European open championship of horse archers

15. 09. 2009 13:00

Obrázky: 26

Autor: Johana Spáčilová Foto: archiv autorky Rubrika: Jízdní lukostřelba Počet přečtení: 9365 Počet komentářů: 2 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

O víkendu 5. a 6. září 2009 se konal v Německém Bambergu 2. ročník evropského šampionátu v "horseback archery" a Česká republika zde měla své zastoupení!

Když mi 1. 4. 2009 přišla pozvánka na Evropský šampionát lukostřelců, myslela jsem si nejprve, že jde o nějaký vtipný aprílový žert někoho z kamarádů a v legraci na mail odpověděla, že určitě přijedeme. V zápětí mě humor přešel, protože v dalším mailu byla přihláška do jednotlivých disciplín včetně veterinárních náležitostí nutných pro koně. Ups :-) A tak se stalo, že jsme 3. září v noci opravu vyrazili do Německého Bambergu, resp do místa Hummelhof, kde se šampionát konal.

Ćeskou republiku jsme zastupovali ve složení Johana Moutelíková – závodník, fotograf, Eva Hedbávná (Havrlíková) - fotograf, dokumentátor a psychická podpora, australský ovčák Archie, koně Romeo a Akičita, která sloužila jako náhradník v případě zranění Romea.

Po příjezdu nás přivítal sluncem obestřený areál s perfektně připravenou lukostřeleckou dráhou. Všude panoval čilý ruch, účastníci si stavěli elektrické ohrádky pro koně, jurty a různé dobové stany a samozřejmě se střílelo z luku skoro na každém rohu. Vyložily jsme koně, postavily ohradu a vyrazily s foťákem k dráze, kde už bylo několik jezdců připraveno k tréninku. V klusu a cvalu projížděli dráhou a následně zkoušeli také střelbu.

Jako první nás zaujali Korejci, kteří neustále zakládali šípy do luku, stříleli jen tak před sebe do země a nebo do terče, a to i při konverzaci s námi. „No, tak budu zkrátka jen nejkrásnější,“ proběhlo mi hlavou po shlédnutí tréninku... Vzhledem k různorodé mezinárodní účasti to Česká republika neměla zrovna jednoduché, krmě domácích Němců přijeli totiž lukostřelci z Maďarska, Tibetu, Turecka, Jižní Korei, Belgie, Francie, Švýcarska, Švédska, Polska, Anglie, Itálie, Kanady, Lucemburska a Rakouska. Protože by bylo složité dovážet koně ze všech těchto zemí, připravili pořadatelé pro všechny účastníky několik koní, kteří se pod závodníky během dne střídali.

Soutěžilo se ve dvou dnech. První den, v sobotu, byla soutěž v korejském stylu, která se skládá ze tří částí: Single shot - terč je korejský čtverec - délka dráhy je 90 metrů - ve vzdálenosti 5 metrů od dráhy je v jejím středu (45 m) umístěn jeden jediný terč - časový limit je 12 vteřin - každý jezdec závodně projíždí 2krát. Double shot - delka dráhy je 90 metrů - 5 metrů od dráhy jsou umístěny dva terče ve vzdálenosti 40 a 50 metrů - terče jsou pod úhlem 115° k dráze - časový limit je 12 vteřin - každý jezdec závodně projíždí 2krát. Multiple shot - délka dráhy je 150 m - 5 m od dráhy je ve vzdalenostech 15, 45, 75, 105 a 135 m postaveno 5 korejských terčů - první šíp může být založen a natažen už na začátku dráhy - pro hodnocení se musí trefit alespoň 3 terče - časový limit 16 vteřin - každý jezdec závodně projíždí 2 krát.

Zde byli jednoznačně na koni (a to doslova) Korejci - jak také jinak, když má tato soutěž v jejich zemi dlouhodobou historii a tradici. Korejský lukostřelecký oděv byl jedním z nejhezčích a nepraktičtějších, jaké zde byly k vidění. Vítězem korejské soutěže se stal Lee Pan-Geung, který nám během dne velmi ochotně dával lekce korejského stylu střelby. Navíc se ještě zakoukal do našeho Archieho, a tak nám jeho povely „Aši posem“, „Aši seni“ zůstaly pěkně zaryté v hlavě :-)

V přestávce soutěže mě hlavní organizátor požádal, zda by bylo možné udělat malou show. Na mé vyjevené „vždyť sebou nic nemám, biče, dravce, nic...“ odpověděl, že stačí to, co jsem dělala včera – no včera jsem opracovávala koně??? Jo, přesně to chceme, to jak chodil do strany, a točil se a ... „No dobře něco vymyslíme, ale potřebuji hudbu“, řekla jsem v naději že to třeba zruší vzhledem k absenci CD přehrávače. Omyl! Christian přivedl tureckého hocha, který držel v ruce saxofon a přikázal mu „Hraj!“ . Z nástroje se linula hudba připmínající vyvolávání kobry. „No pěkně, na saxofon jsme ještě nejezdili“. Přidali se ještě další dva muzikanti a to s bongy. Požádala jsem o něco rychlejšího a pokusila se na tureckou improvizovanou hudbu trochu spořádaně jezdit. Po něklika pokusech o drezurní prvky to speaker ohlásil jako ukázku doma vaquery :-) Předvedli jsme vše, co šlo bez přípravy předvést, a evidentně se to líbilo, vzhledem k potlesku a následné chvále ostatních závodníků. Jen já jsem měla ještě v neděli trauma, jestli to nedej bože neviděl někdo odbornější...

V sobotu večer proběhla noční ohňová show a následovala mezinárodní družba, jak jinak než v hospůdce, a jak jinak než nad pivem nebo něčím ostřejším. Jazykové bariéry tak padly a konverzovalo se o všem možném. Maďaři nás oslovili, zda bychom měli zájem o vytvoření školy pro horseback archery také u nás v Čechách, ale protože sami jsou velmi vytížení, uvítají mou účast na seminářích a lektora si vytvoří přímo ze mě. No, odvážná to myšlenka. A tak se zbytek konverzace ubíral směrem k tvorbě lukostřelecké dráhy u nás, organizování workshopů a podobně.

V neděli pak přišla na řadu maďarská soutěž a následné vyhlášení vítězů. Maďarská soutěž - dráha je dlouhá 90 m, musí se celá procválat - časový limit na projetí dráhy je 16 vteřin - každý jezdec může mít dva zkušební cvaly a pak závodně projíždí 6krát - trojitý terč stojí ve vzdálenosti 9 m od dráhy - první a třetí terč je v úhlu 110° - dráha je ve třech částech ohraničena viditelnými kůly umístěnými po 30ti metrech - při soutěži je dovoleno vystřílet tolik šípů, kolik je možné - výsledek se počítá podle bodů za zásahy + plus body za čas.

A opět se prokázala síla tradice a soupeře jednoznačně rozdrtil mladý maďarský šampion Christoph Nemethy, s pro mě dost neuvěřitelnými 76,6 body. Po maďarské soutěži, během počítání výsledků, následovalo něco, co jsme v Čechách ani nikde jinde rozhodně ještě neviděli, lukostřelecká hra zvaná MOGU, kdy jeden jezdec za sebou táhne ve velké rychlosti speciální „míč“ a druzí dva jezdci se snaží míč zasáhnout. Nedá se to popsat jinak než slovem „mazec“.

Všichni přeživší se pak společně s ostatními odebrali k závěrečnému vyhlášení výsledků. Každý dostal diplom a tričko s logem European championship of horse archers. Skončila jsem na krásném 30tém místě z 47 závodníků což považuji za velký úspěch vzhledem k tomu, že jsem oba styly zkoušela úplně poprvé a nikdy před tím jsem se na podobnou dráhu nedostala. Navíc, na rozdíl od ostatních, jsem nikdy neměla svého „mistra“, který by mě učil potřebným lukostřeleckým dovednostem. První tři šampioni dostali ještě krásné obaly na luky s vyšitým vhodně vybraným příslovím (např. Zrcadlem lukostřelce je terč apod.).

1. místo Christoph Nemethy (Maďarsko)

2. místo Christian Prestin (Německo)

3. místo Horst Bachmann (Německo)

Na závěr si Christoph přivolal své maďarské kolegy, tatínka a přátele a společně zazpívali maďarskou hymnu. Něco tak dojemného jsme opravdu dlouho nezažili. Následoval bojový pokřik „Hajra, hajra!“, gratulace vítězi a loučení.

Celá akce se nesla v neuvěřitelně přátelském duchu, každý byl ochoten kdykoliv poradit, takže o lukostřelecké lekce nebyla nouze. Anglicky se dalo domluvit téměř se všemi, a tak jsme si odvezly spoustu zkušeností, zážitků a krásných fotografií. Kromě toho všeho jsme dostaly pozvání na šampionát do Korei, které se zkrátka nedá odmítnout, a tak se příští rok v srpnu vypraví česká lukostřelecká eqipa závodit do Jižní Korei!

Na úplný závěr chci moc moc poděkovat Evče Hedbávné (Havrlíkové) za to, že vše absolvovala se mnou a s úsměvem, nenechala mě v tom a celou dobu mě neuvěřitelně podporovala a při tom všem ještě stihla fotit. Stanislavu Vidímovi za krásné nové šípy vyrobené speciálně na šampionát a především Romeovi za to, jaký je pašák a jak pěkně (a to letos dokonce podruhé) reprezentoval české koně v cizině.

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. martym

  Gratulace

  16:44 - 15. 09. 2009

  Gratuluji k účasti na mezinárodním podniku v nádherné disciplíně :-) z fotek to vypadá přímo pohádkově ...

 • 2. HelenaG

  Srovnání...

  12:41 - 16. 09. 2009

  Když to tak čtu, srovnávám v duchu se "svými" chladnokrevníky a musím smeknout. Na sobotní evropu chldr koní dorazili už jen Slováci - tři další přihlášené státy se na to prostě vyprdly. A že by na místě panovala bratrská, přátelská atmosféra, to je taky sci-fi. Už teď se těším na další repo naší Kentaurky z dálného východu :o)

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 4 čtenářů. Celkový počet bodů: 20.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: