Finalisté Lead Rein poháru 2015 se představují

20. 01. 2016 07:00

Obrázky: 26

Autor: Iveta Lewingerová a Rafífa Hamoudová Foto: M. Batelková, V. Marková, M. Štulík, B. Satranová, D. Gregor, Š. Veinhauerová, archiv Rubrika: Pony sport Počet přečtení: 3972 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

První ročník Lead Rein poháru je sice za námi, ale myslíme si, že nebude od věci krátká rekapitulace. V roce 2015 se této celorepublikové seriálové soutěže zúčastnilo 33 dvojic, z toho 15 startovalo v shetlandské třídě a osmnáct ve velšské. Věkové rozpětí soutěžících dětí bylo široké, od těch tříletých až po devítileté. Nejmladší poníci byli čtyřletí (v souladu s pravidly), těm nejstarším již táhlo na dvacátý rok.

Adélka SelybenNěkteří poníci absolvovali celý seriál, jiní jen jedno, nebo několik vybraných kol. Protože se v soutěži udělovaly body dvojici (dítě + pony), velká většina dětí absolvovala soutěž na jednom poníkovi. Našly se ovšem i výjimky. Někteří poníci prošli jednotlivými koly s různými jezdci, nebo některé děti soutěžily na dvou ponících (shetlandském i velšském). V prvním ročníku se ve výstavním kruhu prezentovalo kromě klisen celkem 10 valachů, 4 shetlandští a 6 velšských.

Věříme, že nejen ty, kteří s námi první sezónu prožili, ale i mnoho dalších budou zajímat příběhy nejúspěšnějších dětí z obou skupin. Proto jsme oslovily první tři umístěné týmy z každé třídy a položily jsme jim několik dotazů. Zajímalo nás zejména, jak se k LR soutěžím dostaly, jak se na soutěže připravovaly, s jakým poníkem pracovaly, podle čeho si poníka pro dítě vybíraly, co jim tyto soutěže přináší a jaké mají plány do budoucna. Z jejich odpovědí jsme sestavily následující medailonky, které vám umožní trošku nahlédnout do zákulisí. První část je věnována dětem na shetlandských ponících.

Adélka Náměstková (4 roky)

Lead Rein šampionka shetlandských pony ČR pro rok 2015, Overall Lead Rein šampionka ČR pro rok 2015, vodič - paní Veronika Náměstková, JA Bleu de Ciel Hostivař

Adélka Náměstková

Naše kamarádka Nora Havlíčková nám poslala odkazy na články o Lead Rein soutěžích uveřejněné na EQUICHANNELu. Tento způsob práce s malými dětmi nás oslovil a začali jsme se o LR hlouběji zajímat. Ani Nora, ani my jsme v tu chvíli ještě netušili, jak moc nás to pohltí a ovlivní celou následující sezónu. Díky LR jsme potkali spoustu skvělých lidí a zažili mnoho nového a nečekaného.

Adélka NáměstkováAdélka se na koni začala vozit již v 7 měsících, prakticky od té doby, co začala sedět, ale o ježdění jako takovém se u ní dá hovořit zhruba od 2,5 let věku. V té době jsme měli k dispozici skvělou poničku - klisnu ČSP 11/421 Polykarpa pana Jiřího Sváčka, nesmírně charakterní, která s Adélkou pracovala nejen na lonži, ale chodila s námi i na vyjížďky. Svoji dceru si trénuji sama, ale někdy je to hodně obtížné. To asi potvrdí každý rodič, který trénuje své vlastní dítě. Před odjezdem na závody to u nás bývá dost hektické. Jsem vždycky nervózní z toho, abych něco nezapomněla. Ale jakmile jsme na místě, snažíme se o to, abychom si soutěž vždycky užily. Smějeme se, povídáme si a těšíme se z každého okamžiku, z každého, i sebemenšího, úspěchu.

Adélka má pro LR soutěže k dispozici čtyřletou shetlandskou klisnu Lea Domino z chovu paní Petry Šarochové, kterou dostala darem od babičky. Kromě Ley ale jezdí i na dalších ponících z naší jezdecké školy, se kterými úspěšně absolvovala jízdy zručnosti, malé parkury a vytrvalostní soutěže s vodičem. Leu jsme si vybrali na základě doporučení. Hledali jsme charakterního a spolupracujícího poníka. Když jsme ji kupovali, měla již složené výkonnostní zkoušky a pracovala s dětmi pod sedlem, což pro nás bylo velmi důležité.

Lead Rein pro nás byl z počátku velká neznámá. Ačkoliv máme zkušenosti z klasických parkurových a drezurních soutěží, nikdy jsme nebyli na žádné výstavě. Proto jsme se před začátkem sezóny ještě rozhodli absolvovat seminář zaměřený na speciální výstavní třídy, který nám poskytl mnoho cenných informací. Zúčastnili jsme se všech sedmi kol letošního ročníku Lead Rein poháru. Všechna byla krásná, i když každé trošku jiné. Mně se nejvíce líbilo poslední kolo v Lysé nad Labem, kde bylo úžasné množství diváků a perfektní organizace. Mojí dceři se zase nejvíce líbilo kolo, které se jelo v rámci Mezinárodního šampionátu velšských plemen v Hradci Králové, protože tam byla moc milá paní posuzovatelka, která si s Adélkou hezky povídala.

Adélka NáměstkováLead Rein se pro letošní sezónu stal náplní našeho rodinného života. A i když sezóna již skončila, Adélka jím žije dále. O soutěžích stále mluví, hraje si na výstavy, prohlíží si stužky a poháry, které získala, a má z toho všeho neuvěřitelnou radost a my se samozřejmě radujeme s ní. Pro děti jejího věku bychom těžko hledali příhodnější soutěž. Vzhledem k tomu, že jsme se letos dostali až na vrchol, máme pro následující sezónu jediný cíl: užít si to.

Rádi bychom tento úžasný zážitek zprostředkovali i dalším klientům naší jezdecké školy. Adélčiným cílem je také se více zapojit do výstavních tříd, jako jsou Mladý vystavovatel a First Ridden, které jsme si letos rovněž vyzkoušeli. Každá jednotlivá soutěž, možnost ukázat se divákům, vyhrát stužku nebo pohár je pro ni obrovskou motivací. Když se nám něco nepodaří, tak přijde a říká: „Maminko, to musíme ještě natrénovat, to nám nešlo." Právě LR a FR v Adélce podnítily zájem o drezuru. V letošním roce si s pony klisnou Julií také zajela svou první drezurní úlohu Z1, na které budeme přes zimu dále pracovat. Snažíme se, aby Adélka měla i jiné aktivity než koně, ale moc nám to nejde. Práce s poníkem, ať už v sedle nebo ze země, ji opravdu baví a je ochotná touto činností trávit veškerý svůj volný čas. Když zrovna sama nejezdí, staví si trail pro Leu nebo učí přes překážky skákat našeho psa Maxe :-)

Karolína Zápotocká (6 let)

Lead Rein vicešampionka shetlandských pony ČR pro rok 2015 - vodič paní Petra Šarochová, JK Dominika - Suchdol, Křimov

Karolína Zápotocká

My jsme vlastně stáli společně s dalšími lidmi u zrodu tohoto projektu. Lead Rein soutěží se naše děti i poníci zúčastňovali hojně již v minulých letech na různých českých výstavách. Naše mladší dcera Karolína má v tomto směru velký vzor ve starší sestře Dominice. Na koni se vozí od malička, ale teprve v letošním roce se její aktivity dají nazývat ježděním. V našem JK máme pro děti k dispozici několik dobře připravených shetlandských poníků. Z nich jsem pro svoji dceru na letošní sezónu vybrala jako partnera do Lead Rein soutěží sedmiletého valacha shetlandského pony, černobílého strakoše holandského chovu - Bruce van de Ariaanshoeve. Ten u nás v předcházejících letech působil jako plemeník, svoji úlohu splnil, a protože se pro něj v chovu nenašlo další využití, byl vykastrován a začal pracovat s dětmi.

Karolína ZápotockáZpočátku probíhala většina tréninků bez Káji. Hodně jsme lonžovali a pracovali na ruce, což mě stálo spoustu propocených triček, ale zase to zlepšilo moji fyzickou kondici. Kája mezitím samostatně jezdila jiné poníky. S Brucem pracovala pouze ze země, nebo pod sedlem, ale s vodičem. Nakonec se ukázalo, že Bruce je z našich poníků pro LR bezkonkurenčně nejlepší. Na rozdíl od našich, někdy náladových klisen, dokázal i v cizím prostředí po celou dobu ve výstavním kruhu klidně stát a při tom „neusnout", ale zůstat pozorný. Ve výstavním kruhu chodil na lehkém přilnutí a za předpokladu, že měl vedle sebe klidného a sebevědomého vodiče a na hřbetě klidného jezdce, tak pro něj v podstatě nic nebylo problémem. Po úspěšně ukončené leadreinové sezóně jsme se rozhodli Bruce prodat slečně Karolíně Majorošové, která mu může dát vše, co potřebuje. Jsme si jistí, že o nich v budoucnu ještě uslyšíme.

Z letošních sedmi kol jsme absolvovaly pouze pět. Kvůli přípravě vystoupení, které bylo součástí jak odpoledního, tak večerního programu výstavy Kůň 2015 v Lysé nad Labem a dalším našim sportovním aktivitám, jsme museli oželet nebanické a pardubické kolo. Karolína si asi nejvíce užila poslední kolo LRP právě v Lysé. Zde jsme strávili celkem 4 dny a několikrát denně jsme vystupovali před velikým množstvím diváků, na což se Karolína i všechny naše ostatní děti velmi těšily. Pro mě jako vodiče a trenéra v jedné osobě to byla sice náročná, ale krásná sezóna. Občas se prostě stávalo, že domácí práce musely být odloženy, protože bylo potřeba pracovat s dětmi a poníky. Vzhledem k tomu, že kvůli LR s dětmi mnohdy cestujeme přes celou republiku, tak bychom přivítali, kdyby pořadatelé některých výstav otevřeli dětem a shetlandským poníkům i další výstavní třídy, kromě LR.

Karolína ZápotockáProtože jsme se v letošním roce rozhodli téměř všechny naše klisny připustit a Bruce jsme prodali, není jisté, jestli budeme do další sezóny mít k dispozici nějakého leadreinového poníka. Pokud ano, určitě se rádi zúčastníme i druhého ročníku Lead Rein poháru.

Kája by v příštích letech chtěla kromě Lead Rein soutěží jezdit i First Ridden. Líbí se jí klasická drezura, které by se v budoucnu ráda více věnovala, ale baví ji vlastně veškerá práce s poníky i okolo nich. U nás si děti mohou s poníky vyzkoušet různé věci včetně zapřahání, aby se v budoucnu mohly rozhodnout, čemu se opravdu chtějí naplno věnovat. Jinak si Kája, stejně jako ostatní děti jejího věku, nejraději hraje, samozřejmě na koně.

Adélka Selyben (3 roky)

3. místo v Lead Rein třídě pro shetlandské pony, vodič - paní Eva Pecharová, JK Hubička Telnice

Adélka Selyben

Prvním impulsem pro nás byly články uveřejněné na EQUICHANNELu. Protože jsme ale s touto disciplínou neměli do té doby žádné zkušenosti, rozhodli jsme se, že s Adélkou pojedeme do Hostivaře na seminář o speciálních výstavních třídách a jezdeckých hrách, což se nám vyplatilo, neboť kromě cenných informací jsme si některé věci mohli vyzkoušet i prakticky na zapůjčeném poníkovi. Adélka pochází z koňařské rodiny Jirgalů, mezi koňmi se pohybuje od malička, a proto není divu, že i ona propadla kouzlu koní.

Adélka SelybenV říjnu předloňského roku jsme dvakrát týdně začali docházet na jízdárnu v Panské Líše, kde jsme již po pár lekcích zjistili, že Adélka opravdu podědila geny svých předků. Proto rodinná rada rozhodla, že jí ke třetím narozeninám pořídíme poníka. Zpočátku jsme neměli štěstí. Poníci, kteří nám byli nabídnuti, nevyhovovali buď velikostí, nebo charakterem. Pak jsme ale dostali jedinečnou nabídku od pana Pavla Holešovského, který byl ochoten nám pro dcerku zapůjčit malou klisnu Farabella Gain - Mája. O tu se naše Adélka mohla sama starat, čistit ji i vodit a Mája byla úžasně spolehlivá i při práci pod sedlem. S Májou jsme také absolvovaly naši úplně první Lead Rein soutěž v Kadově u Blatné. Jediný zádrhel byl v tom, že Mája je klisna bez doloženého původu, a proto se nemohla zapojit do celorepublikové soutěže Lead Rein pohár, která je otevřena jen pro čistokrevné shetlandské a velšské pony a WPBr s KVH do 122 cm. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli, že se poohlédneme po vhodném čistokrevném poníkovi. Nabídek jsme dostali několik, ale nejvíce nás zaujal návrh spolupráce, který přišel od paní Jany Horáčkové a pana Karla Jindry z hřebčína Magic Star. Ti nám pro Adélku byli ochotni zapůjčit čtyřletou klisnu shetlandského pony v mini typu Emmu van Portma Zathe. Moc jim za to děkujeme. Emma byla již obsednutá a měla složeny výkonnostní zkoušky v zápřeži, takže jsme krásně navázali na to, co už uměla, a začali jsme naplno trénovat a připravovat se na další kolo LRP, tentokráte v Hradci Králové. S Emmou jsme se následně zúčastnily všech ostatních kol LRP. Během celé sezóny Emma pravidelně prokazovala, že se jedná o mimořádně charakterní klisnu, která je skvělým partnerem pro naši tříletou dcerku pod sedlem i na zemi.

Adélka SelybenDíky LR jsme letos poznaly spoustu nových lidí, posbíraly jsme mnoho zkušeností, navázaly nová přátelství. Líbilo se nám vlastně všude, ale ty nejkrásnější zážitky jsme si odvezly z finálového kola v Lysé nad Labem.

Adélka udělala za letošní sezónu obrovský pokrok. Tyto soutěže ji vedou k větší odpovědnosti, disciplinovanosti a také ji učí soustředit se na danou věc, což považujeme za skvělou průpravu do života pro každé dítě jejího věku. Na každé závody se velmi těší, přistupuje k nim s nadšením a humorem a naším jediným cílem je si to společně, bez stresu, užít. Tou největší odměnou pro ni je vždy vytoužená „mašlička", jak říká kokardám.

Doma s poníky pracujeme na lonži i na ruce. Poslední dobou má Adélka snahu jezdit už samostatně po jízdárně a překonávat kavalety a křížky. Velmi ráda si své koníky i lonžuje. Je to živé dítě, které kromě koní s chutí jezdí i na kole a plave. Přesto ale stejně trávíme většinu svého volného času u koní.

Na příští sezónu se moc těšíme, i když nemáme žádné konkrétní plány. Podstatné pro nás je to, že soutěže Adélku baví a přáli bychom si, aby jí láska ke koním vydržela na celý život, tak jako nám. Máme velikou radost z toho, že se děti na soutěžích skamarádily, těší se na sebe a nevnímají se jako konkurenci.

Reportáže z jednotlivých kol Lead Rein poháru 2015 i další články o tom, co Lead Rein obnáší, najdete v rubrice Pony sport.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: