EQCH a naše i vaše další cesta...

20. 01. 2017 08:00

Obrázky: 5

Autor: EQCH redakce Foto: Martin Lipinský Rubrika: Z redakce Počet přečtení: 7698 Počet komentářů: 2 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

...aneb co nového v redakci. Tištěné časopisy mají něco jako úvodník nebo „slovo šéfredaktora“, kde si čtenáři mohou přečíst něco o tom, co se honí v hlavách jejich tvůrců. My nic takového nemáme, ale přesto máme pocit, že díky možnosti reagování on-line k vám máme blíž než běžné tištěné časopisy. Tak nás napadlo, že bychom něco podobného měli čas od času zařadit, podělit se s vámi o naše myšlenky, nápady, plány do budoucna, a naopak si poslechnout, co na to vlastně vy. A jaké jsou vaše myšlenky, nápady a o čem byste u nás chtěli číst.

Dneska ráno Katce přišel krásný e-mail od Hely Smutné: „...představ si, psala mi koordinátorka zimního sčítání, že by ráda můj poslední článek uveřejnila ve sborníku pro ornitology - AYTHYA. Vydává ho fakulta ŽP MZE. Že se jí moc líbí a že je to něco jiného, než strohá čísla a statistiky.
Jsem v šoku a děsně pyšná!
A taky to vypadá, že EQCH čte leckdo... to je zajímavé zjištění. Tato paní nemá s koňmi nic společného.
Tak se zdá, že ta naše práce si cestičku nachází - tím "naše" myslím i tu tvou a Šárčinu.
"

Je to další z řady krásných ohlasů za poslední dobu, proto nás napadlo se o něj s vámi podělit a zároveň vám nastínit, jaké další plány máme. Přeci jen EQUICHANNEL je tady už téměř 20 let a neradi bychom se opakovali. A co už vůbec nechceme, je sklouznout ke stereotypu. (Což tedy není vůbec lehké, protože čím méně je lidí, tím méně je nápadů a každý se časem vyčerpá...) A tak jsme v průběhu posledních měsíců rozšířili řady našich externích přispěvatelů. Obsah EQUICHANNELu je nyní rozmanitější a nás to hrozně baví. Každý totiž může psát o tom, co je jeho parketa. :-)

Katka LipinskáA teď už k těm konkrétním plánům, protože jsme na přelomu roku samozřejmě bilancovali. Závratné změny v obsahu nechystáme. Cesta, kterou jdeme, se nám obecně líbí a podle vašich ohlasů a čtenosti článků soudíme, že i vám. I když primárně jsme a rozhodně vždy budeme koňský magazín, líbí se nám, a doufáme, že i vám, přinášet i témata přirozeně lidská, která se koní bezprostředně netýkají, ale zajímají většinu koňařů. Zkrátka, jak trefně pronesla Helča Görnerová, „i koňař je člověk". Třeba zmínění Helini ptáčci.

Anebo - skoro každý koňař má psa (my v redakci také! :-). Obohatíme vám tedy letos „jídelníček" i o psí témata, ovšem samozřejmě odborněji, než jen v duchu „Jakého psa ke koním". Můžete se tedy letos těšit na příspěvky psího veterináře na témata jako například vývoj kloubů u psa v souvislosti s vyjížďkami a podobnou zátěží, nejčastější úrazy psů u koní, MDR1 u psů a odčervení koní, diskuzi o elektrickém obojku a krmení granulemi versus masem a zaměříme se třeba i na specifika výcviku psa ke koním. Berete? :-)

Co se týče koňských článků, které samozřejmě zůstávají prioritou, určitě zachováme stávající rozmanitost, tedy na jedné straně to budou stále články věnující se základům a poradna zodpovídající základní dotazy, na druhé straně bychom to rádi vyvážili zvyšující se odborností. Za tím účelem jsme oslovili několik zahraničních vědců a autorů, abychom rozšířili naše pole působnosti a mohli vám nabídnout překlady i odjinud než z nejběžnějších The Horse, Horsemagazine nebo Horsetalk. Byli jsme úspěšní a asi můžeme rovnou prozradit, že v tuhle chvíli Katka překládá první z prací Hilary Clayton s jejím laskavým svolením. A mimoto jsme objevili dva naprosto úžasné blogy, plné velmi kvalitních článků o korektním ježdění a získali svolení k překladům. (Dokonce nejen svolení, obě autorky se cítily naší nabídkou poctěné, což nás velmi potěšilo.)

S překlady souvisí i představení naší nové redakční posily, kterou je Veronika Pajpachová (z diskuze ji možná znáte jako Alexisku). Verča se zaměřuje právě na překlady. Kromě toho, že je rychlá a opravdu šikovná, je i velmi samostatná a umí najít opravdu zajímavá témata, která vás zjevně oslovují. Má na kontě z poslední doby například překlad článku o bandážování nebo o tom, co dělat v případě úrazu kopyta.

 Jak vidíte, jsme obklopeni stále se zvětšující skupinou báječných a erudovaných lidí, kterým moc děkujeme, že mají chuť se dělit o své poznatky. Letos to bude jízda! ;-)

Co ovšem v tuto chvíli cítíme jako opravdovou slabinu - postrádáme někoho s praktickými zkušenostmi s chovem koní venku 24/7. Praktické články z této oblasti byste si jistě také moc rádi přečetli, ale bohužel to není naše parketa a než o tématu psát obecně nebo zprostředkovaně, to raději nic. Pokud se tedy mezi vámi najde někdo, kdo by měl chuť se občas podělit se svými zkušenostmi, věřte, že bude přijat s otevřenou náručí! Napište nám na info@equichannel.cz.

Poslední poznámka se týká naší nové poradny. Předně - doufáme, že se vám líbí. Sešla se nám již pěkná řádka dotazů, které budeme postupně zodpovídat. Některé se vyřešily rovnou e-mailem, u těch ostatních prosíme o trpělivost, nechceme zařazovat víc, než jeden dotaz zhruba za dva týdny s ohledem na vás, čtenáře, ale i na odpovídající.

Tolik k našim plánům a nápadům, teď jsme zvědaví na ty vaše.

O čem byste rádi četli? Nebo snad dokonce napsali?

Z redakce vás zdraví Katka a Šárka.

 

 

V tuhle chvíli pro vás tedy tvoří obsah našeho webu spolu s Katkou Lipinskou tihle úžasní lidé:
 • Šárku Dolanskou představovat nemusím, sice sama nepíše a nepřekládá, ale je to srdce Equichannelu, nejobětavější člověk pod sluncem, bez níž by tento web nemohl fungovat (říká Katka :-)).
 • Martina Cerhová dlouhodobě skvěle zpracovává témata z chovu českého i zahraničního, žebříčky a rodokmeny sportovních koní, píše i překládá, k jejím článkům nám dodává fotky fotografka Šárka Votavová, za což velice děkujeme.
 • Eva Holubcová má v malíčku plnokrevníky a leccos dalšího z nedávnější historie, zajímají ji koňské legendy a různé zajímavosti.
 • Hela Smutná a její příroda a ptáčci... co dodat :-) Snad jen, že jsme moc rádi, že máme tak šikovného člověka na věci, které se sice bezprostředně netýkají koní, ale všechny nás zajímají.
 • Dana Kusebauchová se aktuálně věnuje pojištění a má v malíku všechna rizika, která vás u koní mohou potkat. A kromě toho ještě z úplně jiného soudku... no ale počkejte si na další článek :-)
 • Radka Kašpárková píše úžasné eseje, které vyrůstají z života kolem koní, ale daleko ho přesahují a nás osobně velmi oslovují.
 • Filip Tesař sice vyčerpal indiány, ale nikoli sebe a připravuje pro vás další zajímavá povídání jak z historie, tak ze současného světa divokých, nebo spíše zdivočelých koní.
 • Pavla Chalupová je odbornicí na genetiku zbarvení koní a my jsme moc rádi, že web obohacuje tímto kvalitním odborným čtením.
 • A posledním, nejnovějším „přírůstkem" je Veronika Pajpachová, která se zaměřuje na překlady a představili jsme vám ji výše.

Dále existuje spousta dalších lidí, kteří nám pomáhají, zodpovídají dotazy v poradně, sem tam něco napíšou či přeloží nebo posílají zajímavé podněty. Je těžké, no spíš nemožné, je všechny vyjmenovat, z nejbližší doby mě napadá Pavel Čechovský, Kamila Retta, Zuzka Prokopová, Míša Dvořáková, Jindřiška Marvanová, Iveta Jebáčková, Monika Mechová, Jitka Bartošová, Lucka Čížková i Franková, Míša Burdová... a ještě mnoho dalších. Těm také patří náš dík a vděčnost.

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. deauville

  A co kočky?

  18:23 - 20. 01. 2017

  Články o ptactvu se mi moc líbí, byť (články) s koňmi nemají moc společného. Ale jsou čtivé a zajímavé, takže proč ne, člověk si rozšíří obzory. Pokud téma "psi" bude stejně zajímavě podáno, sem s ním... Ale pak bych se tedy přimlouvala i za kočky. Ty obývají prakticky každou stáj ,ale teprve ten, kdo je ve stáji měl, avšak nyní je z nějakého důvodu mít nemůže (jako my - máme nyní psa "zabijáka"...), teprve zjišťuje, jak moc užiteční jsou to pomocníci (nakupujeme hromady "hubičů" hlodavců, ale bez úspěchu:-((( - když u nás byly kočky, vůbec nás nenapadlo, že ve stáji mohou být myši:-)

  A proto si myslím, že i kočky by si zasloužily mezi koňáky nějakou osvětu. Ve většině stájí, kterými jsem prošla, měli ke kočkám ambivalentní vztah a spíš je tam trpěli. Nějaké přikrmování, kastrace, vet péče... to už bylo moc náročné. A přitom opravdu není nad kočku ve stáji.. ovšem málokde jsou schopni/ochotni/dostatečně vzděláni, aby i kočce zajistili přijatelný "životní standard"...

 • 2. HelenaG

  ..kočky.. :-)

  21:43 - 20. 01. 2017

  Reaguje na 1.

  No, my to nechtěly ještě tak úplně říkat, ale kočky budou taky :-) Přesně - na základě vlastních stájových zážitků..
  Nakonec, o kočkách už to tu taky bylo, četli jste?
  http://www.equichannel.cz/ehm-kocka

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 3 čtenářů. Celkový počet bodů: 15.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: