Finále Lead Rein poháru se konalo v Lysé nad Labem

5. 11. 2015 Iveta Lewingerová a Rafífa Hamoudová Autor fotek: Aneta Hnyková, Michal Štulík, Dalibor Prokop, Vanda Loukotková, Petra Blažková, Lucie Robková, archiv stáj Labské Chrčice, archiv stáj Mamamerch, archiv V. Náměstkové

Stejně jako v předchozích letech patřil areál výstaviště v Lysé nad Labem třetí zářijový víkend již 22. ročníku výstavy Kůň 2015, kterou v letošním roce navštívilo celkem 17 000 diváků a na níž bylo vystaveno 135 koní. Své služby návštěvníkům nabídlo více než 90 prodejců a firem. Pomalu se začíná stávat tradicí, že neděle tohoto víkendu patří v Lysé nad Labem shetlandským pony a původním britským plemenům.

SCHSHP ve spolupráci s ASCHK ČR a výstavištěm Lysá nad Labem zde totiž po roce opět uspořádal XI. Národní šampionát SHP a výstavu Mouintain and Moorland pony (MaM). I přesto, že se mezi chovateli SHP během výstavní sezony rozšířily obavy vzhledem ke zprávám o výskytu infekční anémie koní v okolních zemích, nenaplnily se černé scénáře a chovatelé na vrcholnou akci sezóny dorazili v hojném počtu.

Adélka NáměstkováV dopoledních hodinách jsme měli možnost vidět speciální výstavní třídy pro děti (Lead Rein, First Ridden a Mladého vystavovatele), odpolední program tvořily chovatelské třídy na ruce pro SHP v typu mini a standard a MaM plemena a speciální třídy pro chovatele (Memoriál Ing. Dušana Jakovljeviče - chovatelské skupiny, chovatelský pohár hřebčína Aslan - ocenění nejlepšího českého chovatele a pohár Kena a Ann Scottových pro nejlepšího SHP českého chovu).

Na této akci zároveň proběhlo poslední - 7. kolo Lead rein poháru 2015 (LRP) a byli zde také vyhlášeni shetlandští a velšští Lead Rein šampioni a vicešampioni, kteří se následně utkali o tituly Overall Lead Rein šampiona a vicešampiona pro rok 2015.

Pozvání SCHSHP v letošním roce přijala akreditovaná posuzovatelka Shetland Pony Stud Book Society, paní Sandra Seward z hřebčína Windwillow. Paní Sandra již v ČR před několika lety posuzovala regionální výstavu shetlandských pony v Plasích a velmi ráda se do ČR opět vrátila, aby posuzovala naši nejvýznamnější shetlandskou výstavu.

V letošním roce Národní šampionát podpořilo mnoho sponzorů a spolupracujících subjektů: Pštrosí farma Čenkov se svými oleji lisovanými za studena, paní Štěpánová a její stáj a prodejna krmiv „Z malého údolí", partnerem chovatelů, účastnících se tříd na ruce, byl zámek Nový Hrad v Jimlíně. Obě leadreinové třídy podpořil generální sponzor celého letošního ročníku LRP - společnost Sehnoutek a synové, speciálním sponzorem 7. kola LRP se stala společnost Brück AM ze Zámrsku, další ceny pro děti a pro Overall Lead Rein šampiona a vicešampiona věnovala paní Alena Štěpánková (Pepe Farm -A, Lysá nad Labem). Dárečky pro nejmladší účastníky LRP a pro nejstarší koně účastnící se LRP věnovala paní Pavla Ovečková z Jeseníku. Všem moc děkujeme.

Program nedělního dne byl zahájen trochu netypicky rozdáváním odměn. Do výstavního kruhu nastoupili všechny děti a junioři a od společnosti Brück AM obdrželi na památku klíčenky a čepice. Tato společnost je mimo jiné i výrobcem stavebnic Geomag a právě o ně pak mohly děti bojovat v obou leadreinových třídách. Jezdecká stáj Dominika odměnila všechny účastníky Lead Rein poháru krásnými tričky s potiskem Lead Rein pohár 2015.

Účastníci speciálních výstavních tříd pro děti

Program výstavy zahájilo 7. kolo LRP, a to třída pro SHP. Celkem se zde představilo 11 trojic, nejmladší jezdkyně byla tříletá, nejstarší devítiletá. Po výstavě v Pardubicích bylo jasné, že průběžně vedoucí Adélku Náměstkovou na klisně Lea Domino s vodičem paní Veronikou Náměstkovou nemůže bodově nikdo předstihnout a že tedy právě Adélka bude jedním z finalistů za SHP. Nicméně druhé postupové místo bylo stále ve hře a ze šesti trojic, které měly šanci jej vybojovat, jich bylo v Lysé přihlášených pět. V tomto kole jsme mohli vidět i tři nové tváře. Davida Ondřeje v sedle Unity Domino ze Zubří, Markétku Belekaničovou a Conny, reprezentující JK PZOO Chomutov, a Matěje Fridricha v sedle Tymena v.d. Sluissesteeg, kteří startovali za Pštrosí farmu Čenkov. V případě Matěje se jednalo o další velmi pěknou spolupráci chovatelů s dětmi. Matěje totiž můžeme vídat v sedle klisen Baruška a Máša, které ovšem nemají doložený původ, a proto se nemohou do seriálové soutěže zapojit. Po vzájemné dohodě Matějovi laskavě zapůjčila Ing. Jana Mazancová Tymena, aby se i on mohl kola v Lysé nad Labem zúčastnit.

Soutěž byla velmi napínavá, protože na všech dětech byl od začátku sezony vidět neuvěřitelný posun jak v jejich jezdeckých dovednostech, tak i ve schopnosti se ve výstavním kruhu soustředit. Na prvním místě se v tomto kole umístil tým JA Bleu de Ciel Hostivař ve složení Adélka Náměstková, Lea Domino a vodič paní Veronika Náměstková. Adélka paní posuzovatelku velmi zaujala a podle jejího hodnocení se jedná o nadějnou malou jezdkyni, o které v budoucnu bezesporu ještě hodně uslyšíme. Druhé místo vybojovali reprezentanti Pštrosí farmy na Čenkově: Karolínka Mazancová, Tabby Czenkow a vodič paní Jana Mazancová, kteří rovněž podali velmi pěkný výkon. Třetí místo v silné konkurenci získala letos tříletá malá jezdkyně Adélka Selyben s Emmou v.Portma Zathe a vodičem paní Evou Pecharovou. Zde paní posuzovatelka ocenila jak Adélčiny jezdecké schopnosti ve vztahu k jejímu věku, tak i úžasný charakter klisny Emma v. Portma Zathe.

První tři umístění v 7. kole LRP, třída Shetland

Do finále se za SHP třídu kvalifikovala Adélka Náměstková a v sedmém kole čtvrtá umístěná Karolínka Zápotocká.

Rebeka Loukotková (3 roky)Ve velšské třídě LRP bylo celkem 8 účastníků a i zde jsme mohli vidět jednu novou tvář - teprve tříletou Rebeku Loukotkovou na velice charakterním WMP valachovi Prigo's Flic Flac s vodičem paní Markétou Loukotkovou. Věk dětí se v této třídě pohyboval od 3 let (Rebeka Loukotková) do 9 let (Ivetka Brynychová). Všechny děti předvedly velice pěkné výkony i přesto, že někteří poníci byli značně rozhozeni především z hýkání oslíků, kteří byli ustájeni ve stáji vedle výstavního kruhu. Pak stačil potlesk diváků nebo komentář hlasatele a někteří jezdci a vodiči měli se svými čtyřnohými partnery opravdu hodně práce.

Ve velšské třídě byla situace po kole v Pardubicích značně napínavá a o první dvě postupové příčky se ucházely tři jezdkyně. Adrianka Horáčková na Lustoord Zita (28 bodů), Ivetka Brynychová na Trawel Marvel (26 bodů) a Lucie Viedemannová na Trawel Monty (24 bodů). Stanovit pořadí na prvních třech místech bylo velmi obtížné. Výkony všech tří jezdkyň byly srovnatelné, a tak nakonec o umístění rozhodly detaily. První místo obsadila Ivetka Brynychová s Trawel Marvelem, druhé místo Adrianka Horáčková s Lustoord Zitou a třetí místo Lucka Viedemannová a Trawel Monty.

Po sečtení bodů se tak do finále probojovala Adrianka Horáčková a Ivetka Brynychová. Lucka se v celoročním bodování umístila na třetím místě, nicméně její výkony měly po celou sezónu vzestupnou tendenci a v příštím roce bude nepochybně bojovat o vítězství.

První tři umístění v 7. kole LRP, třída Welsh

Paní posuzovatelka hodnotila obě třídy, SHP i velšskou, velice kladně. Byla nadšena posunem jak v jezdeckých dovednostech dětí, tak v úpravě poníků, jezdců a vodičů, který mohla posoudit díky tomu, že tyto třídy v ČR již dříve posuzovala. Velice se jí také líbilo, že si všechny děti soutěž užívaly a jejich účast byla nenucená a radostná.

Velká pochvala patřila rovněž vodičům, kteří svoji funkci plnili velmi dobře a děti chválili, i když se jim nepodařilo se umístit na prvních příčkách.

Po skončení obou tříd LRP následovalo přepočítání výsledků a vyhodnocení šampionů a vicešampionů obou kategorií. Krásné poháry a floty do této soutěže věnovaly chovatelské svazy (SCHSHP a ČSCHVK), které Lead Rein pohár pro rok 2015 zaštítily. Ceny od sponzorů přišla společně s představiteli obou chovatelských svazů předávat i zástupkyně mediálního partnera LRP 2015, serveru EQUICHANNEL.cz, Šárka Dolanská. EQUICHANNEL.cz celý rok podporoval projekt LRP tím, že publikoval články týkající se jak zásad leadreinových soutěží, tak i reportáže z jednotlivých kol.

Adélka Náměstková a Karolína Zápotocká V kategorii SHP se Lead Rein šampionkou stala se součtem 33 bodů čtyřletá Adélka Náměstková s klisnou Lea Domino a vodičem paní Veronikou Náměstkovou. Tato trojice se zúčastnila všech 7 kol výstavy, podávala vynikající výsledky a sklízela obdiv diváků nejen díky jezdeckým schopnostem Adélky, ale i díky a charakteru a vyrovnanosti teprve 4leté klisny Ley Domino. Lead Rein vicešampionkou kategorie SHP se součtem 18 bodů byla vyhlášena šestiletá Karolína Zápotocká na valachovi Bruce v.d. Ariaanshoeve s vodičem paní Petrou Šarochovou. Karolína se letos zúčastnila pěti kol LRP a i ona během letošní sezóny udělala veliký pokrok. Bruce byl ještě začátkem letošního roku plemenným hřebcem zařazeným v akceleračním programu. Poté, co splnil své chovatelské povinnosti, byl vykastrován a používán pro práci s dětmi v JK Dominika.

Adrianka HoráčkováV kategorii Welsh se Lead Rein šampionkou stala se součtem 33 bodů Adrianka Horáčková na WMP klisně Lustoord Zita s vodičem paní Kateřinou Horáčkovou. Adrianka rovněž absolvovala všechna letošní kola s velmi pěknými výsledky.

Ivetka BrynychováTitul Lead Rein vicešampiona kategorie Welsh náleží se ziskem 32 bodů Ivetce Brynychové s valachem Trawel Marvel a vodičem panem Pavlem Blažkem. Vzhledem k věku Ivetky (9 let) byla tato leadreinová sezóna její poslední. Ivetka se těchto soutěží zúčastňovala již od svých 3 let. Doufáme, že budeme mít možnost ji v příštích letech dále vídat třeba v kategorii First Ridden nebo Mladý vystavovatel.

Po vyhlášení šampionátů jednotlivých kategorií přišlo na řadu velké finále LRP 2015. Šampioni a vicešampioni obou kategorií nastoupili do výstavního kruhu znovu a na základě jejich aktuálního výkonu byli vyhlášeni Overall Lead Rein šampion a vicešampion 2015, tedy vlastně mistr a vicemistr ČR v disciplíně Lead Rein. Čtvrté místo obsadila po velmi pěkném výkonu Karolína Zápotocká a Bruce v.d. Ariaanshoeve. Následně se paní posuzovatelka rozhodovala mezi druhým a třetím místem. Mezi Adriankou Horáčkovou a Ivetkou Brynychovou. Výkony obou jezdkyň byly velice vyrovnané a o pořadí nakonec rozhodlo klidnější chování Lustoord Zity ve výstavním kruhu. Trawel Marvel byl už při předchozím dekorování a čestném kole natolik nervózní, že jeho jezdkyně nedobrovolně opustila sedlo. Třetí místo tedy obsadila Ivetka Brynychová a Trawel Marvel. Titul Overall Lead Rein vicešampiona pro rok 2015 si z Lysé nad Labem odvezla Adrianka Horáčková a Lustoord Zita, která i přes nervozitu své klisny zvládla celou situaci a mohla se radovat z krásného flotu a talíře pro vicešampiona. Národní Lead Rein šampionkou pro rok 2015 se po krásném a bezchybném výkonu stala čtyřletá Adélka Náměstková s Leou Domino.

Definitivní tečku za letošní Lead Reinovou sezónou udělalo vyhlášení nejmladších jezdců a nejstarších koní účastnících se letošního ročníku LRP 2015. Nejmladší účastnice byly teprve tříleté a i přesto sklízely ve výstavním kruhu velký obdiv za své výkony. Krásnou cenu od sponzora si odnesla Adélka Selyben, která absolvovala s klisnou Emma v. Portma Zathe šest kol LRP, a Rebeka Loukotková, která měla se svým valáškem Prigo's Flic Flac v Lysé nad Labem úspěšnou premiéru. Nejstaršími pony, kteří se této soutěže účastnili, byli devatenáctilá klisna WPBr Hvězda a stejně starý valášek SHP Clibberswick Halona. Ceny převzali jejich malí jezdci Vendulka Vodičková a Denis Šesták.

Výstava pokračovala výstavní třídou First Ridden pro děti do 12 let, kde bylo celkem pět startujících. Paní posuzovatelka nejprve posoudila děti při společném předvedení v kroku a klusu a následně je požádala o individuální předvedení ve všech chodech. Kromě sedu dítěte paní posuzovatelka hodnotila i reakce poníka na udílené pomůcky a jeho ochotu spolupracovat. Při hodnocení dále zohledňovala, zda jezdci vysedávají na správnou nohu a umí při změně směru přesednout a také přihlížela k tomu, jak se které dvojici podařilo nebo nepodařilo nacválat. Vítězství z této třídy si odnesla Kristýna Hájková (10 let) na valáškovi WPBr Kendy ze stáje U Sepíka v Lysé nad Labem.

Vítězka třídy First Ridden Kristýna Hájková

Paní posuzovatelka předvedení Kristýnky a Kendyho hodnotila jako ukázkové. U této dvojice ji velmi potěšil hezký jezdecký projev, vysoce ocenila dobrý charakter tohoto poníka, který je dle jejího soudu ideálním partnerem pro svou jezdkyni. Klidné předvedení, korektní nacválání a kontrolovaný pohyb ve cvalu uvnitř výstavního kruhu tuto dvojici v očích paní posuzovatelky posunul po zásluze na první místo. Druhou příčku v soutěži obsadila jedenáctiletá Jája Vojíková a WMP klisna Llanfrechfa Pippa ze stáje Mamamerch Žichlice. I tato dvojice zvládla úkoly First Ridden na výbornou. K vítězství jim chyběla ještě troška proježděnosti. Nacválání i pohyb Kendyho ve cvalu po výstavním kruhu působil oproti Pippě o něco klidněji a elegantněji. Třetí místo vybojovala při své premiéře v této třídě čtyřletá Adélka Náměstková s klisnou Lea Domino. Paní posuzovatelka jejich výkon ohodnotila jako výborný vzhledem k věku Adélky, ocenila velikost poníka, kterého má Adélka k dispozici, protože s Adélkou tvoří naprosto vyrovnanou a souměrnou dvojici a podle jejího vyjádření se jedná o nejlepší výkon čtyřletého dítěte, jaký kdy viděla. Vzhledem k tomu, že paní posuzovatelka má akreditaci SPSBS pro posuzování jezdeckých výstavních tříd, je toto ocenění obzvlášť potěšující. Ceny a kokardy všem účastníkům této třídy předal tajemník ASCHK ČR, pan Blahoslav Políček.

Po jezdeckých třídách následovala třída na ruce - Mladý vystavovatel - pro děti do 16 let. Počet přihlášených dětí do této třídy byl naprosto ohromující - startovní listina čítala 35 dvojic, což je největší počet přihlášek do této třídy v historii Národní výstavy. Pořadatel s ohledem na to, že posuzování každé dvojice chvilku trvá a především menší děti nejsou schopné udržet tak dlouho pozornost a proto, že by nebylo vůči dětem fér, aby soutěžily v jedné třídě tříleté děti proti šestnáctiletým, zareagoval nejlepším možným způsobem a třídu rozdělil podle věku dětí do tří částí.

Anička Dušková, Llanfrechfa PippaV první části se představily děti do 7 let. Vítězství si odnesla sedmiletá Anička Dušková s klisnou Llanfrechfa Pippa ze stáje Mamamerch Žichlice. Anička Pippu výborně předvedla jak v kroku, tak i v klusu, klisna s ní ukázkově spolupracovala a neměla problémy s klidným stáním ve výstavním kruhu, což jsou hlavní atributy správného předvedení v této třídě. Společně s pěkným výstavním úborem malé slečny a milým úsměvem ukázala tato dvojice ve výstavním kruhu přesně to, co chtěla paní posuzovatelka vidět: hodného a spolupracujícího poníka a dítě, které vystavování opravdu baví. Druhé místo obsadila Karolína Mazancová s teprve tříletou klisnou Velvet Desire Czenkow. I na tuto dvojici byl pěkný pohled a paní Sandra velmi kladně ohodnotila charakter mladé klisny, z níž v budoucnu dle jejího názoru může vyrůst špičkový LR pony. Třetí místo obsadil Marcel Machačný, tentokrát netradičně předvádějící klisnu Wiske v. Veldzicht. Marcel zaujal paní posuzovatelku nejen svým vystavovatelským uměním, ale i dokonalým outfitem. Celkově paní posuzovatelka tuto třídu hodnotila jako vynikající, výkony malých dětí byla unesena stejně jako charakterem vystavovaných poníků.

Adrianka Horáčková s klisnou SHP Emma v.Portma ZatheDruhá část mladého vystavovatele byla otevřena pro děti od 8 - 12 let. Zde však věková hranice nebyla úplně striktně dodržena. Nejmladším účastníkem byl čtyřletý Denis Šesták, který v předcházející třídě vystavoval svého SHP valáška Clibberswick Halona. Protože však Denis má o vystavování zájem a chtěl vystavit i svého druhého ponyho - WMP valacha Marah Lucas, umožnil mu pořadatel start s jeho druhým koněm společně se staršími dětmi. Další mladší startující v této skupině byla Adrianka Horáčková. Ta má sice svého vlastního poníka - WMP klisnu Lustoord Zitu, ale ta je zatím pro drobounkou holčičku ve výstavních třídách na ruce velká. Zita má hodně prostornou mechaniku pohybu a Adrianka ji v klusu ještě neuběhne, proto se doposud Mladého vystavovatele nemohla účastnit. To jí bylo velmi líto, zvláště když její leadreinové vrstevnice a kamarádky v Mladém vystavovateli běžně se svými shetladskými poníky soutěžily. Aby si i Adrianka mohla vystavování poníka na ruce vyzkoušet, byla jí po dohodě s majiteli zapůjčena osvědčená a charakterní shetlandská klisna v mini typu Emma van Portma Zathe, se kterou v předcházející skupině soutěžila Adélka Selyben.

I v tomto oddělení zazářila Llanfrechfa Pippa, kterou tentokráte předváděla Jája Vojíková. Jak v případě Aničky Duškové, tak i Jáji Vojíkové bylo vidět, že klisna se zcela soustředí na práci s dítětem a nevnímá ruchy z okolí, což paní posuzovatelka na klisně velmi vyzdvihovala. Druhé místo obsadila devítiletá Lenka Ondřejová s bělkou Unity Domino ze Zubří a jako třetí se umístila vítězka třídy First Ridden Kristýna Hájková s valachem Kendy. I tato skupina mladých vystavovatelů sklidila od paní Sandry velkou chválu. Podle ní jsou výkony těchto dětí velkým příslibem do budoucna.

Třetí a poslední oddělení mladého vystavovatele bylo otevřeno pro děti od 13 do 16 let. Celkem jsme měli možnost vidět 12 velmi vyrovnaných dvojic. Vítězství si odnesla Barbora Vaníčková s klisnou holandského chovu v majetku paní Libuše Kaprasové - Demy v.h. Aeghterhuus, jejíž prezentace ve výstavním kruhu byla nejlepší. Bára ukázala velký cit pro předvádění a zvolila správné, klisně vyhovující tempo. Hned za ní se umístil Tomáš Pokorný, reprezentant JK Dominika, se standardní shetlandskou klisnou Wiske v. Veldzicht. Na Tomášovi paní posuzovatelka kromě vynikajícího předvedení ocenila i jeho klid a rozvážnost ve výstavním kruhu. Umění uklidnit nervózního koně se totiž může velmi hodit v případě předvádění temperamentnějších a vzrušivějších zvířat. Podle paní posuzovatelky je to dar, kterým není obdařen každý. I v této skupině jsme nakonec na „stupních vítězů" viděli klisnu Llanfrechfa Pippu. K třetímu místu ji přivedla Natálie Hofmanová. Její práce s poníkem ve výstavním kruhu byla také velice pěkná. Paní Sandra by ale Natálii doporučila, aby klisně při předvádění tolik nezvedala hlavu nahoru, neboť jí to při předvedení v klusu trošku vyvádělo z rovnováhy, což bylo na úkor jinak velmi pěkného pohybu klisny.

Paní posuzovatelka byla příjemně překvapena vysokou úrovní předvádění ve všech odděleních Mladého vystavovatele. Sama prohlásila, že výkony více jak poloviny dětí byly natolik profesionální, že by se nebála požádat kteréhokoliv z nich o předvedení svých vlastních poníků na jakékoliv britské výstavě. Tak početné třídy mladých vystavovatelů nebývají běžně k vidění ani ve VB. I atmosféra soutěží se paní Sandře zdála odlišná, všechny děti i junioři si vystavování s radostí užívali a z jejich vystupování ve výstavním kruhu bylo znát, že si svých poníků opravdu váží a mají k nim velmi pěkný vztah.

Gádžo PermoníkVýstava pak dále pokračovala chovatelskou částí, ve které se nám představili zástupci obou typů na ruce. Šampionem SHP v typu mini se stal hřebec Parlington Midge paní Ivany Třískové z hřebčína Ivysen. Midge je licentovaný pro čtyři evropské plemenné knihy, včetně mateřské (SPSB) a české. Jeho chovatelka, paní Diana Johnston posuzovala loňský Národní šampionát SHP. Paní Sandra ho považuje za velmi kvalitního hřebce, v dobrém typu, s výbornou kostrou a pěkným shetlandským výrazem. Vicešampionem kategorie mini se stal mladý, již licentovaný hřebec českého chovu Gádžo Permoník paní Ludmily Ondřejové ze Zubří. Tento hřebec, jehož pradědečkem z otcovy strany je vítěz žebříčku plemeníků SPSBS z roku 2005, dle názoru paní posuzovatelky patří rovněž k velmi typovým poníkům.

Yarpha BuntingŠampionát SHP v typu standard bezkonkurenčně ovládli reprezentanti hřebčína Viklan, Kadov. Šampionkou standardů se stala chovná klisna narozená na Orknejských ostrovech Yarpha Bunting, která je podle paní posuzovatelky ve vynikajícím typu s krásnou hlavou, silnou kostrou a vynikající stavbou těla. V ČR byla vystavena v roce 2013 a kromě titulu šampiona kategorie standartních SHP v uvedeném roce získala i titul supreme vicešampionky výstavy v Plasích, stala se zde tedy druhým nejlepším vystaveným koněm bez ohledu na plemeno, věk a pohlaví. Titul vicešampionky vybojovala její dvouletá stájová kolegyně Kadov Violet, letošní vítězka třídy dvouletých z dubnové výstavy v Kadově, další z mnoha úspěšných potomků hřebce Wells Major General. Podle názoru paní posuzovatelky se jedná o vynikající mladou klisnou s dobrou kostrou a ve velmi pěkném typu.

Následující část programu byla vyhrazena speciálním chovatelským třídám. V memoriálu Ing. Dušana Jakovljeviče (chovatelské skupiny) slavil úspěch Bruce v.d. Ariaanshoeve se svými potomky. Kolekce se skládala z klisen Kimberley Domino, Witch Domino a valacha Bon Bon Domino.

Vítězové Memoriálu Ing. Jakovljeviče - Bruce v.d. Ariaanshoeve se svým potomstvem

V chovatelském poháru hřebčína Aslan se na prvním místě prostřednictvím svého odchovu, hřebce Gádžo Permoník, umístila chovatelka paní Magda Skalická. Druhé místo získala Lucie Kočovská díky vynikající mladé klisně Kadov Violet a třetí místo obsadila zásluhou klisny Ivysen Madlenka paní Ivana Třísková.

Pohár Anne a Kena Scottových si letos odnesl Gádžo Permoník paní Ludmily Ondřejové.

Parlington MidgePo skončení posuzování tříd SHP na ruce se odehrál Národní šampionát ČR. Titul Junior šampiona získala mladá klisna českého chovu Kadov Violet (hřebčín Viklan, Kadov), titul junior vicešampiona si odnesla díky hříběti Jennas Cinia stáj Jenna paní Dity Kunové. Titul Senior šampiona a tím i putovní pohár hřebčína Parlington získala tento rok klisna Yarpha Bunting (hřebčín Viklan, Kadov), titul senior vicešampiona získal Parlington Midge (hřebčín Ivysen, Konětopy).

Po šampionátech SHP následovala výstava Mountain and Moorland pony. Šampionkou kategorie se stala klisna Trawel Amy (hřebčín Trawel, Štichovice), která paní posuzovatelku ohromila jak vynikajícím typem a stavbou těla, tak i mimořádnou mechanikou pohybu. Tato letos tříletá klisna se jako hříbě pod matkou stala šampionkou hříbat na 36. Bundesschau der IG Welsh v Remlingenu a letos své kvality potvrdila i na belgickém národním šampionátu, odkud si přivezla titul overall šampiona mladých. Vicešampionem se stal palomino hřebec Bernard z hřebčína Amerika, jenž se letos velmi skvěle prezentoval na Národní přehlídce původních britských plemen v Pardubicích, kde získal titul nejvyšší - overall šampiona výstavy.

Výstava byla zakončena celkovým šampionátem, do kterého se kvalifikovali šampioni a vicešampioni jednotlivých kategorií. Overall šampionem výstavy se stala klisna Yarpha Bunting (hřebčín Viklan, Kadov), titul vicešampionky vybojovala Trawel Amy (hřebčín Trawel, Štichovice).

Overall šampionka Národní výstavy 2015 Yarpha Bunting a Overall vicešampionka Trawel Amy

Letošní Národní šampionát SHP a výstava Mountain and Moorland pony jsou za námi. Z hlediska počtu účastníků a jejich kvality se jednalo o akci mimořádně zdařilou. Na tomto místě bychom velmi rády poděkovaly celému organizačnímu týmu, který se staral o bezproblémový průběh akce. Děkujeme SCHSHP, ASCHK ČR, ČSCHVK a všem sponzorům, kteří nás podpořili.

Těšíme se na viděnou zase za rok.

Podobné články
Zambia vom Ellernbrook - LR

Národní pony společnost (NPS) by ráda pozvala v této sezóně všechny majitele i chovatele široké rodiny mountain a moorland plemen, jejich uznaných…

Naira Delveti - Lille Rosendals Captain Jack

Národní výstava NPS obvykle zakončuje výstavní sezónu v daném roce a dochází na ní k vyvrcholení šampionátových soutěží. Této tradici dostála i letos…