Exkurze do největších hřebčínů jižního Německa

19. 02. 2019 14:00

Obrázky: 2

Autor: Lenka Gotthardová Foto: Gotthardová Lenka Rubrika: Pozvánky Počet přečtení: 495 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Letošní jarní cestování za koňmi s Lenkou Gotthardovou je naplánováno od 8. do 11. 5. 2019 a zavede nás do Bavorska a Bádenska Württemberska. Navštívíme dva největší státní chovy těchto jihoněmeckých spolkových zemí, a to Marbach a Schwaiganger. K tomu zhlédneme krásné kočárovny v nejvýznamnějších bavorských městech. A ještě navíc si zaplaveme v termálních lázních nedaleko Marbachu.

Prvním bodem naší cesty bude zastávka v Altdorfu nedaleko Norimberka. Zde na tamní universitě krátce studoval budoucí nejslavnější český vojevůdce a nejúspěšnější český podnikatel, po kterém nám zbylo nejvíce památek (vzhledem k jeho poměrně krátkému stavitelskému úsilí v letech 1621-1634), vévoda Albrecht z Valdštejna. Při našich exkurzích si příležitostně připomínáme jeho působení ve střední a severní Evropě a toto bude právě jedna z dalších možností. Na rozdíl od Albrechtova rodiště v Heřmanicích u Jaroměře si zde našeho velikána připomínají tzv. Valdštejnskými slavnostmi, na které celoročně lákají velkými informačními tabulemi u norimberské dálnice.

Z Altdorfu se vydáme do Augsburgu. Augsburg je významné bavorské město, odkud mj. pochází slavný bankovnický a posléze šlechtický rod Fuggerů, kteří od dob císaře Maxmilána I. ovlivňovali finanční a politické dění habsburské monarchie a Svaté říše římské. Nedaleko tohoto města má své sídlo velice hodnotná soukromá sbírka kočárů pana Rudolfa Stiefa, velkého znalce historických kočárů.

Po návštěvě sbírky se vydáme směrem ke Stuttgartu (dle pověsti vznikl název ze Stuten Garten – zahrada - obora klisen, což nám je velmi sympatické). Nedaleko státního hřebčína v Marbachu se ubytujeme, navečeříme, a hlavně si po časném ranním vstávání dostatečně odpočineme. Bydlet budeme ve vesničce jménem Hayingen, což k pěknému spaní přímo vybízí.

Druhý den ráno je na programu celý den návštěva bádensko-württemberského státního hřebčína a hřebčince (Haupt- und Landgestüt) v Marbachu, který byl založen původně v roce 1573 a před několika lety byly objeveny starší písemnosti o tamějším chovu koní již z roku 1514, a tak v roce 2014 slavili 500. výročí založení. Je to v podstatě nejdéle kontinuálně existující hřebčín na světě. Chovají zde württemberské teplokrevníky, arabské plnokrevníky a velice oblíbené schwarzwaldské chladnokrevníky (menší tmavé ryzáky se světlými hřívami). Po přivítání s paní ředitelkou Dr. Astrid von Velsen-Zerweck nás celým areálem bude provázet vedoucí organizačního oddělení hřebčína Ernst Hoffrichter. Během návštěvy většiny velmi krásných dvorů se stihneme podívat i na aktuálně probíhající závody ve všestrannosti. Večerní program bude patřit návštěvě příjemně teplých termálních lázní v nedalekém Bad Urachu.

V pátek se vydáme do hlavního města Bavorska Mnichova a to hned 2x. Nejprve tam v dopoledních hodinách dojedeme k pohádkovému zámku Nymphenburgu, zbudovaném po vzoru Versailles. Nás však bude přednostně zajímat tamní sbírka kočárů, kterou před několika lety naistalovala specialistka na historii kočárů paní Dr. Magdalena Bayreuther. Z tohoto krásného místa zamíříme na jih od Mnichova do bavorského státního hřebčína a hřebčince ve Schwaigangeru. Je to nádherné místo, kde chovají bavorské teplokrevníky, jihoněmecké chladnokrevníky na podkladě norické krve, haflingy a další plemena koní. Můžeme se těšit, že se nám bude věnovat nejvyšší vedení hřebčína – dřívější dlouholetý ředitel (Landstallmeister) Dr. Eberhard Senckenberg a nově nastoupivší paní ředitelka Cornelia Back. Nezapomenutelnou kulisu tomuto bavorskému chovatelskému centru vytvářejí Alpy a poměrně nedaleko se nachází slavné lyžařské středisko Garmisch Partenkirchen. Navečer se vrátíme do Mnichova, kde budeme přenocovat.

Poslední den naší exkurze strávíme v Řezně (Regensburgu) a na cestě domů. Historicky velmi známé město se starobylým kamenným mostem, jenž byl vzorem dokonce stavbě Juditina mostu v Praze, nás zaujme také zámkem, patřícím šlechtickému rodu Thurn – Taxisů, proslavenému provozováním poštovní služby. A zřejmě z jejich jména pramení i název pro taxislužbu. Po prohlídce zámku a kočárovny se budeme moci těšit na oběd v zámeckém pivovaru. A pak již budeme mířit zpět do Čech.

Cena exkurze činí 3500 Kč a 280 euro, přihlášky do 31. 3. Více informací na www.gotthardova.cz.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: