FOR HORSE: střípky z programu

27. 03. 2019 08:00

Obrázky: 22

Autor: Tým FOR HORSE Foto: archiv FOR HORSE Rubrika: Počet přečtení: 1093 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Jak se chlapec z malé jihomoravské vísky stane hvězdou světových jezdeckých show? Je libo špetku adrenalinu v podobě westernových rychlostních soutěží? Nebo snad iberskou kulturu, hudbu, tanec, ohnivé flamenko? Program veletrhu FOR HORSE je vskutku pestrý!

Jak se chlapec z malé jihomoravské vísky stane hvězdou světových jezdeckých show? Jaký je jeho pohled na život u koní a práci s nimi? To se můžete dočíst v rozhovoru s panem Michalem Bednářem, členem skupiny Haraldos Stunt Brothers a hlavní hvězdou večerní show veletrhu FOR HORSE 2019.

Kdy a za jakých okolností jste se dostal ke koním? 

Dalo by se říci, že jsem u koní od malička. Pocházím z „koňařské“ rodiny, kde mě oba rodiče již od raného věku učili pracovat s těmito nádhernými zvířaty a dodnes jsou pro mne oba velkou inspirací. Při pátrání v paměti se mi vybavuje jedna z prvních vzpomínek, na trošku divokou vyjížďku v lese na našem plemenném hřebci Týmovi (2759 Tým, WPBr), která sice dobře začala, ale pak se nějak zvrtla a já jsem tehdy skončil se zlomenou klíční kostí. To mi bylo pět let. :-)

Jaký druh práce s koňmi Vás nejvíce baví?

Ještě před pár lety by moje odpověď byla zcela jednoznačná: „kaskadéřina“. Je to totiž činnost, která přináší hodně adrenalinu, dostáváte se při ní do mezních situací, testujete svoje možnosti i možnosti koně a učíte se správné technice pádů. A tohle všechno pro mě vždy byla obrovská výzva. V posledních letech jsem se ale posunul zase o kus dále a nyní mě stejně jako kaskadérská práce naplňuje „práce s koněm beze slov“, kdy já a kůň tvoříme jeden harmonický celek, vzájemně si nasloucháme a naše myšlenky jsou propojeny. Je to prostě nádherný pocit.

U koho jste hledal inspiraci? 

Nejlepší inspirací jsou pro mě samotní koně. Pozorovat je a učit se od nich je ohromující. Během svého života jsem potkal mnoho zajímavých a inspirujících lidí, ale asi nejvíce na mne v tomto ohledu zapůsobil Jean François Pignon, který si se svými svěřenci dokázal vybudovat neuvěřitelně silný vztah, své koně miluje a oni jsou na oplátku ochotni vyplnit každé jeho přání. To stejné je i mým cílem.

Podle jakých kritérií si své svěřence vybíráte? 

Nejsem si jistý, zda mám pro výběr koně nějaká striktní kritéria a vlastně ani nemohu říci, zda jsem já tím, kdo si koně vybírá. Dle mého názoru je celý proces spíše otázkou pocitů, mých vlastních a mého koňského protějšku, které získáme při našem prvním setkání. Prostě se na sebe podíváme a v tu chvíli oba víme, že proti nám stojí ten „parťák“, na kterého jsme čekali :-) Koně jsou stejně jako lidé velké individuality a já za svůj život ještě nepotkal koně, se kterým bych nedokázal navázat kontakt a pracovat.

Jakých úspěchů si ve své kariéře nejvíce ceníte?

Asi by bylo vhodné se na tomto místě zmínit o TROY – THE EPIC HORSE SHOW v Číně, o skvělých výsledcích na Mistrovství světa v trikovém ježdění v Moskvě, o mém působení v Německu či o natáčení mnoha zajímavých filmů. Největší odměnou je ovšem pro mě to, že mohu dělat to, co mě nejvíce baví, že mohu lidem při svých vystoupeních rozdávat radost, plnit současně své i jejich sny a třeba, kdo ví, i někoho inspirovat :-)

Existuje nějaký kůň, kterého byste mohl označit za svého životního koně? 

Pro mě je každý kůň, kterému jsem věnoval část svého srdce a života, důležitým a opravdu nemohu vybrat jen jednoho. Naopak, u mě by těch „životních“ koní byla docela dlouhá řada. Od každého z nich jsem se něco naučil a každý z nich pro mě byl zároveň parťákem i přítelem.

Co jste si připravil pro diváky veletrhu FOR HORSE 2019?

Jsem součástí skupiny Haraldos Stunt Brothers a na veletrhu FOR HORSE se divákům společně představíme jak v rámci denního programu, tak ve večerní show. Naše seskupení má mnoho skvělých kaskadérů, kteří návštěvníkům přiblíží tu základní kaskadérskou práci, ale samozřejmě i pokročilou akrobacii v podobě náročných triků, jako je např. džigitovka. Exkluzivně pro večerní show veletrhu jsme si připravili představení nabité akcí, souboji a pyrotechnickými efekty, který je ale vlastně zároveň příběhem milostným, neboť je o vztahu Ducha Hromu s pozemskou dívkou, jež se jednoho dne dostane do nebezpečí a on sestoupí z nebes, aby ji chránil. Jak celý příběh dopadne? Na to se přijďte podívat na večerní show veletrhu FOR HORSE. Budeme se na vás těšit.

 

Je libo špetku adrenalinu?

„V závodní aréně to hučí jako v úle. Tribuny jsou do posledního místa zaplněny a diváci netrpělivě očekávají další závodní dvojici. V aréně jsou rozestavěny tři výrazně zbarvené ocelové sudy. Půlka startovního pole má již první rozjížďku za sebou. Publikum je natěšené a čeká, kdy se v aréně objeví další jezdec. Ten se pomalu blíží. Ještě před vstupem do arény jezdec svého koně pobídne. Kůň ochotně nacválá, nabírá rychlost a blíží se k prvnímu barelu. Oba fungují jako dobře namazané soukolí. Jezdec udává směr a kůň běží a „loví“ barely. Noha jezdce se v oblouku lehce otře o barel, ale ten stojí na svém místě. Diváci hlasitě fandí a ženou dvojici k dalšímu barelu. Kůň se kolem něj ladně otočí a míří k tomu nejvzdálenějšímu. Dav fandí ještě hlasitěji. Ani u třetího barelu kůň nechybuje a nyní se řítí do cíle. Diváci koně i jezdce v cílové rovince mohutně povzbuzují. Dvojice protíná cílovou čáru a dav propuká v jásot, neboť zajeli skvělý čas.“

Velmi podobnou atmosféru budou letos moci návštěvníci veletrhu FOR HORSE zažít na vlastní kůži, a to při prezentaci westernových rychlostních disciplín. Tento pohled do westernového světa divákům zprostředkuje pan David Provazník s klisnou Star go to Impress z ProFi Ranche v Děčíně. Tomuto mladému úspěšnému jezdci jsme položili několik otázek:

Kdy a za jakých okolností jste se dostal ke koním? 

U koní jsem prakticky od narození. Podle toho, co říkají rodiče, jsem dříve seděl na koni, než chodil.

Jaký druh práce s koňmi Vás nejvíce baví?

Rád se věnuji přirozené komunikaci i práci ze země, ale stejnou radost mi přináší také práce v sedle. To vše dohromady nám pak otevírá brány do závodních arén, kde můžeme své síly a schopnosti poměřit s ostatními závodníky.

U koho jste hledal inspiraci? 

Nemám žádné konkrétní vzory, snažím se jít svou vlastní cestou. Pokud musím řešit nějaký problém, přemýšlím o něm a snažím se najít takové řešení, které by odpovídalo mému naturelu a bylo akceptovatelné i pro koně.

Podle jakých kritérií si své svěřence vybíráte? 

Mám rád koně, kteří mají tzv. „jiskru v oku“. S oblibou pracuji i s problematickými koňmi, jež jsou pro jiné jezdce nezvladatelní a nepoužitelní. U takových se snažím o vytvoření nového vztahu a vždy mě potěší, když se podaří vzdor a neposlušnost přetavit na nadšení pro společnou práci. K takovým koním mám blízko a odměnou jsou nám pak dobré sportovní výsledky.

Jakých úspěchů si ve své kariéře nejvíce ceníte?

K mým největším úspěchům patří samozřejmě čtyři vítězství na ME v PL, ale neméně si vážím také mnoha skvělých výsledků z rodeí, neboť v těchto soutěžích bývá opravdu veliká konkurence a není vůbec jednoduché se zde propracovat mezi špičku a udržet se tam.

Existuje nějaký kůň, kterého byste mohl označit za svého životního koně? 

Mým životním koněm je bezesporu appaloosa klisna Star go to Impress. Právě s ní jsem byl úspěšný na ME.

Co jste si připravil pro publikum veletrhu FOR HORSE 2019?

Já sám miluji adrenalin, a proto mě také nejvíce oslovují rychlostní soutěže. Věřím, že právě ty budou zajímavou a vzrušující podívanou pro všechny návštěvníky veletrhu a budu velmi rád, když nám budou při vystoupení fandit :-)

 

Doma Vaquera na FOR HORSE

Jiskrný jezdecký projev, výbušnost v kombinaci s vynikající ovladatelností, rychlé série různých manévrů, jež mají své kořeny v práci s dobytkem. Tak bychom mohli charakterizovat tuto původně pracovní disciplínu, která umožňuje jezdci plnit každodenní povinnosti na dobytkářském ranči z koňského hřbetu. Tím jezdcem může být například chovatel dobytka nebo najatý honák, který často tráví hodiny v sedle a pracuje s garrochou, což je různě dlouhá dřevěná tyč sloužící ke shánění dobytka, jeho oddělování, nebo ke srážení jednotlivých kusů k zemi. Ve své závodní podobě je Doma Vaquera velmi náročnou zkouškou dovedností koně i jezdce.

Tento stále živý styl jízdy na koni návštěvníkům veletrhu FOR HORSE přiblíží manželé Sokolovi z Ranče Sokolí hnízdo v Lukavci se dvěma valachy plemene Pura Raza Espaňola českého chovu, které jsme požádali, aby nám o sobě v následujícím rozhovoru prozradili více.

Kdy a za jakých okolností jste se dostali ke koním? 

Ani jeden z nás nepochází z koňácké rodiny, ale motali jsme se kolem koní už od dětství a pak jsme společně navštěvovali jezdecký kroužek při SZTŠ v Novém Jičíně. Později si každý z nás pořídil nějakého vlastního koníka a zkoušel si naplnit své sny. Jirka jezdil western a toulal se na koni přírodou, já se pokoušela o sportovní ježdění. Pak nás život opět svedl dohromady a oba jsme propadli kouzlu andaluských koní.

Jaký druh práce s koňmi vás nejvíce baví?

Každý čas strávený s našimi koňmi je zábava. Snažíme se, aby naši koně byli všestranní a spolehliví parťáci, baví nás klasická drezurní práce na jízdárně pod sedlem anebo hry jen tak ve volnosti, milujeme dlouhé vyjížďky a několikadenní vandrování. Podstatné je, že každá práce, každá aktivita nám přináší radost a že naši koně jsou spokojení.

U koho jste hledali inspiraci? 

Na začátku byla inspirace v knihách :-) Posledních pár let máme štěstí na skvělé lidi, kteří koním rozumí a umí své umění předat. Po tom, co jsme si pořídili 2 mladé hřebečky PRE, nám osud poslal skvělého člověka Angela Cida Camáse, který nás inspiruje svým jezdeckým uměním a španělskou jezdeckou tradicí a kulturou. Dalším člověkem, který nám velmi pomohl s pochopením vztahu člověk a kůň, je Fred Bednář, u kterého čerpáme inspiraci při výcviku ze země i v sedle.

Podle jakých kritérií si své svěřence vybíráte? 

Obecně každý kůň je jedinečný a má nějaký svůj potenciál. Ale nám se prostě líbí iberští koně, pro jejich temperament, jiskru, inteligenci a cit.

Jakých úspěchů si ve své kariéře nejvíce ceníte?

Ani jeden z nás nedělá jezdeckou kariéru. Máme radost z malých úspěchů. Jeden z našich klasických jezdeckých vzorů Nuno Oliveira řekl, že jezdecké umění je to, když se člověk a kůň stanou jedním. Tak to by asi byl vrchol našeho snažení :-)

Existuje nějaký kůň, kterého byste mohli označit za svého životního koně? 

Nelze jmenovat jednoho, každý kůň byl nebo je něčím výjimečný a zanechal stopu v srdci a velkou zkušenost.

Co jste si připravili pro publikum veletrhu FOR HORSE 2019? 

Chtěli bychom návštěvníkům veletrhu přiblížit iberskou kulturu pomocí hudby, tance a práce s koňmi.

 

V rytmu ohnivého flamenka

Flamenkový tanec představuje fascinující prožitek plný vášně, něhy a půvabu, ale i nenávisti a vzdoru. Může být na jedné straně jak symfonií rytmu a čisté radosti ze života, tak se na druhé straně může stát studnou té nejhlubší melancholie. Je vlastně směsicí všech myslitelných lidských emocí. Prolínají se v něm tanec a zpěv s virtuózní hrou na kytaru a odráží se v něm bohatá historie Iberského poloostrova.

Flamenko je pevnou součástí iberské kultury stejně jako španělští koně. Jedno od druhého nelze oddělit. Určitě není náhoda, že rytmus flamenka skvěle odpovídá rytmu dobrého kroku a dobrého cvalu španělského koně. Návštěvníci letošního veletrhu FOR HORSE si díky společnosti ASALTEE budou moci vychutnat tuto jedinečnou podívanou při společném vystoupení věhlasné flamenkové tanečnice paní Denisy de Gregori, která v současné době ztvárnila roli Carmen ve Slovenském národním divadle v Bratislavě, a čtyř koní plemene Pura Raza Espaňola, předváděných dámami Veronikou Živnovou a Eliškou Šmedkovou, Pavlou Sokolovou a panem Jiřím Sokolem.

Společně nám zprostředkují nádhernou atmosféru typických španělských slavností, kde ženy a dívky oblečené v pestrobarevných šatech se širokými volány a ozdobené květinou ve vlasech tančí v ulicích a svou radostí ze života a spontánností jsou schopné očarovat a podmanit si každého diváka. Věříme, že obdobný prožitek si z návštěvy veletrhu odnesete i vy!

 

FOR HORSE je zaměřen na koně, jejich potřeby a vše pro majitele, chovatele a milovníky koní.


Akce je příležitostí pro představení novinek na trhu v oblasti krmiv, veterinárních, minerálních a kosmetických přípravků, pomůcek, transportních zařízení, kompletního jezdeckého vybavení a potřeb. Klade si za cíl nabídnout novinky z oboru na trhu, trendy v oblasti výživy a chovu a potřeb pro koně.


Nedílnou součástí veletrhu bude také doprovodný program, který nabídne návštěvníkům hlubší pohled do tematiky a zúčastněným partnerům možnost dalšího zviditelnění se.

  • Datum konání: 5. 4. 2019  a 6. 4. 2019 
  • Začátek představení:  19.30 hod
  • Vstup pro návštěvníky: od 18.30 hod vstupem D
  • Místo konání: PVA EXPO PRAHA v Letňanech

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: