FOR HORSE: drezurní účastníci se představují

21. 03. 2019 07:00

Obrázky: 7

Autor: Tým FOR HORSE Foto: archiv FOR HORSE Rubrika: Počet přečtení: 1041 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Na dubnovém veletrhu FOR HORSE se diváci mohou těšit mimojiné na drezurní ukázky jak v denním programu, tak při večerní show. Vystoupí se svými koňmi přední česká jezdkyně Hana Vašáryová Pelikánová a Petra Wiktoria Zemanová. Co o sobě prozradily v rozhovoru?

 „Drezura je vrcholem harmonie mezi koněm a jezdcem. Každý krůček je podmíněn cílevědomou prací, trpělivostí a pokorou.“

Těmito slovy se řídí přední česká drezurní jezdkyně paní Hana Vašáryová (Pelikánová), která již od svých dětských let tíhne ke koním a pro kterou se její hobby stalo celoživotním posláním. Zájem o drezuru v ní vzbudila paní Vlasta Kadlecová (mistryně sportu, držitelka Zlatého odznaku ČJF, dvaadvacetinásobná mistryně ČR).

Svoji první drezurní úlohu paní Hana absolvovala v roce 1996 (Z1). Od té doby uplynulo již více jak 20 let, během nichž získala mnoho cenných zkušeností doma i v zahraničí a řadu sportovních úspěchů, založila rodinu, společně s manželem vybudovala vlastní sportovní středisko, kde se s podporou svého týmu věnuje tomu, co ji v životě baví nejvíce. S paní Hanou se uvidíme na dubnovém veletrhu FOR HORSE. Abychom se o ní dozvěděli více, položili jsme jí několik otázek: 

Kdy a za jakých okolností jste se dostala ke koním? 

Na ponících jsem začala jezdit na Přední Kopanině, když mi bylo 9 let. Tam jsem se také dostala k drezuře a vznikla z toho láska na celý život.

Jaký druh práce s koňmi Vás nejvíce baví?

Práce s mladými koňmi, to je moje. Je to jako obrušovat a čistit diamant. Každý je jiný a každý je jedinečný. Vše se musí dělat s naprostou precizností už od mala, protože zlozvyky se špatně odbourávají. Občas je má práce trochu nebezpečná, ale za ten výsledek to stojí.

U koho jste hledala inspiraci? 

Dva roky jsem měla možnost pracovat ve světoznámých stájích v Německu u Ulricha Kasselmanna. Tato stáž dala mému životu jasný směr po profesní, ale i lidské stránce.

Podle jakých kritérií si své svěřence vybíráte? 

Mám velké štěstí, že mohu již 12 let spolupracovat s Hengststation Beckmann a mám za sebou skvělé majitele, kteří mi umožňují práci jen s tím nejlepším koňským materiálem. 

Jakých úspěchů si ve své kariéře nejvíce ceníte?

Mám toho za sebou už dost, ale doufám, že před sebou ještě víc.:) Každý rok se zúčastňuji MS mladých koní v Ermelu, třikrát jsem vyhrála MČR, třikrát Český drezurní pohár, třikrát jsem se stala Jezdcem roku a třikrát se stala celkovou vítězkou Pavo poháru Jezdectví. Říká se třikrát a dost, ale já doufám, že zvládnu něco i počtvrté. Stále je ale důležité uvědomovat si, že tady nejsme kvůli sbírání titulů. Když k takovému úžasnému zvířeti, jakým kůň bezesporu je, budeme přistupovat s trpělivostí a pokorou, úspěchy, i ty dílčí, se vždy dostaví. 

Existuje nějaký kůň, kterého byste mohla označit za svého životního koně? 

Momentálně je mým koněm číslo jedna Filipa, se kterou mám připravenou i drezurní ukázku na veletrhu FOR HORSE. Je to úžasná desetiletá westfálská klisna, kterou nelze nemilovat.  

 

Diablo, kůň dvou tváří

Termín „drezura“ je dnes již všeobecně známý i laické – nekoňařské veřejnosti. Označuje se jím jedna ze základních jezdeckých disciplín, která má svá přesná pravidla a průběh, a také vyžaduje od koně i jezdce konkrétní výstroj. Myslíte si, že je možné drezuru na střední a vyšší úrovni praktikovat i bez předepsaného vybavení, tedy na koni, který není postrojen ani uzdou, ani sedlem?

Odpověď na tuto otázku poskytne všem návštěvníkům letošního veletrhu FOR HORSE vystoupení dvojice Petra Wiktoria Zemanová a Diablo. Této drezurní jezdkyni jsme položili několik dotazů:

Kdy a za jakých okolností jste se dostala ke koním?

Ke koním mne to táhlo už od nejútlejšího věku, ačkoliv jsem nevyrůstala v „koňařské rodině“. Jako mnoho jezdců jsem prošla různými jezdeckými kluby a stájemi, kde jsem se většinou utvrdila v tom, že tudy cesta nevede a není to nic pro mě.

U koho jste hledala inspiraci?

Posléze jsem ale narazila na skvělou trenérku Míšu Nágrovou, která mi ukázala to pravé kouzlo drezury a hodně mě toho naučila. Od té chvíle mi bylo jasné, kudy se chci jezdecky ubírat. Naučila mne důležité základy, a když dozrál čas, byla mi pomocníkem a rádcem, když jsem si pořídila svého prvního koně.
Poslední asi čtyři roky spolupracuji s Angelem Cidem ze Španělska, jehož kurzy zde v Čechách pořádá Veronika Živnová. Pokaždé odjíždím domů nabitá energií a novou inspirací pro další práci.
Ale snažím se mít stále oči i mysl otevřené a čerpat inspiraci i z jiných směrů a vybrat si z každé metody to nejlepší.

Jaký druh práce s koňmi Vás nejvíce baví?

Jak už jsem nastínila, je to drezura. Představuje pro mě partnerství, souhru, takový tanec člověka a koně. Jezdec musí být precizní, uvědomovat si nejenom své, ale i koňské tělo a dorozumět se se svým partnerem těmi nejjemnějšími prostředky.
I proto je pro mě velkou výzvou a cílem přenést klasickou drezuru v jízdu bez sedla a uzdečky a dát možnost koni vést se mnou svobodný dialog.

Podle jakých kritérií si své svěřence vybíráte?

Myslím, že moji koně si spíš vybrali mě než naopak :)

Jakých úspěchů si ve své kariéře nejvíce ceníte?

Mám radost z každého maličkého pokroku, kterého spolu se svým koněm dosáhneme.
Závodění mne nikdy zrovna nelákalo, ale líbí se mi myšlenka Bezudidlového spolku, který vznikl v minulém roce a dává jezdcům a koním možnost zazávodit si i bez udidla, takže jsme se zúčastnili loňského mistrovství ČR. Poprvé jsme také vyjeli do zahraničí a na mezinárodním mistrovství bez uzdečky jsme si dojeli v drezuře pro třetí místo.

Existuje nějaký kůň, kterého byste mohla označit za svého životního koně?

Mým osudovým koněm byla bezpochyby moje první klisna fríského koně Rimke de Beleerd. Zamilovala jsem se do ní téměř okamžitě a prožily jsme spolu nádherné chvíle. Nebylo to s ní snadné, ale o to víc mne toho naučila a navždy pro mě bude tím mým prvním vysněným koněm.
A momentálně mám velké štěstí, že mám Ďáblíka, který je úžasně pracovitý a ochotný pro každou blbost, kterou si na něj vymyslím.

Co jste si připravili pro publikum veletrhu FOR HORSE 2019?
S Diablem nás diváci uvidí v denním programu i ve večerní show. Předvedeme drezurní ukázku bez sedla a uzdečky a další práci ve volnosti.

 

FOR HORSE je zaměřen na koně, jejich potřeby a vše pro majitele, chovatele a milovníky koní.


Akce je příležitostí pro představení novinek na trhu v oblasti krmiv, veterinárních, minerálních a kosmetických přípravků, pomůcek, transportních zařízení, kompletního jezdeckého vybavení a potřeb. Klade si za cíl nabídnout novinky z oboru na trhu, trendy v oblasti výživy a chovu a potřeb pro koně.


Nedílnou součástí veletrhu bude také doprovodný program, který nabídne návštěvníkům hlubší pohled do tematiky a zúčastněným partnerům možnost dalšího zviditelnění se.

  • Datum konání: 5. 4. 2019  a 6. 4. 2019 
  • Začátek představení:  19.30 hod
  • Vstup pro návštěvníky: od 18.30 hod vstupem D
  • Místo konání: PVA EXPO PRAHA v Letňanech

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: