrevných koní jednospřeží a dvojspřeží. Oba dva soutěžní dny panovalo slunečné počasí, které do areálu spolu s bohatým programem přilákalo na 1300 diváků! A jak celoroční soutěž dopadla?

Hlavním rozhodčím této akce byl Jaroslav Petřek, dále Petra Šanturovová, Martin Novotný. Celý víkend komentovali Eva Matyšová, František Horník a Aleš Fiala.

V sobotním jednospřeží se divákům představilo 15 soutěžících, těch nejlepších z celé republiky, kteří se na mistrovství kvalifikovali. Utkali se ve třech disciplínách – formanské jízdě, ovladatelnosti s kládou a v těžkém tahu. Mezi jednotlivými disciplínami se diváci mohli podívat na přehlídku klisen s hříbaty, na čtverylku zemského hřebčince Tlumačov nebo předvedení plemenného hřebce. Pro děti si město Vítkov připravilo bohatý program v dětských dílničkách.

Ve vozatajské jízdě si s připravenou tratí, která obsahovala vodní příkop, složitější couvání nebo průjezd bránou z balíků, nejlépe poradil domácí závodník Jan Blizňák s klisnou Švarnou, druhé místo získal Pavel Reichel s plemenným hřebcem Brysem Slezský a třetí skončil slovenský zástupce Pavol Kitaš s Ostermannem.

Poté následovala ovladatelnost s kládou, která sestávala převážně z technických překážek, aby co nejvíc simulovala práci koní v lese. Tuto trať pouze dva závodníci zvládli zajet bez trestných bodů, a proto o jejich umístění rozhodoval čas. V lepším čase zajel trať David Janoš s Brysem Stádleckým a hned za ním skončil Miroslav Ježek s Nikonem. Na třetím místě skončil s 10 trestnými body Jan Blizňák s klisnou Švarnou.

Poslední disciplínou byl těžký tah, kde zvítězil slovenský účastník Ján Francisty s Cedrikem, druhý skončil David Janoš s Brysem Stádleckým a třetí opět Jan Blizňák s klisnou Švarnou.

Sobotním vítězem jednospřeží se k radosti diváků stal domácí závodník Jan Blizňák s klisnou Švarnou, který skončil první ve formanské jízdě, třetí v ovladatelnosti s kládou a třetí i v těžkém tahu.

Na druhém místě skončil David Janoš s valachem Brysem Stádleckým, který získal jen o bod víc (5. místo ve formanské jízdě, 1. v ovladatelnosti s kládou a 2. v těžkém tahu) a třetí místo obsadil zástupce Slovenské republiky Pavol Kitaš s Ostermannem. Ten nasbíral dohromady 18 bodů.

V nedělním dvojspřeží se představilo 14 soutěžících, kteří soutěžili ve stejných disciplínách jako závodníci v jednospřeží a čekala na ně i stejná trať. Během dne se mohli diváci podívat na kolekci chladnokrevných šampionek, které v posledních pěti letech vyhrály národní šampionát tříletých klisen v Pardubicích, dále na vystoupení dámy v sedle, kde se představila paní Iva Lasáková v dobovém kostýmu v dámském sedle a vystoupily také Vítkovské mažoretky.

Nedělní vozatajskou jízdu nejlépe zajel Pavel Reichel s plemennými hřebci Neronem a Brysem Slezským, o pouhé 2 vteřiny za ním skončil Marian Fizek s valachy Lordem a Buntkem, ale měl navíc 20 trestných vteřin za shození kuželů a třetí místo získal David Janoš s Nickem a Brysem Stadleckým.

V ovladatelnosti s kládou jako jediný bez trestných bodů zajel Dušan Turčan se Saimonem a Grafem, 20 trestných bodů a druhé místo obsadil Jiří Martynek s Quatrem a Festerem a na třetím místě skončil Pavel Reichel s Neronem a Brysem Slezským.

V poslední disciplíně, kterou byl opět těžký tah, se lámal chleba na váze 2 200 kg. Tuto váhu nejdále dotáhl Marian Fizek s Lordem a Buntkem, druhý skončil Jan Francisty s Dolarem a Cedrikem a třetí místo obsadil Jiří Martynek s Quatro a Fester.

V neděli si v jednotlivých disciplínách nejlépe vedl Marian Fizek s valachy Lordem a Buntkem, kteří se po zásluze stali mistry České republiky. Druhé místo obsadil Pavel Reichel s plemennými hřebci Neronem a Brysem Slezským a třetí místo opět patřilo zástupci ze Slovenska Pavolu Kitašovi s Ostermannem a Cyranem.

Oba dva dny proběhly v dobré náladě jak závodníků, tak diváků, a proto se budeme těšit na další akce s chladnokrevníky v tomto krásném areálu.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: